علت سیاه شدن مغز گردو

دسته بندی: مقالات پرورش درخت گردو
2021.02.10

راهکار هایی برای سفید شدن مغز گردو:

یکی از معضلات بسیار بزرگی که مغز گردو را تهدید می کند و موجب می شود کیفیت گردو پایین بیاید ، سوختگی و یا علت سیاه شدن مغز گردو ؛ می باشد. عوامل بسیار زیادی روی سوختگی مغز این میوه تاثیر دارد و شما باید به خوبی با این عوامل آشنایی داشته باشید تا بتوانید آنها را کنترل کنید. اگر شما قصد احداث باغ نهال گردو، دارید باید بیماری های درخت گردو را به خوبی بشناسید تا مانع سیاه شدن مغز گردو ، شوید. زمان خرید نهال گردو باید به خوبی با این عوامل آشنایی داشته باشید. از کارشناسانی که در این زمینه تخصص دارند پرسش های مربوط به را بپرسید تا آنها شما را راهنمایی کند.

برخی از انواع نهال هایی که شرایط و ویژگی های لازم را ندارند به خوبی رشد نخواهند کرد. بر همین اساس زمان کاشت گردو باید به نیازهای آن دقت داشته باشید تا به خوبی مغز گردو رشد کند و سفید شود.  شما باید به خوبی عواملی که مغز میوه درخت گردو را سیاه می کند بشناسید و با روش های سفید کردن گردو ؛ آشنایی لازم را به دست آورید که در ادامه به برسی آن خواهیم پرداخت .

دلیل سیاه شدن مغز گردو و درمان :

بیماری ها و عوامل بسیار زیادی وجود دارد که باعث سیاه شدن مغز گردو می شود . این عوامل که اهمیت بسیار زیادی دارد و شما باید با آنها آشنایی داشته باشید عبارت می باشد از :

  1. بیماری بلایت گردو :

زانتوموناس یکی از عوامل بیماری بلایت می باشد که شما باید با آن آشنایی داشته باشید. علائم این بیماری روی برگ درخت نشان داده می شود، البته شما روی جوانه ها و شاخه ها هم می توانید این بیماری را مشاهده نمایید. این بیماری لکه های کوچکی دارد که به خوبی قابل مشاهده می باشد. این لکه ها بعد از مدتی رشد می کنند و میوه نهال را هم در برمی گیرند. زمانی که میوه نهال به اندازه نخود می باشد این بیماری درون آن رشد می کند و به تریج هم توسعه پیدا خواهد کرد. برای اینکه مغز گردو شما سیاه نشود بهتر است عوامل این بیماری را شناسایی کنید و از سموم متنوعی برای از بین بردن این بیماری استفاده کنید. کنترل زراعی در این مورد اهمیت بسیار زیادی دارد و باید به خوبی آن را در نظر داشته باشید. شما اگر به تغذیه گردو و فواصل کاشت نهال توجه داشته باشید می توانید از سیاه شده مغز گردو ؛ جلوگیری نمایید.

علت سیاه شدن گردو و راه حل برای سفید شدن مغز گردو
  1. کرم گردو :

کرم گردو به شکل پروانه می باشد که به درون میوه این نهال حمله می کند. خسارت آن به حدی است که 30 درصد میوه نهال را به طور کلی از بین می برد. پروانه ای که در این بیماری وجود دارد از اواخر اردیبهشت ماه و یا اواخر خرداد روی میوه آن ظاهر می شود.  محل گلوگاه میوه این نهال مکانی است که کرم از درون آن وارد می شود. ریزش جوانه های نهال گردو و سیاه شدن مغز گردو؛ آن به وسیله این کرم ها است. آنها از مغز گردو تغذیه می کنند و یکی از علل سیاهی مغز گردو ؛ می شوند. ایجاد کردن پناهگاه زمستانی برای آفات بهترین روش از بین بردن این رم ها است. البته که شما می توانید برای از بین بردن و پیشگیری از آنها کنترل شیمیایی روی نهال ها و درخت گردو داشته باشید. سموم بسیار زیادی برای از بین بردن این کرم ها وجود دارد و شما می توانید آنها را مورد استفاده قرار دهید.

اگر هوس خرید نهال گردو رو در سر خود داری و پرورشش رو دوست داری ،می تونی به اینجا هم یه سری بزنی !

و اما دلایل دیگر در ایجاد سفید شدن مغز گردو :

  1. عوامل ژنتیکی :

آن دسته از ارقام زودرس نهال به طور معمول امکان دارد دچار سیاهی مغز گردو ؛ شود. کیفیت آنها زیاد مناسب نمی شود و به همین دلیل در بازار هم مشتریان زیادی ندارند. شما باید برای جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو ؛ آن دسته از نهال هایی را خریداری کنید که دیررس می باشند. نهال های دیررس میوه های با کیفیت تری دارند. در واقع شما برای زود میوه دادن نهال ها عجله نداشته باشید.

  1. عوامل محیطی :

اگر تابستان های آن منطقه ای که شما نهال گردو را در آن منطقه کاشته اید هوای بسیار گرم دارد، باید بدانید میوه های با کیفیتی از درخت خود دریافت نخواهید کرد. شما بنابراین باید به محیط کاشت نهال نهایت دقت و توجه را داشته باشید. در این صورت می توانید نهال را در بهترین شرایط و موقعیت بکارید و از آن میوه های با کیفیت دریافت کنید. درجه هوا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مشا باید به خوبی این مورد را در نظر داشته باشید.

  1. تغذیه و کود دهی :

روی، آهن و سولفات از آن دسته مواد معدنی هستند که باید به نهال گردوی خود بدهید. در این صورت کیفیت میوه های رشد کرده در این درخت بسیار بالاتر می رود. در واقع آن دسته از کشاورزانی که باغ گردو دارند باید برای فروش بیشتر محصولات خود به این مواد معدنی دقت زیادی داشته باشند. از این طریق رشد میوه دهی نهال خود را خواهند داشت و موجب سفید شدن مغز گردو ؛ را رقم خواهد زد که از این رو قیمت آن هم با افزایش قیمت خوبی مواجه خواهد شد .

منابع :

http://www.maj.ir/Dorsapax/userfiles/Sub6/walnuto.pdf

gerdo-bavanat.ir/post/از-سیر-تا-پیاز-درخت-گردو

ارسال دیدگاه

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “علت سیاه شدن مغز گردو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

captcharefreshcaptcha

شماره تماس های آریا نهال

شما می توانید جهت خرید نهال و یا مشاوره با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نیاز به مشاوره جهت خرید نهال دارید؟

شما می توانید فرم زیر را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.