آموزش نحوه کاشت گردو در گلدان | (نکات حرفه ای جوانه زدن گردو در آب)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.09.25

کاشت گردو در گلدان امکان پذیر است؟

گردو که میوه درختی از تیره (Juglans) است، از نظر علمی در دسته میوه‌ های هسته ‌دار دسته ‌بندی می‌شود؛ اما در دنیای آشپزی از آن به‌ عنوان آجیل درختی یاد می‌شود. با توجه به مصرف و همچنین قیمت بالای این میوه ارزشمند، بسیاری به ‌دنبال کاشتن گردو در گلدان، در منزل خود، در باغچه یا حتی گلدان هستند. اگر شما هم مایل به کاشت گردو در گلدان، همچنین پرورش آن در خانه هستید، این مطلب نظرتان را جلب خواهد کرد.

مصارف مختلف کاشت گردو:

محصول درخت گردو در حین رشد سبز بوده و سپس به رنگ زرد کم‌رنگ در می‌آید. پس از رسیدن کامل، از درخت می ریزند و بعد از آن از روی زمین برداشت می‌شود. در ابتدا پوسته سبز خارجی گسسته می‌ شود و یک پوسته سخت قهوه ‌ای رنگ باقی می‌ماند، برای مصرف نیز، آن پوسته رویی سخت برداشته یا کنده می‌شود تا گوشت آجیلِ داخل آن، آشکار شود.

در خواربار فروشی ‌ها گردو به دو گونه ی بدون پوست و با پوست به فروش می‌رسد. این آجیل درختی همچنین به گونه های مختلف خشک، تازه، بو داده، فراوری شده یا کره گردو، روغن گردو و به‌صورت نگهداری شده در آب نمک (فال گردو) برای استفاده در پخت و پز یا میان وعده‌ای دلچسب، همراه دیگر انواع آجیل مصرف می‌شود.

همچنین شما می توانید با خرید نهال گردو، تمامی زحمات کاشت بذر گردو را یک جا خریداری نمایید! (مشاهده لیست خرید انواع نهال گردو پربار)

نهال گردو یک ساله

روش اول، کاشت گردو در گلدان:

کاشت درخت گردو از طریق کاشت دانه نیاز به صرف زمان، دستورالعمل‌های مختلف و بردباری زیادی دارد و هنگامی‌ که درخت گردو بالغ شد، می‌ تواند به قدی حدود 40-30 متر و تاج بزرگی به عرض 20-15 متر برسد. آن‌ها همچنین می ‌توانند تا 2 دهه نیز زندگی کنند. با این حال، چنانچه فضای کمی ‌در اختیار داشته و یا تمایل به کاشت گردو در گلدان، دارید کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله اول – جمع آوری بذر:

گردو در ماه شهریور رسیده و از درخت می‌ ریزد. این زمانی است که باید آن‌ها را جمع آوری کنید. زمان جمع آوری گردو به این دلیل مهم است که، هر چه بتوانید گردو تازه ‌‌تری برداشت کنید، شانس بیشتری هم برای جوانه زدن آن خواهید داشت.

مرحله دوم – بیدار شدن یا فعال شدن بذر:

بذرها را حتما در این مرحله مرطوب سازید. آب قابلیت این را دارد که پوسته هایی که باید قبل از کاشتن در خاک جدا شوند را، سست می‌کند. جوانه زدن گردو در آب، یکی از مهم ترین مراحل کاشت گردو می باشد.

مرحله سوم – جدا کردن پوسته ‌های بیرونی:

برای کاشت گردو در گلدان، لازم است تا کمی اصول اولیه را رعایت کنید. برای این مرحله از لباس قدیمی و دستکش کمک بگیرید! زیرا پوسته بیرونی گردو حاوی موادی است که به راحتی موجب به وجود آمدن لکه می‌شود و این لکه‌ها به سرعت پاک نمی گردند. زمانی که آماده شدید، باید پوسته بیرونی گردو را با ضربه زدن توسط چکش جدا کنید و مغز دانه را بردارید.

مرحله چهارم – انتخاب بذر مناسب:

پس از جدا شدن پوسته ‌ها، دانه‌ ها را دوباره در آب قرار دهید. خواهید دید که برخی از آن‌ها شناور می‌ شوند و برخی دیگر غرق می‌شوند. برای کاشت باید دانه ‌هایی را انتخاب کنید که در ته سطل باقی می مانند.

مرحله پنجم – لایه بندی دانه‌ها:

دانه ‌های گردو برای گذراندن مراحل لایه ‌بندی (آمادگی برای جوانه زنی)، به یک دوره زمانی 4 ماهه نیاز دارند. این بدان معنی است که آن‌ها برای این مدت، باید در یک منطقه سرد قرار بگیرند تا برای جوانه زنی فعال و آماده شوند. برای این مرحله، دانه ها را در یک نایلون قرار داده سپس در منطقه خنکی بگذارید. برای کاشت گردو در گلدان، به خاطر داشته باشید که به هیچ ‌وجه نباید از این مرحله صرفه نظر کرد!

کاشت بذر گردو

مرحله ششم – کاشت بذر گردو:

پس از اتمام دوره لایه ‌بندی، اکنون می‌ توانید بذر را در خاک گلدان خود قرار دهید. برای این کار، یک گلدان با اندازه متوسط را با خاک مناسب انباشته کنید و سپس دانه آماده گردو را به عمق حدود 2 سانتی‌متری، در خاک قرار دهید. بعد از گذشت حدود پنج تا شش هفته، شاهد شروع جوانه زدن درخت گردو از خاک خواهید بود.

به خاطر داشته باشید که آبیاری را ادامه دهید تا خاک مرطوب بماند و به علاوه کمی‌کود نیز در اطراف تنه پخش کنید. پس از کاشت گردوها در گلدان، وقتی طول جوانه به حد کافی بلند شد، برای ادامه رشد، درخت، خاک و کلیه بخش‌های موجود در خاک را به گلدان بزرگ‌‌تری انتقال دهید.

در نهایت نیز، هنگامی‌ که قطر تنه نهال گردو به حدود 5/9 سانتی‌متر رسید، می‌توانید آن را به باغچه منتقل کنید. نکته اینکه: هنگام کاشت مجدد نهال گردو، از همان خاک گلدان استفاده کنید!

روش دوم، کاشت گردو در گلدان:

به‌ طور کلی، کاشت گردو به پیروی از یکسری اصول مشترک نیاز دارد. اما کارشناسان روش‌های گوناگونی را برای بازده بالاتر و جوانه‌زنی بهتر دانه‌ها پیشنهاد می‌کنند. طبق روش دوم، بهترین فصل کاشت گردو با پوست، فصل بهار است.

مرحله اول – تهیه بذر:

برای کاشت گردو در گلدان، به دو طریق عمل می ‌شود: کاشت بذر یا نهال گردو. که هر دو را می‌ توان به‌ راحتی و از طریق فروشندگان محصولات کشاورزی تهیه کنید. تنها تفاوت این روش ‌ها نیز در زمان رشد و به بار نشستن گیاه خواهد بود.

مرحله دوم – بیدار شدن بذر:

به منظور نرم شدن پوسته سخت بیرونی گردو، باید بذر‌ها را به مدت 2 روز در ظرف آبی غوطه‌ور کنید و سپس برش کوچکی در یک سمت گردو‌ها ایجاد کنید.

مرحله سوم – قرار دادن بذر‌ها در شرایط گلخانه ای:

یک نایلون پلاستیکی بزرگ را از پرلیت پر کرده و بذر‌ها را درون آن بیندازید. از پرلیت برای حفظ رطوبت کنار بذر‌ها استفاده می‌شود بنابراین نباید اجازه دهید که پرلیت‌ها خشک شوند. بذر ‌ها برای آماده شدن به حدود 90 روز زمان نیاز دارند و در این زمان باید در محیطی سرد مثل یخچال، قرار داشته باشند. در انتهای این مرحله باید جوانه ‌های کوچک از محل برش در پوسته سخت گردو، بیرون زده باشند.

