کاشت نهال چگونه انجام می شود

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2021.09.08

کاشت نهال؛ آغاز چرخه ی حیات انسان:

نهال های کشاورزی سرچشمه روزی خداوند در زمین است. چرا که منبع غذایی و تامین میوه ها و خواص آن ها برای انسان، از آنها سرچشمه می گیرد. کاشت نهال؛ سبب رونق و آبادی منطقه کشت شده خواهد شد.

اشتغال زایی، درامد، تصفیه هوا و تولید، تنها چند مورد از ده ها مزیت کاشت نهال؛ است. نهال های زراعی به زمین ها رونق می بخشند و روزی انسان های روزی  کره زمین را پدیدار می کنند.

هر کجا که خبری از کشاورزی و زمین زراعی باشد، خبر آب است. و هر جا که آب باشد، یعنی آبادی و سرزندگی در آن وجود دارد. انسان ها از قرن ها پیش همواره به کشاورزی مشغول بوده اند و در مکان هایی زندگی کرده اند که آب در آن وجود داشته است.

از گذشتگان انسان ها همواره به دنبال آب بوده اند و همیشه در تلاش برای رسیدن به آن بوده اند. چرا که تنها با آب است که می توان سرسبزی و آبادانی را در زمین ها به ارمغان آورد و برعکس آن زمین های خالی از انسان، همیشه متعلق به زمین های بدون آب و کشاورزی بوده است.

ایران عزیز ما کشوری 4 فصل است و هر منطقه از آن مخصوص کاشت یک رقم از نهال است. این یعنی ما نعمت استفاده از همه  میوه ها و خوراکی هایی که از زمین های حاصلخیزمان به دست می آید را داریم.

در این مطلب قصد داریم تا در مورد کاشت نهال؛ و انواع روش های کشت نهال؛ به شما توضیح دهیم. همچنین تمام نهال های موجود در مجموعه آریا نهال؛ را از نظر زمان و نوع کشت، بررسی خواهیم کرد. پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

مراحل قبل از کشت نهال های زراعی:

هر کشاورز نمونه ای می داند که قبل از کاشت نهال های زراعی؛ در زمین خود باید موارد مهمی را در نظر بگیرد. این موارد به نهال مورد نظر و روش نگهداری آن بسیار وابسته است.

رعایت موارد مهمی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد می تواند زمین شما را به یک زمین پربار و سود ده تبدیل کند که می توانید روزی خود و افراد بسیاری را از ان تامین کنید.

کاشت نهال بر اساس آب و هوای منطقه:

همانطور که می دانید هر درختی توانایی رشد و ادامه حیات در هر منطقه را ندارد. بعضی از درختان نیازمند آب و هوای گرم هستند و بعضی برعکس آن هستند. بعضی از درختان می توانند در آب و هوای بارانی و شرجی دوام بیاورند، اما بعضی از درختان امکان ادامه حیات در چنین مناطقی را نخواهند داشت.

در نتیجه انواع درختان نمی توانند در هر منطقه ای رشد کنند. پس ابتدا باید آب و هوای  منطقه خود و واژه های علمی و آب و هوایی منطقه خود را بشناسید. آب و هوا به 2 دسته کلی آب و هوای سرد و گرم تقسیم بندی می شود که هر کدام از آنها زیر شاخه های خود را دارد.

آب و هوای سرد و خشک، سرد و بارانی، آب وهوای گرم و خشک، گرم و مرطوب، آب و هوای شرجی از جمله نوع آب و هوا است که شاید تعدادی از آن ها به گوشتان خورده باشد.

با توجه به هر یک از شرایط آب و هوایی گفته شده باید بدانید که آب و هوا اولین و مهمترین رکن برای کاشتن نهال است و بدون در نظر گرفتن آن، شما نمی توانید توقع درامد و سود دهی از زمین های خود را داشته باشید.

آزمایش خاک جزع ضروریات است:

آزمایش خاک امروزه به صورت کاملا علمی و اصولی و توسط متخصصین گیاه پزشکی انجام می شود. انجام این اقدام مهم خیال شما را برای کاشت نهال مورد مورد نظر، راحت کرد. شاید بپرسید که آزمایش خاک چه تاثیری در انتخاب نوع درخت برای کشت خواهد داشت.

این سوال درستی است و بسیاری از کشاورزان سنتی ایران و جهان از ان اطلاعی ندارد. باید این را پذیرفت که کشاورزی این روزها با گذشتگان ما بسیار متفاوت است. امروزه درختان مورد اصلاح نژاد قرار می گیرند و باروری آنها، نیاز به آب و حتی قد آن ها مورد تغییر قرار می گیرد.

هر درختی دارای یک سری نیاز است تا به وسیله آنها به رشد و تولید محصول بپردازد. تامین نیاز های معدنی درختان در 90 درصد موارد از طریق خاک امکان پذیر است و درختان منابع مورد نیاز خود را از خاک دریافت می کنند.

حال  سوال این است، شما چطور می توانید مواد معدنی و مورد نیاز درختان خود را درون خاک بیابید. این عمل تنها با آزمایش خاک امکام پذیر است و شما می بایست هنگام خرید نهال برای کشت در زمین خود، مواد معدنی موجود در زمین خود را با نیاز های درختان کشاورزی تطبیق دهید و سپس اقدام به کاشت درخت کنید.

شخم زدن خاک  قبل از کاشت نهال:

پس از آنکه زمین محل کشت نهال؛ خود مورد آزمایش قرار دادید باید هنگام زیر رو کردن زمین قبل از کشت، فقر خاک را جبران کنید. از این رو بهتر است قبل از کاشت نهال های زراعی، زمین محل کشت را شخم زده تا هوای کافی به زمین برسد.

شخم زدن زمین فواید بسیار زیادی دارد. اگر در زمین مورد نظر قبل از کشت نهال؛ محصول زراعی کاشته باشید قطعا بقایای آن هنوز روی زمین موجود است. این ها ممکن است به اصطلاح از زور و قوت زمین بکاهند. در نتیجه با زیر رو کردن زمین همین باقی مانده های دوره قبلی کشت، تبدیل به کود شده و برای زمین مفید می باشد.

همچنین باعث نرم شدن خاک می گردد. این عمل در بسیاری از نهال های زراعی رشد درختان شما را دو چندان خواهد کرد. چرا که در نتیجه نرم بودن خاک، درختان شما می توانند به راحتی ریشه زایی کنند. به علاوه اینکه آب و مواد معدنی راحت تر در عمق خاک نفوذ می کند.

انتخاب درخت مناسب برای کاشت نهال یک هنر است:

در کشور ایران بسیاری از نهال های زراعی کشت و تکثیر می شوند. نهالستان ها و فروشنده های بسیاری هم در این زمینه فعالیت می کنند. بسیاری از نهال های زراعی نیز از خارج از مرز های ایران وارد سرزمین ما می شوند.

انتخاب درخت مناسب برای کاشت در زمین های زراعی امروزه یک تخصص و هنر محسوب می شود. چرا که با توجه اینکه نهال های زراعی اغلب در سنین کم فروخته می شوند، شناسایی و تفکیک آنها از یکدیگر، کار دشواری است و تخصص خود را می طلبد.

همچنین توانایی شناسایی خواص و احتیاجات درختان و هماهنگ کردن آن با شرایط زمین زراعی، کاری است که خیلی ها هنوز به آن توجهی ندارند و آن را نادیده می گیرند. در نتیجه نمی توانند به رشد به سود دهی مورد انتظارشان برسند.

امروزه و با گسترش اینترنت و خرید های اینترنتی تا حد زیادی این امر آسان شده است. چرا که شما به راحتی می توانید به وبسایت های متخصص در زمینه فروش و عرضه انواع نهال های زراعی مثل سایت آریا نهال مراجعه کرده و با جزئیات تمام و بررسی های تخصصی، می توانید نسبت به خرید نهال مورد نظر اقدام نمایید.

در گذشته شما عزیزان،  جدای از نبود اطلاعات دقیق و علمی در مورد کشاورزی، محدود به انتخاب نهال زراعی مورد نظر از چند نهالستان محل کشاورزی خود بوده اید. اما امروزه و تنها با یک تماس تلفنی می توانید نهال مورد نظر خود را از هر کجای ایران سفارش دهید و چند روز بعد از را تحویل بگیرید. به علاوه اینکه شما می توانید در کمترین زمان ممکن و بدون هیچ هزینه ای ده ها رقم از نهال زراعی را با یکدیگر بررسی نمایید و برای کاشت نهال خود اقدام کنید.

روش های کاشت انواع نهال:

  1. روش کاشت نهال های زراعی و باغی با یکدیگر تفاوت های بسیاری دارد.
  2. ما در مجموعه آریا نهال بیش از 25 نهال زارعی را به فروش می رسانیم.
  3. در این قیمت قصد داریم تا در مورد زمان و نحوه کاشت انواع نهال به صورت تخصصی صحبت کنیم، پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

به زمان کاشت نهال؛ توجه ویژه ای داشته باشید:

زمان کاشت و دقت در انتخاب ان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گروهی از درختان باید در فصل تابستان کشت شوند. گروهی دیگر نیز باید در فصل بهار و بعد از پایان فصل سرما کشت شوند. در نتیجه بهتر است زمان کشت مناسب برای هر یک از درختان زراعی را بدانید.

نحوه کاشت  نهال های زراعی با یکدیگر متفاوت است:

اگر فکر می کنید که با کندن چاله و قرار دادن نهال در آن و استفاده از این روش می توانید اقدام به کاشت تمامی نهال های زراعی کنید، سخت در اشتباه هستید. کاشت نهال با توجه به نوع نهال و ریشه زایی، قد درخت، تراکم شاخ و برگ، می تواند متفاوت باشد. عدم رعایت هر یک از موارد فوق می تواند موجب به وجود آمدن خسارات جبران ناپذیری گردد.

زمان و نحوه کاشت نهال گردو:

درخت گردو از جمله درختان محبوب و پر سود است که کاشت نهال آن در شهری های بسیار انجام می شود. این درخت به دلیل شرایط ویژه آب و هوایی مورد نیاز معمولا در شهرهایی با ارتفاع زیاد کشت می شود.

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو به صورت عمومی، اوایل بهار است. اما با توجه به نوع گردو می تواند زمان کاشت متفاوت باشد. انتخاب خاک مناسب برای کاشت گردو؛ از جمله اقدامات مهمی است که باید قبل از خرید نهال گردو به آن توجه داشته باشید.

برای کاشت گردو؛ بهتر است این را بدانید که ریشه درختان گردو به صورت عمودی رشد می کنند. در نتیجه بهتر است خاک محل کشت درارای بافت نرم و به اصطلاح لومی باشد.

به منظور کاشت نهال ابتدا باید فواصل کشت را بر اساس الگوی کشتی که هر نهال گردو

مخصوص به خود را دارد، اقدام به حفر چال کود های به عمق 1.5 متر و عرض 40 سانتی متر کنیم. سپس نهال گردو را درون آن بگذاریم و خاک به همراه مقدار مشخصی از کود را درون چالگود بریزیم و ریشه درخت را به خوبی بپوشانیم. سپس کمی به ان آب  بدهیم. استفاده از قیم در زمان کشت، مخصوصا اگر در مناطقی با باد و باران زیاد هستید،  در زمان کاشت نهال توصیه می گردد.

زمان و نحوه کاشت درخت بادام:

درخت بادام یکی از درختان پرسود است که بسیاری از کشاورزان به ان به جهت صادراتی بودن آن توجه بسیاری دارند. امروزه حجم صادرات بادام از کشور ایران بیش از 1000 تن است.

محصول بادام به دلیل خواص فراوانی که دارد در بین مردم سراسر جهان، شناخته شده و محبوب است و افراد زیادی اقدام به خرید آن می کنند. با تمام این اوصاف، اگر قصد خرید و کاشت نهال بادام را دارید، باید بگوییم که انتخاب درستی را انجام داده اید.

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که زمان کاشت نهال بر اساس نوع بادام، می تواند متفاوت باشد. اما به صورت نرمال بهترین زمان برای کاشت نهال بادام؛ اواسط آبان ماه تا اوایل دی ماه است.

به منظور کاشت نهال باید بدانید که ابتدا زمین محل کشت را به مقدار مناسب زیر رو کرده تا زمین هوای لازم و تازگی خود را به دست آورد. سپس با رعایت الگوی کشت و رعایت فواصل 5*5 متر، اقدام به حفر چاله هایی با عمق 2 متر و عرض بیشتر نسبت به نهال گردو، کنید. بهتر است این کاشت نهال را زمانی انجام دهید که زمین شما در سایه انداز باشد .

زمان و نحوه کشت نهال انگور:

درخت انگور و میوه آن در سنت دیرینه ما ایرانی ها جایگاه ویژه ای دارد و استفاده از آن توسط پیشوایان دینی ما نیز توصیه شده است. ریشه های درخت گردو به دلیل گستردگی زیادی دارد بهتر است در خاک نرم و سبکی کاشته شود و کمی از جوانه های آن نیز بیرون از خاک بماند و بهتر است، الگوی کشت مناسب در آن رعایت شود.

به صورت معمول، اواخر فصل زمستان و ابتدای فصل بهار بهترین زمان برای کاشت نهال انگور است. این زمان می تواند با توجه به نوع درخت انگور و نیاز سرمایی آن متفاوت باشد.

زمان و نحوه کاشت نهال پسته:

نهال پسته از نظر نگهداری و شرایط پرورش بسیار با سایر درختان متفاوت است. نحوه کاشت انواع درخت گردو، تفاوت های چندانی ندارند اما زمان کاشت آن می تواند متفاوت باشد.

در شرایط نرمال، بهترین زمان برای کاشت نهال پسته؛ زمانی است که نهال آن در خواب باشد. ابتدای فصل زمستان و بهار، بهترین زمان برای کاشت نهال های پسته است. توجه داشته باشید که بهتر است نهال پسته، قبل از رسیدن یخبندان های زمستانی کاشته شود تا به خوبی ریشه آن جذب خاک گردد.

بهتر است بدانید که درخت پسته هم به صورت نهال کاشته می شود و هم به وسیله کاشت بذر پسته. به منظور کاشت بذر پسته بهتر است زمانی اقدام کنید که سرمای زمستان به طور کامل تمام شده باشد.

کاشت بذر پسته بسیار راحت است و کافیست از قبل بذر را آماده کرده و سپس در 4 یا 5 سانتی متر زیر خاک قرار دهیم و روی آن را مرطوب نگه داریم. اما برای کاشت نهال روش های متعددی وجود دارد که بهترین آن را در ادامه توضیح خواهیم داد.

برای کاشت نهال فواصل 6 متر در 6 را در نظر گرفته در این فاصله های اقدام به حفر چاله هایی به عمق 2 متر و عرض حدود 45 سانتی متر می کنیم. توجه داشته باشید که بهتر است قبل از کشت کود و مواد معدنی مناسب به زمین رسیده باشد. پس از ان همانند سایر درختان اقدام به کاشت نهال می کنید.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کاشت نهال چگونه انجام می شود”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

درخواست تماس مستقیم