بهترین نهال سیب(راهنمای خرید بهترین ارقام سیب)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.07.02

نهال سیب یکی از محبوب ترین  و پرطرفدار ترین نهال های میوه در سراسر دنیا است. قبل از خرید بهترین نهال سیب باید درباره ی فاکتور های اساسی در جهت رشد مناسب آن اطلاعات کسب کنید. عواملی همچون شناخت انواع ارقام سیب، شرایط آب و هوایی منطقه ی خود، کیفیت نهال، نوع خاک، نحوه ی نگهداری و آبیاری می تواند به شما در خرید بهترین نهال کمک کند.

انتخاب بهترین درخت سیب مناسب یکی از مهم ترین مراحل در رشد و تولید محصول با کیفیت است. یک نهال سالم و قوی می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه درخت سیب و تولید میوه‌های بیشتر و باکیفیت داشته باشد از این رو خرید نهال سیب از نهالستانی معتبر می تواند این اطمینان را به شما بدهد. آریا نهال با داشتن مجوز رسمی فروش انواع نهال از جهاد کشاورزی و ضمانت پس از فروش با افتخار در کنار شما عزیزان است تا شمارا در گام انتخاب و خرید انواع نهال یاری نماید.

معرفی میوه ی سیب (Apple)

منشا اصلی درخت سیب در منطقه آسیای مرکزی، به‌ویژه در قسمت‌هایی از ایران و ارمنستان، تعیین شده است. مناطق خاورمیانه نیز شامل منابع اصلی سیب محسوب می‌شوند.امروزه سیب در سراسر دنیا و مناطق مختلف کاشته شده است و جزو میوه های پرطرفدار و پر مصرف درتهیه ی دسر ها، شیرینی ها و آبمیوه ها است. سیب به دلیل خواص شگفت آوری که برای سلامتی دارد مانند بهبود عملکرد گوارش، حفظ سلامت قلب و عروق و همچنین کاهش خطر ابتلا به بیماری های التهابی در پزشکی نیز کاربرد دارد.

بهترین ارقام سیب

بهترین ارقام سیب

انواع بهترین نهال سیب کدام اند؟

همانطور که گفته شد سیب یکی از محصولات محبوب و پرمصرف در سراسر جهان است. هر ساله، میلیون‌ها تن از این میوه خوشمزه و مغذی در سرتاسر جهان تولید و مصرف می‌شود. با توجه به اینکه هر منطقه دارای شرایط آب و هوایی و خاکی منحصر به فرد خود است؛ بهترین ارقام سیب ممکن است بسته به شرایط منطقه و سلیقه شخص به شخص متفاوت باشد. اما در زیر چند نمونه از نهال های سیب محبوب و پرطرفدار را بررسی می‌کنیم:

معرفی نهال سیب گلاب

این نهال یکی از محبوب‌ترین نهال‌های سیب میان کشاورزان است. زادگاه آن کشور عزیزمان ایران و شهر اصفهان است. نسبت به سایر ارقام سیب، این نهال از عمر اقتصادی بالاتری برخوردار است و می‌تواند در حدود ۴۰ سال و حتی بیشتر هم عمر کند. این نژاد که به یکی از بهترین درختان سیب مطرح است؛ از سال چهارم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می‌کند. کوتاه قامت است و ارتفاع آن به ۴ الی ۶ متر می‌رسد.

از دیگر ویژگی‌های مثبتی که این رقم را میان باغداران، به عنوان بهترین نهال سیب محبوب کرده است؛ مقاومت بالای آن به کاهش دما و هوای سرد است این نهال به ۱۰۰۰ الی ۱۶۰۰ ساعت دمای زیر ۷ درجه سانتی گراد نیازمند است. از این رو می‌توان آن را در مناطق کوهستانی که آب و هوای سرد و معتدل دارند، کشت کرد. دیرگل است و مقاومت خوبی نسبت به سرمای فصل بهار دارد. در ماه اردیبهشت و در بازه ۱۴ روزه شکوفه دهی خود را شروع می‌کند و با آغاز تابستان، باغداران می‌توانند محصول آن را برداشت کنند.

ویژگی های محصول نهال سیب گلاب

دلیل نام گذاری این نهال به نام گلاب عطر خوش و خوبی است که میوه آن دارد. همین عطر و طعم باعث این شده است تا هر سال، تعداد زیادی از مردم برای رسیدن آن به بازار فروش لحظه شماری کنند. سیب گلاب از نظر ظاهری، اندازه متوسط رو به کوچک دارد و سفید و سبز، با هاله ای قرمز است. از معایب این سیب می‌توان به ماندگاری پایین آن اشاره نمود.

بهترین نژاد سیب

بهترین نژاد سیب

 نهال سیب فرانسه، یکی دیگر از بهترین نهال های سیب

سیب فرانسه، یکی دیگر از بهترین نهال سیب در ایران شناخته می شود. این نژاد در دو نوع رنگی زرد و قرمز وجود دارد. نهال سیب قرمز فرانسه، جزو ارقام پرطرفدار و پربازده است، به همین خاطر مصرف تجاری نیز داشته و همین امر باعث محبوبیت آن میان باغداران شده است. زادگاه آن بر خلاف اسمش کشور آمریکا است. این نهال مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط مختلف آب و هوایی دارد.

عمر اقتصادی آن ۳۵ الی ۴۰ سال است و باردهی خود را از سال سوم پس از کاشت آغاز می‌کند. مقاومت بالای آن در برابر آفات و بیماری‌ها نیز از دیگر ویژگی‌های مثبت نهال سیب فرانسه است. دیرگل است و در پایان فصل زمستان و آغاز فصل بهار شکوفه دهی خود را آغاز می‌کند. این نهال نیز در برابر سرما مقاومت خوبی دارد و نیاز سرمایی آن در بازه ۶۵۰ الی ۷۵۰ ساعت در دمای ۱ تا ۸ درجه سانتی گراد است.

ویژگی های محصول نهال سیب فرانسه

این نهال میوه‌هایی درشت و خوش طعم با شیرینی ملایم تولید می‌کند. پوست آن به رنگ قرمز و گوشت آن سفید رو به زرد است و بسیار ترد و لذیذ است. میوه این نهال قابلیت ماندگاری در سردخانه را دارد و به دلیل پوست براق و زیبایی که دارد در بازار پرطرفدار است.

نهال سیب فرانسوی

نهال سیب فرانسوی

نهال سیب میراکل

به جرئت می‌توان گفت یکی از بهترین نهال سیب، گونه ی میراکل است. رنگ و طعم منحصر به فرد این سیب جذابیت آن را افزایش داده است. کشور چین اولین تولید کننده سیب میراکل در جهان است. این نهال در برابر شرایط مختلف آب و هوایی و تغییرات بسیار مقاوم است و مناسب کاشت در مناطق معتدل، خشک و سردسیری است.

همچنین در برابر آفات و بیماری‌ها مقاوم است. عمر اقتصادی آن در حدود ۴۰ سال است و باردهی خود را از سال دوم پس ازکاشت آغاز می‌کند. شکوفه دهی خود را نیز از ابتدای ماه اردیبهشت شروع می‌کند. این سیب به تازگی وارد بازار ایران شده است از این رو انتخاب آن از میان بهترین ارقام سیب، می‌تواند تصمیمی متفاوت و بسیار سودآور باشد.

ویژگی‌های محصول بهترین درخت سیب میراکل

همانطور که در پیش به آن اشاره شد دلیل جذابیت این نهال پوست خوش رنگ میوه آن است. رنگ پوست سیب میراکل بنفش بسیار تیره است که گاهی مواقع مشکی دیده می‌شود. به همین دلیل به سیب سیاه هم معروف است. وزن هر سیب میراکل در بازه ۱۶۰ تا ۲۰۰ گرم است.

شما می توانید در صفحه ی خرید نهال سیب به خرید و مشاهده قیمت نهال سیب اقدام نمایید.

بهترین درخت سیب

نهال سیب لبنان

نهال سیب لبنان در دو رنگ قرمز و زرد وجود دارد. قابلیت ماندگاری بالای نهال سیب زرد لبنان باعث شده است تا سهم بزرگی در صادرات داشته باشدو جزو لیست بهترین نهال سیب باشد. این رقم مناسب کاشت در مناطق کوهستانی و خشک است. نیاز سرمایی آن در حدود ۷۰۰ تا ۱۴۰۰ ساعت در دمای منفی ۷ درجه سانتی گراد است. عمر اقتصادی آن حدود ۳۵ الی ۴۰ سال است و از سال پنجم پس از کاشت باردهی خود را آغاز می‌کند. زمان برداشت محصول آن نیز ابتدای ماه مهر است.

 نکته مهم در مورد این نهال این است که مناسب کاشت در مناطق مرطوب نیست.

ویژگی های محصول نهال سیب زرد لبنان

میوه این نهال ابتدا سبز است و پس از گذر زمان و رسیدن، زرد رنگ می‌شود. یکی از دلایل محبوبیت این رقم میان مردم عطر دلنشین و طعم ملس آن است.

نهال سیب زرد لبنان

نهال سیب زرد لبنان

نهال سیب خونی (تو سرخ)

این گونه نیز یکی دیگر از گزینه‌ های بهترین درخت سیب برای کاشت و پرورش است. مناسب کاشت در مناطق سردسیر، متعادل و همچنین خشک است. عمر اقتصادی آن ۳۵ سال است و باردهی خود را از سال اول پس از کاشت آغاز می‌کند، این به این دلیل است که رقمی پیوندی و اصلاح شده است و اولین بار در کشور انگلستان کاشته شده است. زمان برداشت محصول آن نیز اواخر شهریور و ماه مهراست.اردبیل بزرگترین تولید کننده سیب خونی یا توسرخ در ایران و جهان است. به دلیل جذابیت ظاهری میوه این نهال، یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها جهت صادرات و سودآوری است.

ویژگی‌های محصول نهال سیب خونی (تو سرخ)

جذابیت میوه این نهال به دلیل این است که هم گوشت و هم پوست آن به رنگ سرخ است. اندازه سیب تو سرخ درشت است و طعم بی‌نظیری دارد. وزن هر کدام از آن ها ۱۷۰ گرم است. میوه ی این نهال سرشار از آنتی اکسیدان است و در پیشگیری از انواع سرطان مفید است.

نهال سیب اسمیت

نهال سیب اسمیت که به سیب سبز نیز معروف است، طرفداران خاص خودش را دارد. کوتاه قامت است و مناسب کاشت در مناطقی است که آب و هوای سرد دارند. تامین نشدن نیاز سرمایی آن باعث عدم رشد مناسب این نهال می‌شود. میوه این نهال در دسته محصولات صادراتی قرار دارد، که یکی از دلایلی است که در لیست بهترین نهال سیب قرار گرفته است. این درخت سیب دیررس است و در میانه ماه مهر برداشت آن آغاز می‌شود. زادگاه آن نیز کشور فرانسه است و واردات این میوه نیز از آن جا صورت می گیرد. باردهی خود را از سال سوم پس از کاشت آغاز می‌کند. دیرگل است و عمر مفید آن در حدود ۲۵ الی ۳۰ سال است.

ویژگی های محصول نهال سیب اسمیت

میوه این نهال شیرین و گوشتی است، که استفاده گسترده‌ای در آشپزی و تهیه کمپوت دارد. رنگ پوست آن سبز و براق است و گوشت آن ترش و آبدار است. میوه این این نهال خاصیت ماندگاری بالایی دارد و به دلیل ویژگی های منحصر به فردش قیمت بالاتری نسبت به سایر سیب‌ها دارد.

نهال سیب اسمیت

نهال سیب اسمیت

درختان سیب در هر هکتار چقدر محصول می دهند؟

محصول دهی درختان سیب در هر هکتار به عوامل مختلفی بستگی دارد. ازجمله شرایط آب و هوایی، نوع خاک، نژاد و رقم سیب و مهم ترین عامل یعنی مدیریت کشت و داشت.

درخت سیب به مرور زمان در کنار رشد باردهی خود را نیز افزایش می دهد و هنگامی که به پایان دوره مفید و اقتصادی خود نزدیک می شود؛ کم کم میزان محصولش کاهش می یابد.

اما به طور میانگین، بهترین ارقام سیب از 70 تا 100 تن در یک هکتار، محصول می دهند.

خرید بهترین نهال سیب

خرید بهترین نهال سیب

آبیاری انواع نهال سیب چگونه است؟

آبیاری انواع بهترین نهال‌های سیب باید به طور منظم و با رعایت نیازهای آبیاری آن ها انجام شود. میزان آبی که باید به نهال‌های سیب داده شود، بستگی به عوامل مختلفی مانند اقلیم، خاک، اندازه و سن نهال دارد. به طور کلی، نهال‌های سیب نیاز به آبیاری عمیق و منظم دارند، تا ریشه‌ها به طور کامل در آب قرار گیرند. اما لازم است زمین به اندازه کافی خشک شود قبل از آنکه دوباره آبیاری شود، تا جلوی بیماری‌های ریشه و خسارت احتمالی به گیاه گرفته شود.

به طور میانگین برای انواع نهال سیب، آبیاری بین 1 تا 3 بار در هفته کافی است. اما باید در نظر داشته باشید که دمای هوا، خاک و شرایط محیطی ممکن است نیاز به آبیاری را کاهش و یا افزایش دهد.

سخن آخر درباره ی انتخاب بهترین نهال سیب

دانستیم بهترین نژاد سیب، ممکن است با توجه به شرایط خاص شما متفاوت باشد. به طور کلی نهال های میراکل، اسمیت، لبنان، فرانسه، گلاب و نهال سیب خونی محبوبیت بسیاری در میان کشاورزان و باغداران دارند.

خرید نهال سیب نیز یک مرحله بسیار مهم در توسعه باغ ‌سیب شما است. برای انتخاب بهترین نهال سیب، می‌توانید به عواملی مانند نژاد، سلامتی نهال، رقم تولید، شرایط آب و هوایی، منابع آب و مراکز فروش معتبر توجه کنید. در حالی که هر نهال ممکن است بر اساس نیازها و شرایط خاص شما متفاوت باشد، جستجوی منابع قابل اعتماد و مشورت با کارشناسان متخصص، می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین درخت سیب را برای باغ خود انتخاب کنید.

همچنین، در نظر داشته باشید که نهال سیب باید سالم، بدون بیماری‌ها و آفات باشد و قوی‌ترین رشد را داشته باشد. با توجه به این راهنما، امیدواریم بتوانید نهال سیب مناسبی را برای باغ خود پیدا کنید. در این راه می توانید با برقراری تماس با کارشناسان تیم آریانهال، از مشاوره ی رایگان بهره مند شده و نسبت به خرید نهال سیب اقدام فرمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
5

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “بهترین نهال سیب(راهنمای خرید بهترین ارقام سیب)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *