درخت انگور

آموزش اضافه کردن کود به درخت انگور و اهمیت کودهی + نکات حرفه ای

کود دهی به درخت انگور چه تاثیری در رشد درخت دارد ؟

اطلاعاتی پیرامون کودد هی درختان انگور،که یکی از نیاز های اساسی و مهم در باغداری می باشد به شما کمک می کند تا با  ضرورت کود دهی درختان انگور،نحوه کود دهی درختان انگور و نکات مهم در زمان کود دهی درختان انگور آشنا شوید.

درختان انگور امروزه به تنوعی بسیار گسترده ای رسیده اند،هر چند کاشت مو در تمام کشور ها سابقه بسیار طولانی دارد و همیشه مورد توجه باغداران بوده است. انتخاب نهال انگور  به منظور احداث باغی در حجم وسیع با اتخاذ روش های اصولی گزینه مناسبی می باشد چرا که موجبات بهره وری اقتصادی را فراهم می کند اما باید توجه داشت که  انتخاب یک محصول به تنهایی نمی تواند  در بازدهی اصولی نقش موثر داشته باشد آنچه اهمیت دارد اتخاذ روش های اصولی در پرورش نهال می باشد که باید مورد توجه باغدار قرار گیرد یکی از روش های اصولی که در کیفیت و عملکرد تاثیر دارد کود دهی انگور می باشد.

البته باید به این نکته قبل از خرید نهال انگور توجه داشت و آن هم این است که نیاز های اکولوژی و ویژگی های هر رقم با دیگری متفاوت است به همین دلیل نیاز ارقام مختلف نیز با هم فرق می کند و باید متناسب با نیاز نژادهای مختلف  نسبت به تامین بستر رشد آن اقدام کرد.

نهال انگور نیاز های سرمایی و گرمایی مختلفی با هم دارند و دوره رشدی آنها تقریبا 5 تا 6 ماه می باشد و در این دوره باید در دمای متناسب با خود باشند در غیر این صورت به رشد مطلوب و عملکرد مناسب نخواهند رسید،باردهی انگور معمولا از 4 تا 5 سالگی نهال شروع می شود این زمان  بهترین دوره برای کوددهی انگور می باشد زیرا بازدهی آنها را بالا برده و در افزایش عملکرد نهال موثر خواهد بود در واقع توجه به تغذیه و کود دهی درختان انگور  موجب می شود عمر اقتصادی نهال افزایش یابد و باردهی را نیز تقریبا تا اواخر عمر حفظ کند.

ضرورت و نحوه کود دهی درختان انگور :

درختان انگور مراحل رشد مختلفی را طی می کنند تا به مرحله بلوغ و باردهی برسند از خواب زمستانه گرفته تا ظهور اولین برگ ها و شروع گلدهی و در نهایت آغاز باردهی همگی مراحل رشد نهال انگور می باشد،کیفیت محصول یک مسئله بسیار مهم می باشد و مورد توجه باغداران است.

ابتدا باید به نوع خاکی که نهال در آن کاشته می شود توجه اساسی داشت معمولا خاک های سبک و زهکشی شده برای کاشت نهال بسیار مناسب می باشد. دلیل توجه به نوع خاک از این جهت اهمیت دارد که تمام عناصر مفید از طریق خاک جذب ریشه های نهال خواهند شد در صورتی که بافت خاک سفت باشد  کوددهی درختان انگور نتیجه بخش نخواهد بود زیرا عناصر به خوبی به ریشه های نهال نخواهند رسید.

توجه به نوع کود دهی درختان انگور نیز مسئله مهمی است که باغداران باید به آن توجه ویژه داشته باشند کود حیوانی،آلی و کمپوست برای تغذیه درختان انگور مناسب است،مقدار استفاده از کود نیز به حجم باغ و نهال های انگور بستگی دارد.

در اولین قدم ممکن است باغدار با مشاهده کاهش کیفیت محصول متوجه فقیر بودن خاک و کاهش عملکرد آن شود که در چنین مواردی باید نسبت به تامین عناصر ضروری اقدام نمود،در برخی موارد هر ساله باغدارن با آنالیز خاک پی به فقیر و غنی بودن آن می برند و در صورت فقیر بودن خاک اقدام به تامین عناصر مفید می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =