نکاتی در ارتباط با کاشت نهال انگور گلدانی +زمان مناسب

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1402.10.22

کاشت درخت انگور گلدانی

کاشت نهال انگور گلدانی برای افرادی که فضای کافی برای یک باغ یا زمین کشاورزی را ندارند جایگزینی عالی محسوب می شود. اکثر مردم تصور می‌کنند انگور به فضای زیادی نیاز دارد. اما کمبود فضا دلیلی برای عدم کاشت درختان انگور نیست زیرا حتی کسانی که حیاط و فضای بزرگی ندارند هم می‌توانند نهال انگور گلدانی پرورش دهند.

مراقبت از انگور‌های کشت شده در گلدان به هیچ‌وجه پیچیده نیست. با این حال، چند نکته وجود دارد که باید پیش از کاشت نهال انگور گلدانی بدانید تا تلاش شما موفقیت‌آمیز شود. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا در مورد نحوه و زمان کاشت نهال انگور گلدانی بیشتر آشنا شوید.

نکاتی برای کاشت نهال های انگور در گلدان

به دلیل صنعت عظیم و گسترده ی محصولاتی که از انگور به دست می‌آید، طیف وسیعی از کاشت نهال انگور گلدانی برای مناطق سرد و معتدل در دسترس است. همان طور که در ابتدا گفته شد، تاک‌های انگور به طرز شگفت‌انگیزی در گلدان نیز خوب عمل می‌کنند.

آن‌ها گیاهان سازگاری هستند و در صورت نگهداری مناسب به فضای نسبتاً کمی نیاز دارند. نهال های انگور برای رشد در گلدان به فضایی احتیاج دارند که در آن گردش هوایی وجود داشته باشد. در ادامه به بررسی نکات مهم برای کاشت نهال انگور گلدانی خواهیم پرداخت.

نکات کاشت نهال انگور گلدانی

 

بررسی گلدان انتخاب شه برای نهال ها

برای کاشت نهال انگور گلدانی، انتخاب گلدان مناسب، حیاتی است. گلدان انتخابی باید بزرگ و محکم باشد تا بتواند تاک‌هایی که رشد می‌کنند را حمایت کند.

گلدان‌هایی از جنس پلاستیک و با رنگ‌های تیره انتخاب مناسبی نیستند. این نوع گلدان‌ها زیر نور خورشید گرم می‌شوند و می‌توانند باعث به وجود آمدن برخی بیماری ها در ریشه بر اثر گرما شوند. در عوض گلدان چوبی جایگزین بهتری می باشد.

حتی اگر مجبور به استفاده از گلدانی از جنس پلاستیک تیره هستید، سعی کنید گلدان را طوری قرار دهید که در سایه بماند اما نهال انگوردر معرض نور آفتاب باشد. همچنین سعی کنید در انتخاب سایز گلدان افراط نکرده و تنها به اندازه نهال انگور مورد نظر یه گلدان مقاوم را انتخاب کنید.

علاوه بر این، گلدان باید دارای سوراخ‌های زهکشی باشد. ریشه های انگور‌ ترجیح می‌دهند که مکان رشد آن ها خیس و مرطوب نباشد؛ بنابراین وجود سوراخ‌های متعدد در انتهای گلدان ضروری است.

جهت خرید و مشاهده انواع نهال انگور، بر روی عبارت نهال انگور کلیلک کنید.

بررسی نوع گلدان

انتخاب خاکی مناسب برای کشت نهال انگور گلدانی

در زمان کاشت نهال انگور گلدانی، برای زهکشی بهتر، کف ظرف خود را از سنگ یا فوم به همراه شن اضافی پر کنید. سپس خاک و یک لایه مالچ به آن اضافه کنید. همچنین خاک مورد نیاز انگور باید خنثی تا کمی اسیدی دربازه 5.5 تا 7 باشد.

توجه داشته باشید که هرگز برای کاشت نهال انگور گلدانی از خاک باغچه خود برای پر کردن گلدان استفاده نکنید زیرا این خاک میتواند حاوی باکتری باشد.

برای کاشت نهال های گلدانی، اطمینان حاصل کنید که خاک به خوبی زهکشی می‌شود. انگور در خاک سنگین به خوبی رشد نمی‌کند. بنابراین از خاک رسی مانند یا ضخیم که اجازه تخلیه آب را نمی‌دهد خودداری کنید. همچنین می توانید قبل از کاشت، سطح فسفر، منیزیم و PH خاک را چک کنید.

خاک مناسب

 

 

بهترین مکان برای پرورش نهال های مورد نظر

در زمان کاشت نهال انگور گلدانی انتخاب مکان مناسب اهمیت بالایی دارد. باید مکان را از قبل انتخاب کنید تا بعد از رشد، نیازی به جابجایی یک گلدان بزرگ و پر شده نداشته باشید. در هر صورت نهال های انگور گلدانی در هرفصلی با توجه به منطقه قابل کاشت می باشند.

