نهال درخت گردو پایه بلند:

در این مقاله قصد داریم تا به بررسی این سوال که تعریف نهال گردو پایه بلند بپردازیم. کاشت و خرید نهال گردو برای بسیاری از باغداران، اهمیت و ارزش فراوانی دارد. البته پیش از سرمایه گذاری در این زمینه کسب اطلاعات دقیق از ویژگی‌های‌های محصول، نحوه خرید و پرورش آن برای افزایش میزان سوددهی، اهمیت بسیاری خواهد داشت. از این رو در ادامه سعی می‌شود تا با این محصول بیشتر آشنا شده و به بررسی ویژگی‌های پرورش آن بپردازیم.

دلیل نامگذاری نهال گردو پایه بلند چیست؟

باید بدانیم که هنگام خرید نهال گردو، با انتخاب نوع آن مواجه خواهیم شد. در یک دسته گردو پایه بلند و در دسته دیگر پایه کوتاه طبقه بندی می‌شود. نهال‌های قدیمی گردو که هر کدام ویژگی‌های ظاهری و مخصوص به خود را دارا هستند، همواره با گذشت سال‌ها دچار تغییراتی می‌شوند. در حقیقت نهال گردو پایه بلند، به نهال‌هایی با قدمت بیشتر گفته می‌شود که خصوصیات مشخص این گونه را دارند و مرور سال‌ها نیز تغییرات عمده بر روی مشخصات آن ایجاد نموده است.

در این مجموعه می‌توان از گونه‌های گردویی:

 1. نهال گردو تویسرکان،
 2. خوشه ای،
 3. اسراییلی،
 4. دماوند و انواع دیگر آن نام برد.

از آنجایی که بهره گیری از تکنولوژی بر صنعت کشاورزی نیز تاثیرات وسیعی داشته و چهره آن را تغییر داده است، این اثرات در تغییر گونه‌های گردو نیز کاملاً مشهود است. امروزه سنجش میزان رشد گیاه در بازه‌های گوناگون، طول عمر و بررسی دقیق این نتایج در آزمایشگاه ها، به تغییر گونه‌های گیاهی و بهبود شرایط رشد، کیفیت و نگهداری آن‌ها منجر شده است.

این تاثیرات بر ماهیت گیاه و رشد آن تاثیر مشهودی خواهد داشت. در کنار مزیت‌ها، مشکلاتی را نیز به همراه خواهد داشت که از جمله آن می‌توان دشواری در برداشت محصول را عنوان کرد.

گردو پایه بلند

مزایای کاشت نهال گردو پایه بلند چیست؟

برای این که با اهمیت کاشت این گونه درخت گردو آشنا شویم باید به مزیت‌هایی که برای باغداران به همراه می‌آورد، اشاره کنیم:

 1. مقاومت بالا: اگر کاشت نهال در منطقه‌ای انجام می‌شود که بازه‌های طولانی وزش باد و یا طوفان را تجربه می‌کند، مقاومت این گونه در برابر آن بسیار بالا عنوان شده است.
 2. ریشه‌های قوی: بسیار ضروری است که درخت گردو در برابر تغییرات در خاک از خود مقاومت نشان داده و به سرعت خشک نشود. این گونه به دلیل دارا بودن ریشه‌های قوی در برابر چنین تغییرات ناگهانی، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد که به طور مستقیم بر میزان سوددهی باغداران از کاشت این محصول اثرگذار خواهد بود.

معضلات کاشت نهال گردو پایه بلند چیست؟

گرچه خرید و کاشت این گونه گیاهی، مزایای فراوانی با خود به همراه خواهد داشت، اما همانند سایر محصولات می‌تواند چالش‌هایی نیز به همراه بیاورد که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می‌شود:

 • هرس دشوار: رشد شاخه‌ها در ابعاد و انبوه فراوان، روند انجام هرس درخت گردو پایه بلند را با دشواری‌هایی همراه می‌کند. روند هرس کردن، مرحله بسیار مهمی در دریافت نور و نیز پراکندگی مناسب شاخه‌ها در زمان باردهی ایجاد می‌نماید.
 • مصرف کود زیاد: این گونه با داشتن ریشه‌های عمیق و فراوان در خاک، به مواد مغذی بیشتری برای تامین نیازهای غذایی خود خواهد داشت؛ از این رو به ناچار به کود بیشتری برای این گیاه نیاز خواهد بود. گونه پایه کوتاه آن در سال به یک دوره کوددهی نیاز دارد و طبیعی است که این میزان برای گونه‌های پایه بلند، بیشتر نیز خواهد بود.
 • نیاز آبی زیاد: همان طور که ذکر شد در این گونه گیاهی، ریشه‌ها تا عمق زیادی در خاک نفوذ می‌کنند و ارتفاع گیاه هم رشد قابل توجهی خواهد داشت. همه این ویژگی‌ها بر میزان آبی و افزایش تعداد دفعات آبیاری این گیاه دلالت دارد.
 • لزوم برداشت به موقع: مزیت اصلی کاشت نهال گردو پایه بلند کاملاً بدیهی تلقی می‌شود و می‌توان آن را در میزان قابل توجه بار این گونه گیاهی عنوان کرد. در عین حال که صرفه اقتصادی کاشت آن قابل توجه است، مشکل دیگری احساس می‌گردد و آن لزوم برداشت به موقع محصول جهت کاهش فشار بر روی تنه و شاخه‌های آن است؛ چرا که گیاه، رشد محصول بسیاری را تجربه می‌نماید.
 • سمپاشی دشوار: بدیهی است که سمپاشی گیاهانی با شاخ و برگ زیاد، به مقدار قابل توجهی از محلول آن نیاز خواهد داشت. هم چنین به علت سختی در دسترسی به تمام نقاط گیاه، برای این امر به وقت و صرف انرژی بیشتری نیاز خواهد بود.
 • برداشت محصول دشوار: از آنجایی که این گیاه ارتفاع بیشتری نسبت به ارقام کوتاه آن دارد، برداشت محصول آن نیز با سختی‌هایی همراه خواهد بود.

مجموع این عوامل می‌تواند برای باغداران با صرف هزینه‌هایی همراه باشد؛ گرچه آشنایی با روش‌های پرورش و نگهداری آن ریسک این امر را کاهش می‌دهد و برداشت محصول قابل توجه، هزینه‌های جانبی خرید و پرورش آن را توجیه می‌نماید.

شرایط مناسب خرید نهال گردو پایه بلند چیست؟

لازم نیست که به عنوان باغدار نسبت به خرید نهال گردو پایه بلند مقید باشید. اگر در منطقه‌ای به فعالیت خود مشغول هستید که بادهای شدید یا تغییرات ساختاری بسیاری را در خاک تجربه نمی‌کنید، خرید و پرورش سایر نهال‌های گردو نیز گزینه‌های معقولی خواهند بود.

ضمن آنکه خرید این محصول برای مناطقی با میزان بارش اندک سالیانه و یا تجربه دوره‌های طولانی مدت خشکسالی نیز به صرفه نیست. میزان بالای آب مورد نیاز آن، می‌تواند برای بسیاری از باغداران، چالش برانگیز قلمداد شود.

البته در این زمینه، سلیقه باغدار نیز اهمیت بسیاری دارد. وی با توجه به شرایط اقلیمی منطقه مورد کاشت، نسبت به تهیه این محصول اقدام می‌نماید. از این رو ارقامی که برای یک منطقه جغرافیایی مفید هستند، ممکن است برای سایر مناطق به هیچ عنوان بازدهی نداشته باشند. در ضمن در مورد  نکته مهم خرید نهال گردو پایه بلند را می‌توان به انتخاب نهالستان مطمئن اشاره نمود؛ خرید گونه با کیفیت، اهمیت بسیاری دارد.

جمع بندی مقاله نهال گردو پایه بلند:

از آنجایی که محصول گردو طرفداران بسیاری دارد، باغداران فراوانی نسبت به کاشت آن اقدام می‌کنند. در این مقاله به بررسی موضوع مزایا و معایب نهال گردو پایه بلند چیست؟ پرداختیم. اما اگر شما از جمله باغدارانی هستید که به کاشت این محصول به صورت تجاری اقدام می‌نمایید.

بهتر است با به اشتراک گذاری تجربیات خود در این زمینه، به سهولت پرورش و افزایش آگاهی سایرین نیز اقدام کنید. این امر می‌تواند به بهبود کیفیت و افزلیش میزان تولید سایر باغداران نیز منجر شود.