عمق چاله ی کاشت نهال انگور(نکات طلایی جهت کاشت نهال انگور)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.06.18

کاشت و پرورش نهال انگور یکی از پرسود ترین گزینه ها برای پول دار شدن است. به شرط آنکه ضمن کاشت اصولی آن، خرید نهال انگور نیز، از نهالستانی معتبر صورت گیرد. آریا نهال با ارائه ی انواع ارقام نهال می تواند نگرانی شما را در خصوص خرید نهال سالم از بین ببرد. توجه به مواردی اعم از عمق چاله ی کاشت نهال انگور،خاک مناسب، نور کافی، وضعیت آب و هوایی منطقه و آبیاری می تواند باردهی و کیفیت میوه را تحت تاثیر قرار دهد.

انگور به دلیل استفاده ی گسترده ای که دارد، یکی از محبوب ترین گزینه ها برای کشاورزان است. چرا که از تمام قسمت های آن استفاده می شود.

معرفی نهال انگور

انگور یا به انگلیسی(Grape) که از خانواده ی انگورسانان است، میوه نرم پوست و شیره داری است که به دو نوع دانه‌دار و بی‌دانه تقسیم می‌شود.

انگور در رنگ‌های مختلف از سبز گرفته تا سرخ، سیاه و زرد وجود دارد. درخت انگور که مو (تلفظ: Mow) نیز نامیده می‌شود، رونده است و از کهن‌ترین درختان در تاریخ بشر است. به محل پرورش نهال انگور نیز تاکستان می گویند. ایران نیز نهمین کشور تولید کننده ی انگور در سراسر جهان است.

می دانیم که انگور جزو میوه هایی است که از تمام قسمت های آن استفاده می شود. انگور نارس یا غوره در انواع غذاها مورد استفاده قرار می گیرد. هسته های انگور خواص بی شمار دارویی و درمانی دارد و حتی روغن آن ها نیز طرفداران خاص خود را دارد.کشمش و مویز و حتی برگ درخت انگور نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین استفاده ی گسترده از انگور در تهیه ی مربا، ژله، آب انگور، سرکه، مارمالاد و شراب آن را به میوه ای محبوب تبدیل کرده است.

کاشت و پرورش نهال انگور

کاشت و پرورش نهال انگور

روش های کاشت نهال انگور

برای کاشت نهال انگور روش های متفاوتی وجود دارد،ازجمله:

 • روش قلمه زدن.
 • روش پیوند زدن.
 • روش خوابانیدن شاخه

عمق چاله ی کاشت نهال انگور چه قدر باید باشد؟

برای حفر چاله ی کاشت نهال باید نوع رقم و نوع خاک منطقه را در نظر گرفت. معمولاً چاله‌های ۴۰ در ۵۰ و ۵۰ در ۵۰ را برای کاشت نهال انگور در نظر می‌گیرند.

خاک مناسب کاشت نهال انگور چگونه است؟

انگور در بیشتر خاک‌ها رشد می‌کند اما مناسب‌ترین خاک برای کاشت و پرورش درخت انگور، خاک سبک است. خاک ماسه رسی مناسب ترین نوع خاک برای کاشت نهال انگور است. خاک‌های اسیدی که نمک زیاد دارند اصلاً مناسب کاشت نهال انگور نیستند.

کاشت و پرورش درخت انگور

کاشت و پرورش درخت انگور

فاصله ی کاشت نهال انگور از یکدیگر چه قدر باید باشد؟

از آنجایی که انگور گیاهی رونده است؛ فاصله میان نهال‌های انگور را ۲ تا ۳ متر در نظر می‌گیرند، تا هوا به راحتی میان شاخه و برگ‌ها جریان داشته باشد. در تاکستان‌های بزرگ انگور این فاصله ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر است.

عمق ریشه ی درخت انگور

ریشه درخت انگور کاملاً بستگی به خاکی دارد که در آن کاشته شده است. در خاک‌های رسی و سنگین ۹۰ سانتی‌متر، خاک‌های سبک شنی ۶ متر و خاک‌های متوسط شنی رسی ۵.۲ متر است. در خاک های رسی که سنگین هستند باید تعداد دفعات آبیاری بیشتر باشد. چون آب نمی تواند در چنین خاکی نفوذ عمیق داشته باشد و سریع تر تبخیر می شود.

بهترین زمان کاشت نهال انگور چه موقع است؟

اواخر زمستان یعنی ماه اسفند و اوایل فصل بهار بهترین زمان برای کاشت نهال انگور است.

انواع نهال انگور

انواع نهال انگور

میزان آبیاری نهال انگور چگونه است؟

در ابتدا باید توجه داشته باشید که انگور را می‌خواهید به صورت دیم بکارید یا آبی. هرچند که متاسفانه به دلیل بارندگی کم، محصولات دیمی نیز نیاز به آبیاری دارند. به صورت کلی چون انگور بیشتر در مناطق نیمه گرمسیری کاشته می‌شود؛ در فصل بهار دو بار در هفته و در فصل تابستان ۳ بار در هفته نیاز به آبیاری دارد.

بهترین روش آبیاری نهال انگور چیست؟

برای آبیاری تاکستان‌ها روش‌های متفاوتی وجود دارد، که می‌توان به غرقابی، بارانی و روش قطره‌ای اشاره کرد. روش غرقابی بهترین روش آبیاری نهال انگور است؛ اما به دلیل کمبود آب، در حال حاضر روش آبیاری قطره‌ای جایگزین شده است.

نهال گلدانی انگور بهتر است یا قلمه ی انگور؟

نهال های گلدانی بهتر هستند، چرا که در جابجایی آسیب نمی‌بینند و در محیط جدید به راحتی می‌توانند به رشد خود ادامه دهند. همچنین شما می‌توانید در هر فصلی اقدام به کاشت نهال گلدانی انگور کنید.

خاک مناسب کاشت نهال انگور

خاک مناسب کاشت نهال انگور

چرا در کاشت نهال انگور از داربست استفاده می شود؟

همانطور که گفته شد انگورگیاهی رونده است و تمایل به رشد رو به بالا دارد. ساخت داربست در تاکستان‌های انگور، ضمن کاهش ابتلای درخت انگور به انواع بیماری و آفات در اثر برخورد با خاک؛ می‌تواند برداشت محصول را نیز آسان کند و جلوه بصری داشته باشد. تاکستان های انگور از زیباترین باغات میوه هستند.

هر درخت انگور چه قدر محصول می دهد؟

هر درخت از ۲۰ الی ۳۰۰ خوشه انگور تولید می‌کنند که روی هر خوشه حداکثر ۱۰۰ حبه انگور وجود دارد؛ که این چیزی در حدود ۲۰۰ کیلوگرم است.

در کاشت نهال انگور به چه مواردی باید توجه داشت؟

اگر محصول دهی خوبی را از باغ انگور خود می‌خواهید، باید به نکاتی همچون: نور کافی، کوددهی مناسب، زهکش اصولی خاک، فاصله درختان از یکدیگر و آبیاری به موقع توجه داشته باشید.

کاشت نهال انگور

کاشت نهال انگور

بهترین و پرفروش ترین ارقام نهال انگور

در دنیا بیش از ۲۰ هزار گونه متفاوت از انگور وجود دارد. اما از پرطرفدارترین نهال های انگور که در ایران نیز کشت می‌شوند؛ می‌توان به رقم‌های عسگری، قرمز بی دانه،  شانی،  مکیاج، قندهاری، سلطانی، یاقوتی، مونوکا و شعله سرخ اشاره کرد.

شما می توانید در صفحه ی خرید نهال انگور نسبت به خرید و مشاهده قیمت انواع نهال انگور اقدام نمایید.

زمان برداشت میوه ی درخت نهال انگور چه موقع است؟

زمان برداشت محصول درختان انگور کاملاً بستگی به نژاد و منطقه جغرافیایی تاکستان دارد. اما به طور معمول از اوایل تیر ماه آغاز می‌شود و تا ماه مهر ادامه دارد.

مهم ترین آفات درخت انگور

درخت انگور در تمام قسمت‌ها اعم از تنه، شاخه، برگ و میوه می‌تواند دچار بیماری شود. از مهم ترین آفات درخت انگور می‌توان به شته مو، زنجرک‌ها، شپشک، آفات ساقه خوار،کرم خوشه خوار و کنه‌ها اشاره کرد.

انواع ارقام نهال انگور

انواع ارقام نهال انگور

نکات طلایی در کاشت نهال انگور

 • باد شدید می‌تواند آسیب جدی به تاکستان‌های انگور وارد کند. مخصوصاً اگر نهال انگور را به تازگی کاشته باشید. برای کاهش صدمات، استفاده از داربست‌های مخصوص و همچنین کاشت آنها در مناطقی که بادخیز نباشند توصیه می‌شود.
 • هنگام کاشت نهال انگور به هیچ عنوان از کودهای دامی استفاده نکنید زیرا به دلیل ضعیف بودن ریشه کل نهال از بین می‌رود. شما می‌توانید در زمان اصلاح خاک قبل از عملیات کاشت؛ کمبودهای خاک را بررسی نموده و طبق آن کوددهی به خاک را انجام دهید.
 • انگور برای رشد نیاز به نور مناسب و زیاد دارد از این رو باید هرس شاخه‌ها به خوبی صورت گیرد و نهال انگور در سایه کاشته نشود.
 • در ماه های گرم سال که شامل خرداد تا مهرماه می شود،به دلیل افزایش دمای هوا، باید توجه کافی به آبیاری نهال انگور داشته باشید.
 • از وجین علف هرز و سم پاشی در صورت نیاز غافل نشوید.

سخن آخر مقاله عمق چاله ی کاشت نهال انگور

با توجه به مطالب گفته شده در این مقاله شما می توانید به راحتی عملیات کاشت و پرورش نهال انگور را انجام دهید. توجه به نکات ذکر شده اعم از فاصله ی کاشت، زمان کاشت، عمق چاله ی کاشت نهال انگور و… می تواند تاکستانی با بیشترین باردهی و کیفیت را برای شما به ارمغان بیاورد.

آریا نهال یکی از بزرگ ترین و بهترین مرکز تولید انواع ارقام نهال انگور در ایران است. شما می توانید با اطمینان کامل از سلامت انواع نهال ها آن ها را با ضمانت کامل سفارش داده و جهت کسب اطلاعات بیشتر یا مشورت در خصوص هر موضوع کشاورزی با کارشناسان حرفه ای تیم آریانهال تماس حاصل فرمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
704

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1403.01.14 یزدان فاضلی

  سلام وقتتون بخیر
  قیمت انواع گلدانی مو ودرختان بارده چند هست

  • 1403.01.16 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   به دلیل نوسان قیمت توصیه می شود برای دریافت اطلاعات دقیق و جامع با شماره 09143336024 تماس حاصل فرمایید.

 • 1402.08.11 سردار علیبرزی

  سلام وقتتون بخیر.نهال های گلدانی را هم باید بعد از سال اول سربری کرد مثل قلمه.

  • 1402.08.18 admin-ariyanahal

   از اینکه تجربه خود را با کاربران درمیان می گذارید، سپاسگزاریم.

 • 1402.08.11 عباس خوانین زاده

  انگور از اسمش معلومه مثل قبر میکنید و شاخه انگور را میخوابانید توی چاله حدود پنجاه سانت وده سانت سر شاخه انگور از خاک بیرون باشدورویش خاک میریزید و آب

  • 1402.08.18 admin-ariyanahal

   سلام وقتتون بخیر
   ممنون که تجربه ی خود را با کاربران به اشتراک گذاشتید.

 • 1402.07.21 سیدحسین اسماعیلی

  ۱۰۰ عدد میخام

  • 1402.07.22 admin-ariyanahal

   با سلام
   جهت ثبت سفارش با شماره 09143336024 تماس حاصل فرمایید.

 • 1402.07.10 اردشیر

  باعرض سلام واقعاکه ایده آل هستیدایانهال های دیگری هم داریدمثل بادام شیرین مخصوصاپوست کاغذی

  • 1402.07.16 admin-ariyanahal

   سلام و عرص ادب
   بله، شما می توانید در قسمت فروشگاه سایت از دیگر نهال های موجود مطلع شوید.

 • 1402.07.09 کریم تاجدینی

  سلام خسته نباشید
  من یک درخت انگور خوابیده دارم که محصول نمیده چطوری با درخت تازه جایگزین کنم ؟؟؟

  • 1402.07.16 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   شما میتوانید از طریق کارشناسان این زمینه، منیزیم و فسفر موجود در خاک، مناسب ترین نوع کود، شرایط آبیاری و آفات درخت را بررسی کرده تا از علت بار ندادن آن مطلع شوید. اگر به طور کامل گیاه از بین رفته باشد شما می توانید با توجه به محل سکونت خود، نهال مناسب را انتخاب کنید.

 • 1402.07.02 عبدالکریم حسینی

  سلام
  ببخشید ارقام زودرس و مقاوم به سفیدک چه رقمهایی هستند ؟

  • 1402.07.02 ariyanahal.ir

   سلام وقت بخیر. چنین ارقامی که مقاوم به سفیدک باشد وجود خارجی ندارد. با احترام

 • 1402.06.31 عباداله احتشام

  منطقه ماکوهستانی وسرد وبرف وکولاک شدید در زمستان وتااواخر فروردین هم خیلی سردمیباشد واکثر میوه ها در زمان گلدهی می‌سوزد.وباران خیلی کم می‌بارد وتقریبا خشک میباشدوگردو وفندوق وانگار از بیشترین درختانی است که به شهر شکوفه های گردو معروف است.

 • 1402.06.28 ولی الله بابایی

  با عرض سلامباغ صیفیجاتم اطراف شهر سنگر قسمت جلگه چه نهالی از انگور بعمل میاد

  • 1402.07.02 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   مناسب ترین نوع انگور جهت کاشت در گیلان، انگور ژاپنی می باشد.

 • 1402.06.27 محمد رستمی

  سلام ببخشید چرا بعضی از انگور های باغ خیلی دیر رس هستند

  • 1402.07.02 ariyanahal

   درود بر شما
   بسیاری از نهال های انگور به دلیل کمبود منیزیم در خاک باردهی مطلوبی را ندارند.شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و رفع بیماری نهال با کارشناسان این زمینه مشورت بگیرید

 • 1402.06.26 بحری‌خضرلو

  سلام‌.جناب‌اقای‌کارشناس‌محترم‌باارزوی‌موفقیت‌وتوفیق‌وسعادت‌‌قیمت‌هرنهال‌گلدانی‌رالفطفا‌میتونید‌برام‌اعلام‌فرمایید‌کندر‌یاقوتی‌مویز‌وکشمشی‌زرد‌وقرمز‌صادراتی‌وبی‌دانه‌قرمز

  • 1402.07.02 ariyanahal

   سلام وعرض ادب
   قیمت نهال انگور یاقوتی 30.000
   نهال قرمز بی دانه 30.000
   نهال انگور کشمشی 25.000
   با احترام

 • 1402.06.26 علی پیلوار

  با سلام و خسته نباشید
  خواستم بپرسم که شما نهال انگور بی دانه سیاه شاهانه( شانی هم میگویند) دارید؟
  نهالها چند ساله هستند؟
  ضمنا بنده ساکن مشهد هستم
  نحوه ارسال و هزینه ارسال چقدر هست؟
  با تشکر

  • 1402.07.02 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   قیمت این نوع نهال 30.000 تومان است و ارسال نهال ها به صورت عمده می باشد. برای اطلاع از نحوه ارسال نهال ها با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.