آموزش کاشت کاهو + برسی 7 نکته ی بسیار مهم گیاه کاهو

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.10.21

نحوه کاشت کاهو:

آموزش کاشت کاهو به شما کمک می کند حتی در محیط خانه نیز اقدام به کاشت کاهو داشته باشید،با ما همراه باشید تا اطلاعاتی پیرامون نحوه پرورش کاهو و نکات مهم در زمان کاشت کاهو در اختیار شما قرار دهیم.

یکی از سبزیجات پر مصرف و محبوب دنیا کاهو می باشد که معمولا در تمام فصول سال یافت می شود یعنی کاشن آن منحصر به یک فصل خاص نیست  بلکه به خاطر پر مصرف بودن خارج از فصل نیز کشت می شود.کاشت کاهو معمولا در سه فصل بهار،تابستان و زمستان انجام میگیرد،باید توجه داشت در هر فصلی باید آب و هوای متناسب با رشد کاهو فراهم باشد. کاهو از گیاهان دو ساله است و معمولا در برابر سرما مقاومت خوبی از خود نشان می دهد،پرورش و کاشت کاهو در آب و هوای خنک نیز امکان پذیر می باشد.

آب و هوای خشک و گرم نیز روند گلدهی کاهو را تسریع می بخشد و موجب افزایش کیفیت آن می شود،مناطقی که گرمای بیشتری دارند کاشت کاهو را در فصل پاییز و زمستان انجام می دهند اما مناطق سردسیر باید در فصل بهار اقدام به کاشت کنند.

کاهو سرمای صفر درجه را نیز تحمل می کند اما توجه داشته باشید سرمای بیش از اندازه به برگ های کاهو آسیب وارد می کند چون برگ های آن نازک بوده و مقاومت بالایی ندارد و سریع در برابر سرما تاول می زنند. خاک مناسب برای کاشت کاهو خاک های شنی می باشد البته کاهو در هر نوع خاکی امکان رشد دارد اما توجه داشته باشید هر چقدر خاک غنی از مواد آلی باشد عملکرد گیاه افزایش پیدا کرده و در کیفیت و کمیت آن نیز تاثیر خواهد گذاشت.

خاک های اسیدی برای کاشت کاهو مناسب نیست زیرا رشد گیاه را کند می کند. پرورش گیاه کاهو کار سخت و پیچیده ای نیست اما مراقبت و تغذیه از آن بسیار اهمیت دارد،این گیاه برای رشد مطلوب نیاز به کود فراوان دارد یعنی خاکی که کاشت کاهو در آن اتفاق افتاده باید سرشار از مواد آلی و حاصلخیز باشد.

شما همچنین جهت تمایل میتوانید از طریق منوی سایت به مشاهده ی انواع ارقام نهال بپردازید .

پرورش کاهو

پرورش کاهو

از کاشت تا برداشت کاهو:

همانطور که اشاره شد فصل کاشت کاهو بستگی به شرایط اقلیمی منطقه دارد،در مناطق سردسیر باید کاشت  را در فصل بهار انجام داد  تا گیاه با گرمای هوا به رشد مطلوب برسد و سرما به آن آسیب وارد نکند در مقابل نیز در مناطقی که زمستان های گرمی دارد می توان پرورش کاهو را هم در فصل پاییز و هم زمستان انجام داد.

برای کاشت کاهو ابتدا بذر کاهو را در بستر مناسب آن که خاکی مرغوب،حاصلخیز و سرشار از مواد آلی می باشد پاشید و روی آن را با یک لایه نازک از ماسه و خاک پوشاند و سطح آن را صاف نمود،سپس باید اقدام به آبیاری سبک کرد،توجه داشته باشید آبیاری سنگین بذر ها را شسته و سطح خاک را نیز از بین خواهد برد.

بعد از کاشت کاهو و با گذشت تقریبا 4 تا 5 روز بذر ها سبز شده و از خاک بیرون می آیند،و مرحله به مرحله برگ ها رشد خود را بیشتر میکنند،بعد از کاشت کاهو و چهار برگ شدن آن بوته ها را به زمین اصلی منتقل می کنند و با فاصله مناسب آنها را مجدد در خاک می کارند،توجه داشته باشید که در زمان کاشت کاهو باید به فاصله مناسب توجه ویژه ای داشت.

خرید کاهو علاوه بر اینکه در زمین های کشاورزی امکان پذیر است در خانه نیز امکان کاشت آن فراهم می باشد،جالب است بدانید پرورش کاهو حتی روی اسفنج خیس نیز امکان پذیر می باشد،به طوری که ابتدا بذر ها را روی اسفنج خیس پاشیده و در یک محیط قرار دهید بعد از گذشت چند روز بذر ها جوانه می زنند که در چنین زمانی می توان جوانه ها را به مکان مورد نظر انتقال داد.

نکات مهم در زمان کاشت کاهو:

کاهو علاوه بر طعم خوب دارای ویتامین نیز می باشد و مصرف آن برای سلامتی بسیار مفید می باشد،کاشت کاهو کار سخت و پیچیده ای نیست اما برخی نکات مهم باید قبل و بعد از کاشت کاهو به خوبی رعایت شود تا گیاه به بازدهی مطلوب برسد و اما نکات مهم در زمان کاشت و پرورش کاهو:

1.ابتدا باید از آماده بودن بستر مناسب اطمینان حاصل نمود سپس اقدام به کاشت کاهو کرد،زیرا چنانچه بستر مناسب فراهم نباشد گیاه به بازدهی مطلوب نخواهد رسید و رشد آن نیز متوقف خواهد شد در این قسمت انتخاب نقاط آفتابگیر مسئله مهمی است.

2.خاک مناسب برای کاشت کاهو باید نفوذ پذیری بالایی داشته باشد و رطوبت را به خوبی در خود حفظ کند،به منظور مرغوب و حاصلخیزی خاک می توان قبل از کاشت زمین را به کود های ارگانیک آغشته نمود سپس به خوبی شخم زد. توجه داشته باشید بذر کاهو بسیار ریز می باشد و باید سنگ و کلوخ های روی سطح خاک را جدا نمود زیرا مانع از رشد بذر ها خواهد شد.

.قبل از کاشت کاهو از بین بردن علف های هرز یک مسئله بسیار مهم می باشد که باید به آن توجه ویژه ای داشت زیرا بذر کاهو در مکان هایی که علف های هرز دارد رشد نخواهد کرد،به منظور کنترل هر نوع آفاتی می توان هر ساله زمین مورد استفاده برای پرورش کاهو را تغییر داد.

4.توجه داشته باشید که بذر ها باید در عمق 6 تا 12 میلی متری از سطح خاک کشت شوند و زمانی که بذر ها جوانه زده و سر از خاک بیرون آوردند می توان نسبت به از بین بردن گیاهان  ضعیف تر اقدام نمود تا گیاهان قوی تر رشد بهتری داشته باشند.

4.کاهو به دلیل برگ های پهنی که دارد باید در زمان کاشت به رعایت فاصله مناسب دقت و توجه کافی داشت. معمولا رعایت فاصله  10 سانتی متری برای پرورش کاهو مناسب می باشد.

5.شته  یکی از آفت های رایج  در کاهو می باشد که به منظور کنترل کردن آن می توان در زمان کاشت کاهو مابین کاهو ها سیر یا پیاز کاشت،این اقدام از شته زدن کاهو جلوگیری می کند.

6.کاهو از گیاهانی است که به تغذیه مناسب نیاز دارد تا به رشد مطلوب برسد،استفاده از کود و آبیاری فراوان دو مسئله بسیار مهم می باشد که باید در کاشت کاهو مورد توجه قرار گیرد،توجه داشته باشید آبیاری هم کاهو را ترد می کند و هم روند رشد آن را سریع تر می کند.

7.توجه داشته باشید همانطور که آبیاری باعث رشد بهتر کاهو می شود باید به این نکته هم توجه داشت که آبیاری بیش از اندازه برگ های کاهو را زرد کرده و از کیفیت آن میکاهد به همین دلیل باید زمانی که برگ کاهو ها دچار پژمردگی شد نسبت به آبیاری آن اقدام نمود.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “آموزش کاشت کاهو + برسی 7 نکته ی بسیار مهم گیاه کاهو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.