معرفی انواع درخت گردو پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.12.08

درختان گردو انواع مختلفی دارند که هر کدام، برای کاشت در اقلیم خاصی مناسب اند. برای آن که بتوانید باغ گردویی پربار داشته باشید، باید انواعی از این درخت ها را که با شرایط آب و هوایی محل زندگی شما سازگاری دارند را انتخاب کنید.

از همین رو در این مطلب شما را با انواع درخت گردو و ویژگی هر نوع آشنا خواهیم کرد تا بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

آشنایی با انواع نهال گردو ایرانی

در حال حاضر انواع مختلفی از نهال های گردو در بازار نهال ایران به فروش می رسند و همین موضوع هم باعث شده انتخاب مناسب ترین نهال برای باغداران دشوار شود؛ چرا که هر نوع نهال گردویی دارای خصوصیات خاصی است و باید این ویژگی ها سازگار با منطقه مورد نظر شما برای کاشت درخت باشد.

انواع درخت گردو از نظر ارتفاع مناسب از سطح دریا، میزان محصول دهی، زمان گل دهی، شکل ظاهری و زمان باردهی با یکدیگر متفاوت اند؛ از همین رو باید حتما با در نظر گرفتن این ویژگی ها و سازگاری آن ها با شرایط اقلیمی منطقه و همچنین هدف از احداث باغ گردو، مناسب ترین درخت گردو را خریداری کنید.

اما به طور کلی در میان انواع نهال های گردو، نهال گردوی ایرانی تویسرکان محبوبیت بسیاری دارد. نهال های تویسرکان متعلق به شهرستان تویسرکان در استان همدان هستند و به جز این رقم نهال ایرانی اغلب نهال های گردویی که در باغ های ایرانی کاشته می شوند، نهال های خارجی و وارداتی هستند.

درخت گردو تویسرکان

در مقایسه با انواع نهال گردو خارجی، نهال تویسرکان کیفیت بالایی داشته و از ۷ ویژگی و مشخصه زیر برخوردار است:

 1. نهال های گردو تویسرکان پوسته سنگی شکل اما بسیار نازکی دارند.
 2. مغز این نهال ها روشن و خوش طعم است.
 3. نهال های تویسرکان در دسته انواع نهال گردو دیرگل قرار می گیرد.
 4. محصول دهی این نهال ها پس از چهارمین سال کاشت اتفاق می افتد.
 5. مناسب ترین ارتفاع برای کاشت این نهال ها از سطح دریا، چیزی حدود ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متر است.
 6. میزان محصول دهی این درخت در فصل برداشت به حدود ۷ کیلوگرم می رسد.
 7. نهال های تویسرکان هر ۱۵ روز یکبار به آبیاری نیاز داشته و باید در فاصله ۱۲×۱۲ متری از یکدیگر کاشته شوند.

شناخت گونه های مختلف گردو پربار خارجی

محبوب ترین نژاد خارجی انواع درختان گردو که با شرایط اقلیمی ایران سازگاری دارند، موارد زیر می باشند که در ادامه به توضیح مختصری از هرکدام می پردازیم:

 1. نهال گردو چندلر
 2. گردو فرنور
 3. گردوی ژنوتیپ ۲۱
 4. گردو ژنوتیپ 12
 5. گردو ژنوتیپ برتر

برای مشاهده لیست قیمت خرید نهال گردو کلیک کنید.

بررسی نهال گردو چندلر

در میان انواع درخت گردو، گردوی آمریکایی چندلر محبوبیت بسیار زیادی دارد. نهال های چندلر نزدیک به ۲۵ کیلوگرم محصول تولید می کنند؛ از این نظر می توان آن ها را جزو نهال های گردوی اقتصادی به شمار آورد.

از ویژگی های مثبت این نهال ها می توان به محصول دهی آن ها در اولین سال کاشت اشاره کرد. علاوه بر این مسئله نهال های چندلر در برابر سرما هم مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و برای کاشت در نواحی سردسیری مناسب اند؛ به شرط آن که ارتفاع آن نواحی از سطح دریا بین ۱۰۰ تا ۱۵۰۰ متر باشد.

نهال گردو چندلر

معرفی نهال گردو فرنور

نهال های فرانسوی فرنور نمونه محبوب در میان انواع نهال گردو هستند و میزان باردهی آن ها درست مانند نهال های چندلر به صورت میانگین ۲۵ کیلوگرم است؛ اما مقاومت بیشتری نسبت به نهال های چندلر در برابر سرما از خود نشان می دهند. این نهال ها می توانند شرایط اقلیمی حاکم بر مناطقی که ۳۰۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند را تاب بی آورند.

نهال های فرنور در اولین سال کاشت باید هر روز آبیاری شوند؛ اما از سال دوم به بعد تنها کافی است هر ۱۵ روز یکبار آن ها را آبیاری کنید. برای رشد بهتر ریشه و بهره مندی از مواد و املاح معدنی درون خاک، فاصله کاشت یکی از انواع نهال گردو (فرنور) نباید از ۷ متر کمتر شود.

انواع مختلف نهال های گردو ژنوتیپ

 • نهال گردو ژنوتیپ 21:

اگر به دنبال انواع درخت گردو اقتصادی هستید، خانواده کانادایی نهال های ژنو به خصوص نهال های ژنوتیپ ۲۱ انتخاب خوبی برای شما می باشند. نهال های ژنوتیپ ۲۱ در دسته نهال های اصلاح شده قرار می گیرند و مقاومت فوق العاده بالایی در برابر عوامل زیست محیطی، آفت ها و بیماری ها دارند.

با کاشت نهال های گردو ژنوتیپ ۲۱ شما می توانید یک باغ تجاری و بسیار پربار ایجاد کنید و هر سال از هر رقم نهال گردوی ژنوتیپ ۲۱ نزدیک به ۴۵ کیلوگرم گردو برداشت نمایید؛ البته به شرط آن که تمامی شرایط رشد انواع نهال گردو مذکور را فراهم کنید. این شرایط موارد زیر را شامل می شوند:

 1. فاصله کاشت نهال های ژنوتیپ ۲۱ باید ۶×۶ باشد.
 2. مناطقی که بین ۱۰۰ تا ۲۸۰۰ متر از سطح آب های آزاد ارتفاع دارند برای کاشت این نهال ها مناسب هستند.
 3. نهال های ژنوتیپ ۲۱ در سال اول کاشت باید هر روز آبیاری شوند و از سال دوم به بعد هر ۱۵ روز یکبار به آبیاری نیاز دارند.
گردو ژنوتیپ
 • درخت گردو ژنوتیپ 12:

در میان خانواده انواع نهال گردو ژنو، نهال های ژنوتیپ ۱۲ هم محبوبیت بسیاری دارند. نهال های ژنوتیپ ۱۲ کمتر از نهال های ۲۱ محصول تولید می کنند؛ اما باز هم با تولید حدود ۳۵ کیلوگرم گردو در دسته نهال های اقتصادی قرار می گیرند و برای ایجاد یک باغ تجاری گردو انتخاب مناسبی است.

در میان انواع درخت گردو، درختان ژنو مقاومت قابل قبولی در برابر سرما از خود نشان می دهند و نهال های ژنوتیپ ۱۲ هم از این مسئله مستثنا نیستند. باتوجه به همین مسئله امکان کاشت نهال های ژنوتیپ ۱۲ در مناطق سردسیری که نزدیک به ۳۰۰۰ متر از سطح دریا مرتفع هستند، وجود دارد.

 • نهال های گردو ژنوتیپ برتر:

همانطور که پیش از این هم اشاره کردیم، خانواده کانادایی نهال های ژنو جزو محبوب ترین انواع درخت گردو در ایران هستند. نهال های ژنوتیپ برتر هم از این قاعده مستثنا نبوده و با کاشت آن ها شما می توانید یک باغ تجاری و پربار ایجاد کنید.

میزان باردهی نهال های ژنوتیپ برتر نسبت به دیگر انواع گردو حدود ۶۰ درصد بالاتر بوده و این نشان می دهد که میزان بازده اقتصادی این نهال ها فوق العاده است؛ به خصوص اینکه نهال های ژنوتیپ برتر میوه هایی خوش طعم و خوش رنگ تولید می کنند و این مسئله به محبوبیت آن ها می افزاید.

ویژگی های درختان گردو اسرائیلی

نهال های گردو اسرائیلی به نهال های فلسطینی هم معروف هستند. این نهال ها برای کاشت در اکثر مناطق ایران مناسب اند؛ از همین رو در میان انواع نهال گردو طرفداران زیادی دارند.

میوه تولید شده توسط نهال های اسرائیلی نوعی میوه شیری رنگ و بسیار خوش طعم است و به جرات می توان گفت در میان انواع درخت گردو، هیچ نهالی، میوه ای به این اندازه خوش طعم تولید نمی کند.

نهال های اسرائیلی حدود ۱۵ کیلوگرم گردو تولید می کنند؛ البته به شرط آن که شما تمامی شرایط مورد نیاز برای رشد آن ها را فراهم کنید. از جمله شرایطی که نهال های اسرائیلی برای رشد به آن نیاز دارند، موارد زیر می باشد:

 1. رعایت فاصله استاندارد منطقه کاشت نهال های اسرائیلی از سطح آب های آزاد؛ این نهال ها با شرایط اقلیمی مناطقی که بین ۱۰۰ تا ۱۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند، سازگارند.
 2. نهال های اسرائیلی باید در فاصله ۸×۸ از یکدیگر قرار بگیرند.
 3. هر رقم نهال اسرائیلی به ۱۵ روز یکبار آبیاری نیاز دارد.
نهال گردو اسرائیلی

سخن آخر در ارتباط با انواع درخت گردو ایرانی و خارجی

در این مطلب سعی داشتیم با معرفی انواع نهال گردو در خرید نهال های مناسب و احداث یک باغ تجاری به شما کمک کنیم. با وجود این مطالب اگر فکر می کنید که هنوز هم برای خرید انواع درخت گردو نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می توانید با مشاورین مجموعه آریا نهال در ارتباط باشید.

همچنین اگر با خواندن این مطالب بهترین نژاد گردو را برای اقلیم خود شناسایی کرده اید، می توانید با شماره های درج شده در سایت جهت ثبت سفارش خود تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
6

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت گردو پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *