کود مرغ برای درخت گردو: + {برسی مقدار مصرف کود برای هر درخت}

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.10.15

تاثیر کود مرغ برای درخت گردو:

تاثیر کود مرغ برای درخت گردو؛ می‌تواند نتایج مثبتی را به ارمغان بیاورد زیرا که این کود حاوی مقدار زیادی از مواد آلی مثل فسفر و نیتروژن است که روند رویش گیاه و رویش گردوها را سرعت می‌دهد.

به همین دلیل کودهای مرغی وظیفه مهمی را در تامین مواد مغذی مورد نیاز نهال گردو ایفا می­کنند. با استفاده از کودهای مرغی، کشاورزان هیچ نوع محدودیتی در تولید گردوهای روغنی و خوش طعم ندارند. به علاوه با استفاده از کودهای مرغی متنوع، می ‌توان باروری خاک زمین‌هایی که به مدت طولانی زیر کشت رفته را که از نظر عناصر و مواد مغذی فقیر شده‌اند، بهبود بخشید.

در نهایت، استفاده از کودهای مرغی مایع یا گرانوله یا خام، موجب بهبود شرایط زندگی و اقتصادی در مناطق روستایی جامعه و کشور خواهید شد. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی درباره مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت گردو و تاثیر کود مرغ برای درخت گردو را با شما به اشتراک بگذاریم.

گردو در سبد

کود مرغی چیست و چه تاثیری بر درختان میوه دارد؟

یکی از راه‌ های درمان گیاهی که با کمبود پتاسیم و فسفر روبرو است، مصرف کود مرغ به میزان لازم به شکل خشک و پلت شده است. از مناسب ترین انواع کود مرغی که در کشور ما توصیه می‌شود، غنی شده مرغی است که البته باید بدانید که این نوع از کودها از قیمت و هزینه نسبتا بالایی بر خوردار هستند.

لازم است این نکته را هم بدانید که کود مرغی سالنی نسبت به نوع کامل شده آن، از قیمت پایین تری بهره مند می باشد. از جمله سایر انواع کود مرغ برای درختان گردو، می ‌توان موارد زیر را نام برد:

 • کود مرغی خام
 • سالنی
 • کود مرغی پودری
 • کود مرغی گرانوله
 • فرآوری شده
 • مرغ مادر
 • اصلاح شده
 • کود مرغی مایع
 • کود مرغی فله
 • کود مرغی گوشتی
 • کود مرغی پلیت شده
 • تخم گذار
 • پلت مرغی

مواد معدنی که در کود مرغی خشک شده وجود دارند، به شرح زیر هستند:

 1. K ** (پتاسیم) 1٪
 2. N ** (نیتروژن) 4٪
 3. P ** (فسفر) 2٪
 4. تجزیه و تحلیل کود:
 5. P ** (فسفر) 7٪
 6. K ** (پتاسیم) 7٪
 7. N ** (نیتروژن) 7٪

(N به عنوان نیتروژن آمونیاک)، (P به عنوان پنتا اکسید فسفر)، (K به عنوان اکسید پتاسیم) در اینجا در نظر گرفته شده است.

لازم است بدانید که این مقادیر و درصدها در انواع کود مرغ برای درخت گردو، می‌تواند متغیر باشد.

کود مرغی

کود مرغی مناسب کدام نوع از گیاهان است؟

درخت گردو یکی از درختانی است که با وجود کود مرغی می‌تواند عملکرد بالاتری داشته باشد. درختان و گیاهان دیگری هم می ‌توانند از استفاده از کودهای مرغی، بازده بهتری داشته باشند. این گیاهان عبارتند از:

 • درخت مرکبات
 • زعفران
 • درخت سیب
 • درخت زرد آلو
 • درخت پسته
 • غلات و گندم
 • سیب زمینی
 • برنج

روش استفاده از کود مرغ برای درخت گردو:

افرادی که از کود مرغ برای درخت گردو؛ استفاده می‌کنند، می‌ خواهند بدانند که چه روشی را برای بهره ‌مند شدن از آن می‌توانند در پیش بگیرند. به طور کلی، 2 روش برای استفاده از کود مرغی وجود دارد که می‌توانید یکی از این دو روش را در پیش بگیرید.

افزودن کود مرغ به درختان گردو با روش چالکود:

چالکود، یکی از روش‌ های استفاده از کود مرغ برای درختان است. چالکود تدبیر مناسب برای جبران کمبود نیازهای درختان گردو است. در این روش از کوددهی، نزدیک به ریشه درخت گردو، چاله ‌هایی حفر می‌شود و آن‌ها را با مخلوط کودهای مرغی پر می‌کنند. چالکود، فواید بیشماری برای درختان گردو دارد. چون کود مرغی باعث می‌شود که درخت گردو و میوه‌ های آن، رشد بهتری داشته باشد و کیفیت گردوها افزایش پیدا کند.

چالکود کردن کود مرغی چه مزایایی دارد؟

 1. از خشکیدگی سرشاخه درختان میوه گردو پیشگیری می‌کند.
 2. چالکود درخت گردو با کود مرغی باعث توسعه و رشد ریشه درختان گردو می‌شود.
 3. چالکود درخت گردو باعث افزایش سطح برگ ‌های درختان می گردد.
 4. سبب بهبود کیفیت گردوها می‌ شود.
 5. با گود کردن حفره‌ها و پر کردن آن‌ها با مواد آلی کود مرغی، نفوذپذیری آب به داخل خاک اطراف درخت گردو افزایش پیدا می‌کند.
 6. رویش علف‌ های هرز تا حد زیادی در اطراف درخت گردو کاهش پیدا می‌کند.
 7. کودهای شیمیایی نامتحرک مانند درخت گردو در داخل خاک به آسانی توسط جریان آب در دسترس ریشه درخت قرار می‌گیرند.
 8. با روش چالکود کود مرغی، کارایی مصرف کود افزایش پیدا می‌کند و مقدار مصرف کود در هکتار هم کاهش پیدا خواهد کرد.

کوددهی مرغی به روش پخش سطحی:

ﻳﻜﻲ از روش های ﻛﻮدپاشی کود مرغ برای درخت گردو، ﭘﺨﺶ آن در ﺳﻄﺢ زﻣﻴﻦ اﺳﺖ ﻛﻪ پیش از ﻛﺸﺖ و در ﻣﺮﺣﻠﻪ آﻣﺎده ﺳﺎزی زﻣﻴﻦ بسیار کاربردی است. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﻣﺎﺷﻴﻦﻫﺎی ﻛﻮدﭘﺎش ﻳﺎ به صورت دستی می ‌توانید آن را ﺑﻪ ﻃﻮر ﻳﻜﻨﻮاﺧﺖ در ﺗﻤﺎم ﺳﻄﺢ خاک اطراف درختان گردو ﭘﺨﺶ کنید.

ﻣﺰﻳﺖ اﻳﻦ روش نسبت به کوددهی چالکود در آن است که کود مرغی در سراسر ﺳﻄﺢ زﻣﻴﻦ به طور یکنواخت کوددهی می‌شود. اگر می‌خواهید از این روش استفاده کنید، خوب است بدانید که در این روش، مصرف کود مرغی زیاد است و گیاهان دیگری غیر از درختان گردو نیز کودپاشی خواهند شد. علاوه براین، بهتر است بدانید که شما می‎توانید کود مرغ برای درخت گردو، را در طول فصل رشد به همین طریق استفاده کنید.

کدام نوع روش استفاده از کود مرغ برای درخت گردو را انتخاب کنیم؟

سوالات متعددی برای استفاده از کود مرغ برای درختان گردو، وجود دارد. چون بسیاری از کشاورزان نمی ‌دانند که کدام روش بهتر است. با بررسی معایب کوددهی مرغی به روش پخش سطحی برای درخت گردو، می ‌توان دریافت که کدام روش بهینه ‌تر است.

 1. این احتمال دور از ذهن نیست که بعضی عنصرهای آلی و مفید مثل فسفر، روی و منگنز در خاک تثبیت شده و درخت گردو نتواند از آن‌ها استفاده کند. زیرا ممکن است که مشکلات جذب در سطح خاک پیش بیاید. به همین خاطر اگر این کودهای مرغی را به روش چالکود مصرف کنید، به نسبت پخش سطحی، خیلی بهتر است.
 2. پخش روان آب، هرزآب ‌هایی است که توسط بارندگی ‌های شدید ایجاد می‌شود؛ کود مرغ برای درخت گردو، توسط آب روان از دسترس درخت گردو خارج خواهد شد. بنابراین، با کوددهی مرغی به روش پخش سطحی، این کود مورد استفاده گیاه قرار نمی‌گیرد و وارد آب‌های زیرزمینی خواهد شد. در نهایت، آسیب آن به محیط زیست بسیار بیشتر است و اثرات مخرب زیادی را بر جای می‌گذارد.
 3. در نقاطی که فاصله بین درختان گردو زیاد است، مقدار تابش نور آفتاب هم بیشتر است. به همین خاطر است که شاهد مقدار زیادی رشد علف هرز هستید و کود مرغ برای این درختان، صرف تغذیه علف هرز می‌شود و به شدت می‌تواند با درختان گردوی باغ شما، در جذب انواع مواد غذایی آلی و مفید، رقابت داشته باشد.

مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت گردو چه مقدار می باشد؟

مقدار مصرف کود مرغی برای هر درخت گردو؛ را به طور قطع نمی‌توان بیان کرد. شما در طی آزمون و خطاهای متعدد می‌ توانید مقدار مصرف کود مرغی را برای هر درخت گردویی که دارید، متوجه شوید. برای نمونه، اگر با یک بار استفاده از کود مرغ متوجه شدید که میزان قدرت درخت در باروری و تولید میوه بیشتر شده، می ‌توانید همین میزان کود را برای تغذیه درخت گردوی مورد نظر خود استفاده کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری مقاله کود مرغی برای درخت گردو:

همانطور که میدانید با زیاد شدن سن نهال های گردو استفاده از انواع کود، ارزشمند می شود. اگرچه کودها انواع گوناگونی دارند اما در این مقاله منحصرا به توضیح کود مرغ برای درخت گردو، پرداختیم. در صورتی هم که متوجه شدید میزان مصرف کود مرغی برای هر درخت گردویی که دارید، بسیار زیاد است، می ‌توانید مقدار آن را کمتر کنید و در طی سال‌های متفاوت، این میزان را بهبود بدهید.

شما برای گیاهان خود و درخت گردو از چه کودی استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را با ما نیز در میان بگذارید.

منابع:

 1. https://extension.unr.edu/publication.aspx?PubID=3028#:~:text=Benefits,matter%20 (Zublena%2C%201993) .
 2. https://www.tilthalliance.org/learn/resources-1/city-chickens/compostingchickenmanure
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
26

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کود مرغ برای درخت گردو: + {برسی مقدار مصرف کود برای هر درخت}”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *