طرز تهیه دمنوش برگ گردو: (برسی خواص و عوارض دمنوش گردو)

دسته بندی: آشپزی با گردو
1400.11.04

برسی خواص دمنوش برگ گردو:

بسیاری از میوه ها را نه تنها به صورت خام بلکه به صورت پخته شده نیز می‌توان استفاده کرد و فواید دمنوش میوه ها هم خواص بسیاری دارد که دمنوش برگ گردو یکی از دمنوش های جذاب طبیعی محسوب می شود. همین موضوع در رابطه با قسمت‌های مختلف یک گیاه نیز صدق می‌کند. به این معنا که نه تنها میوه آن، بلکه پوست میوه و حتی برگ درخت آن نیز می‌تواند بسیار برای بدن شما مفید باشد.

گردو در همین دسته از محصولات قرار می‌گیرد. مغز گردو خواص بی نظیر و شگفت انگیزی دارد که حتماً از آن‌ها آگاه هستید. حال می‌خواهیم شما را با خاصیت‌های معجزه آور برگ گردو آشنا کنیم. در این نوشتار برآنیم تا از خواص و طرز تهیه دمنوش برگ گردو، برای شما بگوییم. پس در ادامه با ما باشید تا بهترین دمنوش ساخته شده از درخت گردو را بشناسید.

دمنوش گردو

دمنوش برگ گردو؛ یک دمنوش جادویی

گردو، مغزی پر از خواص مختلف برای بدن شما است. مغزی که در آن به فراوانی امگا 3 وجود داشته و از همین لحاظ، خوردن آن به شدت تأکید و توصیه می‌شود. اما لازم به ذکر است بگوییم که خواص برگ درخت یا نهال گردو وقتی به صورت دمنوش استفاده شود، فراتر از خواص مغز آن خواهد بود. پس درخت گردو یک گیاه بی نظیر بوده که نه تنها محصول نهایی آن، بلکه برگ‌های آن نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه به خواص و طرز تهیه دمنوش برگ گردو، می‌ پردازیم.

دمنوش برگ گردو و خواص آن برای پوست:

اولین خاصیت از دمنوش گیاهی برگ گردو که تصمیم داریم در مورد آن با شما صحبت کنیم و به اهمیت یادگیری طرز تهیه دمنوش برگ گردو، نیز در همان راستا اشاره کنیم، مربوط به پوست می‌شود. اندامی که سلامتی آن از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید در رسیدگی به آن کوشا باشید. ترکیباتی به نام تانن در برگ گردو وجود دارد که با مصرف آن به صورت دمنوش، باعث سفت و منقبض شدن عضلات و سلول‌های پوستی در شما می‌شود؛ در نتیجه با مصرف برگ گردو، از پوست شما به خوبی حفاظت خواهد شد.

انجام لایه برداری از پوست و از بین بردن انواع اگزماهای پوستی (البته از نوع خفیف) و التهابات ایجاد شده بر روی پوست، از دیگر خواص دمنوش برگ گردو است. بنابراین اگر به دنبال داشتن پوستی لطیف و سالم با استفاده از محصولات طبیعی هستید، به شما توصیه می‌کنیم در ادامه این نوشتار با ما باشید تا طرز تهیه دمنوش برگ گردو، را با شما در میان بگذاریم.

خداحافظی با دیابت، با مصرف دمنوش برگ گردو:

یکی دیگر از خواص معجزه آور پوست گردو، پیشگیری از آن در ایجاد دیابت است. مصرف برگ گردو به صورت دمنوش، می‌تواند تا حد خیلی بالایی، قند خون را در بدن شما کاهش دهد و در نتیجه این گونه از ایجاد هر نوع دیابت در بدن شما جلوگیری خواهد شد. بنابراین یادگیری طرز تهیه دمنوش برگ گردو، و مصرف آن در پیشگیری از دیابت، اهمیت بالایی دارد.

مصرف دمنوش برگ گردو می تواند سلول ها را در بدن شما به گونه‌ای تحریک کند که موجب ایجاد انسولین در بدن شود. با ایجاد این ماده به صورت طبیعی در بدن، قطعاً از بالا رفتن قند خون جلوگیری به عمل آمده و بیماری دیابت رخ نخواهد داد.

تجمع ماده ای به نام سوربیتول در بدن نیز می تواند ایجاد کننده بیماری دیابت باشد. با مصرف دمنوش برگ گردو، از تجمع این ماده در بدن جلوگیری شده و این گونه نیز از ایجاد هر نوع از بیماری دیابت، جلوگیری خواهد شد.

آنتی باکتریال، برجسته‌ ترین خواص دمنوش برگ گردو:

برگ گردو وقتی عنوان دمنوش مصرف شود، می تواند خاصیت آنتی باکتریال داشته باشد و این از جمله بارزترین ویژگی‌هایی برگ این گیاه است. این خواص دمنوش برگ گردو، را بسیار برجسته کند. موادی مانند ژوگلون و فنولیک در برگ گردو وجود دارند که دم کرده آن‌ها می‌تواند اثراتی آنتی باکتریالی داشته و هر گونه عفونت در بدن به خصوص در دستگاه گوارش را کاملاً از بین ببرد.

از بین بردن اثرات مخرب نیش حشرات در بدن و هر گونه عفونت‌های انگلی که بر روی پوست ایجاد می‌شود نیز توسط همین خاصیت برگ درخت گردو، به راحتی انجام می‌گیرد. حتی در برخی از نظریه‌ها آمده است که از دمنوش برگ این گیاه برای پیشگیری از نیش حشرات نیز می‌توان استفاده کرد.

فشار خون بالا دارید؟ چاره کار شما دمنوش برگ گردو است!

تا به این جا از مهم‌ترین و معجزه آور‌ترین خواص برگ گردو با مصرف آن به صورت دمنوش، برای شما صحبت کرده ایم. پس از اهمیت خواص دمنوش برگ گردو، تا به این جا آگاه هستید. نکته بارز دیگری که در این قسمت خاطر نشان می‌شویم، خاصیت این دمنوش در پایین آوردن فشار خون است.

موادی با ترکیباتی با نام فلاونوئیدی در برگ گردو وجود دارند که وقتی آن را به صورت دم کرده مصرف می‌کنید، ‌فشار خون بالا در بدن شما را به حالت تعادل می‌رسانند. پس به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که حتماً برگ این محصول را همیشه در منزل داشته باشید تا اگر در زمینه فشار خون مشکلی برای شما ایجاد شد، بتوانید با دم کردن این برگ به راحتی مشکل را برطرف کنید.

افزایش ایمنی در بدن با بهره مندی از خواص برگ گردو:

ترکیبات فلاونوئیدی که در بالا برای اعتدال فشار خون از آن‌ها گفتیم، ترکیباتی هستند که باعث افزایش سیستم ایمنی در بدن نیز می‌شوند. از همین رو انواع بیماری‌هایی که به دلیل نقص در سیستم ایمنی بدن به وجود می‌آیند، از جمله انواع سرطان‌ها، توسط این ترکیبات می‌توانند سرکوب و پیشگیری شوند.

پس، دم کرده برگ گردو می تواند خواص بی نظیر در پیشگیری از بیماری‌ هایی مانند سرطان با از بین بدن سلول‌های سرطانی در بدن، داشته باشد.

طرز تهیه دمنوش برگ گردو:

حال بعد از این که از مهم‌ترین و بارزترین خواص برگ گردو آگاه شدید، نوبت به آن رسیده است که طرز تهیه دمنوش برگ گردو، را به شما آموزش دهیم. لازم به ذکر است که خواص بی نظیری که این برگ به صورت دم کرده دارد، به نمونه‌ هایی که در این جا ذکر کردیم خلاصه نمی‌شود و هزاران مورد دیگر را نیز می‌توان خاطر نشان کرد که از حوصله این نوشتار خارج خواهد بود.

 1. برای تهیه این دمنوش بهتر است که برگ درخت گردو را به صورت خشک تهیه کنید یا می‌توانید خودتان برگ درختان را بعد از محصول دهی، کنده و خشک کنید.
 2. طرز تهیه دمنوش برگ گردو؛ به این صورت است که شما دو قاشق غذاخوری پر از برگ خشک گردو را درون مقداری (حدوداً یک لیتر)  آب جوش ریخته و می‌گذارید حدود 5 دقیقه روی کتری یا سماور باشد.
 3. بهتر است برای سرو، آن را در داخل لیوان‌های مخصوص دمنوش‌های گیاهی ریخته تا مدت زمانی زیر درپوش بماند.
 4. حال دمنوش برگ گردو شما آماده است. می‌توانید این دمنوش را حدود 2 تا 3 بار در روز میل کنید.
 5. حتی می‌توان دمنوش را به صورت سرد و با اضافه کردن قطعه‌هایی یخ در آن نیز میل کرد.
 6. بر اساس هر ذائقه‌ ای که دارید طرز تهیه دمنوش برگ گردو، که خیلی هم ساده است را فرا گرفته و از خواص بی نظیر آن بهره‌مند شوید.

جمع بندی مقاله خواص دمنوش برگ گردو:

آن چه در این ذکر کردیم، طرز تهیه دمنوش برگ گردو، و خواص بی نظیری که این دمنوش دارد بود. این دمنوش گیاهی به راحتی قابل تهیه بوده و می‌توانید آن را در منزل نوش جان کنید. بعد از مدتی استفاده از جوشانده برگ گردو، متوجه خواص شگفت آوری که بر روی بدن و سلامتی شما دارد، خواهید شد. پس همین امروز آن را امتحان کنید.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
178

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1401.07.19 رضوان

  سلام من فکر کنم اگه کسی خواص برگ گردو را بدونه و تو حیاط خانه اش داشته باشه اون رو باید بشوره خشک کنه به قیمت خوبی تو بین الملل بفروشه چون من چند بار استفاده کردم ورم پام خوابید شما بگید من هر دوا درمان گیاهی که باید برای ورم پاهام کردم دست و پام و شکمم و بدنم پر ورم هست و به نظر چاقی میاد بخصوص تا ترشی بخورم آّبغوره یا آبلیمو بخورم انقدر چاق میشم که نتونم راه برم اما چاقی نیست و همش ورم و این برگ گردو معجزه ای واسه خودش ورم پای من به هیچ درمانی جواب نمیده و دادم لاغر میشم چون اصلا چاقی نبوده یک برگ یا نصف برگ گردو را به حالت در حد جویده شده رنده کنید یا بکوبید آب خیلی کم بریزید روش یک روز بمونه آب داغ کنید جوش که اومد تو استکان بریزید بگذارید برگ را داخلش بعدکه سردتر شد بخورید اما یکم عصبی می کنه کمی تند خو می کنه بنابراین سعی کنید روی غذا بخورید ناشتا نخورید عالی یکمی هم بی خواب می کنه بنابراین صبح ها میل کنید شب و بخصوص از ساعت ۷ شب به بعد نخورید

  • 1401.08.01 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. بسیار محبت و لطف کردید که نظر و تجربه ی شخصی خودتان را با ما به اشتراک گذاشتید. با احترام

 • 1401.05.05 احمد یاقوتی

  تمامی موارد خواص برگ درخت گردو را بعلت نفتالین داشتن رد کرده توسیرکان حالا چکارکنیم

 • 1401.02.16 اسد بیراتوند

  سلام..ایا برگ گردو رو به صورت تازه یعنی وقتی که سبز هستن و خشک نشدن رو هم میشه به عنوان دمنوش مصرف کرد یا ختما ا ل باید خشک کنیم و بعد استفاده کنیم..و دوم اینوه ایا برگهای جوان تر بهتر هستن یا نه..با تشکر

  • 1401.02.18 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب جناسب بیراتوند گرامی. واقعیت امر تجربه ی خاصی در این زمینه نداریم، با احترام