معرفی انواع درخت عناب پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1403.02.05

عناب یک گونه درختی است که عمدتاً در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت می‌شود. این درخت در مناطق شرقی دریای مدیترانه و مناطق آسیای غربی مانند ایران، عراق و ترکیه پراکنده است. انواع درخت عناب بر اساس ویژگی‌های خود در حدود ۱۰ الی ۱۵ متر ارتفاع به دست می‌آورند و برگ‌های آن خزان‌دار و گل‌های کوچک و زردی دارند که به شکل خوشه‌ها در انتهای شاخه‌ها ظاهر می‌شوند.

با این‌حال، افراد زیادی با این سوال روبرو می‌شوند که برای مناطق مورد نظرشان چه نوعی از انواع نهال عناب مناسب خواهد بود. بنابراین، در این مطلب با بررسی دقیق تلاش کرده‌ایم تا به این پرسش شما پاسخ دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی انواع نهال عناب

میوه عناب یک محصول جذاب و دوست‌داشتنی است که مورد توجه افراد خاصی قرار دارد و می‌تواند یک بیزنس بلند مدت برای باغداران و کشاورزان باشد. در ادامه به معرفی انواع نهال عناب پرداخته‌ایم تا از این طریق بتوانید بهترین نوع آن را برای خود خریداری کنید.

عناب قائنات؛ مناسب برای مناطق گرمسیری

عناب قائنات یکی از مجموعه انواع درختان عناب محسوب می‌شود که در منطقه قائنات و سایر مناطق خاورمیانه رشد می‌کند. این درخت با ریشه‌های مقاومی که دارد در برابر سرما و گرمای بیش از اندازه هوا به خوبی مقاومت می‌کند. اگر مراقبت‌های لازم را درست انجام دهید، می‌توانید شاهد این باشید که به ارتفاع ۲ تا ۱۱ متر نیز برسد.

برای اینکه بهترین عملکرد عناب قائنات را داشته باشید، باید خاک‌های غنی با عمق کافی تهیه کنید که زهکشی مناسبی داشته باشد. خاک‌های شنی لومی و یا شنی رسی با pH حدود ۶ تا ۸ برای رشد بهتر درخت عناب مناسب می باشند.

نهال عناب قائنات

همچنین مقاومت این درخت در برابر خشکی به‌شدت بالا بوده و نورگرایی قوی ای نیز دارد. به همین دلیل، در مناطق گرمسیر بهتر عمل می‌کند.

عناب قائنات در بین انواع درخت عناب باردهی مناسبی دارد و معمولاً مانند همه درختان در فصل بهار باردهی آن آغاز شده و در تابستان به اوج خود می‌رسد. میزان باردهی و تعداد میوه‌ها به عواملی مانند شرایط آب و هوایی، تغذیه و مراقبت‌های صحیح بستگی دارد اما می‌توانید انتظار حداکثر ۳تن عملکرد در هکتار را از این نهال داشته باشید.

عناب بیرجند؛ پربازده و مقاوم

عناب بیرجند هم نمونه‌ای دیگر از انواع درخت عناب است که به‌راحتی در مناطق خشک و کوهستانی قرار می‌گیرد. برخلاف عناب قائنات، عناب بیرجند ارتفاع کمتری دارد و معمولاً به ۶ تا ۸ متر می‌رسد. با این‌وجود، امکان دارد که ارتفاع آن در برخی مناطق و به دلیل شرایط محیطی متغیر باشد.

این درختان روی خاک‌هایی با زهکشی مناسب و خاک‌هایی که خوب رطوبت را در خود حفظ می‌کنند، رشد بهتری دارند. بهترین خاک برای پرورش عناب بیرجند خاک‌های لومی و رسی است که از بافت مناسبی برخوردار می باشد.

از جمله نکات جالب در بین انواع درخت عناب و به خصوص عناب بیرجند این است که به خودی خود نیاز به آبیاری خاصی ندارد اما در طول فصل رشد و پیش از برداشت میوه، باید آن را در برنامه‌ریزی منظم آبیاری نمایید.

ریشه‌های این درخت مقاومت بالایی نسبت به خشکی دارند و معمولاً نیاز به آبیاری فراوانی نخواهند داشت و می‌توانند رطوبت را در خود نگه دارند. در صورتی‌که این درخت را در منطقه خشک کشت کرده اید، می‌توانید از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای بهره ببرید تا نیاز آبی درخت به طور موثر برطرف شود.

شما می توانید در صفحه ی خرید نهال عناب برای خرید و مشاهده قیمت نهال عناب اقدام نمایید.

نهال عناب بیرجند

عناب ژاپنی؛ اصیل و پربازده

درخت عناب ژاپنی یکی از انواع نهال عناب به شمار می‌رود که درخت نمادین، میوه‌ای، قدیمی و خوشمزه است. این درخت اصالت خود را از ژاپن می‌گیرد اما در سراسر جهان، به ویژه در مناطقی با آب و هوای معتدل و ساحلی، کشت می‌شود.

درخت عناب ژاپنی در بین انواع درخت عناب معمولاً به ارتفاع ۵ الی ۶ متر می رسد؛ که ارتفاع دقیق آن بستگی به شرایط محیطی و روش تغذیه و داشتن فضای کافی برای رشد دارد.

این درخت عناب می‌تواند به صورت درخت بونسای مورد پرورش قرار بگیرد. در کل، عناب ژاپنی به خاک‌های غنی و دارای زهکشی مناسب نیاز دارد؛ خاک مطلوب باید pH بین ۶ تا ۷/۵ داشته باشد.

باردهی این درخت از ۲ سال پس از کاشت شروع شده و ۱۰ روز یکبار باید آبیاری شود. عناب ژاپنی از جمله انواع درختان عناب است که خود گرده‌افشان محسوب می شود و نیازی به رقم دیگری ندارد. و در آخر حداکثر عملکرد این درخت در هکتار بین ۳ الی ۴ تن تخمین زده می‌شود.

عناب ژاپنی

عناب پیوندی؛ کوچک و برگ‌ریز

وقتی صحبت از انواع درخت عناب می‌شود، نباید عناب پیوندی را فراموش کرد. این درخت مقاوم به خشکی بوده و در نواحی گرمسیری و نیمه‌گرمسیری یافت می‌شود. این نهال با رعایت موارد لازم در نگهداری، به ارتفاع ۱۵ متر می‌رسد و دارای شاخه‌های پهن و خارداری است که به طول ۷ سانتی‌متر دیده می‌شوند.

عناب پیوندی به راحتی در تنوعی از خاک‌ها و شرایط آب و هوایی رشد می‌کند اما در خاک‌های قلیایی بهترین عملکرد را دارد. این نهال عناب نورگرایی بالایی دارد و محیط گرم و پرنور را برای رشد و پرورش ترجیح می دهد.

در بین انواع نهال عناب، عناب پیوندی برای رشد و تولید مثمر به خاک‌های با دفعات آبیاری کم نیاز دارد. همچنین این درخت مقاومت خوبی نسبت به خشکی دارد و می‌تواند در شرایط آبیاری نامناسب نیز زیست کند. عناب پیوندی زودبازده بوده و باردهی آن نیز معمولاً در حدود ۸۰۰ کیلوگرم تا ۱۵۰۰ کیلوگرم در هکتار است.

درخت عناب پیوندی

عناب ارمنی؛ با عملکرد بالا

یکی دیگر از ارقام وارداتی انواع درخت عناب، نوع ارمنی آن بوده که بسیار پرطرفدار محسوب می‌شود. همانطور که از اسم آن بر می‌آید، این رقم بومی کشور ارمنستان است. عناب ارمنی دیرگل بوده و با انواع شرایط  آب و هوایی منطبق می‌شود.

درخت عناب ارمنی نورگرایی بالایی دارد و به عبارت دیگر، آفتاب‌دوست است و در مناطقی با تابش خورشید کافی، بهترین میزان رشد را از خود نشان می‌دهد؛ با این حال توانایی رشد در شرایطی با سایه نسبتاً کم نیز دارد.

نوع خاکی که برای رشد عناب ارمنی در نظر گرفته می‌شود، خاک لومی رسی یا شنی لومی خواهد بود؛ خاک باید عمیق، خوب زهکشی شده و pH آن بین ۵.۵ تا ۷ باشد.

یکی دیگر از امتیازهای مثبتی که این نهال برای باغداران فراهم می‌کند، مسئله آبیاری است که بین ۷ تا ۱۰ روز یک بار به آن نیاز دارد. درخت عناب ارمنی می‌تواند در شرایط خشک و گرم نیز رشد کند اما برای بهره‌وری بیشتر و کاهش ریسک خسارت به میوه‌ها، آبیاری منظم، لازم و ضروری خواهد بود.

همچنین، حداکثر عملکرد این درخت در هر هکتار به ۴ الی ۶ تن می‌رسد. فاصله کاشت آن نیز به‌صورت ۴*۴ بوده که به‌علت نورگرایی گیاه لحظ می‌شود.

درخت عناب ارمنی

بررسی شرایط نگهداری از انواع نهال عناب

پس از شناخت انواع درخت عناب باید با شرایط اولیه در نگهداری آن ها آشنا شوید تا بتوانید به رعایت دقیق و اصولی بپردازید.

  1. جلوگیری از آفت و بیماری:

با وجود اینکه عناب ریشه‌های مقاومی دارد، ولی باز هم در معرض بیماری و آفت‌های گوناگون قرار می گیرد. به همین علت، شما ملزم به رعایت نکات مهمی مثل مراقبتی مثل: هرس‌کردن، کوددهی و سم‌پاشی هستید تا گیاه خود را تقویت کرده و از بروز بیماری در آن جلوگیری کنید.

  1. انتخاب خاک مناسب:

از آن‌جایی که هر گیاهی مثل انواع نهال عناب در بستر خاک رشد می‌کنند، شما باید این بستر را متناسب با نیازهای آن شکل دهید. در بخش‌های قبلی خاک مناسب برای هر کدام از ارقام عناب را بررسی کرده و به شما معرفی کرده‌ایم. با مراجعه به آن می‌توانید خاک مناسبی که برای پرورش عناب نیاز دارید را تهیه کنید.

  1. تغذیه گیاه:

عوامل متعددی مثل: آبیاری، خاک و میزان نور دریافتی می‌تواند تغذیه کامل گیاه را تضمین کند. همچنین اکسین و فتوسنتز نیز باعث رشد گیاه می‌شوند. بنابراین، باید راهی برای تسهیل این ۲ فرآیند وجود داشته باشد. عناصر مهمی مثل: نیتروژن، پتاسیم و فسفر نیز در رشد آن موثر می باشند که با کوددهی رفع می‌شوند.

  1. بررسی دما و مقاومت نوع نهال:

همانطور که گفته شد، هر نوع از درخت عناب مقاومت خاصی دارد و برای کاشت در اقلیم به خصوصی مناسب می باشد. بنابراین، برای اینکه محصول بیشتر و باکیفیت‌تری برداشت کنید، این مسئله را جدی گرفته و در حفظ آن کوشا باشید.

  1. در نظر داشتن روشی برای تکثیر گیاه:

اگر می‌خواهید باغ خود را تکمیل کنید و آن را با درخت عناب پر کرده و محصولات بیشتری برداشت کنید، باید از همان ابتدا روش تکثیر گیاه را انتخاب کنید. تکثیر روش‌های گوناگونی دارد اما شما می‌توانید از قلمه‌زنی و بذر برای تکثیر انواع نهال عناب بهره لازم را ببرید.

کلام پایانی درباره انواع درخت عناب

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب درخت مناسب عناب برای باغداران، شناخت انواع درخت عناب است که این مطلب را به آن اختصاص داده‌ایم. شما می‌توانید بر حسب شرایط زیست و بوم منطقه خود اقدام به خرید انواع نهال عناب کرده و با کمک کارشناسان مجموعه ی آریا نهال به کاشت و پرورش یکی از آن‌ها بپردازید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
2

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت عناب پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *