معرفی انواع درخت گردو پاکوتاه:

درختان گردو پایه کوتاه، قد کوتاه‌ تری دارند و از انواع درخت گردوی جدید به حساب می‌آیند؛ درختانی مانند گردو چندلر و گردو فرنور که از انواع پربار و پر بازده نیز محسوب می‌شوند. ما هم در این مقاله قصد داریم تا ضمن معرفی ارقام نهال گردو پاکوتاه، اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها در اختیار شما قرار دهیم.

ارقام نهال گردو؛ پایه بلند، پاکوتاه:

درختان گردو، از دسته درختانی هستند که طرفداران زیادی دارند و در اغلب باغات میوه یافت می‌شوند؛ یا اینکه برخی باغداران اقدام به احداث اختصاصی باغ گردو می‌کنند. خواص و ارزش بالای تغذیه‌ای گردو و همچنین سودآوری نهال گردو، باعث شده است تا بسیاری از افراد که به کار باغداری علاقمند هستند، درصدد احداث باغ گردو باشند.

گردو پاکوتاه

درختان گردو دارای دو رقم اصلی پایه بلند و پایه کوتاه هستند که دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. به طور معمول ارقام پایه بلند نسبت به ارقام نهال گردو پایه کوتاه، قدمت بیشتری داشته و شاخه‌های گسترده‌تری دارند.

اگرچه که ارقام پایه بلند نهال گردو به دلیل قامت بلند و ارتفاع زیاد خود، در برابر بادهای شدید در مناطق کوهستانی و بادخیز مقاومت بیشتری دارند و از این جهت بر ارقام پایه کوتاه برتری دارند، اما ممکن است از میزان باردهی کمتری نیز برخوردار باشند؛ چرا که برخلاف ارقام پایه کوتاه، عموماً اصلاح نژاد نشده‌اند.

به هر حال ارتفاع زیاد ارقام پایه بلند و میزان باردهی کمتر و همچنین احتمالاً مقاومت کمتر آن‌ها در برابر سرمای دیر هنگام که آن‌ها را دچار سرمازدگی می‌کند، باعث شده است تا تلاش‌هایی در جهت اصلاح نژاد درختان گردو صورت گرفته و گونه‌های پایه کوتاه، گسترش و فراوانی بیشتری پیدا کنند. چنانکه در باغ‌های تجاری، نهال گردو پایه کوتاه، به دلیل راحتی برداشت و چیدن میوه و میزان باردهی و عملکرد مناسب خود، بیشتر کاشت شده و به کار می‌روند.

جهت مشاهده لیست قیمت انواع نهال گردو روی عبارت (خرید نهال گردو) کلیک نمایید.

 نهال گردو پاکوتاه چیست؟

انواع نهال گردو پایه کوتاه؛ وقتی رشد می‌کنند و تبدیل به درخت می‌شوند، این مزیت را دارند که به دلیل ارتفاع کمتر و گستردگی کمتر شاخه‌ها و ریشه‌ها نسبت به درختان پایه بلند، به آبیاری و کوددهی کمتری نیاز دارند. همچنین با وجود اینکه نهال‌های گردو پایه کوتاه باردهی بیشتری دارند و از سال اول شروع به باردهی می‌کنند، اما به دلیل قامت کوتاه‌تر خود، راحت‌تر سم‌پاشی و هرس شده و کار برداشت میوه نیز در این درختان، سهل‌تر و آسان‌تر است.

ارقام پایه کوتاه از جهت رشد ریشه‌ها و شاخه‌ها و تراکم آن‌ها نیز نسبت به ارقام پایه بلند، عملکرد بهتری دارند و مانند ارقام پایه بلند، دارای درهم‌ تنیدگی ریشه و شاخه نیستند؛ به همین دلیل آب و نور خورشید بیشتر و راحت‌تر به آن‌ها می‌رسد و منجر به عملکرد بهتر و مناسب در آن‌ها می‌گردد.

با دلایلی که برشمردیم، نهال گردو پایه کوتاه، بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند و در احداث باغ‌های گردو، بیشتر به کار می‌روند. از ارقام درختان گردو پایه کوتاه، می‌توان به ارقام درخت گردوی جدید مانند گردو چندلر، گردو فرنور و گردو ژنوتیپ برتر آریا اشاره کرد.

نهال گردو چندلر پیوندی:

نهال گردوی چندلر بومی کشور آمریکاست و یکی از معروف‌ترین ارقام نهال گردو پایه کوتاه، در جهان به شمار می‌رود. میوه با کیفیت و مرغوب آن که دارای مغزی سفید رنگ، چرب و بزرگ با پوستی نازک است.

گردو چندلر، مقاومت مناسبی نسبت به سرما و آفات داشته و از نظر اقتصادی از صرفۀ بسیار خوبی برخوردار است. بهترین ارتفاع برای کاشت نهال گردو چندلر تا 1500 متر است و نیاز آبی کمی داشته و در مقایسه با برخی ارقام دیگر، نیاز سرمایی کمی نیز دارد؛ حدود 300 تا 1500 ساعت سرما.

گردوی چندلر دیرگل بوده و به همین دلیل در برابر سرمای دیر هنگام بهاره مقاومت خوبی دارد و مناسب کاشت در مناطقی است که خطر سرمازدگی در فصل بهار وجود دارد؛ این گونه در بهار حتی از ارقام ژنوتیپ نیز رشد دیرتری دارد.

پوست نازک میوه آن و راحتی جدا شدن مغز از پوسته چوبی، در کنار مغز درشت و با کیفیت، این نهال گردو پاکوتاه، را به یکی از بهترین گونه‌ها در صدر لیست انتخابی نهال‌های گردو تبدیل کرده است. زودبازده بودن، دیرگل و باردهی بالا از ویژگی‌های اصلی چندلر است. این رقم، خود گرده‌افشان نیست و به گونه‌های فرنت یا فرانکت برای گرده‌افشانی نیاز دارد.

نهال گردو فرنور پیوندی:

نهال گردو فرنور نیز همانند گردو چندلر، از ارقام نهال گردو پایه کوتاه، بوده و از گونه‌هایی به حساب می‌آید که دیرگل و زود بازده بوده و عملکرد خوبی دارد. این درخت گردو مناسب کاشت در ارتفاع 1200 تا 2300 متر بوده و مقاومت خوبی در برابر سرما دارد و مناسب کاشت درخت گردو در مناطق مرتفع و سردسیر است.

این نهال گردو فرنور که بومی کشور فرانسه است، دارای مغزی با کیفیت، روشن و درشت با پوستۀ نسبتاً کاغذی بوده و از سال اول کاشت به بار می‌نشیند. این گونه نیز برای گرده‌افشانی به رقم فرنت نیاز دارد و به سبب دیرگل بودن، در فصل بهار جوانه می‌دهد. یکی از ویژگی‌های اصلی و بارز گردو فرنور مقاومت در برابر سرما و یخ‌زدگی فصل بهار است.

عملکرد خوب و صرفه اقتصادی و مغز با کیفیت در کنار دیگر خصوصیات، این نهال گردو پایه کوتاه، را به یکی از ارقام پرطرفدار، خصوصاً در مناطق کوهستانی و سردسیر تبدیل کرده است. گردو فرنور در زمان بالغ شدن در هر هکتار تا 8 تن گردو می‌دهد. نیاز سرمایی این رقم نیز بین 700 تا 1500 ساعت سرما است.

نهال گردو ژنوتیپ‌ برتر آریا:

نهال گردو ژنوتیپ برتر از گونه‌های اصلاح نژاد شده و دارای ویژگی‌های خوبی است. با اصلاح نژاد صورت گرفته، خصوصیات برتر این رقم تقویت شده و باردهی و عملکرد بالای آن از ویژگی‌های بارز آن به شمار می‌رود. این گونه پس از گذشت 6 سال به سوددهی اقتصادی رسیده و صرفه بسیار خوبی دارد. این گردو مناسب کاشت در مناطق نسبتاً گرمسیر و معتدل است و نیاز سرمایی حدود 600 تا 1400 ساعت سرما دارد.

گردو ژنوتیپ آریا، دارای پوست نسبتاً نازک و مغز تقریباً روشن با طعم بسیار خوب است که به راحتی از پوسته چوبی جدا می‌گردد. در هنگامی که درختان گردو ژنوتیپ برتر آریا بالغ شدند، در هر هکتار حدود 6 تن محصول می‌دهند. این نهال گردو پایه کوتاه، خود گرده‌افشان بوده و نیاز به گونۀ گرده‌افشان ندارد. این گونه نیز از انواع دیرگل بوده و از سال اول به بار می‌نشیند.

جمع بندی مقاله نهال گردو پاکوتاه:

درختان گردو برای باردهی مناسب و عملکرد بالا و داشتن صرفه اقتصادی در کنار نژاد مناسب و ویژگی‌های شاخص و بارز خود، نیاز به مراقبت و رعایت نکات و فراهم آوردن شرایط لازم برای افزایش عملکرد و سودآوری مطلوب نیز دارند. بنابراین باید توجه کرد که فراهم کردن خاک مناسب، آبیاری اصولی و دقیق، کوددهی و هرس و سم‌پاشی به موقع و صحیح، به عملکرد بالای این درختان، مانند دیگر درختان میوه کمک زیادی خواهد کرد.

از طرف دیگر در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و انتخاب گونه‌ای متناسب با شرایط اقلیمی کاشت نیز یکی از فاکتورهای بسیار مهم است. در حال حاضر با انجام اصلاح‌نژاد، نهال گردو پایه کوتاه، در شرایط مناسب، عملکرد و باردهی خوبی داشته و صرفه اقتصادی بسیار خوبی دارند.