به طور کلی به دنبال مکانی باشید که آفتابی، گرم و خشک باشد. نهال‌های انگور به حداقل هشت ساعت نور خورشید در روز نیاز دارند. از مکان‌هایی که مرطوب، سایه‌دار یا گردش هوای کمی دارند، اجتناب کنید. زیرا نهال انگور ‌برای جلوگیری از بیماری‌های قارچی به گردش هوای زیادی نیاز دارد.

بهترین مکان برای رشد

این نهال به چه میزان آب احتیاج دارد؟

آبیاری منظم و دقی یکی از مهم ترین اصول هنگام کاشت نهال انگور گلدانی می باشد. اما میزان آبیاری در امر پرورش نهال بسیار موثر است. به طوری که خاک درون گلدان باید فقط کمی مرطوب باشد. بسیارمهم است که گیاهان خود را بیش از حد آبیاری نکنید زیرا خاک خیس می‌تواند به نهال انگور شما آسیب برساند.

بهتر است نهال های انگور خود را فقط هنگامی که احساس کردید خاک درون گلدان خشک شده است آبیاری کنید. این مقدار بسته به  نوع گلدان باید تا عمق 30 سانتی متری خاک، آب نفوذ کند.

عوامل رسیدگی به گلدان در زمان کاشت نهال انگورگلدانی

  • ایجاد تکیه گاه: در طول بزرگ شدن نهال انگور، باید داربست یا تکیه گاهی ایجاد کنید. در این هنگام طوری نهال های انگور را به قیم یا هر وسیه ی دیگر تکیه دهید که رفته رفته نهال در طول داربست رشد کند. این کار بسیار به نظم، رسیدگی و هرس دقیق‌تر نهال کمک می‌کند.
  • محافظت و کوددهی: بسته به جایی که در آن زندگی می‌کنید، انگور در زمستان‌های سخت نیاز به محافظت دارد. اما در آب و هوای معتدل نیازی به نگرانی نیست. پیشنهاد می‌شود که آبیاری را کاهش دهید و در طول دوره خواب از کوددهی خودداری کنید.

اگر مجبور به محافظت از نهال خود در هوای سرد هستید، انگور را از تکیه گاه جدا کرده و گلدان را به داخل خانه بیاورید.

در مبحث کوددهی توجه به نوع کود و زمان مصرف بسیار مهم است. به طور مثال کود حیوانی در اواخر زمستان به روش چالکود مصرف می شود. اما شما می توانید پس از کاشت نهال انگور گلدانی از کود هیومیک اسید در دو بازه زمانی استفاده کنید.

بررسی نوع کود و خاک

 

مناسب ترین زمان برای کاشت نهال های انگور در گلدان

انتخاب زمان ایدئال جهت کاشت نهال ها در گلدان بسته به محل زندگی شما متفاوت است. اگر در آب و هوای معتدل زندگی می‌کنید، بهترین زمان کاشت نهال انگور گلدانی در بهار یا ابتدای تابستان است. زیرا این اقلیم به گیاه شما زمان می‌دهد تا در تمام تابستان بدون قرار گرفتن در معرض یخبندان رشد کند.

و اما کسانی که در آب و هوای گرم زندگی می‌کنند باید در زمستان به کاشت نهال های خود در گلدان بپردازند. از آن جایی که در مناطق گرمسیری خبری از یخبندان نیست، نهال انگور شما زمان دارد تا بدون قرار گرفتن در معرض کاهش دمای شدید رشد با کیفیتی داشته باشد.

 

انواع مناسب نهال انگور برای کاشت از طریق گلدان

در رابطه با شرایط کاشت و بهترین زمان کاشت نهال انگور گلدانی نکاتی در این مقاله در نظر گرفته شد. حال با توجه به دانسته های موجود، یکی از مهم ترین عوامل در رشد و باردهی نهال های مورد نظر، انتخاب نژاد برتر می باشد.

  1. انگور بدون هسته قرمز
  2. انگور بدون هسته سبز
  3. و انگور شعله‌ای از انواع نهال هایی هستند که به راحتی در گلدان کشت می‌شوند.

جمع بندی نهایی در ارتباط با کاشت نهال انگور گلدانی

اگرچه رشد تاک‌های انگور در گلدان به اندازه کشت در زمین قوی نیست اما اگر به درستی از آن‌ها مراقبت شود می‌توانند برای سال‌ها، حتی دهه‌ها در گلدان به رشد خود ادامه دهند و باردهی عالی ای داشته باشند.

طویل بودن ریشه های درخت انگور بدان معنا نیست که کاشت نهال انگور گلدانی غیرممکن است. تنها با رعایت زمان کاشت نهال انگور گلدانی و آموزش مناسب می‌توانید هرساله محصول قابل توجهی از این درخت زیبا برداشت کنید.

جهت خرید نهال انگور و اطلاع از موجودی نژادهای انگور، می توانید به قسمت فروشگاه سایت رفته و از محصولات آریا نهال دیدن فرمایید؛ یا از طریق کامنت برای راهنمایی بیشتر با مشاورین ما در ارتباط باشید.

 

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
4

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “نکاتی در ارتباط با کاشت نهال انگور گلدانی +زمان مناسب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *