معرفی انواع درخت بادام پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1403.01.05

درخت بادام یکی از معدود درختانی است که در اکثر نقاط کشور چهار فصل عزیزمان ایران، قابل کشت می باشد. بادام یکی از خوش طعم ترین و مقوی ترین مغزهای خشکبار به حساب می ‎آید که در ظرف آجیل خانوارهای ایرانی، علی الخصوص در ایام نوروز و در شب‎ نشینی‌ها مشاهده می‌شود.

انواع درخت بادام حتی بین کشاورزان و باغداران نیز طرفداران زیادی دارد؛ زیرا که عرضه و تقاضای این خشکبار به دلیل فوائد زیاد آن برای بدن، بسیار بالا است.

هدف ما در این مقاله این است که شما با انواع نهال بادام بیشتر آشنا شوید و اطلاعات بیشتری درمورد نگهداری و پرورش این نهال به شما بدهیم؛ تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با معروف ترین نژادهای بادام ایرانی و خارجی

قبل از معرفی انواع درخت بادام باید بگوییم که بیش از 35 نوع درخت بادام تا کنون کشف شده است که در اینجا فقط به تعداد محدود و مهمی از آن ها خواهیم پرداخت.

نکته مهم: هر کدام از رقم های نهال بادام مناسب یک شرایط اقلیمی مخصوص می‎باشند.

انواع نهال بادام ایرانی:

 • بادام دیرگل آذر
 • بادام مامایی
 • بادام شکوفه
 • بادام سنگی
 • بادام کاغذی
 • بادام شاهرودی و …

جهت خرید نهال های بادام سالم و مرغوب بر روی گزینه نهال بادام کلیک کنید.

نژادهای ایرانی بادام

انواع نهال بادام خارجی:

 • بادام تونو (ایتالیا)
 • بادام فرانسیس (فرانسه)
 • بادام سوپرنوا (ایتالیا)
 • بادام سهند (ایتالیا) و …

بررسی شرایط آب و هوایی جهت کاشت نهال بادام

برای کشت بادام اول از همه باید به نوع آن توجه کرد؛ درست است که همه انواع نهال‎‎ها با شرایط آب و هوای یکسانی رشد می‎نمایند اما باید به عواملی مثل مقاومت در برابر سرمای آن نهال نیز توجه نمود.

چند فاکتور مهم با توجه به شرایط آب و هوایی کشت انواع نهال بادام:

 1. نیاز سرمایی درخت بادام: هر نهال بادام حدودا بین 70 تا 110 ساعت به دمای 8 درجه سانتیگراد نیاز دارد.
 2. مقاومت نهال به سرما: انواع نهال‌های بادام مقاومت‌های متفاوتی به سرما دارد.
 3. ناسازگاری درخت بادام به هوای بارانی: هوای ابری و بارانی در فصل تابستان باعث ایجاد لکه‌‎های قهوه‌‎ای رنگ بر روی میوه بادام می‎شود.
 4. رطوبت مناسب برای نهال: اکیدا از کاشتن انواع نهال بادام در مناطقی که رطوبت آن بالای 60 درصد است خودداری نمایید.
شرایط کاشت نهال بادام

کیفیت کدام بهتر است؟ نهال بادام ایرانی یا خارجی

هر وقت بر روی هر موضوعی بحث مقایسه پیش می‎‎آید، اختلافات شدیدی به تبع از آن به وجود می‎آیند؛ زیرا که هر کس نظر جداگانه خود را بیان می‌نماید.

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که بستگی به منطقه‌‎ای که در آن میخواهید کشت کنید و شرایط آب و هوایی و همچنین تعداد نهال‌هایی که در نظر گرفته اید، متفاوت می‎باشد و هر رقم از انواع نهال بادام ویژگی‌ها و خصوصیات مختص به خود را دارا می‎‌باشند.

شناخت محل اولیه ی به وجود آمدن درخت بادام

بادام گیاه بومی ایران است و سابقه کشت بسیار زیادی در کشورمان دارد و اکنون در برخی از کشورهای آسیای غربی کشت و تولید می‌‎شود. در حال حاضر استان چهارمحال بختیاری توانسته با تولید سالانه 24 هزار تن به مرکز تولید بادام کشور تبدیل شود و هم اکنون صادرات این محصول مغذی و مقوی در این استان انجام می‌‎شود.

زادگاه نهال بادام

مناطق مناسب کشت بادام در ایران

همان گونه که در ابتدای مقاله عرض نمودیم، نهال بادام در اکثر نقاط کشور ایران قابل کشت می‌‎باشد؛ اما چند نکته مهم را برای کشت انواع نهال بادام در مناطق گرمسیر، سردسیر، و معتدل باید رعایت کرد:

 • فصل کشت نهال: بهترین زمان برای کاشت بادام در فصل پاییز و بهار است.
 • آب و هوای مناسب: درخت بادام در آب و هوای متعادل بهترین رشد را از خود نشان می دهد.
 • انتخاب مکان با تابش مناسب نور خورشید: درختبادام معمولا در نور بالای آفتاب بهتر رشد می‌‎نماید.
 • دهه اول کاشت نهال: سال های ابتدایی کاشت درخت بادام بسیار مهم است و باید نسبت به آبیاری و تغذیه و کوددهی آن اهمیت بسزایی قائل شد.
 • رقم (نوع) نهال: در انتخاب انواع نهال بادام حتما نسبت به شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر برای کشت توجه داشته باشید.

با توجه به مطالب بالا، بیش از 30 نوع نهال بادام کشف شده و نمی‌‎توان یک نوع از آن را به عنوان بهترین معرفی نمود. اما در ذیل چند نمونه از بهترین و پر طرفدار ترین انواع درخت بادام را شرح خواهیم داد.

نهال بادام پوست کاغذی

همان گونه که از اسم این درخت پیدا است، محصول این درخت پوست نازکی دارد و در دسته نهال‎های زودگل قرار می گیرد. باروری درخت بادام پوست کاغذی از 5 سال بعد از کاشت  نهال شروع شده و عمر مفید آن بین 20 تا 30 سال می‌‎باشد.

نهال پوست کاغذی

ویژگی های نهال بادام فرانسیس

این نهال که اصالتا فرانسوی است دارای پوستی ضخیم و بیضی شکل است. مغز بسیار خوش طعمی دارد و باروی آن نیز افزایشی است. نهال فرانسیس دیرگل می‌‎باشد و در مناطقی که سرمای بهاره در آن وجود دارد، جز انواع نهال بادام مقاوم به سرما محسوب می شود.

رقم درخت بادام شکوفه

کاشت بسیار زیاد این نهال، ایران را تبدیل به یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان نهال بادام شکوفه تبدیل کرده است. مغز این بادام طعمی شیرین دارد و برای مصارف خوراکی و میان وعده و خواص زیبایی پوست و مو کاربرد دارد.

در بین انواع درخت بادام، این نوع درخت از ارقام دیرگل می‏‌باشد و عمر مفید آن بین 38 تا 45 سال می‌‎باشد. و همان گونه که در بالا عرض کردیم این نوع نهال نسبت به رطوبت بسیار حساس است و اگر هوای منطقه کشت دارای رطوبت زیادی باشد، به محصول نهال بادام شکوفه آسیب وارد می‌‎‏شود.

نهال بادام شکوفه

صفات نهال بادام آذر

نهال آذر یکی از بهترین نهال‌‎هایی است که قابل کشت در اکثر نقاط کشور ایران می‌باشد. این نهال از نوع نهال‌‎های دیرگل است و یکی از مزیت‎ های به خصوص نهال بادام آذر در بین انواع نهال بادام، مقاومت آن در برابر سرما می باشد. پس از گذشت 3 سال از کاشت آن، باروری درخت آغاز می‎شود و عمر مفید آن حدودا 40 سال می‎‏ باشد.

چرا نهال بادام بخریم؟ مزیت‎های خرید نهال بادام چیست؟

خرید نهال بادام به دلیل عوامل اقتصادی بسیاری مانند استقبال فراوان از بازار و تقاضای رو به افزایش آن، به عنوان یک سرمایه گذاری پرسود و استراتژیک مطرح می شود. بادام با ارزش غذایی بالا و فواید بهداشتی بسیار زیاد، علاوه بر استفاده در صنایع غذایی، در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد. این تنوع در مصارف، انواع درخت بادام را به یک منبع سودآور در بازار تبدیل کرده است.

علاوه بر این، هزینه مقرون به صرفه خرید نهال بادام به همراه سود بالایی که از برداشت آینده این محصول انتظار می‌رود، جذابیت اقتصادی این سرمایه گذاری را افزایش می‎دهد. به عبارت دیگر، سرمایه‌گذاران از طریق درختان بادام، نه تنها از سود حاصل از فروش محصولات مختلف بادام به بازارهای محلی، بلکه از امکان صادرات به بازارهای جهانی نیز بهره‌‎مند خواهند شد.

این نگاه گسترده به مزایای اقتصادی و و تجاری خرید انواع نهال بادام، این سرمایه گذاری را به یک انتخاب مناسب برای کسانی تبدیل می‌‎‏کند که به دنبال یک پخش مستقر و پربازده در طول زمان هستند.

خرید نهال بادام

سخن آخر در ارتباط با انواع درخت بادام ایرانی و خارجی

در نهایت انواع نهال بادام و خشکبار لذیذ و مغذی آن هم میان مصرف کنندگان و هم کشاورزان طرفداران زیادی دارد؛ در میان مصرف کنندگان به علت فواید غذایی و بهداشتی و در میان کشاورزان به دلیل سودرسانی بالا و بازار پررونق آن محبوب است.

البته این نکته قابل توجه است که با توجه به شرایط اقلیمی منطقه کشت، می‎بایست رقم (نوع) نهال بادام را مناسب با آن منطقه خود انتخاب نمایید و با یک فرد با تجربه در این زمینه مشورت نمایید.

مشاورین مجموعه ی نهالستان آریا نهال، با سابقه ی چندین ساله ی خود شما را در خرید انواع درخت بادام و مشاوره ی اختصاصی در خصوص کاشت و پرورش آن راهنمایی خواهند کرد. 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
2

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت بادام پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *