آفت درخت میوه چیست؟ {معرفی انواع آفات درختان میوه}

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1400.06.18

برسی رایج ترین آفات درختان میوه در ایران و درمان آن:

درختان مزارع کشاورزی؛ در زنجیره غذایی انسان های روی زمین، تاثیر بسیار زیادی دارند. آنها دی اکسید کربن را گرفته و تبدیل به اکسیژن می کنند و با این عملشان هوای کره ی زمین را تصفیه می کنند.

این درختان ممکن است همانند انسان ها، دچار بیماری و یا آفات درخت میوه را تجربه نمایند. گاهی ممکن است تک به تک بیمار شوند و گاهی همانند ویروس کرونا به صورت همه گیر باشد و تمام درختان شما آلوده شوند.

در این مطلب قصد داریم تا درختان زراعی زیر را از نظر مقاومت در برابر بیماری و آفات و همچنین روش های جلوگیری و یا درمان بیماری درختان میوه، به علاوه بیماری های شایع بین درختان به شما عزیزان توضیح دهیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

درخت بادام

انواع بیماری و آفات درخت بادام:

نهال بادام از نظر مقاومت در برابر بیماری ها و آفات عملکرد متفاوتی دارند. زیرا بعضی از گونه های درخت بادام بسیار مقاوم و بعضی از آنها نیز عملکرد خوبی ندارند. اما بیماری های شایع در بین درختان بادام در مقایسه با سایر درختان زراعی، کمتر است.

انواع بیماری ها و آفات در بین درخت بادام شامل:  آفت گل جالیز، کنه زرد، گال طوقه درخت (almond)، انگل گلدار بادام، شانکر باکتریایی، پژمردگی ورتیسیلیومی، پوسیدگی ریشه و طوقه، قارچ عسلی ریشه، صفحه غربالی، سفیدک، کنه تار عنکبوتی، پروانه پوست خوار، و کرم طوقه درخت اشاره کرد.

هر کدام از این بیماری ها باید به صورت مستقل شناسایی و درمان شوند. برای هر یک از بیماری ها روش منحصر به فردی برای درمان وجود دارد که در مطالب آتی در مورد آنها به صورت دقیق و علمی توضیح خواهیم داد.

درخت انگور

انواع بیماری و آفات درختان میوه انگور:

درخت انگور از جمله درختان مزارع است که مقاومت خوبی در برابر بیماری و آفات دارد و انواع گونه های مختلف از آن در سراسر جهان کشت می شود. اما این درخت به طور کامل در برابر بیماری ها و آفات مقاوم نیست و ممکن است بیمار شود. از این رو بهتر است که انواع بیماری و آفت نهال انگور را بشناسید.

بیماری ها و آفت درخت میوه انگور، که ممکن برای شما دردسر ساز باشد شامل:  پوسیدگی برگ و میوه انگور، سفیدک های سطحی انگور، آنتراکتوز مو، ویروس برگ بادبزنی، سفیدک کردکی شاخه ها، سرطان طوقه و ریشه ( گال گیاهی ) و همچنین آفاتی مثل کرم خوشه خوار، زنجره درخت انگور و شته درخت انگور، اشاره کرد.

درخت پسته

انواع بیماری و آفات درخت پسته:

علت گرانی نهال پسته و همچنین محصولات ان در بازار ایران و جهان، بی حکمت نیست. درخت پسته از جمله درختان زراعی هستند که مقاومت پایینی در برابر آفت دارند. درخت پسته به رسیدگی و مراقبت بسیار زیادی احتیاج دارند.

این درختان ممکن از به انواع بیماری ها و آفات زیادی دچار شوند که از جمله انها می توان به:

 • سرخشکیدگی درختان پسته،
 • آفت افلاتوکسین،
 • کپک زدگی پسته،
 • قارچ ورتیسیلیومی،
 • غده ریشه درختان،
 • بلایت پسته و بیماری خطرناک گموز اشاره کرد.

هر یک از این بیماری ها به روش های متعددی درمان می شوند. اما گروهی از این بیماری ها درمان مشخص و واضحی ندارد و همانند سرماخوردگی در انسان، باید دوره نقاهت خود را طی کنند.

درخت گردو

انواع بیماری و آفات درختان گردو:

نهال گردو از آنجایی که بیشتر در مناطق سردسیری رشد می کنند و محل کشت آنها در مناطق با ارتفاع زیاد است، از نظر مقاوت در برابر بیماری و آفات، مقاومت خوبی دارند و نسبت به درختان مشابه کمتر بیمار می شوند.

معمولا آفت درختان گردو شامل:  بیماری آنتراکتوز، لکه ی سیاه، بلایت گردو، شانکر، فیوفترا ( پوسیدگی ریشه و طوقه درخت )، قارچ آرمیلاریا و پوسیدگی زغالی گردو است.

هر یک از بیماری های گفته شده برای درمان و جلوگیری از گسترش بیماری روش های و سموم منحصر به فرد خود را دارد که در مطلب سموم درختان در مورد آن به طور کامل توضیح خواهیم داد.

اما آفات درخت گردو شامل: شپشک، کنه قرمز و زرد، کچلی گردو، شته، مگس پوست میوه، کرم گردو، سوسک شاخ بلند، کرم سیب، کرم خراط و پروانه فری است. هر یک از این آفات نیز به صورت جداگانه روش های منحصر به فردی برای درمان و ریشه کنی آن وجود دارد که در مطلب آتی به آن اشاره خواهیم کرد.

انواع بیماری و آفات درخت شلیل:

درخت شلیل از جمله درختان زراعی بسیار محبوب ایران و سراسر جهان است. این نهال شلیل از نظر نگهداری و عملکرد بسیار به صرفه است. چرا که از نظر عملکرد و مقاومت در برابر بیماری ها و آفات، عملکرد بسیار خوبی دارد.

اما همچنان هیچ درختی وجود ندارد که به صورت 100 درصدی در برابر بیماری ها و آفات مقاوم باشد. درخت شلیل هم ممکن است دچار آفت هایی مثل: نکتار شلیل، بیماری برگ درخت شلیل، شانکر باکتریایی، پوسیدگی یا همان شکوفه شکوفه شدن شلیل، سفیدک های سطح میوه، پوسیدگی ریشه و درامدن نماتدها ( غده هایی در ریشه) شوند. برای مشاهده مطلب علمی و دقیق بیماری های درخت شلیل به مطلب انواع بیماری های درخت شلیل را بشناسید مراجعه کنید.

انواع بیماری و آفات درختان گوجه سبز:

درخت گوجه سبز که انواع و نژاد های گوناگونی دارد، در برابر آفات عملکرد خوبی دارد. اما ممکن است نهال گوجه سبز دچار بیماری هایی مثل: زنبور سیاه، شانکر سیتوسپورایی، پوسیدگی ریشه، شانکر باکتریایی و آفاتی همچون کرم آلو، سوسک رزاسه و لیسه میوه شوند.

روش های درمان و پیشگیری از این بیماری ها در مطالب بعدی سایت آریا نهال به طور دقیق و علمی شرح داده خواهد شد. بهتر است اگر می خواهید کشاورز خوب و کاربلدی باشید،آفات درختان میوه، خود آشنا شوید.

مطالعه مقاله ی سم پاشی درختان میوه

انواع بیماری و آفات درخت میوه انجیر:

درخت انجیر از جمله درختانی است که در باغات زیادی و حتی در منازل ویلایی نیز کشت می شوند. درنتیجه نگهداری ان بسیار آسان تر از سایر درختان است و در برابر انواع بیماری و آفات درخت انجیر؛ مقاوم تر از سایر گونه های درخت های زراعی است.

بیماری هایی که درخت نهال انجیر ممکن است دچار آن شوند شامل: آفت بلایت درخت انجیر، آفت لکه های برگی، کفک انجیر، سفیدک های سطحی به روی برگ ها و تنه ی درخت انجیر، پوسیدگی در طوقه و ریشه ی انجیر (Figs)، بیماری موزائیک انجیر و آفت میوه ترشیدگی میوه انجیر می باشد.

انواع بیماری و آفات درختان میوه هلو:

درختان هلو بیماری های و آفات مشابه درختان شلیل دارند. اگر بخواهیم به صورت عمومی درخت هلو را از نظر مقاومت در برابر بیماری ها و آفات و همچنین هزینه های ناشی از آن بررسی کنیم، باید بگوییم که این نهال هلو نمره قابل قبولی را دریافت خواهد کرد.

معمولا بیماری های کمی به سراغ درخت هلو می آید که از جمله مهمترین آنها می توان به:

 1. پروانه چوبخوار،
 2. شپشک هلو،
 3. شته،
 4. آفات غربالی،
 5. شانکر ستیوسپورا،
 6. بیماری های قارچی،
 7. فیوفترا،
 8. پوسیدگی آرمیلاریایی و  بیماری های پروکاریوتها اشاره کرد.

انواع بیماری و آفات درخت میوه انار:

درخت انار از جمله درختان مقاوم و بسیار محبوب کشور عزیزمان ایران است. نهال انار جزو درختانی است که به صورت گروهی و در باغات به صورت مستطیلی شکل کاشته و نگهداری می شود. سالانه مقادیر بسیار زیادی از میوه درخت انار به کشور های همسایه و حتی اروپا صادر می گردد.

از این رو آفت درخت، موجود در درخت انار کاملا برای باغدار ها و متخصصین حوزه کشاورزی آشنا است و آنان همه جوانب کار را می دانند. به عقیده اکثر کارشناسان کشاورزی درخت انار از نظر مقاومت در برابر بیماری ها و آفات رتبه ی قابل قبولی را دریافت می کند.

مهمترین بیماری ها و آفات درخت انار عبارتند از: پوسیدگی ریشه درخت انار، سوسک چوبخوار انار، ترکیدگی درخت انار، ترشیدگی میوه انار، کرم گلوگاه انار، مگس سفید انار و کرم سفید ریشه انار است.

هر یک از بیماری های گفته شده روش درمان و یا پیشگیری منحصر به فرد خود را دارد. در مقاله تخصصی آینده، روش های درمان و مقابله با آفت درخت میوه انار، را به صورت کامل بررسی خواهیم کرد.

مشاهده لیست انواع نهال زردآلو و کاشت درخت زردآلو

انواع بیماری و آفات درختان میوه گیلاس:

درخت گیلاس از جمله درختانی است که تنوع گوناگونی دارد و اصلاح نژاد فراوانی روی آن صورت گرفته است. در نتیجه در بعضی از گونه ها مقاومت در برابر بیماری ها و انواع آفات میوه، تا حد زیادی قوی تر شده است. اما در سایر نژاد ها ممکن است هنوز درصد پایینی از مقاومت وجود داشته باشد.

به صورت عمومی معمولا نهال گیلاس به انواع بیماری و آفاتی مثل: شانکر باکتریایی، پوسیدگی ریشه، انواع شته، کنه قرمز، کرم سفید ریشه، سوسک سرخورطومی گیلاس، مگس گیلاس، سوسگ شاخ دار و کرم خراط مبتلا شوند.

بعضی از این آفات درختان میوه، روش های درمان مخصوص به خود را دارد اما بعضی دیگر را نمی توان درمان کرد و یا باید منبع درمان از درخت جدا شود یا اینکه درخت را به صورت کامل قطع نمایید.

انواع بیماری و آفات درخت آلبالو:

درخت آلبالو بیماری هایی مشابه درخت گیلاس دارد. اما تعدادی از بیماری ها است که در این دو درخت متفاوت است مانند: پوسیدگی مومی شکل آلبالو، سفیدک سطحی آلبالو و جمع شدگی برگ های درخت نهال آلبالو. این بیماری ها از جمله بیماری های شایع در درختان آلبالو می باشد.

انواع بیماری و آفات درخت آلو:

میوه درخت آلو انواع مختلفی دارد که دو دسته مهم آن آلو زرد و آلو سیاه است. اما اگر بخواهیم به صورت عمومی کیفیت نهال آلو را از نظر مقاوت بررسی کنیم ممکن است به بیماری هایی مثل:  لکه های سیاه تنه درخت آلو، کرم آلو، پلاک سفید، پوسیدگی ریشه آلو، سوراخ شدن برگ آلو و  حلقه ای شدن برگ های آلو اشاره کرد.

انواع بیماری و آفات درختان میوه سیب:

درخت سیب از جمله درختان مقاوم در برابر بیماری ها و آفات است. در کشور ایران سطح زیر کشت درخت سیب بسیار زیاد است و این اطلاعات در مورد پرورش و نگه داری از این درخت بسیار زیاد است.

از جمله انواع بیماری ها و آفات نهال سیب می توان به: شانکر سیتوسپورایی، سفیدک سطحی، لکه سیاه سیب، کنه قرمز، شپشک سیب، شته سبز، شته مومی و معروف ترین آن یعنی کرم سیب اشاره کرد.

با توجه به مواردی که به آن اشاره کردیم متوجه می شویم که درخت سیب بیشتر در معرض آفات است تا بیماری ها، در نتیجه راحت تر می توان آن ها را درمان کرد. روش های درمان و پیشگیری از انواع بیماری های درخت سیب در مطلب دیگر به صورت کامل و تخصصی بررسی خواهد شد.

انواع بیماری و آفات درخت گلابی:

از جمله آفات و بیماری های درخت گلابی می توان به بیماری های قارچی گلابی اشاره کرد که خطرناک ترین بیماری در بین انواع نهال گلابی است. از دیگر آفات درخت گلابی می توان پروانه تخم انگشتری، پروانه سفید، سنک گلابی و پسیل گلابی اشاره کرد.

انواع بیماری و آفات درخت توت:

درخت توت نیز از جمله درختانی است که در برابر اغلب بیماری ها مقاوم است. اما نهال توت نیز ممکن است گرفتار بیماری ها و آفاتی مثل: شته درخت توت، سفیدک درخت توت، بیماری های قارچی، زرد شدن برگ توت و سیاه شدن تنه توت شوند.

انواع بیماری و آفات درخت به:

درخت به تا حد زیادی در برابر بیماری ها و آفات مقاوم است. اما به دسته اصلی بیماری که شامل ریزش گل نهال به، سبه شدن تنه درخت به و جمع شدن برگ درخت به است، ممکن است درختان به را آلوده و بیمار کنند.

انواع بیماری و آفات درختان میوه انبه:

نهال انبه جزو قدیمی ترین درختان گشت شده در جنوب کشور است. از جمله مهمترین آفات و بیماری های درخت انبه می توان به لکه های قهوه ای روی برگ انبه، آنتراکتوز انبه، مگس میوه، پشه ی گالزای، تریپس انبه وکنه جوانه خوار اشاره کرد.

انواع بیماری و آفات درخت خرمالو:

درخت خرمالو جزو درختانی است که در مناطق شرجی کشور کشت می شوند. این نهال خرمالو از درختان در برابر انواع بیماری و آفات بسیار مقاوم بوده و کمتر بیمار می شوند. بیماری های کمی مثل: پژمردگی برگ درخت خرمالو، پوسیدگی طوقه، لکه سیاه روی برگ ها و ریختن خرمالو نارس  از جمله بیماری های درخت خرمالو می باشد.

مشاهده لیست انواع نهال آلو و کاشت درخت آلو

انواع بیماری و آفات درختان میوه ازگیل:

نهال ازگیل ممکن است به بیماری هایی مثل: زنگ درخت ازگیل و خشک شدن برگ ها دچار شوند. همچنین به توجه به اینکه بیشتر در مناطقی کشت می شود که خاک مرطوب و نمناکی دارند، معمولا با بیماری هایی مثل پوسیدگی طوقه و ریشه درخت نیز همراه است.

انواع بیماری و آفات درخت زرشک:

درخت زرشک از جمله درختان کوتاه قد است که صرفه ی اقتصادی فراوانی دارد. این نهال زرشک بسیار در برابر انواع بیماری و آفات مقاوم است. شته زرشک و کرم زرشک از جمله آفاتی است که ممکت است به سراع درخت زرشک بیایند.

انواع بیماری و آفات درختان میوه عناب:

نهال عناب از آنجایی که در مناطق خشک و کم آب رشد می کنند کمتر دچار بیماری های مثل پوسیدگی های شایع درختان می شوند. ولی ممکن است به آفاتی مثل: کنه زرد، پروانه پارانشیم، حشرات مثل ملخ و زنبور به سراغ این درخت بیایند و آن را بیمار و از بین ببرند.

انواع بیماری و آفات درخت فندق:

نهال فندق ممکن است به انواع بیماری و آفاتی مثل: بلایت، قارچ تنه درخت فندوق، پوشیدگی ریشه و طوقه درخت دچار شوند که هر یک از بیماری های گفته شده روش درمان و پیشگیری مخصوص به خود را دارد که در مطالب آینده به صورت کامل و تخصصی به افات درخت فندق خواهیم پرداخت.

جمع بندی نهایی آفات درختان میوه:

در این مطلب سعی کردیم آفات و بیماری های درختان میوه و علت آفات درختان را به صورت کامل و تخصصی بررسی کنیم. هدف ما در این مطلب از سایت آریا نهال؛ شناخت بیماری های درختان، انواع حشرات درختان، شناخت بیماری های قارچی درختان میوه بود که در اصلاح علمی به ان Diagnosis of tree disease می گویند.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
31

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آفت درخت میوه چیست؟ {معرفی انواع آفات درختان میوه}”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *