تاثیر میخ زدن به درخت گردو

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.08.26

از ابتدایی ترین مراقبت های نهال گردو تا میخ زدن به درخت گردو :

علت میخ زدن به درخت گردو می تواند یک باور قدیمی در بین کشاورزان باشد که به منظور تامین آهن درختان و یا از بین بردن بیماری های قارچی و یا گاه شنیده می شود برای سفید شدن مغز گردو ، صورت می گرفته امروزه باغداران در تلاش هستند تا با روش های اصولی این گونه نیاز ها را برای درختان تامین کنند با اریا نهال همراه باشید تا در ادامه به شرح این مسئله بپردازیم.

گردو از درختان با ارزشی می باشد که به دلیل باردهی مطلوب و میوه با کیفیتی که دارد در دسته میوه های اقتصادی قرار می گیرد که بازار فروش خوبی دارد.گردو دارای ریشه های عمیق می باشد و برای رشد مطلوب نیاز به خاک مناسب دارد،ریشه درخت گردو نسبت به غرقاب شدن حساسیت بالایی دارد.

عمر مفید درخت گردو را تا 60 سال و بیشتر نیز بیان کرده اند و شروع زمان باردهی محصول درخت گردو بسته به رقم ان از سال دوم شروع می شود .

درخت گردو برای به دست آوردن نتیجه مطلوب نیاز به مراقبت و رعایت نکات مهم از زمان کاشت تا برداشت دارد. یکی از اساسی ترین فاکتور هایی که حتما باید قبل از کاشت نهال گردو به آن توجه نمود شرایط اقلیمی منطقه می باشد،توجه به این نکته باعث می شود شما محصولی را تهیه کنید که با شرایط آب و هوایی منطقه شما سازگار است.

دومین فاکتور اساسی توجه به تغذیه مناسب درخت گردو می باشد. شاید این سوال برای شما ایجاد شود که مگر درخت گردو نیز نیاز به تغذیه دارد؟پاسخ این سوال از اهمیت بالایی بر خوردارد است زیرا همانطور که بدن انسان نیاز به تغذیه دارد درختان و گیاهان نیز برای رشد و نمو نیاز به نور،آب،خاک مناسب و کوددهی احتیاج دارد که در صورت تامین نبودن درخت رشد مناسبی نخواهد داشت و چه بسا که اصلا به باردهی هم نرسد.

کشاورزان قدیمی همیشه یک سری ساز و کارهایی را برای درختان اعمال می کردند که شاید جایگاه علمی و ثابت شده ای نداشته باشد و بر اساس یک باور از نسلی به نسلی دیگر منتقل شده باشد مانند اعتقاد به میخ زدن به درخت گردو به منظور تامین آهن و یا ریختن نمک پای درخت گردو به منظور افزایش کیفیت مغز گردو،در بیشتر موارد این اقدام نه تنها نتیجه مطلوبی نداشته بلکه به درخت آسیب جدی وارد کرده است.

میخ زدن به درخت گردو

میخ زدن به درخت گردو

میخ زدن به درخت گردو :

همانطور که اشاره شد در گذشته بین کشاورزان مرسوم بوده برای تامین مواد مورد نیاز درخت گردو از جمله آهن اقدام به میخ زدن به درخت گردو می کردند تا از این طریق آهن به مرور جذب درخت گردو شود.یکی از نیاز های غذایی درخت گردو عنصر آهن می باشد و این عنصر از ریز مغز های ضروری برای ادامه حیات گیاهان و درختان به حساب می آید به طوری که فقر آهن آسیب جدی بر گیاهان وارد می کند و دچار زرد برگی می شوند و به مرور باردهی درخت نیز کمتر می شود.

شاید با خرید نهال از آریا نهال مشکلتون حل شد ، کافیه فقط یک سری به منوی سایت بزنید !

به همین منظور با توجه به اهمیتی که عنصر آهن برای درختان داشته کشاورزان در تلاش بودند تا با راهکار های طبیعی اقدام به تامین عنصر آهن درختان گردو کنند. که در ادامه چند نمونه را بیان می کنیم.

  1. زدن میخ به درخت گردو
  2. اضافه کردن براده های آهن پای درخت گردو
  3. اضافه کردن سولفات آهن به عنوان کود پای درختان گردو

طبق مطالعات و تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است به این نتیجه رسیده اند تا زمانی که آهن در آب حل نشده باشد نمی تواند به عنوان کود،آهن مورد نیاز درخت گردو را تامین کند.

بنابر این  توصیه می شود به جای استفاده از روش های اثبات نشده از کودهای مخصوص درخت گردو استفاده شود. یکی دیگر از علت های زدن میخ به درخت گردو را مبارزه با بیماری بلایت می دانستند.از آنجایی که عامل اصلی بیماری بلایت گردو، باکتری زانتوموناس می‌باشد و این بیماری بر روی برگ، شاخه و جوانه‌ها ظاهر می شود و با شروع لکه های کوچک به تدریج تمام برگ را می گیرد و سیاه می کند.

همچنین در forestryforum عکس های خوبی در این باره منتشر شده است .

این بیماری بر روی میوه درخت گردو هم نفوذ می کند و رفته رفته با توسعه روی پوست میوه به درون مغز آن نیز نفوذ کرده و آن را سیاه می کند. به همین دلیل بود که کشاورزان میخ زدن به درخت گردو را به منظور جلوگیری از این اقدام انجام می دادند.

به عنوان نکته پایانی باید اشاره کرد نیاز به تغذیه درختان و گیاهان باید با آنالیز خاک صورت پذیرد و در صورت فقر هر گونه مواد معدنی نسبت به تامین آن اقدام کرد. لازم به ذکر است که روش میخ زدن به درخت گردو بر تامین آهن و از بین بردن این باکتری و قارچ تاثیری ندارد یا تاثیر آن بسیار جزئی می باشد. توصیه می شود حتما از روش  های اصولی برای برطرف کردن مشکلات استفاده کنید.

برچسب ها:

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تاثیر میخ زدن به درخت گردو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.