علت سیاه شدن مغز گردو روی درخت چیست؟ {بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو }

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.10.14

علت سیاه شدن گردو؛ چرا مغز گردو سیاه میشود؟

چگونه مغز گردو را سفید کنیم؟ این یکی از رایج ‌ترین سوالاتی است که برای افرادی که باغدار می باشند، پیش می‌ آید. البته کشاورزان با تجربه راه‌ های سفید شدن مغز گردو را به خوبی می‌ دانند. اما کشاورزانی که تازه پا به این عرصه گذاشته ‌اند، یافتن علت سیاه شدن مغز آن، برایشان به یک دغدغه جدی تبدیل می‌شود. برای اینکه محصولاتی باکیفیت‌ تر داشته باشید، لازم است با ترفندهای سفید کردن مغزهای گردو آشنا شوید؛ همراه ما باشید تا نکات کاربردی را به شما ارائه کنیم.

پیدا کردن علت سیاه شدن مغز گردو:

پیدا نکردن علت سیاه شدن مغز گردو روی درخت می ‌تواند ضرر های اقتصادی را برای مالکان باغ نهال گردو به دنبال داشته باشد. زیرا مغز گردو یکی از پرمصرف ‌ترین مواد مغذی برای صبحانه و میان وعده‌ها است و در صنایع متعدد نیز کاربرد دارد. اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که با در نظر گرفتن راهکارهای مناسبی، می‌ توان دریافت که چگونه مغز گردو را سفید کنیم.

دلیل سیاه شدن مغز گردو

اولین گام جهت پیشگیری از سیاه شدن مغز گردو،خرید بهترین نهال گردو:

خرید نهال گردویی مرغوب می تواند یکی از مهم ترین دلایلی باشد که از سیاه شدن مغز گردوی شما جلوگیری نماید. زیرا درختان گردو به صورت ژنتیکی از کیفیت ویژه ای برخوردار هستند. یک سری نکات طلایی برای انتخاب بهترین نهال گردو و پیشگیری از سیاه شدن مغز آن‌ها وجود دارد که عبارت اند از:

 1. در فروردین ماه، اغلب درخت‌ان گردو از ارتفاع یک تا دو متری سربرداری شوند.
 2. پس از گذشت 7 روز که شیره تنه خارج گردید، پیشنهاد می شود این کار را انجام بدهید برش کوچکی از سطح تنه ایجاد شود تا در سطح تازه‌ای از تنه در دسترس قرار بگیرد.
 3. برای درختان گردویی که در ارتفاع 2 متری چند شاخه شده‌اند، یک شاخه را حفظ کنید و سایر شاخه‌ها را سربرداری کنید.
 4. در زمان پیوند، پیوندک ‌ها به قطعات ۲۰ تا ۳۰ سانتی ‌متری با حداقل دو جوانه ماده تقسیم می‌شوند.
 5. بعد از برش پیوندک، پوست تنه برش پیدا کند و پیوندک بعد از قرار گرفتن در قسمت پیوند با میخ ثابت گردد و جای پیوند با پوشش‌های محافظ، پوشیده ‌شود.
 6. بعد از چند هفته در صورت گیرایی پیوند، جوانه ‌ها رشد پیدا می‌کنند.
 7. پس از گذشت زمان کوتاهی، پوشش‌ ها حذف و محل پیوند با چسب باغبانی کاور شود.
 8. در سال ابتدایی کاشت درخت گردو برای نگهداری و پیشگیری از شکستن شاخه ‌های رشد یافته، از قیم کمک بگیرید.
 9. در سال‌ های بعدی رشد درخت گردو، هرس مناسب باعث ایجاد یک تاج جدید در درخت خواهد شد که محصول با کیفیتی نیز تولید کرده.

با رعایت موارد بالا می توانید علت سیاه شدن مغز گردو، را تا حد مطلوبی پیشگیری نمایید.

علت سیاه شدن گردو و راه حل برای سفید شدن مغز گردو

سفید شدن مغز گردو با تغذیه مناسب درختان:

یکی از مهم‌ ترین مواردی که برای داشتن مغز گردوی سفید باید رعایت کنید، تغذیه مساعد درخت است. برای مثال، شما باید از بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو، استفاده کنید. کودهایی که حاوی مقدار زیادی آهن و سولفات روی هستند، می‌توانند سهم به‌ سزایی در سفید شدن مغز گردوها داشته باشند. سپس کود مورد نظر را به شکل چالکود در کناره گیاه قرار بدهید

سولفات پتاسیم و سولفات مس دو نوع دیگر از کودهایی هستند که با استفاده از آن‌ها در طی پرورش درخت گردو می ‌توانید به روشن‌ تر شدن مغز گردوها کمک کنید. کودهای حیوانی که در دسته کودهای آلی قرار دارند، انتخاب خوبی در این شرایط ویژه هستند. شما می‌ توانید روش چالکود را برای تغذیه به موقع باغ گردو استفاده کنید و نگران سیاه شدن محصولات آن در فصل برداشت نباشید.

بیماری بلایت مهم ترین علت سیاه شدن مغز گردو روی درخت:

پوسیدگی و سیاه شدن مغز گردو، از علائم ابتلا درخت به بیماری بلایت می باشد. خوب است بدانید که علائم این بیماری در بسیاری از کشورها و نقاط جهان وجود دارد و تقریبا عادی است. اما افرادی که می‎خواهند با علت سیاه شدن مغز گردو، روبرو شوند و ارزش محصول خود را افزایش بدهند، بهتر است علائم بیماری بلایت را کمرنگ کنند.

چرا بیماری بلایت در درخت گردو ظاهر می‌شود؟

همه نشانه‌ های سیاه شدن مغز گردو و وجود لکه ‌های ریز، آبسوخته و براق روی قسمت‌های مختلف برگ درخت گردو، موجب می‌شود که بیماری بلایت ظاهر گردد. این بیماری را یک باکتری سبب می شود.

آنچه که باعث می‌شود تا نشانه ‌های بلایت پررنگ ‌تر شود، وجود رطوبت است. . برای مثال، در فصولی همانند پاییز و زمستان، احتمال ابتلای درخت گردو به بیماری بلایت بسیار زیاد است. پس بلایت را نیز در لیست علت سیاه شدن مغز گردو، قرار دهید و چنانچه صاحب باغ گردو هستید و از این راه ارتزاق می‌کنید، راه‌های مبارزه با این آفت را فرا بگیرید.

برای جلوگیری از ابتلا درخت گردو به بلایت باید چه کار کنیم؟

بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو؛ موجب می‌شود تا نشانه‌های بیماری بلایت کمرنگ شود. البته به این نکته هم دقت داشته باشید، در صورتی این اتفاق می‌افتد که شما از سم‌ها به موقع استفاده کنید. مراحل استفاده از آن‌ها به شرح زیر است:

 • سمپاشی با بردوفیکس ده در 1000 پس از برداشت محصول
 • سمپاشی با بردوفیکس ده در 1000 پیش از تورم جوانه‌ ها
 • سمپاشی با بردوفیکس پنج در 1000 پس از ریزش شاتون ‌ها
 • سمپاشی با بردوفیکس پنج در هزار پس از شکل گیری میوه

برداشت به موقع گردوهای تازه:

چنانکه پوسته گردو های سبز ترک بردارند، بدین معنا است که عملیات جدا کردن را شروع کنید. در غیر این صورت، می ‌توان انتظار داشت که علت سیاه شدن مغز گردو، چیست. برای این که اطلاع یابید آیا گردو رسیده است یا نه، باید آن را فشار دهید.

اگر عصاره سبز رنگ بدون اثری از سیاهی بر روی پوست شما ماند، می‌ توانید بفهمید که فصل برداشت و چیدن گردوها است. بنابراین تاکنون با چهار عامل از عوامل سیاه شدن مغز خوشمزه گردو آشنا شدید. همچنان همراه ما باشید تا باز هم در این باره مطالبی را به شما ارائه دهیم.

آبیاری اصولی درخت گردو جهت پیشگیری از سیاه شدن مغز گردو:

اگر آب را به مقدار کافی به درخت گردو بدهید، به احتمال زیاد با پدیده سیاه شدن مغز گردو روبرو نیستید. دلیل این امر هم آن است که با آبیاری به موقع درختان گردو، تمامی بخش‌ها به صورت یکسان آبیاری می‌شوند. علاوه براین، دمای تمامی بخش‌های گیاه یکسان است و اثری از افزایش و یا کاهش ناگهانی دما وجود ندارد. به همین خاطر است که بعد از آبیاری درختان گردو، احتمال سیاه شدن آن‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند.

حال لازم است بررسی کنیم که اگر آبیاری به موقع به درخت گردو داده نشود، چه اتفاقی رخ می‌دهد! در این شرایط، دمای بخش‌های متعدد درخت گردو بیشتر از 12 درجه می‌شود که می‌تواند آسیب زیادی به آن برساند و در نتیجه به علت سیاه شدن مغز گردو، تبدیل شود.

سفید شدن مغز گردوها با خشک کردن درست و اصولی:

جدا نکردن پوشش سبز گردو از بدنه محکم آن، علت سیاه شدن مغزهای گردو، به شمار می‌رود. برای مثال، اگر زمان زیادی پس از رسیدن گردو، پوشش آن را از خود گردو جدا نکنید، احتمال سیاه شدن گردوها وجود دارد.

نکات کلی برای نگهداری درخت گردو و جلوگیری از سیاه شدن مغز گردو:

نکات کلی که برای نگهداری درخت گردو و جلوگیری از سیاه شدن مغز آن باید بدانید:

 1. اکثر درختان گردو، گرما و سرما و یخبندان را تاب می‌آورند.
 2. اگر باروری درخت گردو کم است، در ابتدای بهار کود اَزته داده شود.
 3. پوسیدگی قارچی نقاط سیاه نامنظم بر برگ و میوه درخت گردو خلق می‌کند و مخل باردهی می‌شود.
 4. اما خوب است بدانید که این گیاه، ارزش زینتی ندارد و با سپری شدن زمان، ناموزون می‌شود. میوه آن هم تلخ و غیر قابل مصرف می باشد.
 5. درخت گردو در انواع خاک‌ ها رشد می ‌کند ولی باروری مناسب فقط در خاک های لومی سبک عمیق و غنی و با زهکشی بالا شکل می پذیرد.

چه کنیم تا گردوی باکیفیت تولید کنیم؟

استفاده از بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو، تا چیدن به موقع گردوها در کنار هم، باعث می‌شوند تا مغزهای باکیفیتی داشته باشید. به طور کلی، هیچ گاه نباید تغذیه این درخت را نادیده بگیرید.

خوب است بدانید که هیچ گیاهی در اطراف درخت گردو نمی‌تواند رشد کند. چون این گیاه برای افزایش مواد مغذی اطراف خود، نیاز دارد تا دسترسی سایر گیاهان و به ویژه گیاهان هرز را کاهش بدهد. بنابراین به این نکته هم دقت داشته باشید که یکی از علل سیاه شدن مغز گردو، می‌تواند فاصله نزدیک این درختان با سایر گیاهان و نرسیدن مواد مغذی به ریشه و ساقه درختان گردو باشد.

جمع بندی نهایی مقاله علت سیاه شدن مغز گردو روی درخت و بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو:

اگر باغ گردو دارید و سال‌هاست درگیر این مسئله هستید که چرا محصول شما سیاه است و لابلای صفحات مجازی عبارت چگونه مغز گردو را سفید کنیم، را در موتورهای جستجوگر کاوش می‌کنید، با خواندن این مطلب به خوبی دریافته ‌اید که از مرحله انتخاب نهال، تا کاشت، داشت و برداشت و شیوه نگهداری میوه گردو، همه و همه می‌توانند در سفید ماندن مغز گردو و یا سیاه شدن آن نقش داشته باشند.

بنابراین با تهیه فهرستی از علت سیاه شدن این مغز، شیوه پرورش و نگهداری از درختان باغ خود را زیر ذره‌بین قرار دهید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید. اگر صاحب باغ گردو هستید، با در نظر گرفتن این نکات می‌توانید مغز گردوی سفید و با کیفیت خود را با توجه به کاربردهای متعدد این مغز خوشمزه به راحتی به بازار عرضه کنید.

منابع  مقاله چرا مغز گردو سیاه میشود:

https://www.permaculturenews.org/2016/11/23/essential-guide-everything-need-know-growing-walnuts-juglans-regia/

http://www.maj.ir/Dorsapax/userfiles/Sub6/walnuto.pdf

gerdo-bavanat.ir/post/از-سیر-تا-پیاز-درخت-گردو

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
207

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1403.01.17 محمدی

  تمام این موارد را بررسی کردم ولی مشخص نیست چرامغز گردوسیاه میشه کارشناس هم آوردم هرتجویزی که کردانجام دادم نتیجه نداشت

  • 1403.01.19 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   اگر آفات و حشرات موجب این بیماری نیستند، یکی از عمده دلایلی که مغز گردو سیاه می شود، ناسازگار بودن نژاد درخت با شرایط اقلیمی منطقه و همچنین شرایط ریشه گیاه در خاک می باشد.