معرفی انواع درخت سیب پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1403.01.20

در کشور ما، انواع درخت سیب کاشت می شود. محصول این درختان، با توجه به نوع نژاد، منطقه جغرافیایی، روش های نگهداری و . . . متفاوت است. بسیاری از باغداران، به دنبال کاشت انواع نهال سیب می باشند؛ زیرا می دانند که درخت سیب، درخت پر باری است. انواع درخت سیب پربار ایرانی و خارجی، می توانند سود بسیار خوبی برای باغداران ایجاد کنند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره شده است.

انواع نهال سیب

معرفی انواع سیب درختی ایرانی

سیب، میوه ای بسیار معطر و با صرفه اقتصادی بالا برای باغداران به حساب می آید. شاید کمتر کسی را پیدا کنید که سیب دوست نداشته باشد. در میان باغداران نیز، افراد بسیار زیادی وجود دارند که ترجیح می دهند انواع نهال سیب را به جای میوه های دیگر کشت کنند.

در اینجا به معرفی انواع درخت سیب ایرانی می پردازیم تا اگر شما نیز به دنبال کاشت این میوه پربار در باغ خود هستید، بدانید کدام نهال، برای شما مناسب تر است.

در کشور ما با توجه به منطقه آب وهوایی متفاوت، انواع نهال سیب کشت می شود و هر کدام دارای طعم و عطر خاص خود می باشند. 4 نمونه از درختان سیب پر بار در ایران، شامل موارد زیر است:

 1. نهال سیب گلاب
 2.  گالا
 3.  لبنانی زرد
 4. لبنانی قرمز

بررسی نهال سیب گلاب

این نوع سیب، کاملا بومی و خاص کشور ایران است. به دلیل طعم خاص، طرفداران بسیاری در میان باغداران دارد.  انواع درخت سیب گلاب در ایران، با توجه به منطقه‌ای که کاشت می شود، طعم متفاوتی دارد. برخی از ارقام درختان سیب گلاب شامل موارد زیر هستند:

 • سیب گلاب خراسان
 • تربت‌حیدریه
 • شیراز
 • اصفهان
 • کهنز
 • و سیب گلاب شهریار

شما می توانید در صفحه ی خرید نهال سیب به خرید و مشاهده قیمت نهال سیب اقدام نمایید.

نهال سیب گلاب

آشنایی با درخت سیب گالا

سیب گالا از پیوند دو رقم نهال سیب به نام گلدن و کاکس به وجود می آید. مزه شیرین و شکل تقریبا بیضی دارد که با رگه های قرمز پوشانده می شود. عمر اقتصادی این درخت برای باغداران، 35 سال است.

همچنین در بین انواع نهال سیب، درخت سیب گالا تا 6 متر ارتفاع دارد. البته که برای کاشت آن نیز باید مکانی را انتخاب کنید که 300 تا 2500 متر از سطح دریا ارتفاع داشته باشد.

ویژگی های سیب لبنانی زرد

انواع نهال سیب لبنانی زرد، در باغ های ایران، قابلیت رشد و باردهی دارند. این سیب در کمک به هضم غذا بسیار مفید عمل می کند. همچنین حساسیت پایینی نسبت به قهوه ای شدن بافت خود دارد.

این ویژگی سبب شده تا میل و رغبت باغداران به کاشت انواع نهال سیب زرد لبنانی، بیشتر شود. در اواخر شهریور ماه، قابل برداشت است. با هرس به موقع و اصولی از ارتفاع بیرویه آن جلوگیری کرده و موجب افزایش باردهی می شوید.

 

شناخت درخت سیب لبنانی قرمز

انواع درخت سیب لبنانی قرمز در کشور ما به خوبی رشد کرده و به بار مینشیند. این نوع درخت سیب می تواند در خاک های اسیدی و با زهکشی مناسب، رشد کند. از سال پنجم نیز، باردهی آن شروع شده و عمر اقتصادی آن به 70 الی 80 سال می رسد. در نتیجه گزینه بسیار خوبی برای باغداران به حساب می آید.

از طرفی در مقایسه با انواع نهال سیب، این نژاد در دو نوع اقلیم سردسیری و گرمسیری با توجه به نوع خاک کشت می شود.

نهال سیب لبنانی قرمز

معرفی انواع سیب درختی خارجی

رشد درختان سیب خارجی در باغ های ایرانی، با توجه به نوع آب و هوا، متفاوت است. اگر نهال سیب مورد نظر با منطقه جغرافیایی باغ، مطابقت داشته باشد، باید انتظار باردهی خوبی را از آن داشت. برخی از مهم ترین و پرطرفدارترین انواع درخت سیب خارجی در ایران، شامل موارد زیر است:

 1. نهال سیب سوپر چف
 2. سیب رد چیف
 3. مکینتاش
 4. فرانسوی
 5. تو سرخ
 6. و نهال سیب سبز

نهال سیب سوپر چف

عمر نهال این نژاد به 30 سال می رسد و در باردهی، مانند سیب های قرمز لبنانی می باشد. این سیب، یکی از گونه های سیب قرمز لبنانی است که در آمریکا رشد خوبی دارد و جزء سیب های بومی این منطقه به شمار می رود.

بررسی درخت سیب رد چیف

این درخت سیب در بین انواع درخت سیب، گونه ای متفاوت از سیب لبنانی قرمز دیررس بوده و عمر آن بیشتر از سوپر چف می باشد و مابین 30 الی 40 سال باردهی منظم دارد. همچنین این درخت، بومی آمریکا می باشد. بهترین فاصله جهت کاشت این نژاد، 5 در 5 متر می باشد.نهال سیب رد چف

نهال های سیب مکینتاش

درخت سیب مکینتاش، گونه ی بومی کانادا و منطقه سردسیر است. در بین انواع درخت سیب، این گیاه در فواصل 4 در 4 متر کشت می شود و چون دیرگل می باشد، بسیار مناسب اقلیم سرد و برفی است. برخی از باغ داران ایرانی در مناطق سردسیر می توانند از این درخت در باغ های خود، بکارند.

سیب قرمز استارکینگ یا همان سیب سرخ فرانسوی

انواع نهال سیب سرخ فرانسوی از تلاقی دو درخت پریم و فلورینا پدید می آید. سیب این نوع نژاد، در مهرماه برداشت می شود و درختان نسبتا پر باری دارد. از طرفی عمر اقتصادی درخت سیب فرانسوی به 50 سال می رسد. همچنین مقدار ارتفاع مورد نیاز برای کشت این نهال نیز 1300 تا 2200 متری از سطح دریا می باشد.

نهال سیب فرانسوی

آشنایی با درخت سیب تو سرخ

انواع درخت سیب تو سرخ، کمیاب بوده و زیاد کشت نمی شود. اما در صورتی که بتوان آن را در باغ های وسیع کاشت، به دلیل خاص بودن فروش خوبی نیز خواهد داشت. این درخت بومی کشور انگلیس می باشد که نوعی دیرگل و مقاوم به سرما محسوب می شود.

و در آخر گونه ی خارجی نهال سیب سبز

سیب سبز یا همان گرانی اسمیت، یکی از پرطرفدارترین سیب ها در دنیا است. انواع نهال سیب گرانی اسمیت را می توان تا 30 سال در باغ باردهی مطلوب نگهداری کرد. این درخت، بر خلاف سایر گونه ها قدرت باروری به تنهایی را ندارد. اما سوددهی حاصل از کاشت درخت و برداشت محصول آن، بالا می باشد.

سیب سبز

نهال سیب خارجی بکاریم یا ایرانی؟

بسیاری از باغداران این دغدغه را دارند که کدام درخت سیب را در باغ خود کشت کنند. برخی نمی دانند که کدام نهال سیب خارجی یا انواع درخت سیب ایرانی را به خاک بنشانند. اگر شما نیز جزء باغدارانی هستید که این دغدغه را دارند، بهتر است یک نکته مهم در این زمینه را به یاد و خاطرتان بسپارید تا در انتخاب، دچار مشکل نشوید.

شما باید با توجه به آب و هوا و منطقه جغرافیایی خود، انواع نهال سیب مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید، باید درختان مقاوم به سرما را انتخاب نمایید. در مناطق سردسیر می توانید انواع سیب قرمز و گلاب ایرانی را کشت کنید و باردهی خوبی را از آن ها توقع داشته باشید.

در واقع، اولین چیزی که در انتخاب انواع نهال سیب برای کاشت باید در نظر گرفت، مقاومت درخت به سرما و گرما می باشد.

کلام آخر در ارتباط با انواع درخت سیب پربار ایرانی و خارجی

انواع درخت سیب پر بار ایرانی و خارجی را می توان در کشور ایران کاشت و از آن، محصول خوبی برداشت کرد. اما باید در انتخاب نهاب سیب، دقت کافی به خرج دهید. شما می توانید برای خرید انواع نهال سیب، از کارشناسان ” آریا نهال ” مشورت بگیرید و انتخاب بهتری داشته باشید. کافیست تا سری به سایت این مجموعه بزنید.

 

 

 

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
3

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت سیب پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *