آموزش پیوند درخت گردو

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.06.14

5 روش متداول در پیوند درخت گردو:

برای اینکه قسمت های مختلف دو گیاه بتوانند با یکدیگر زندگانی کرده و تولید نهال جدید کند باید اتصال این دو قسمت با یکدیگر کامل باشد یعنی با هم جوش خورده و یکی شوند که به آن پیوند گردو، می گوییم.

این موضوع ممکن نیست مگر اینکه پایه و پیوندک با یکدیگر نمو کرده و سلول های محل اتصال با یکدیگر شروع به فعالیت کرده و نسج جوانی بوجود آورد. برای حصول این مقصود باید دو طبقه مولده پایه و پیوندک با هم منطبق شده و به یکدیگر بچسبند . یعنی  هیچ قسم مانع از مایع ، جامد و بخار بین  ان ها قرار نگیرد .

پیوندهایی که برای گردو استفاده می شود شامل پیوند وصله ای ، پیوند شکمی ، پیوند امگا و پیوند اسکنه است .

بهترین روش پیوند گردو؛ در نیمه دوم تیر ماه تا نیمه اول مرداد ماه انجام شده و بسیار موفقیت آمیز است . دما در زمان انجام پیوند باید بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد باشد .  همان طور که از اسم روش مشخص است باید دو برش عمودی و موازی در دو طرف جوانه به طول ۲ سانتی متر با چاقوی تیز ایجاد کنید و توسط دو برش افقی به هم وصل کنید و قطعه بریده شده را با کمی چرخش پوست و به کمک نوک چاقو جدا کرده و به همین اندازه روی پایه هم برش ایجاد کنید .

کمترین فاصله محل پیوتد تا سطح خاک حدود ۲۰ سانتی متر باشد . این روش برای پایه های ۲ ساله مناسب می باشد . بعد از گذاشتن قطعه دارای جوانه روی پایه دور تا دور پیوندک با نوار پلاستیکی محکم بسته شده طوریکه فقط نوک جوانه بیرون بماند و بعد از ۳ تا ۶ هفته نوار پلاستیکی را جدا نمایید .

پیوند درخت گردو

همچنین جهت خرید نهال گردو می توانید در اینجا کلیک کنید .

 • پیوند شکمی گردو یا پیوند T:

این پیوند خیلی در گردو موفقیت آمیز نیست و ممکن است موجب پاره شدن پوست پایه شود . روش کار به این ترتیب است که ابتدا در پایه یک برش عمودی به طول ۲ سانتی متر جدا کرده و بعد روی این برش یک برش افقی به اندازه یک سوم برش اول می زنیم به شکل T در الفبای انگلیسی . بعد از ایجاد برش با نوک جاقو پوست را بلند می کنیم . برای تهیه پیوندک یک سانتی متر زیر جوانه برش زده و به طرف بالای جوانه ادامه دهید تا ۲ میلی متر بالاتر از جوانه و در این نقطه به شکل تفقی برش بزنید به طوری که از پوست بگذرد و وارد چوب شود و پیوندک حاوی جوانه با کمی چوب جدا شود . پیوندک را داخل برش T  شکل ایجاد شده قرار دهید و برش را بسته و با نوار پلاستیکی محکم بسته شده و فقط نوک جوانه بیرون بماند .

بهترین نهال گردو در مناطق با ارتفاع 1200 متر : خرید نهال گردو چندلر

پیوند نهال

شاید با خرید نهال از آریا نهال مشکلتون حل شد ، کافیه فقط یک سری به منوی سایت بزنید !

 • پیوند امگا گردو:

بهترین زمان انجام این پیوند اواخر زمستان و اوایل بهار و زمانی است که پایه و پیوندک هر دو یک ساله باشند . این برش در پیوندک دارای جوانه بادیک دستگاه خاص و روی میز انجام می شود . محل پیوند باید در موم مذاب در دمای ۷۵ درجه سانتی گراد قرار گرفته شود و بلافاصله در آب سرد قرار داده شود و به مدت ۳ هفته در خاک مرطوب در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود و قبل از انتقال به محیط کاشت اصلی نهال باید چند روز در سایه قرار داده شود تا سازگار گردد .

پیوند نهال

همچنین در اینجا بیشتر بخوانید : ویکی پدیا

 • پیوند اسکنه گردو:

یکی از روش های پیوند گردو، که قدیمی است که اوایل فصل بهار انجام می شود . ابتدا ساخه ها سرزنی شده و سپس برش های عمودی به طول ۵ الی ۵/۷ سانتی متر به طرف مرکز شاخه زده شود . درون هر شکاف پیوندکی به طول ۸ تا ۱۰ سانتی متر و ضخامت ۱۰ تا ۱۳ میلی متر که دارای ۲ تا ۳ جوانه است قرار داده می شود . درپایین پیوندک یک برش گوه ای شکل که ۵ سانتی متر طول دارد زده می شود و پیوندک درون شکاف قرار می گیرد و سپس چسب باغبانی زده می شود .

 • پیوند درخت گردو بزرگ به روش اسکنه علفی:

زمان آن در اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد ماه روی شاخه های علفی سال جاری  وقتی هنوز در گلدان هستند ؛ پیوند درخت گردو، زده می شود . در این روش پایه و پیوندک باید دارای قطر یکسان باشند . بعد از پیوند با نوار پلاستیکی می بندیم و روی آن یک برش پلاستیکی قرار داده و در گلخانه دمای ۳۰ الی ۳۵ درجه سانتی گراد قرار داده و هفته پنجم پلاستیک را کمی برمیداریم تا سازگار شود .

برچسب ها:
پیوند نهال
آنچه در این مقاله میخوانید
محصولات مرتبط مقالات مرتبط نظرات کاربران

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

 • 2021.09.08 mosayebtavakoki

  اموزش و هرس کردن گردو ودرختان سردسیری ارتفاع 2800متری سطح دریا

  • 2021.09.08 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. توصیه می کنیم برای گرفتن آموزش بیشتر به بخش ویدئو های هرس در سایت اپارات مراجعه نمایید زیرا در حال حاضر به صورت تولید محتوای متنی در خدمت کاربران گرامی می باشیم. با احترام

 • 2020.12.27 عالیپور

  سلام. لطفا در مورد پیوند گردو بزرگسال هم توضیح بدین

  • 2020.12.27 ariyanahal.ir

   سلام و درود . از کلیپ های داخل گوگل میتونید بهره مند بشید ، در فصل شروع پبوند کلیپی هم تهیه خواهیم کرد.

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.