همان‌طور که می‌دانید، درختان نیز به مانند هر موجود زنده دیگری، برای دستیابی به بهترین عملکرد در طول مدت رشد و باردهی خود، به مراقبت اصولی و صحیح نیاز دارند. هرس درختان، یکی از این مهم‌ترین اقداماتی که لازم است تا در راستای رسیدگی و مراقبت از درختان صورت بگیرد. در این مقاله به بررسی فواید، زمان و طریقه انجام هرس درخت گردو سه ساله خواهیم پرداخت.

در طی سال‌های اخیر، علاقه‌مندی به باغداری ( به عنوان یکی از شاخه‌های کشاورزی ) به طرز چشمگیری افزایش یافته است. اغلب باغداران تازه‌کار به علت علاقه شخصی یا دنبال کردن میراث گذشتگان خود به این فعالیت روی می‌آورند. علاوه بر این، باز‌دهی قابل توجه درخت گردو ( میانگین ۵۰ کیلو‌گرم به ازا هر درخت ) و مغذی بودن میوه آن، این درخت را به یکی از محبوب‌ترین درخت‌های میوه دار در میان باغداران تازه‌کار تبدیل کرده است.

هرس درخت گردو سه ساله چیست؟

چگونگی هرس درختان گردو

انواع هرس درخت گردو

در میان انواع و گونه‌های متنوع درختان، هرس صحیح و مداوم درختان میوه در زمان‌های مناسب ( فصول سرد سال و قبل از بیدار شدن درختان از خواب زمستانی ) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. هرس درختان می‌تواند در راستای « بهبود آرایش ظاهری و زیبایی درخت، حذف شاخه‌های زائد و بیمار، افزایش میزان بار‌دهی درخت یا درمان برخی از بیماری‌های قارچی رایج در درختان» صورت پذیرد.

تاثیر هرس درختان

هرس درختان چه مزایایی دارد؟

درخت گردو به مانند سایر درختان میوه دار نیازمند نگهداری، مراقبت و توجه ویژه‌ای می‌باشد و از این رو کارشناسان کشاورزی با باغداران تازه‌کار توصیه می‌کنند تا همواره اطلاعات و دانش خود درباره امور مربوط به رسیدگی به این گونه از درختان و هرس درخت گردو سه ساله را به روز نگه دارند. از جمله موارد حائز اهمیت در این حیطه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بهره‌گیری از خاک مرغوب و با‌کیفیت
 • آبیاری متناسب با گونه درخت با استفاده از روش‌های مدرن
 • کوددهی دوره‌ای و مستمر با در نظرگیری نیاز‌های درخت
 • سم‌پاشی درختان در راستای پیشگیری از بروز یا درمان بیماری‌های درخت نظیر بیماری‌های قارچی رایج
 • جلوگیری از رشد آفات و در صورت ابتلا، دفع آنان
 • هرس مستمر درختان در جهت افزایش کمیت و کیفیت باردهی و جلوگیری از ابتلا آنان به بیماری
کود دهی مناسب به درختان

استفاده از کود سه بیست برای درخت گردو

مزایای هرس درخت گردو سه ساله

همان‌طور که پیش‌تر نیز مطرح شد، هرس درختان به عنوان یکی از عوامل تاثیر‌گذار بر رشد، نمو و باردهی مناسب درختان میوه‌دار تلقی می‌شود. درخت گردو نیز به عنوان یکی از محبوب‌ترین درختان بار‌ده از این قاعده مستثنی نیست و از فواید بسیاری برخوردار است. به طور کلی، هرس درختان از جهت ماهیت و هدف به سه بخش زیر تقسیم می‌شوند. این موارد عبارتند از:

 1. هرس فرم‌دهی با هدف افزایش زیبایی ظاهری یا فرم‌دهی به نهال‌های جوان ( در انتهای فصل پاییز )
 2. هرس باردهی با هدف افزایش میزان باروری درخت در فصل بعدی از برداشت ( در فصل زمستان )
 3. هرس جوان‌سازی با هدف جلوگیری از پیر شدن درخت به واسطه حذف برگ‌ها و شاخه‌های آسیب‌دیده و خشک شده 
 4. هرس درمانی ( مانند تبر زدن درخت ) با هدف درمان بیماری‌های قارچی و پیشگیری از انتقال آنان به سایر ارقام
تاثیر هرس تبر زنی بر درخت گردو

فواید هرس تبر زنی

همان‌طور که می‌دانید، در صورت عدم هرس درختان به شیوه صحیح و در دوره‌های متناوب؛ علاوه بر جلوه نا‌مناسب درختان از جنبه ظاهری، درختان از لحاظ سلامتی نیز با مخاطراتی مواجه می‌شوند. هرس کردن درخت گردو سه ساله به مانند سایر روش‌های رسیدگی به آن نیز باید طبق قواعد و اصول اساسی صورت گیرد.

همچنین شما می توانید با مراجعه به صفحه ی قیمت نهال گردو به مشاهده لیست بیش از 20 رقم نهال گردو بپردازید.

در حال حاضر، پژوهش‌های صورت گرفته شده حاکی از تاثیر هرس اصولی بر جلوگیری از ابتلا درخت به آفات گوناگون می‌باشند. عموماً هرس درخت‌های گردو سه ساله به منظور تقویت توان و قدرت درخت در بخش‌های مختلف نظیر: « ریشه، ساقه یا تمامی بخش‌های درخت » صورت می‌گیرند. زدودن و حذف شاخه‌های جانبی ضعیف، آسیب‌دیده و یا خشکیده؛ بر رشد و باردهی درخت و سلامت و کیفیت میوه آن، تاثیر چشمگیری خواهد داشت. 

تاثیرات هرس درخت گردو سه ساله

زمان مناسب هرس درخت گردو سه ساله

بهترین زمان برای هرس درخت گردو

در زمان‌های گذشته و به دلایل مختلف اقلیمی و زیستی، هرس درختان در نوبت‌های با فاصله زیاد از یکدیگر صورت می‌گرفتند. امروزه اما، علاوه بر تغییرات زیستی و اقلیمی، هرس کردن درخت گردو سه ساله به دلیل افزایش تنوع گونه‌های مختلف این درخت و گسترش کاشت آنان در باغ‌ها و باغستان‌های کوچک و بزرگ به عنوان یکی از اقدامات حائز اهمیت در رسیدگی به درختان گردو؛ تلقی می‌شود. 

عموماً، متخصصان توصیه می‌کنند تا در سال‌های ابتدایی رشد؛ درختان گردو هرس شوند. با این حال، عموم کارشناسان بر این باورند که در صورت هرس اصولی درخت در زمان مناسب؛ می‌توان از روش هرس کردن به طور سالیانه بهره برد. به طور کلی، از فصل زمستان ( پیش از بیداری درختان از خواب زمستانی ) به عنوان بهترین زمان هرس درخت گردو سه ساله یاد می‌شود.

زمان مناسب هرس درخت گردو

زمان مناسب هرس درخت گردو

دلیل اصلی هرس کردن درختان در اواخر فصل زمستان و پیش از بیدار شدن درخت، شیره‌ریزی آنان پس از پایان هرس می‌باشد. چناچه که می‌دانید، شیره پرورده درخت به عنوان یکی از عوامل اصلی و تاثیر‌گذار بر رشد درختان، بهبود کیفیت و کمیت محصولات درختان بارده شناخته می‌شود. به همین منظور، انجام هرس در زمان نا‌مناسب، افزایش احتمال ریسک از دست رفتن شیره درخت گردو و در نتیجه افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف از نواحی هرس شده‌ها یا همان بریدگی را به همراه خواهد داشت. 

میوه درخت گردو

افزایش میزان باردهی درخت گردو

چگونه درختان گردوی جوان را هرس کنیم؟

به طور کلی، کارشناسان بر این باورند که پیش از هرس درخت گردو لازم است تا نکات زیر را مد نظر گرفته و رعایت شوند. این موارد عبارتند از:

 • مشخص کردن نوع هرس: پیش‌تر از هر چیز لازم است تا هدف خود از انجام هرس را مشخص کنیم و بر اساس آن تصمیم بگیریم تا از چه نوع هرسی ( مانند فرم‌دهی یا بار‌دهی ) بهره ببریم. 
 • بهره‌گیری از ابزار‌های مناسب: توجه داشته باشید تا پیش از شروع هرس از ابزار مناسب استفاده کنید. در نظر داشته باشید پیش از بریدن شاخه‌ها، از تیزی ابزار خود در جهت ایجاد برش‌های تمیز و یک‌دست اطمینان حاصل نمایید.
 • استریل بودن ابزار‌آلات: پیش از اقدام به هرس کردن درخت گردو سه ساله، از استرلیزه بودن ابزار‌های کشاورزی خود اطمینان حاصل فرمایید. در صورت عدم استریل کردن ابزار‌آلات ممکن است تا آلودگی‌های باکتریایی و قارچی سایر درختان مبتلا هرس شده به سایر ارقام انتقال یابد.  
 • استفاده از چسب باغبانی در پایان هرس: پس از پایان هرس درخت گردو سه ساله؛ می‌توانید محل بریدگی یا زخم هرس را با استفاده از چسب باغبانی بپوشانید.

عوامل موثر بر هرس صحیح درخت گردو

کلام پایانی در رابطه با هرس درخت گردو سه ساله

هرس درخت گردوی سه ساله منجر به رسیدن نور به بخش‌های وسیع‌تری از درخت شده و از این بابت نیز می‌تواند برای آن مفید واقع شود. ضمناً، هرس در مراحل اولیه ابتلا به آفات یا بیماری‌های قارچی از تاخت و تاز آفات شده و فعالیت بیشتر آنان ممانعت به عمل خواهد آورد. در هرس درختان گردو توصیه می‌شود تا در راستای باز شدن تاج درخت و فرم‌دهی مناسب به آن؛ شاخه‌های در انتها به حالت دو شاخه درآمده، متقاطع یا رو به پایین به طور کامل حذف شوند.

بهترین نحوه هرس درخت گردو

بهترین نحوه هرس درخت گردو

نکته قابل توجه در هرس درخت گردو سه ساله، آستانه تحمل‌پذیری بیشتر و رویش مجدد سریع در نواحی هرس شده؛ درسنین پایین‌تر در این ارقام از درختان می‌باشند. از همین رو، هرس درختان گردو در سنین پایین ( مانند درخت‌های سه ساله ) از تاثیر‌گذاری بالایی بر حفظ سلامت این گونه از درختان برخوردارند.

در پایان لازم به ذکر است که هرس درخت گردو از لحاظ روش و زمان انجام آن نیازمند برخورداری از تجربه و اطلاعات کافی است. در صورتی که فاقد اطلاعات یا تجربه کافی در این حیطه هستید؛ می توانید از طریق بخش کامنت ها با ما در ارتباط باشید.