کودهی به درختان گردو

کودهی صحیح به درختان گردو + نحوه ی کودهی و چرایی آن

کود دهی درختان گردو :

آشنایی با روش های کوددهی درختان گردو از نیاز های اساسی در باغداری های امروزی می باشد زیرا در عملکرد نهال و کیفیت میوه ها تاثیر گذار خواهد بود،با ما همراه باشید تا اطلاعاتی پیرامون نحوه کود دهی درختان گردو،میزان کوددهی درختان گردو در اختیار شما قرار دهیم.

درختان گردو که امروزه به دلیل تنوع نژادی غالبا در بیشتر نقاط دنیا کشت می شود و علاوه بر تولید میوه و کیفیت عالی چوب بسیار خوبی هم دارند که از آن در صنعت  نجاری استفاده می شود. کاشت نهال گردو به منظور احداث باغی در حجم وسیع گزینه مناسبی می باشد،که موجبات بهره وری اقتصادی را فراهم می کند اما صرفا انتخاب یک محصول نمی تواند در بازدهی اصولی نقش موثر داشته باشد آنچه اهمیت دارد اتخاذ روش های اصولی در پرورش نهال گردو می باشد که باید مورد توجه باغدار قرار گیرد یکی از روش های اصولی که در کیفیت و عملکرد تاثیر دارد کود دهی درختان گردو می باشد.

اولین فاکتور اساسی توجه به نیاز های اکولوژی نهال می باشد زیرا باغدار با چنین آگاهی تلاش می کند بستر رشد مناسب با نهال را فراهم نماید،بستر رشد نیز همان خاک حاصلخیز و مرغوب می باشد که به عملکرد مناسب نهال کمک می کند. یکی از اساسی ترین قسمت ها که به مرغوب بودن خاک کمک می کند کود دهی می باشد البته کوددهی باید  اصولی و منظم باشد،در اولین مرحله می توان قبل از کاشت نهال زمین را ابتدا به کود حیوانی آغشته نمود سپس به خوبی شخم کرد و نهال را کاشت این اقدام در تقویت ریشه ها و مرغوبیت خاک تاثیر مثبت خواهد داشت.

درختان گردو در میان انواع دیگر درختان به تغذیه بیشتری نیاز دارند زیرا عملکرد میوه و مغز گردو می تواند متاثر از تغذیه مناسب باشد که باید مورد توجه قرار گیرد. تقویت خاک قبل از کشت بسیار مفید و  با اهمیت می باشد  که منجر به رشد مطلوب نهال خواهد شد،کوددهی درختان گردو مخصوصا در سالهای ابتدایی کاشت بسیار با اهمیت و ضروری ی باشد زیرا در ریشه بندی درختان تاثیر گذار خواهد بود و چون درخت گردو در سالهای اولیه رشد،در حال ریشه بندی است می توان از تقویت کننده هایی برای افزایش رشد ریشه نهال استفاده نمود  در واقع ترکیبات و عناصر ضروری به منظور تقویت ریشه منجر به  تحریک رشد ریشه و در نتیجه افزایش جذب آب و مواد غذایی می گردد.

نحوه کوددهی درختان گردو:

شما در اولین قدم باید با آنالیز خاک پی به فقیر و غنی بودن آن ببرید،و متناسب با نیاز خاک اقدام به تامین عناصر ضروری داشته باشید،درختان گردو ریشه های بسیار گسترده ای دارند به طوری که بیشتر حجم خاک را به خود اختصاص می دهند و تقریبا تا ارتفاع 5 متری نیز نفوذ می کنند،پس خاک نیز باید تمام قسمت های ریشه را به لحاظ مواد معدنی و مفید تامین کند،خاکهایی با بافت نرم برای کاشت درخت گردو مناسب تر است زیرا موجب می شود کود و عناصر دیگر به راحتی با جریان آب به تمام قسمت های ریشه نفوذ کند،البته باید به PH مناسب خاک نیز توجه داشت زیرا کم یا زیاد بودن آن خود موجب ضعیف شدن ریشه ها خواهد شد.

بعد از مشخص شدن نیاز خاک باید به دنبال تامین عناصر ضروری آن اقدام کرد.  کود دهی درختان گردو  از گوگرد گرفته تا ازت و آهن باید متناسب با نیاز درخت باشد زیرا اقدام بی موقع نسبت به کود دهی درختان گردو خود در کاهش کیفیت و عملکرد نهال و میوه ها تاثیر گذار خواهد بود. مثلا کودهای گوگردی با کودهای حیوانی کاملا متفاوت هستند و اگر قصد استفاده از هر دو را دارید باید به خوبی هر دو را مخلوط کرده و پای درختان گردو بریزید.

اینکه چه میزان از کود باید استفاده شود یا چه اندازه از زمین را باید نسبت به کود اختصاص داد نیز اهمیت دارد،اگر این امکان برای شما فراهم نیست که تمام قسمت های زمین را به کود آغشته کنید باید کود را تنها پای درختان گردو بریزید فقط توجه داشته باشید که اندازه کود نباید به قدری باشد که باعث از بین بردن و آسیب  ریشه ها شود بلکه اندازه ای باشد که ریشه ها را در ابتدای مسیر رشد تقویت کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پنج =