چگونه درخت انگور را پربار کنیم:(بهترین کود مناسب افزایش باردهی انگور)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1400.09.23

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور:

درخت آنگور با آن میوه‌ های یاقوت مانندش یکی از میوه‌ های بهشتی خوشمزه است. این میوه خواص زیادی برای بدن دارد. درخت انگور رونده است و غالباً تنه‌ای قوی ندارد به همین علت آن را روی داربست می‌کشند. یکی از دغدغه اصلی باغداران و صاحبان درختان انگور افزایش باردهی درختان مو است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید که ررازهای پربار کردن درخت انگور را با شما در میان بگذاریم/ در این مقاله قصد داریم با زبان ساده‌ تر روش‌ هایی ساده را برای این هدف به شما پیشنهاد دهیم.

کود دهی به درخت انگور

چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟

اکثر متخصصان حوزه کشاورزی بر این باورند که درخت انگور گیاه پرتوقعی نیست. این درخت خود را با محیطی که در آن کاشته می‌شود سازگار می‌کند و با توجه به منابع خاک محصولات خوشمزه‌ای را به صاحب خود عرضه خواهد کرد. به خاطر داشته باشید اگر خاک بیش ‌از اندازه غنی باشد بجای باردهی درخت این منابع را صرف رشد طولی و برگی خود می‌کند.

اگر هنوز در پی انجام تدارکات مخصوص برای کاشت درخت انگور هستید و می‌خواهید بدانید چگونه درخت انگور را پربار کنیم، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید. اگر درختان شما از قبل کاشته شده‌اند نیز می‌تواند از مطلب بعدی صرف‌نظر کرده و ادامه مقاله را بخوانید.

آماده‌سازی زمین قبل از کاشت انگور:

یکی از کارهایی که می ‌تواند نتیجه مستقیم در باردهی درختان انگور شما داشته باشد، آماده‌ سازی زمین و خاک برای کاشت درخت مو است. به نظر شما کود مناسب برای درخت انگور، کدام نوع می باشد؟ برای اینکه بدانید منابع خاکی که می‌ خواهید درخت مو را در آن بکارید می‌توانید اندکی از خاک را به آزمایشگاه در منطقه خود بفرستید. شاید حتی بتوانید از کیت‌ های تشخیص کیفیت خاک به‌ صورت خانگی نیز استفاده کنید. زمانی که نتیجه کیفیت خاک به دستتان رسید می‌توانید به سبک زیر عمل کنید.

درخت انگور

تنظیم PH خاک مانند یک کود مناسب برای درخت انگور:

شاید برایتان این سؤال پیش آید که با تنظیم PH خاک چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟ لازم است بدانید که PH مناسب خاک برای انگور در بازه 5.5 تا 7 مناسب خواهد بود. اگر خاک باغ یا باغچه شما بیش ‌از حد اسیدی است، (PH آن کمتر از میزان گفته ‌شده است) می‌ توانید به آن سنگ ‌آهک دولومیتی اضافه کنید و به‌ درستی شخم بزنید که در همه جای زمین پخش شود. اگر خاک باغ یا باغچه بیش ‌از حد قلیایی است (PH آن بیش از بازه گفته‌شده است) می‌توانید برای تنظیم آن طبق دستورالعمل گوگرد اضافه کنید و مجدداً شخم بزنید.

همچنین شما می توانید جهت احداث باغ انگور از لیست انواع نهال انگور پرفروش در سایت اریا نهال دیدن نمایید.

تنظیم منیزیم خاک جهت رشد سریع درخت انگور:

اگر نتایج آزمایش خاک نشان داد که PH آن برای کاشت انگور مناسب است، اما خاک منیزیم کافی برای تأمین نیاز درخت را ندارد. می‌توانید نمک اپسوم (سولفات منیزیم) را به ازای هر 9.5 مترمربع یک فنجان از این ماده را به زمین اضافه کنید. نمک اپسوم PH خنثی دارد و شما خیالتان از افزودن ن به زمین راحت خواهد بود. علاوه ‌برآن هیچ ترکیب سمی در آن وجود ندارد و تهیه آن نیز راحت است. این روش هم یکی دیگر از روش ‌هایی است که می ‌تواند پاسخ سؤال چگونه درخت انگور را پربار کنیم، باشد.

تنظیم فسفر یکی دیگر از بهترین کودهای رشد درختان انگور:

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور؛ می ‌تواند فسفر باشد. در زمانی که نتیجه آزمایش خاک به دستتان رسید و متوجه کمبود فسفر در خاک شدید به چند روش می‌توانید این کمبود فسفر را جبران کنید. می‌توانید از فسفات سه‌گانه (0-45-0) به میزان 0.25 کیلوگرم یا از سوپر فسفات (0-20-0) به میزان 0.10 کیلوگرم یا از پودر استخوان به میزان 1 کیلوگرم در هر 9 مترمربع استفاده کنید. علاوه‌ برآن پودر استخوان می ‌تواند منبع خوبی از پتاسیم باشد که درخت انگور برای باردهی بیشتر به آن نیاز خواهد داشت.

همچنین از شما دعوت می شود به مطالعه ی مقاله ی کاشت درخت انگور بپردازید.

آماده‌سازی کلی خاک جهت پربار شدن درختان انگور:

همان‌طور که گفته شد درخت انگور در زمان کاشت نسبت به خاک خیلی مشکل‌پسند نیست و سریعاً خود را با محل کاشته شده وفق می‌دهد. در حالت کلی خاکی برای درخت مو مناسب است که زهکشی خوبی داشته و غنی از مواد آلی باشد. درختان انگور در خاک ‌هایی که دائماً مرطوب هستند رشد خوبی ندارند و شاید حتی ریشه‌های آن‌ها پوسیده شود. آماده سازی خاک هم می تواند مانند یک کود مناسب برای درخت انگور، عمل کند.

زمان مناسب تغذیه درخت انگور:

برای اینکه بدانیم چگونه درخت انگور را پربار کنیم، باید بدانید در چه زمانی باید درخت را تغذیه کنیم. ازآنجایکه انگور ریشه ‌هایی قوی و رونده دارد، نیاز کمی به تغذیه کمکی خواهد داشت. اگر قبل از اینکه درخت انگور را بکارید خاک را به‌درستی تقویت کرده باشید درخت مو تا دو سال بعد از کاشت نیازی به کود دهی نخواهد داشت.

یکی از نمونه‌ های عالی کود افزایش باردهی انگور، کود (10-10-10) NPK است. این کود از ترکیب نیتروژن، فسفر و پتاسیم تهیه می‌شود. برای استفاده از این کود به میزان گفته‌شده روی بسته‌ بندی کود NPK آن را با آب ترکیب کرده و در سال دوم در فاصله یک متری از اطراف ساقه اصلی روی خاک بریزید. در سال بعدی در فاصله 2.5 متری از ساقه ‌های مهم کود دهی کنید. در سال سوم یک ‌لایه کمپوست تنها چیزی است که درخت انگور شما احتیاج خواهد داشت.

به خاطر داشته باشید که کود دهی اصولی زمان خاص خود را دارد. مناسب‌ ترین زمان کوددهی در فصل بهار و دقیقاً زمانی است که جوانه‌ها ظاهر می‌شوند. اگر کود دهی را در این زمان به تعویق بیندازید، ممکن است درخت رشد طولی و ساقه ‌ای بالایی داشته باشد که این عامل آسیب‌پذیری درخت را در زمستان بالا می‌برد. پس تا به اینجا یاد گرفتیم که چگونه درخت انگور را پربار کنیم، همچنین زمان کود دهی مناسب چیست. حال به سراغ نحوه کوددهی می‌رویم.

بهترین کود برای رشد سریع درخت انگور کدام است؟

تا به اینجا با کودهایی که قبل از کاشت و کودهایی که در سال دوم برای رشد درخت حیاتی است آشنا شدید. به خاطر داشته باشید درخت انگور در حالت کلی تمایل به افزایش طول دارد پس در صورتی‌ که فرصت را به دست آورد منابع به دست آورده را برای رشد طولی خود مورداستفاده قرار می‌دهد. یکی از کودهایی که در صورت کاهش منابع آن در خاک منجر به رشد طولی درخت می‌شود روی است. در صورتی که همچنان کود مناسب برای درخت انگور، را پیدا نکرده اید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

با داشتن بهترین کود برای رشد سریع انگور، نیز شما نیاز دارید تا زمان درست استفاده آن را بدانید. زمان استفاده از کود روی در بهار و درست 7 روز قبل از ظاهر شدن شکوفه‌ها استفاده کنید. برای تهیه کود روی هر 0.05 کیلوگرم را با 4 لیتر آب مخلوط کرده و روی شاخه‌ها و برگ‌های درخت مو اسپری کنید. علاوه ‌برآن اگر درخت را در زمان مناسب هرس کرده باشید (اوایل زمستان). می‌ توانید از این محلول روی محل هرس نیز بمالید. البته بهتر است در زمان استفاده دستورالعمل استفاده از محلول روی را که روی بسته‌ بندی نوشته بخوانید.

اگر بخواهیم یاد بگیریم که چگونه درخت انگور را پربار کنیم، باید به شرایط برگ و ساقه انگور توجه داشته باشیم. به‌ طور مثال اگر برگ درختان مو در تابستان زرد و سوخته به نظر می‌رسند به دلیل کمبود پتاسیم در خاک است. بهترین زمان استفاده از کود پتاسیم حد فاصل بهار تا اوایل تابستان است. دقیقاً زمانی که درخت در حال تولید انگور نیز هست می‌توانید از کود پتاسیم استفاده کنید. اگر کمبود پتاسیم زمین به‌ صورت جزئی است می‌توانید به میزان 1.5 کیلوگرم از کود پتاسیم استفاده کنید.

داربست را فراموش نکنید:

همانطور که می‌دانید درخت انگور گیاهی رونده است و ساقه‌های آن مثل دیگر درختان مثمر ضخامت کافی برای بالا نگه‌داشتن ساقه‌ها و میوه‌ها را ندارد. اگر می ‌خواهید بدانید چگونه درخت انگور را پربار کنیم، باید حتماً به شرایط بالا نگه‌داشتن درخت با داربست به‌منظور آفتاب گرفتن آن توجه کنید. ازآنجایکه شاخه ‌های ریز و جوان انگور در زمستان بسیار آسیب ‌پذیر است، شما می‌توانید با استفاده از داربست و میل به بالا رفتن درخت آن‌ها را به شکل مناسب پرورش دهید.

به خاطر داشته باشید اگر می‌خواهید باردهی درخت را افزایش دهید برای بستن شاخه‌ها به داربست هیچ‌گاه انتهای ساقه را به داربست نبندید. این کار باعث می‌شود که رشد درخت متوقف شود. برای بستن آن به داربست باید حداقل 30 سانتی‌ متر از پایین ساقه بالا بیایید و آن قسمت از ساقه را به داربست ببندید.

البته هنگامی که از داربست استفاده می ‌کنید، هرس کردن درخت را در اولویت قرار دهید. اگر درخت شما به‌ درستی هرس نشود ممکن است در سال آینده درخت ثمری برای شما نداشته باشد.

با آبیاری چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟

درخت انگور دوست دارد که خاک زه‌کشی مناسبی داشته باشد تا اینکه خاک به‌صورت دائم مرطوب باشد. مرطوب بودن دائمی خاک می‌ تواند منجر به پوسیدگی ریشه ‌ها شود. حال باید بدانیم با آبیاری صحیح چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟ به این منظور در سال اول که انگور را کاشتید. نیازی نیست که هرروز درخت را آبیاری کنید. این ساقه ‌های جوان آبیاری ‌های عمیق با دفعات کمتر را به آبیاری دائمی و سطحی ترجیح می‌دهند.

زمانی که درخت مو شروع به میوه دادن کند نیاز آبی آن بیشتر می‌شود. به این منظور باید رطوبت کافی را برای سالم ماند خوشه‌های انگور تأمین کنید. بازهم تکرار می ‌کنیم اگر ریشه‌ های انگور دائم مرطوب باشد می ‌پوسد پس این کار را هیچ‌وقت انجام ندهید. پس از این مرحله حتی با داشتن کود افزایش باردهی انگور، نیز به باردهی اصولی نخواهید رسید.

جمع‌بندی نهایی کود مناسب برای درخت انگور:

کاشتن درختان مثمر یکی از لذت‌ هایی است که با هیچ‌چیزی قابل‌مقایسه نخواهد بود. زمانی که میوه ‌های زیبا درخت کاشته شده به شما رخ ‌نمایی می‌کند تمامی زحمات شما به ثمر نشسته است. در این مقاله به با یکدیگر آموختیم که چگونه درخت انگور را پربار کنیم. در صورتی‌ که نیازهای اولیه درخت تامین شود تا سالیان سال برای شما میوه‌های خوشمزه تولید خواهد کرد. در صورتی ‌که تجربه‌ ای خاص برای پربار کردن درخت انگور دارید یا کود خاصی را می‌شناسد حتما با ما به اشتراک بگذارید.

منابع کود مناسب برای درخت انگور:

https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/grapes/how-to-fertilize-grapes.htm

https://www.wilsonbrosgardens.com/how-to-fertilize-and-water-grape-vines.html

https://www.gardenguides.com/67512-fertilize-grapevines.html

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
401

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1403.03.01 عباس ….

  باغ انگور من با اینکه دو ماه از سال میگذره خیلی سریع رشد کرده و نهال یک متری داره و بار انگورش هم خوبه. در حالی که باغ همسایگان تازه رشد کردن. چکار کنم بیش از حد رشد نکنه؟

  • 1403.03.02 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   به طور کلی رشد نکردن گیاه موجب نگرانی افراد می شود؛ اما رشد نهال شما نرمال و مناسب می باشد و جای نگرانی وجود ندارد.

 • 1402.12.08 حامد

  سلام من یک درخت انگور در باغچه دارم که خوشه های آن
  کوچک است.
  خوشه هایش هم ۸یا۹ دانه انگور بیشتر ندارد و مثل درخت های دیگر خوشه هایش پُر نیست چه کار باید بکنم تا این مشکل حل شود

  • 1402.12.10 admin-ariyanahal

   با سلام
   عواملی مثل کوددهی غیر اصولی، هرس اشتباه و گردافشانی ناقص موجب کمبود خوشه ها و ریزش آن ها می شود.
   کمبود آهن و مواد معدنی نیز بی تاثیر نمی باشد. در هر صورت با مشاوره ی حضوری از یک متخصص این مشکل رفع می شود.

 • 1402.07.24 محمدعلی دمیزاده

  خرید نهال برای شیراز

  • 1402.07.25 admin-ariyanahal

   با سلام
   شما میتوانید جهت خرید نهال انگور، با شماره 09143336024 تماس بگیرید. با احترام

 • 1402.03.21 محمد بستانی

  سلام من کود انسانی دادم کولاک کرد

  • 1402.07.05 ariyanahal

   سپاس از اینکه تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

 • 1402.03.05 هادی

  سلام
  درختان انگور ما امسال از نظر باردهی تفاوت چندانی با سال های قبل ندارد،اما سوالی که برای من بوجود اومده با درخت یا همان خوشه امسال تراکم بسیار ضعیفی داره ،دلیل اش چی می‌تونه باشه
  ممنون از شما

  • 1402.07.06 ariyanahal

   درود بر شما
   علت این موضوع میتواند کمبود کود و مواد مغزی خاک باشد. یا حتی خاک مناسبی را برای کاشت نهال انگور انتخاب نکرده باشید. در هر صورت برای رفع موضوع با متخصصین این زمینه تماس حاصل فرمایید.

 • 1402.02.30 مهدی افخمي

  باسلام و عرض ادب و احترام خدمت شما عزیزان در نهالستان آریا.
  من در خوزستان شهر خرمشهر زندگی میکنم و نهال انگور میخوام شما چه نوع نهال انگور را به اینجانب توصیه میکنید؟
  و آیا ده۱۰ الی ۱۵ نهال برای شما مقدور هست؟
  ممنون میشم اطلاع دهید
  اینهم شماره تماس بنده هست.
  0916……82

  • 1402.07.06 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   شما میتوانید برای منطقه گرمسیری از نهال انگور بی دانه، نهال انگور پرلت و یا نهال انگور یاقوتی استفاده نمایید.
   بله امکان پذیر می باشد. جهت ثبت سفارش خود با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

   • 1402.08.26 A

    من از زنجان برای شما پیام می فرستم آیا امکان ارسال درخت انگور کشمش بیدانه ۳۰ عدد و.۱۰ عدد عسگری وجود دارد ممنون میشم قیمت هم بدین برای کاشت پاییزه

    • 1402.08.27 admin-ariyanahal

     سلام وقت شما بخیر
     بله موجود است به دلیل به روز بودن قیمت ها بهتر از از منوی فروشگاه دیدن فرمایید یا اینکه جهت ثبت سفارش با شماره 09143336024 تماس حاصل فرمایید.

 • 1402.02.20 حسنوند

  باسلام یک اصله درخت یاقوتی 5ساله گلدانی داشتم امسال گلدان آن تعویض کردم برگ دهی آن ضعیف ویار نگرفته برای تقویت آن چکار کنم

  • 1402.07.06 ariyanahal

   درود بر شما
   باید به این نکته توجه داشته باشید که برای تعوض گلدان از گلدانی دیگر حتما در فصل بهار و یا نیمه دوم اسفند ماه این کار را انجام دهید. اما اگر می خواهید نهال را از گلدان به باغچه منتقل کنید بهترین زمان فصل زمستان می باشد.
   به همین دلیل امکان دارد گیاه شما آسیب دیده باشد و برای رفع این موضوع می توانید با کارشناسان این زمینه تماس حاصل فرمایید.

 • 1401.05.07 علی آخرتی

  سلام

  انگور ( درشت و دانه دار)چندین ساله ای داریم که رشد آن در هر خوشه ۲۰ درصد درشت و رسیده و ۸۰درصد ریز و کال هستند .ممنون اگه راهنمایی کنید

  • 1401.05.16 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. به طور کلی پاسخ می دهیم، هرس اصولی، تغذیه ی و تقویت درخت و خاک مورد نظر، از تجهیزات کشاورزی فروشی کمک بخواهید دقیق اسم کود را خدمت شما اعلام خواهند کرد، ما حق چنین اظهار نظری نداریم. با احترام