زمان کوددهی درخت انگور

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.11.27

بررسی شرایط کوددهی درخت انگور

کوددهی درخت انگور یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های کشت موفق و محصول‌دهی باغ‌های انگور است. انتخاب بهترین زمان کوددهی درخت انگور به عوامل مختلفی بستگی دارد و برای هر خاک، نوع انگور و شرایط آب و هوایی، متفاوت است.

در ادامه مباحثی در ارتباط با شرایط کوددهی درختان انگور آمده است تا با آگاهی بیشتر بتوانید تاکستان خود را پرورش دهید.

چرا درخت انگور به کود نیاز دارد؟

در طول فصل رشد، این درخت مقادیر قابل توجهی قند و مواد مغذی را به میوه اختصاص می‌دهد که پس از برداشت میوه از درخت خارج می‌شود.

اگر خاک از نظر مواد مغذی مانند فسفر (P)، پتاسیم (K)، نیتروژن (N) و منیزیم (Mg) محدود باشد، کوددهی درخت انگور از طریق خاک به صورت دوره‌ای برای ادامه بهره‌وری تاکستان مهم است. همچنین دقت داشته باشید که مقادیر کود (میزان مصرف) باید بر اساس نتایج آزمایش خاک محاسبه شود.

کود نهال انگور

تعیین نوع خاک برای دریافت زمان کوددهی درخت انگور

درختان انگور خاک شنی و عمیق، با زهکشی خوب را انتخاب می کنند. اما به طور کلی آن‌ها طیف وسیعی از انواع خاک را به جز خاک قلیایی و مرطوب تحمل می‌کنند. در زمان کوددهی درخت انگور با توجه داشته باشید که محتوای مواد آلی در خاک باید بین 4 تا 5 درصد باشد. همچنین قبل از کاشت نهال انگور باید خاک را اصلاح کنید.

توصیه می‌شود خاک خود را در طول فصل برداشت یا اندکی پس از آن هم آزمایش کنید. بین تحویل نمونه تا اولین سرمای سخت احتمالی، 2 تا 3 هفته فرصت دهید تا نتایج را دریافت کنید و قبل از پوشاندن زمین از برف، کوددهی درخت انگور را به طور مناسب و متعادل اعمال کنید.

نهال انگور ریشه عمیقی دارد. به همین دلیل به کود اضافی نیاز ندارد مگر اینکه خاک شما بسیار فقیر باشد. همچنین بسته به نوع نهال، PHخاک باید 5.5 تا 7.0 باشد.

آشنایی با زمان کوددهی درخت انگور

زمان کوددهی درخت انگور به قدرت تاک و اندازه محصول بستگی دارد که می‌تواند بسیار متفاوت باشد. این موضوع ارائه توصیه‌های کلی را دشوار می‌کند اما معمولاً نهال انگور‌های جوان ممکن است در دو تا سه سال اول به کود نیاز نداشته باشند.

درست زمانی که جوانه‌ها در بهار شروع به ظاهر شدن می‌کنند، بهترین زمان کوددهی درخت انگور در آن بازه می باشد. کوددهی دیرهنگام می‌تواند باعث رشد بیش از حد و گسترده گیاه شود و ممکن است درخت انگور را در برابر آسیب‌های زمستانی ضعیف کند.

جهت خرید و مشاهده انواع نهال انگور، بر روی عبارت نهال انگور کلیلک کنید.

زمان کوددهی درخت انگور

مواد مغزی کلیدی در کوددهی نهال انگور

مواد مغذی کلیدی در کوددهی درخت انگور: فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، بور و آهن می باشند. نیتروژن نیز عنصر بسیار مهمی است. اما معمولاً در آزمایش‌های خاک گنجانده نمی‌شود. گزارش آزمایش خاک شما شامل pH خاک، درصد ماده آلی و احتمالاً ظرفیت تبادل کاتیونی خاک شما خواهد بود.

درخت انگور مانند هر درخت دیگری، به نیتروژن به ویژه در فصل بهار برای آغاز رشد سریع نیاز دارد. سایر کود‌های غنی از نیتروژن مانند (اوره، نیترات آمونیوم و سولفات آمونیوم) باید پس از شکوفه دادن درخت انگور یا زمانی که انگور حدود ¼ اینچ (0.5 سانتی‌متر) عرض دارد استفاده شود.

طریقه مصرف مواد غنی در هنگام کوددهی

روی نیز برای درخت انگور مفید است. این ماده به بسیاری از عملکرد‌های گیاه کمک می‌کند و کمبود آن می‌تواند منجر به کاهش عملکرد درخت مذکور شود. زمان کوددهی درخت انگور به وسیله ی تقویت کننده روی، یک هفته قبل از شکوفه دادن درختان انگور‌ در فصل بهار یا زمانی که آن‌ها در حال شکوفه دادن هستند می باشد.

همچنین کود پتاسیم را در طول بهار یا اوایل تابستان زمانی که درختان انگور تازه شروع به تولید محصول می‌کنند، استفاده کنید. از 1.5 کیلوگرم سولفات پتاسیم در هر انگور برای کمبود‌های خفیف، یا تا 3 کیلوگرم در کوددهی درخت انگور برای موارد شدید استفاده کنید.

مواد مغزی کوددهی

مشکلات کوددهی بییشتر از نیاز درخت

در زمان کوددهی درخت انگور، کود بیش از حد نیز می‌تواند باعث آسیب احتمالی در زمستان شود و رسیدن میوه را به تأخیر بی اندازد. همانطور که قبلاً گفته شد، میزان کود باید بر اساس آزمایش خاک و آزمایش برگی (دمبرگ) تعیین شود.

در صورت نیاز به کوددهی، دو تا سه هفته پس از کاشت، مقدار کمی کود به کار ببرید و در سال‌های بعد مقدار آن را افزایش دهید. به جای افزایش کوددهی درخت انگور، بهتر است خاک را به صورت دوره‌ای (3 تا5 سال) آزمایش کنید و pH خاک را در 5.0-7.0 نگه دارید.

استفاده از کود‌ها بدون در نظر گرفتن داده‌های آزمایشی می‌تواند باعث هدر رفتن پول و سوخت تولیدکنندگان در نهاده‌های اضافی شود. حتی می‌تواند باعث سمی شدن مواد مغذی خاک شود که در آن سطوح مواد مغذی آنقدر بالاست که بر رشد گیاه تأثیر منفی می‌گذارد. همچنین کود‌های اضافی برای محیط زیست نیز خظرناک هستند.

کوددهی درخت انگور در فصل پاییز

اگرچه گفته میشود بهار، بهترین زمان کوددهی درخت انگور است اما به این معنا نیست که در فصل های دیگر امکان کوددهی وجود نداشته باشد. کود دادن در پاییز زمانی که زمین خشک است اما هنوز یخ‌زده نیست، در مقایسه با اوایل بهار که خاک تاکستان ممکن است به دلیل ذوب شدن برف سخت‌شده باشد، راحت‌تر است.

استفاده از کود در پاییز احتمال آسیب زمستانه را کاهش نمی‌دهد، اما به درختان انگور کمک می‌کند تا در بهار شروعی سالم داشته باشند.

کوددهی در پاییز

انواع کودهای مناسب برای درخت انگور

اگر کوددهی درخت انگور به وسیله نیتروژن در پاییز انجام شود، احتمال اینکه در محیط از بین برود بیشتر از جذب شدن توسط گیاه است. در مقابل، فسفر و پتاسیم در خاک بی حرکت هستند و در پاییز احتمال جذب این مواد توسط درختان بیشتر است. بنابراین، استفاده از فسفر و پتاسیم در پاییز به درخت انگور منبعی از مواد مغذی آماده در فصل بهار را خواهد داد.

سخن پایانی در ارتباط با زمان کوددهی درخت انگور

در زمان کوددهی درخت انگور باید مراقب باشید که نوع خاک و آب و هوای محل با تنوع انگور مطابقت داشته باشد. اگر این فاکتور مورد توجه قرار نگیرد، کوددهی درخت انگور در موفقیت و رسیدن به محصولی پربار، تأثیر چندانی نخواهد داشت.

همچنین اگرچه استفاده از کود‌های خاص در پاییز می‌تواند شروعی سالم به درختان انگور در فصل بهار بدهد؛ اما با این حال، یک ماده مغذی بهتر است در فصل بهار استفاده شود.

توصیه می‌شود برای انتخاب و خرید بهترین رقم نهال انگور برای منطقه خود با متخصصین و مشاورین فروش مجموعه ی آریا نهال مشورت کنید.

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
8

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “زمان کوددهی درخت انگور”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *