آفات درختان میوه

دسته بندی: جدیدترین مقالات
2021.09.09

برسی رایج ترین آفات درختان میوه در ایران و درمان آن:

درختان مزارع کشاورزی؛ در زنجیره غذایی انسان های روی زمین، تاثیر بسیار زیادی دارند. آنها دی اکسید کربن را گرفته و تبدیل به اکسیژن می کنند و با این عملشان هوای کره ی زمین را تصفیه می کنند.

این درختان ممکن است همانند انسان ها، دچار بیماری و یا آفات درخت میوه را تجربه نمایند. گاهی ممکن است تک به تک بیمار شوند و گاهی همانند ویروس کرونا به صورت همه گیر باشد و تمام درختان شما آلوده شوند.

در این مطلب قصد داریم تا درختان زراعی زیر را از نظر مقاومت در برابر بیماری و آفات و همچنین روش های جلوگیری و یا درمان بیماری درختان میوه، به علاوه بیماری های شایع بین درختان به شما عزیزان توضیح دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

انواع بیماری و آفات درخت بادام:

درختان بادام از نظر مقاومت در برابر بیماری ها و آفات عملکرد متفاوتی دارند. زیرا بعضی از گونه های درخت بادام بسیار مقاوم و بعضی از آنها نیز عملکرد خوبی ندارند. اما بیماری های شایع در بین درختان بادام در مقایسه با سایر درختان زراعی، کمتر است.

انواع بیماری ها و آفات در بین درختان بادام می توان به:  آفت گل جالیز، کنه زرد، گال طوقه درخت (almond)، انگل گلدار بادام، شانکر باکتریایی، پژمردگی ورتیسیلیومی، پوسیدگی ریشه و طوقه، قارچ عسلی ریشه، صفحه غربالی، سفیدک، کنه تار عنکبوتی، پروانه پوست خوار، و کرم طوقه درخت اشاره کرد.

هر کدام از این بیماری ها باید به صورت مستقل شناسایی و درمان شوند. برای هر یک از بیماری ها روش منحصر به فردی برای درمان وجود دارد که در مطالب آتی در مورد آنها به صورت دقیق و علمی توضیح خواهیم داد.

انواع بیماری و آفات درخت میوه انگور:

درخت انگور از جمله درختان مزارع است که مقاومت خوبی در برابر بیماری و آفات دارد و انواع گونه های مختلف از آن در سراسر جهان کشت می شود. اما این درخت به طور کامل در برابر بیماری ها و آفات مقاوم نیست و ممکن است بیمار شود. از این رو بهتر است که انواع بیماری و آفت درخت انگور را بشناسید.

بیماری ها و آفت درخت میوه انگور، که ممکن برای شما دردسر ساز باشد شامل:  پوسیدگی برگ و میوه انگور، سفیدک های سطحی انگور، آنتراکتوز مو، ویروس برگ بادبزنی، سفیدک کردکی شاخه ها، سرطان طوقه و ریشه ( گال گیاهی ) و همچنین آفاتی مثل کرم خوشه خوار، زنجره درخت انگور و شته درخت انگور، اشاره کرد.

انواع بیماری و آفات درخت پسته:

علت گرانی درختان پسته؛  و همچنین محصولات ان در بازار ایران و جهان، بی حکمت نیست. درخت پسته از جمله درختان زراعی هستند که مقاومت پایینی در برابر آفت دارند. این درختان به رسیدگی و مراقبت بسیار زیادی احتیاج دارند.

این درختان ممکن از به انواع بیماری ها و آفات زیادی دچار شوند که از جمله انها می توان به:

 • سرخشکیدگی درختان پسته،
 • آفت افلاتوکسین،
 • کپک زدگی پسته،
 • قارچ ورتیسیلیومی،
 • غده ریشه درختان،
 • بلایت پسته و بیماری خطرناک گموز اشاره کرد.

هر یک از این بیماری ها به روش های متعددی درمان می شوند. اما گروهی از این بیماری ها درمان مشخص و واضحی ندارد و همانند سرماخوردگی در انسان، باید دوره نقاهت خود را طی کنند.

انواع بیماری و آفات درختان گردو:

نهال گردو از آنجایی که بیشتر در مناطق سردسیری رشد می کنند و محل کشت آنها در مناطق با ارتفاع زیاد است، از نظر مقاوت در برابر بیماری و آفات، مقاومت خوبی دارند و نسبت به درختان مشابه کمتر بیمار می شوند.

معمولا آفت درختان گردو شامل:  بیماری آنتراکتوز، لکه ی سیاه، بلایت گردو، شانکر، فیوفترا ( پوسیدگی ریشه و طوقه درخت )، قارچ آرمیلاریا و پوسیدگی زغالی گردو است.

هر یک از بیماری های گفته شده برای درمان و جلوگیری از گسترش بیماری روش های و سموم منحصر به فرد خود را دارد که در مطلب سموم درختان در مورد آن به طور کامل توضیح خواهیم داد.

اما آفات درخت گردو شامل: شپشک، کنه قرمز و زرد، کچلی گردو، شته، مگس پوست میوه، کرم گردو، سوسک شاخ بلند، کرم سیب، کرم خراط و پروانه فری است. هر یک از این آفات نیز به صورت جداگانه روش های منحصر به فردی برای درمان و ریشه کنی آن وجود دارد که در مطلب آتی به آن اشاره خواهیم کرد.

انواع بیماری و آفات درخت شلیل:

شلیل از جمله درختان زراعی بسیار محبوب ایران و سراسر جهان است. این درخت از نظر نگهداری و عملکرد بسیار به صرفه است. چرا که از نظر عملکرد و مقاومت در برابر بیماری ها و آفات، عملکرد بسیار خوبی دارد.

اما همچنان هیچ درختی وجود ندارد که به صورت 100 درصدی در برابر بیماری ها و آفات مقاوم باشد. درخت شلیل هم ممکن است دچار آفت هایی مثل: نکتار شلیل، بیماری برگ درخت شلیل، شانکر باکتریایی، پوسیدگی یا همان شکوفه شکوفه شدن شلیل، سفیدک های سطح میوه، پوسیدگی ریشه و درامدن نماتدها ( غده هایی در ریشه) شوند. برای مشاهده مطلب علمی و دقیق بیماری های درخت شلیل به مطلب انواع بیماری های درخت شلیل را بشناسید مراجعه کنید.

انواع بیماری و آفات درختان گوجه سبز:

درخت گوجه سبز که انواع و نژاد های گوناگونی دارد، در برابر آفات عملکرد خوبی دارد. اما ممکن است دچار بیماری هایی مثل: زنبور سیاه، شانکر سیتوسپورایی، پوسیدگی ریشه، شانکر باکتریایی و آفاتی همچون کرم آلو، سوسک رزاسه و لیسه میوه شوند.

روش های درمان و پیشگیری از این بیماری ها در مطالب بعدی سایت آریا نهال به طور دقیق و علمی شرح داده خواهد شد. بهتر است اگر می خواهید کشاورز خوب و کاربلدی باشید، با (tree pests) آفات درختان میوه، خود آشنا شوید.

همچنین شما می توانید مقاله ی سم پاشی درختان میوه را در اینجا مطالعه نمایید.

انواع بیماری و آفات درخت میوه انجیر:

درخت انجیر از جمله درختانی است که در باغات زیادی و حتی در منازل ویلایی نیز کشت می شوند. درنتیجه نگهداری ان بسیار آسان تر از سایر درختان است و در برابر انواع بیماری و آفات درخت انجیر؛ مقاوم تر از سایر گونه های درخت های زراعی است.

بیماری هایی که درخت انجیر ممکن است دچار آن شوند شامل: آفت بلایت درخت انجیر، آفت لکه های برگی، کفک انجیر، سفیدک های سطحی به روی برگ ها و تنه ی درخت انجیر، پوسیدگی در طوقه و ریشه ی انجیر (Figs)، بیماری موزائیک انجیر و آفت میوه ترشیدگی میوه انجیر می باشد.

انواع بیماری و آفات درختان میوه هلو:

درختان هلو بیماری های و آفات مشابه درختان شلیل دارند. اگر بخواهیم به صورت عمومی درخت هلو را از نظر مقاومت در برابر بیماری ها و آفات و همچنین هزینه های ناشی از آن بررسی کنیم، باید بگوییم که این درخت نمره قابل قبولی را دریافت خواهد کرد.

معمولا بیماری های کمی به سراغ درخت هلو می آید که از جمله مهمترین آنها می توان به:

 1. پروانه چوبخوار،
 2. شپشک هلو،
 3. شته،
 4. آفات غربالی،
 5. شانکر ستیوسپورا،
 6. بیماری های قارچی،
 7. فیوفترا،
 8. پوسیدگی آرمیلاریایی و  بیماری های پروکاریوتها اشاره کرد.

انواع بیماری و آفات درخت میوه انار:

درخت انار از جمله درختان مقاوم و بسیار محبوب کشور عزیزمان ایران است. این درخت جزع درختانی است که به صورت گروهی و در باغات به صورت مستطیلی شکل کاشته و نگهداری می شود. سالانه مقادیر بسیار زیادی از میوه درخت انار به کشور های همسایه و حتی اروپا صادر می گردد.

از این رو آفت درخت، موجود در درخت انار کاملا برای باغدار ها و متخصصین حوزه کشاورزی آشنا است و آنان همه جوانب کار را می دانند. به عقیده اکثر کارشناسان کشاورزی درخت انار از نظر مقاومت در برابر بیماری ها و آفات رتبه ی قابل قبولی را دریافت می کند.

مهمترین بیماری ها و آفات درخت انار عبارتند از: پوسیدگی ریشه درخت انار، سوسک چوبخوار انار، ترکیدگی درخت انار، ترشیدگی میوه انار، کرم گلوگاه انار، مگس سفید انار و کرم سفید ریشه انار است.

هر یک از بیماری های گفته شده روش درمان و یا پیشگیری منحصر به فرد خود را دارد. در مقاله تخصصی آینده، روش های درمان و مقابله با آفت درخت میوه انار، را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

انواع بیماری و آفات درخت گیلاس:

درخت گیلاس از جمله درختانی است که تنوع گوناگونی دارد و اصلاح نژاد فراوانی روی آن صورت گرفته است. در نتیجه در بعضی از گونه ها مقاومت در برابر بیماری ها و انواع آفات میوه، تا حد زیادی قوی تر شده است. اما در سایر نژاد ها ممکن است هنوز درصد پایینی از مقاومت وجود داشته باشد.

به صورت عمومی معمولا درختان گیلاس به انواع بیماری و آفاتی مثل: شانکر باکتریایی، پوسیدگی ریشه، انواع شته، کنه قرمز، کرم سفید ریشه، سوسک سرخورطومی گیلاس، مگس گیلاس، سوسگ شاخ دار و کرم خراط مبتلا شوند.

بعضی از این آفات درختان میوه، روش های درمان مخصوص به خود را دارد اما بعضی دیگر را نمی توان درمان کرد. و یا باید منبع درمان از درخت جدا شود یا اینکه درخت را به صورت کامل قطع نمایید.

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “آفات درختان میوه”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.