نماتد چیست ؟ روند رشد بیماری | راه های پیشگیری و درمان

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2020.09.23

بیماری نماتد (نماتود ریشه گرهی) چیست ؟!

آشنایی با بیماری نماتد و روش های درمان آن یکی از نیاز های اساسی در باغداری امروزی می باشد با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در خصوص علائم بیماری نماتد،میزان خسارت بیماری نماتد و روش های درمان بیماری نماتد در اختیار شما قرار دهیم.

بیماری نماتد یکی از بیماری های رایج در بین درختان می باشد که در  نوع خود تاثیرات منفی بسیار زیادی دارد. نماتد ها به گروهی از جانوران پرسلولی و کرمی می گویند که در دسته بی مهرگان قرار میگیرند،در یک انتها بدن و سر قرار دارد و در یک انتها نیز دم کرم قرار دارد.

به بیماری نماتد سرطان خاک نیز می گویند،و دلیل چنین نامگذاری رابطه  مستقیم و نحوه شکل گیری بیماری میباشد بافت های سلولی این بیماری جاندارانی هستند که به دلیل تغییر ساختار ژنتیکی موجب ایجاد بیماری می شوند و قدرت تکثیر بالایی دارند.

بیماری نماتد تقریبا مانند  غده هایی است که به هم پیوند دارند،و جالب است بدانید علت اصلی این بیماری همان سلول های بیمار هستند که تا قبل از این در خدمت رشد جاندار بودند اما تغییراتی موجب شده تا علیه جاندار باشند.

بیماری نماتد یا ریشه گرهی تمامی سطح خاک را به بیماری مبتلا می کند،در واقع این نوع خاک است که باعث ایجاد چنین بیماری شده،بیرون آوردن خاک از حالت طبیعی خود و استفاده از روش های غیر اصولی در ایجاد چنین بیماری نقش موثر دارد.

فعالیت بیماری نماتد به گونه ای است که در اطراف ریشه درخت یا نهال گستردگی خود را آغاز می کند و آنچه مواد ارگانیک و ضروری که برای رشد گیاه تاثیر گذار است حفظ شده باقی می ماند و ما بقی مواد که نقش آنچنانی در تغذیه ریشه ایفا نمی کنند را تضعیف می کنند. بیماری نماتد معمولا ریشه مرکبات را مورد حمله قرار میدهد و در کاهش محصول نیز تاثیر مستقیم دارد و این تا جایی ادامه پیدا می کند که موجب زوال تدریجی محصول خواهد شد.

همچنین جهت مشاهده ی نهال گردو میتوانید به منوی سایت مراجعه نمایید .

نماتد

علائم و میزان خسارت بیماری نماتد :

شما زمانی که یک مشت خاک را از باغچه یا باغ برمی دارید شاید موجودات زنده ای را به شکل نخی به هم پیوسته مشاهده کنید،این موجودات همان نماتد ها هستند. هر بیماری و آفات مجموعه علائمی دارند که به واسطه آن می توان پی به بیماری برد و برای کنترل آن اقدام کرد.

نشانه های بیماری نماتد معمولا روی اندام های بیرونی درختان مرکبات دیده می شود،شاخ و برگ ها بیشتر تحت تاثیر چنین بیماری قرار میگیرند،برگ ها زودتر از زمان مقرر دچار ریزش می شوند البته قبل از ریزش حالت پژمردگی به خود می گیرند و رفته رفته ضعیف شده و دچار ریزش می شوند. درختان در فصل تابستان پوشیده از برگ هستند و زمانی که درختی آلوده به بیماری نماتد می شود سرشاخه ها عاری از برگ شده و شکل طبیعی خود را از دست می دهند.

برگ های روی شاخه ها کم رنگ شده و از رنگ سبز به خاکستری تغییر رنگ می دهند،البته بیماری نماتد در کل،ساختار طبیعی درخت را بر هم میزند و از برگ ها تا  میوه ها همگی را تحت تاثیر قرار می دهند. میوه ها حالت طبیعی خود را نخواهند داشت یعنی کوچکتر از اندازه واقعی خود هستند و کمیت و کیفیت خود را از دست می دهند و در نهایت روی زمین می ریزند و یا در مواردی هم که روی شاخه ها باقی می مانند قابل مصرف نیستند.

همانطور که اشاره شد فصل بهار با آغاز فعالیت درختان،فعالیت بیماری نماتد هم شروع می شود در این زمان بیماری اوج رشد و قدرت خود را طی می کند و رفته رفته دچار زوال می شود. باغداران باید با بررسی درختان باغ متوجه بیماری شوند،معمولا این بیماری در ریشه های فرعی درخت قابل مشاهده است.

روش های کنترل بیماری نماتد:

هر نوع آفت و بیماری راه های درمان و پیشگیری دارد فقط باید به این نکته توجه داشت که بیماری زمانی کامل قابل کنترل می باشد که در ابتدای رشد باشد یعنی پیش روی و گسترش زیادی نداشته باشد که در این صورت باید چندین مرحله روش های مختلف را امتحان کرد تا بیماری به مرحله کنترل یا مهار برسد و اما روش های کنترل بیماری نماتد:

1.شناسایی درختان آلوده

این روش باید با آنالیز خاک صورت گیرد،افرادی که باغ هایی در حجم وسیع دارند باید توجه داشته باشند که حتما خاک باغ را مورد آزمایش قرار دهند تا بتوانند پی به بیماری ببرند.

2.ضد عفونی کردن نهال های آلوده:

این اقدام باید قبل از کاشت نهال باشد یعنی زمانی که شما نهال را از نهالستان خریداری می کنید باید ریشه را به خوبی ضدعفونی کنید تا اگر بیماری وجود دارد از بین برود،ضد عفونی  کردن ریشه در این روش به گونه ای است که شما ریشه ها را به مدت 20 دقیقه در آب قرار میدهید و این باعث می شود نماتد های ریشه از بین برود.

3.خرید نهال سالم و مقاوم

این مسئله یکی از اساسی ترین فاکتور ها می باشد که باغداران باید قبل از خرید نهال به آن توجه ویژه داشته باشند،انتخاب نهالستانی معتبر که سلامت نهال خریداری شده شما را تضمین کند بسیار اهمیت دارد،همچنین انتخاب نهالی مقاوم که نسبت به بیماری و آفت مقاومت خوبی داشته باشد نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

4.رعایت نکات بهداشتی در باغداری

شاید در نگاه اول این روش بسیار ساده باشد اما جالب است بدانید رعایت برخی نکات و در نظر داشتن برخی تمهیدات ساده در جلوگیری از بیماری و آفات می تواند تاثیر گذار باشد،برای نمونه آبیاری اصولی و توجه به تغذیه نهال یکی از مسائل مهم می باشد که در کنترل بیماری نماتد تاثیر گذار است.  رطوبت زیاد مانع از تهویه مناسب می شود و در نتیجه اکسیژن خاک کاهش پیدا می کند و این باعث می شود نماتد ها رشد خود را از دست داده و کاهش پیدا کنند. همچنین افزودن مواد آلی به خاک نیز در کنترل بیماری موثر می باشد.

5.استفاده از سموم شیمیایی

مبارزه شیمیایی باید در چندین مرحله انجام گیرد تا تاثیر مثبت خود را داشته باشد و باید حتما این روش با رعایت نکات اصولی انجام گیرد. مبارزه شیمیایی با بیماری نماتد در دو  مرحله انجام می شود:

*قبل از کاشت:در این روش چنانچه باغدار با آزمایش خاک متوجه وجود بیماری در آن شد باید نسبت به سمپاشی آن اقدام کند  تا خاک بستر مناسب را برای کاشت داشته باشد.

*بعد از کاشت:برخی سموم را می توان از فروشگاه های معتبر جهت از بین بردن بیماری نماتد استفاده کرد،از جمله اگزامیل و فینامیفیوس برای مبارزه با بیماری نماتد گزینه مناسبی می باشد و موثر است.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “نماتد چیست ؟ روند رشد بیماری | راه های پیشگیری و درمان”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.