جوانه زدن گردو

مرحله چهارم – کاشت بذر‌های آماده:

اکنون دانه ها آماده کاشت هستند، و برای این کار باید یک گلدانی با اندازه مناسب، برداشته و با خاکی مناسب پر کنید. پیشنهاد می‌شود خاک با زهکشی مناسب و شامل نسبت مساوی از شن، ماسه درشت، کامپوست و خاک گلدان باشد تا مواد و شرایط مورد نیاز را فراهم کند. برای کاشت گردو در گلدان، پیشنهاد می شود خاک را به اندازه کافی خیس کرده باشید.

سپس دانه‌ها را در فاصله مناسب از سطح خاک (حدود 6 سانتی‌متری) قرار داده و در نهایت نیز گلدان را در جایی بگذارید که تحت تابش مستقیم خورشید نباشد. به عبارت دیگر، سایه ‌ای جزئی، با دمای حدود 21-7 درجه سانتی گراد، برای شروع رشد جوانه مناسب است.

مرحله پنجم – نگهداری از بذر تا جوانه زنی:

درخت گردو نسبت به خشک شدن خاک شکننده است. خشکی خاک نه تنها ممکن است به خشک شدن بذر بینجامد، بلکه باعث اثرگذاری منفی بر عملکرد دانه و افت کیفیت محصول نهایی درخت گردو نیز خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از توقف رشد بذر، باید دائما سطح خاک تا ارتفاع حدوداً 8 سانتی متر، مرطوب باشد. البته دقت داشته باشید که رطوبت بیش از اندازه نیز می‌تواند اثر عکس داشته و در اطراف ریشه، ایجاد بیماری کند! پس در آبیاری دانه، دقت کنید و این آخرین مرحله برای کاشت گردو در گلدان، است.

اهمیت گردو در غذاهای ایرانی:

گردو به عنوان منبع مفید انواع ویتامین، پروتئین، امگا 3 و … جایگاه ویژه‌ای در خوراک ایرانیان دارد. این ترکیب پرخاصیت، علاوه ‌بر اینکه به‌ صورت خام، در وعده‌های صبحانه و عصرانه مصرف می‌شود، به‌ عنوان ماده اولیه اصلی در تهیه بسیاری از غذا‌ها و دسر‌های سنتی ایرانی نیز حضور دارد. برخی از انواع خوراکی ‌های سنتی گردویی عبارتند از:

صبحانه: نان، پنیر گردو، قیساوا، کوکو گردو، دویماج

غذای اصلی: خورشت فسنجان، کشک بادمجان، کوکو سبزی، کباب / جوجه کباب ترش، ماهی شکم پر، دست پیچ کرمانشاه، گردو پلو شهرکرد، شش انداز گیلانی، بادمجان شکم پر

دسر و کیک: کیک اسفنجی گردویی، انواع شیرینی گردویی، معجون بستنی، خرما گردو، باسلوق

میزان مصرف گردو در ایران:

طبق گزارش منتشر شده در باشگاه خبرنگاران جوان، مدیر کل دفتر میوه ‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی، قسمت زیر کشت گردوی بارور در ایران را 120 هزار هکتار اعلام کرده و عملکرد تولید گردوی هر هکتار را به ‌طور متوسط برابر با 1864 کیلوگرم دانسته است.

بنابراین، ایران پس از کشور چین، در رتبه دوم تولید گردو دنیا قرار می‌گیرد و همین امر باعث شده سرانه مصرف گردو ایرانیان نیز 7/5 برابر سایر مردم جهان بوده و به 2750 گرم به ازای هر نفر برسد. این موضوع باعث شده تا کاشت گردو در گلدان، نیز طرفداران زیادی به خود اختصاص دهد.

سخن پایانی کشت گردو در گلدان:

برای دستیابی به بالاترین میزان بازده و البته محصول ‌دهی خوب، باید پیش از کاشت گردو در گلدان، منطقه جغرافیایی خود را به خوبی شناخته و بر آن اساس، نوع گردو مناسب را برای پرورش انتخاب کنید. به عنوان مثال برای شهر ‌هایی مثل شهرکرد که در ارتفاعات قرار گرفته‌اند گردو فرنور مناسب است؛ در حالی که برای پرورش گردو در شمال ایران، گردو تویسرکان پیشنهاد می‌شود.

پیوست

 1. https://www.healthline.com/nutrition/foods/walnuts
 2. https://www.yjc.news
 3. https://www.khabaronline.ir
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
294

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.09.28 حمید صمدی

  سلام ایام بکام، بعد از کاشت جوانه گردو در گلدان و رشد جوانه تقریبا 15 سانتی متر، هر روز باید گلدان را آبیاری بکنم؟؟؟ لطفا راهنمایی تشکر ات فراوان

  • 1402.09.29 admin-ariyanahal

   با سلام توجه به مرطوب بودن خاک بسیار مهم است. در نتیجه باید از خشک شدن خاک جلوگیری کرده و جوانه را بسته به سطح خاک آبیاری کنید.

 • 1402.09.14 حسن بختیاری

  سلام خسته نباشید خواستم بپرسم در منطقه سرد سیر هم نیاز است گردوراجهت کاشت شکاف بدیم تازودترجوانه بزندممنونم راهنمایی کنید

  • 1402.09.15 admin-ariyanahal

   با سلام
   بله این کار موجب می شود تا رطوبت به درون پوست گردو رفته و مغز آن را برای جوانه زدن تحریک کند.

 • 1402.09.11 امیرعلی زیوری

  باسلام من طبق مراحل پیش رفتم چند روز باید صبر کرد تا جوانه ی گردو کمی بلند بشود؟

  • 1402.09.13 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   به طور کلی نزدیک دوماه طول می کشد تا بذر گردو جوانه بزند.

 • 1402.08.30 امیرعلی زیوری

  سلام
  (برای جوانه زدن گردو یعنی باید ۹۰ روز صبر کرد؟)

  • 1402.09.02 admin-ariyanahal

   با سلام به طور معمول یک ماه تا 45 روز زمان نیاز دارد.

 • 1402.08.23 سلطان گردو

  سلام شما باید خیس کردین تو حوله چند روزی تو فریز بزارین تا خودش ترک بخوره.یا با چاقو از وسط درزش ترک بدین جوری ک مغز آسیب نبینه بعدشم جوانه گردو طرف سره(بالا)بالا باید سوراخ بشه بهترش اینه قشنگ از وسط ترک بخوره.قدیما تو سرمای زمستون بذرو میکاشتن که سرمای زمستون گردو رو ترک بده وجوانه بزنه وگرنه ترک نخوره احتمال جوانه زدن یک ب صده.در آخرم گردو باید زمان کاشت سرش رو ب بالا باشه نه ته.با عرض پوزش از آقای پزدان پناه تجربمو گذاشتم شاید بدرد کسی بخوره

 • 1402.08.23 سلطان گردو

  زیاد سخت میگیرین90روز من گردوهارو خیس میکنم بمدت یک شبانه روز تو فریز میزارم بعدش میارم بیرون با چاقو دهان گردو رو باز میکنم کلا درز وسطو) طوری که مغز آسیب نبینه بعد ی سیخ وسطش میزارم که درز بسته نشه باز بمونه بعد میکارم بعد چند روزم جوانه میزنه ی دونشم خطا نداره

  • 1402.08.24 admin-ariyanahal

   سپاس از اینکه تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 • 1402.04.26 خسروامجدی

  سلام آیا در تابستان هم میشه بزر گردو کاشت؟

  • 1402.07.09 ariyanahal

   سلام وقت بخیر
   بهترین زمان برای کاشت گردو اواخر پاییز تا اوایل بهار می باشد.

 • 1402.02.31 صادق رزلانسری

  سلام و عرض ادب
  من گردو رو تو آب خیس میدم تهشم ی زره سوراخ مکنم فقط نمیدونم چرا وقتی میزارم تو حوله وظرف کپک میزنه
  چه باید بکنم کپک نزنه

  • 1402.07.17 admin-ariyanahal

   با سلام
   شرایط دما و تنفس را بررسی نماید. همچنین برای اطلاعات دقیق تر با متخصصین این حوزه مشورت کنید.

  • 1402.08.23 سلطان گردو

   سلام شما باید خیس کردین تو حوله چند روزی تو فریز بزارین تا خودش ترک بخوره.یا با چاقو از وسط درزش ترک بدین جوری ک مغز آسیب نبینه بعدشم جوانه گردو طرف سره(بالا)بالا باید سوراخ بشه بهترش اینه قشنگ از وسط ترک بخوره.قدیما تو سرمای زمستون بذرو میکاشتن که سرمای زمستون گردو رو ترک بده وجوانه بزنه وگرنه ترک نخوره احتمال جوانه زدن یک ب صده.در آخرم گردو باید زمان کاشت سرش رو ب بالا باشه نه ته.با عرض پوزش از آقای پزدان پناه تجربمو گذاشتم شاید بدرد کسی بخوره

 • 1402.02.17 رضاعائلی

  سلام وقت بخیرمن درکردستان درخت گردودارم ولی هرسال سرمامیزنه بارنمیده متاسفانه

  • 1402.07.09 ariyanahal

   با سلام خدمت شما
   شما می توانید نهال گردویی بکارید که نسبت به سرما مقاومت خوبی داشته باشد.

 • 1402.02.09 لیلا

  سلام من استان چهارمحال و بختیاری زندگی میکنم از چه نهالی برای کاشت گردو استفاده کنم

  • 1402.07.09 ariyanahal

   درود بر شما
   شما می توانید از نهال گردو چندلر و فرنور استفاده کنید.

 • 1402.01.12 Z.k

  من گردو کاشتم تا ۳۰ سانت هم قد کشید خیلی عالی و سالم بودن
  یهو شته پروانه ای سیاه زدن و کل برگ هاشون سیاه شد و سوخت؛ علت چی میتونه باشه به نظرتون؟؟

  • 1402.01.12 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. بله می تواند همین امر باعثش باشد، همچنین ممکن است دچار سرمازدگی هم شده باشد. باید از نزدیک مشاهده و برسی کرد پاسخ دقیقی نمی توان داد. با احترام

 • 1401.10.09 علیرضا حیدری

  سلام ، به نظرتون نهال تویسرکان برای منطقه طارم زنجان مناسبه!؟
  آب و هوای نیمه گرم و نیمه مرطوب،
  ارتفاع از سطح دریا حدود ۶۰۰ متر

  • 1401.10.11 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. خیر متاسفانه این نهال مناسب استان هایی با اب و هوای معتدل تا سردسیر است. در این ارتفاع از نهال گردو ژنوتیپ می توانید بهره مند شوید. با احترام

  • 1402.08.19 امیرعلی زیوری

   بله می شود

 • 1401.03.23 سید محسن حسینی

  سلام خسته نباشید شما به صورت جزئی هم فروش دارد ؟حدودا 20 تا 30عدد ؟

  • 1401.03.23 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. بله جناب حسینی گرامی لطفا با تیم فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید. با احترام

   • 1401.08.10 محمدیزدان پناه

    سلام بنده ازشیرازمزاحم میشم تعداد20عددازهرکدام خودتون میدونید بهترهست میخام قسمت سرحد شیرازهستیم ممنونم

    • 1401.09.15 ariyanahal.ir

     سلام و عرض ادب جناب یزدان پناه گرامی. لطفا با شماره تماس کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید. با احترام

    • 1402.03.03 محمد یزدان پناه

     سلام درخت گردو الان موجوددارید

    • 1402.07.09 ariyanahal

     با سلام بله موجود می باشد.