خاکستر برای درخت گردو: {برسی خواص و معایب خاکستر در درختان گردو}

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.08.30

تاثیر خاکستر به روی رشد درختان گردو چگونه است؟

استفاده کردن از خاکستر برای درخت گردو، یک راه عالی برای افزودن پتاسیم، منیزیم و کلسیم به رژیم غذایی درختان و کاهش اسیدی بودن خاک اطراف آن‌ها خواهد بود. به‌ خصوص برای افرادی که برای گرم کردن خانه از سوزاندن کنده یا چوب استفاده می‌کنند، خاکستر می‌تواند تبدیل به یک جایگزین رایگان برای کودهای صنعتی آهک شود.

به این ترتیب از ضایعات اجاق های هیزمی و شومینه هم می‌توان استفاده نمود. اجازه دهید تا نگاهی به این روش و تأثیر آن بر درخت‌های گردو در طولانی مدت داشته باشیم.

خاکستر برای درخت

درخت گردو و نحوه ی تغذیه ی آن:

استفاده از خاکستر برای درخت گردو، یکی از روش‌ها است که به آن خواهیم پرداخت. اما به‌ طور کل در ابتدا و قبل از کاشت درختان گردو، زمین مورد نظر باید مورد بررسی قرار گیرد. درختان گردو برای آنکه بتوانند میوه‌ هایی بزرگتر و مقوی‌ تر داشته باشند، باید بتوانند مواد مغذی بسیاری را از خاک دریافت نمایند. پس در هنگام بررسی خاک علاوه بر آنکه به طور گسترده باید مواد مغذی را پخش نمود، باید چاله‌هایی نیز آماده کرد و کود و مواد مغذی را برای درختان در آنجا ذخیره نمود.

کودهای مورد نیاز برای درخت گردو شامل سه عنصر اصلی می‌شوند:

 • کودهای نیتروژنی
 • کودهای فسفری
 • کودهای پتاسیمی

استفاده نمودن از خاکستر برای درخت گردو در واقع پتاسیم لازم را برای درخت ما فراهم خواهد کرد. وجود پتاسیم باعث می‌شود تا درخت در مقابل آفات و کم آبی استوارد گردد.

اما علاوه‌ بر آماده‌ سازی اولیه زمین و ذخیره کود، باید در فواصل مشخص کود دادن به درختان گردو را به خاطر بسپارید. زمان مناسب برای کوددهی به درختان گردو در فصل زیبای بهار و قبل از آغاز رویش گردوهای تازه خواهد بود. بهتر است این دوره را فراموش نکنید، در غیر این صورت درخت گردو شما مواد کافی برای تغذیه در اختیار نخواهد داشت و در نتیجه باردهی بسیار کمی را تولید خواهد نمود.

مخلوط اصلی کود خود را به صورت 20-10-10 که نیتروژن دو برابر نسبت فسفر و پتاسیم است در نظر بگیرد. نیتروژن بر فرآیند‌های متابولیک در گیاهان تاثیر می‌گذارد و به تشکیل اسید‌های آمینه و ساخت پروتئین کمک می‌کند.

مشاهده لیست پربارترین ارقام نهال گردو در ایران

خاکستر برای درخت گردو به عنوان کود:

اگر به‌ دنبال راهی برای بازیافت خاکستر شومینه خود هستید، امکان آن است که به‌ عنوان اصلاح‌ کننده و کود برای خاک اطراف درختان خود بهره نمایید. خاکستر برای درخت گردو، مواد مفیدی را به همراه دارد. خاکستر چوب در واقع مملو از پتاسیم است و مانند کود آهک باعث می‌شود تا PH خاک شما بالا رود. حتی اگر شومینه ندارید، نگران نباشید خاکسترهای آماده در کیسه نیز فروخته می‌شوند.

خاکستر

خاکستر دارای کلسیم فراوان است و همین باعث کنترل میزان اسیدیته و قلیایی بودن خاک می‌شود. بعلاوه، از آنجا که یک ماده طبیعی است با سرعت بیشتر و بهتری جذب درختان خواهد شد. همچنین به این ترتیب می‌توانید محصولات ارگانیک عاری از مواد شیمیایی را تولید نمایید.

همچنین از خاکستر می‌توان برای رفع آفات و دور کردن کرم‌ها استفاده نمود. خاکستر یک قارچ‌کش مناسب نیز هست و می‌توان با ترکیب کردن آن در آب و استفاده به‌صورت اسپری، آفات را از برگ و شاخه‌ها دور نمود. استفاده نمودن از خاکستر برای درخت گردو برای مبارزه علیه سوسک کلاسیک کریو گردو مناسب خواهد بود.

مشاهده مقاله کاشت درخت گردو

مراحل تهیه خاکستر برای درخت گردو:

اما اگر می خواهید تا خود خاکستر آماده کنید می‌توانید از ارقام درختان استفاده نمایید. چوب درختان بلوط یا راش می‌توانند خاکستری مفید و مغذی ایجاد کنند. چوب‌های سخت در مقایسه با چوب نرم آتش طولانی‌تری دارند و کود مغذی بیشتری تولید می‌کنند. از پوست و برگ‌ های خشک فراوان نیز می‌ توانید در ترکیب آن استفاده نمایید. پوسته و برگ درخت نسبت به بخش داخلی آن دارای مواد مغذی بیشتری هستند.

پس از سرد شدن خاکستر، آن‌ها در ظرف‌های فلزی قرار دهید تا زمانی که بخواهید از آن استفاده نمایید. اگر ظرف را در خارج از خانه قرار می‌دهید، نیاز به یک در محکم برای ظرف خود دارید. به این ترتیب رطوبت، باران یا برف باعث از بین رفتن آن نخواهد شد.

هنگامی که زمان کوددهی فرا رسید، محاسبه کنید که به چه مقدار خاکستر برای درخت گردو، نیاز دارید. طبق محاسبات برای هر 9 متر مربع بین 2 الی 4 کیلوگرم خاکستر نیاز خواهید داشت. برای درختان جدید از 113 گرم برای هر درخت استفاده نمایید.

روزی را انتخاب کنید که هوا خشک و بدون باد باشد. مواد مغذی خاکستر برای درخت، در باران به سرعت از بین می‌رود. روزهای بادگیر نیز باعث می‌شود تا خاکستر قبل از اینکه در خاک رسوب کند، پراکنده شود.

دقت داشته باشید هنگام استفاده از خاکستر برای درخت گردو، از عینک، دستکش و ماسک استفاده نمایید. خاکستر چوب بسیار قلیایی است و می‌تواند پوست و چشم را تحریک کند و ذرات ریز آن در صورت نداشتن محافظ، به‌راحتی وارد بدن می‌شوند.

زمان استفاده از خاکستر برای درخت گردو:

همانطور که گفتیم در اوایل بهار، پیش از شکوفایی درخت، بهترین زمان برای کوددهی خواهد بود. اما دقت کنید که روزی را انتخاب نمایید که خاک خشک باشد. از خاکستر چوب می‌توان به عنوان اصلاح‌کننده خاک نیز استفاده نمود. گفتیم که خاکستر دارای آهک است و باعث می‌شود تا میزان اسیدیته خاک کاهش یابد.

آیا میزان قلیایی یا اسیدی بودن خاک خود را اندازه گرفته اید؟ برای محیط‌ های کوچک استفاده نمودن از ورقه‌ های pH یا دستگاه‌های اندازه‌گیری pH می‌توان استفاده نمود. اما برای زمین‌ های کاشت محصول در ابعاد بزرگ، بهتر است از بخش‌های مختلف زمین نمونه‌های برداشته و پس از شماره زدن به مرکز باغداری مراجعه نموده تا با دستگاه‌های حرفه‌ای آن را اندازه گیری نمایند.

خاکی که بیش از حد اسیدی یا قلیایی باشد باعث از بین رفتن مواد مغذی شده یا مانع از جذب آن‌ها توسط گیاه می‌شود. در نتیجه اگر خاک شما اسیدی بود، می‌توانید از خاکستر برای درخت گردو استفاده نمایید تا میزانش را کاهش دهید.

کوددهی به درختان حساس چگونه است:

ممکن است درخت گردو نسبت به بیماری یا تغییر دما حساسیت نشان دهد. برای رفع این تنش، برای تغذیه بهتر در زمین اطراف سوراخ‌هایی باریک و بلند ایجاد کرده و سپس با یک قیف، خاکستر را به درون سوراخ‌ها وارد کنید.

دقت کنید، زمان کوددهی ممکن نسبت به محلی که شما زندگی می‌کنید متفاوت باشد. محل رشد درختان و دمای محیط از عوامل تعیین‌کننده زمان کوددهی خواهد بود. اگر درختان شما چند ساله هستند و به زمان شکوفایی و جوانه زدن آن‌ها آگاه هستید، کوددهی را تا پیش از این دوره انجام دهید.

همچنین در ابتدای کار اگر خاک رس سنگین در دسترس دارد می‌توانید با کمک خاکسترهای چوب آن را اصلاح کرده و سبک نمایید. خاکستر کمک می‌کنتد تا تبادل هوا در خاک بهتر صورت گیرد و به تجزیه خاک کمک خواهد کرد.

جمع بندی نهایی در مورد خاکستر برای درخت گردو:

استفاده نمودن از خاکستر در درختان گردو می‌تواند میزان ایمنی و مقاوم درخت در برابر بیماری را افزایش دهد. از آنجا که خاکستر چوب حاوی پتاسیم است مقاوم درخت بالا خواهد رفت. همچنین کلسیم موجود در آن باعث کاهش اسیدی بودن خاک می‌شود. می‌توان آن را به صورت کود فصلی استفاده نمود، یا برای از بین بردن حشرات، کرم‌ها و … بر روی بخشی از درخت پوشاند.

دقت داشته باشید خاکستر را در روزهای مرطوب، بارانی یا بادگیر استفاده ننمایید. در صورتی که برای از بین بردن آفات استفاده نمودید، پس از بارندگی مجددا به محل‌های بیمار خاکستر اضافه کنید.

منابع مقاله خاکستر برای درختان گردو:

https://www.gardenguides.com/info_7983523_weeping-willow-trees-good-firewood.html

https://www.almanac.com/how-use-wood-ashes-home-and-garden

https://homeguides.sfgate.com/use-fireplace-ashes-tree-fertilizer-50882.html

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
90

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.10.25 قمری

  آیامیتونم خاکسترراباپسماندمیوه هاکه درگوشه ای ازباغ انباشته میکنم تابعنوان کودپای درختان بریزم باخاکسترمخلوط کنم وزمانی که اطراف درختان پاکن میشه باخاک مخلوط کنم؟

  • 1402.10.29 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   توصیه می شود کود حاصل از پسماند را از خاکستر حاصل از چوب های سوخته به طور جداگانه مصرف کنید.
   برای درک بهتر این موضوع می توانید با مهندسین کشاورزی مشورت کنید.

 • 1402.10.25 قمری

  ازمطالب آموزنده تون استفاده کردم. ممنون

  • 1402.10.26 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   از اینکه مطالب مفید واقع شده اند، خرسندیم.

 • 1402.04.18 احمد

  ممنونم استفاده کردیم از مطالبتون

 • 1402.01.25 حسین ایمانی

  با سلام و درود فراوان خدمت شما عزیزان زحمتکش قبل از انقلاب در باغات شهرستان مراغه از خاکستر استفاده میکردند خیلی خوب به یاد داریم مخصوصاً در سبزی خانه ها که محل کاشت سبزیجات بود بخاطر وجود خاکستر سبزیجات هم ترد میشد هم خوشمزه متاسفانه رفته رفته کارهای سنتی جای خود را به کودهای شیمیایی داد مزه و طعم اصلی هم با آنها رفت.

  • 1402.07.25 admin-ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   از اینکه مطالب مفید واقع شده اند، خرسندیم.

 • 1402.01.15 مهدی ابراهیمی

  تشکر از مطالب مفیدتان