میزان باردهی درخت بادام چقدر است؟ + (عوامل موثر در افزایش باردهی)

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1400.10.06

مقدمه ای بر میزان باردهی درخت بادام:

مراحل رشد و باردهی درخت بادام؛ چیزی مشابه با رشد ما انسان‌ها از دوران طفولیت تا رسیدن به دوران بلوغ و جوانی است. اگر تا دوران جوانی به شکل مطلوبی رشد، مراقبت و تربیت شده‌ باشیم، می‌ تواند نوید دهنده آینده‌ ای روشن در آینده و بزرگسالی ما باشد. فرآیند رشد و باردهی آن، نیز شباهت عجیبی به انسان دارد. بنابراین با قصه کاشت، داشت و برداشت درخت بادام همراه باشید.

سابقه تاریخی درخت بادام:

مثل بسیاری از اقوام بشری به طور دقیق اصل و نسب درخت بادام نیز مشخص نیست؛ اما تخمین زده می‌شود قدمت آن به 4000 سال پیش برمی‌گردد. گفته می‌شود، اجداد این درخت درآسیای مرکزی و جنوب غربی آسیا کشت، داشت و برداشت می‌شدند. باردهی درخت بادام؛ در میان اقوام دنیای باستان نیز بسیار با اهمیت بوده است. بادام (Prunus dulcis) در روم باستان جاودیی برای باروری بوده و در مصر نیز فراعنه احترام زیادی برای این دانه‌ی جادویی قائل بوده‌اند.

مقدار باردهی درختان بادام

اما میزان انواع باردهی درختان بادام چه مقدار می باشد؟

 1. میزان باردهی درخت بادام دیم: در هر درخت بالغ دیم 25 کیلو تا 30 کیلو  گرم بادام خشک
 2. میزان باردهی درخت بادام فرانیس: برای هر درخت بالغ فرانیس در حدود 30 تا 35 کیلوگرم
 3. میزان باردهی درخت بادام آذر: در هر درخت بادام آذر بالغ 30 تا 35 کیلو گرم
 4. میزان باردهی درخت بادام مامایی: برای هر درخت بالغ 25 تا 30 کیلو گرم
 5. میزان باردهی درخت بادام پوست کاغذی: در هر درخت 25 الی 30 کیلو گرم
 6. میزان باردهی درخت بادام تونو: در هر درخت بالغ بادام تونو 25 الی 30 کیلوگرم

همچنین شما می توانید جهت مشاهده مشخصات و لیست قیمت انواع نهال بادام به روی واژه ی (لیست انواع نهال بادام) کلیک یا لمس نمایید.

آب و هوای مناسب برای رشد درخت بادام چیست؟

مراحل باروری و رشد درخت بادام، بسیار با اهمیت و چالشی می باشد. درخت قصه ما، روح حساسی دارد و در برابر سرمای سخت، آزرده خاطر می‌شود. سرمای سخت و مداوم دشمن اصلی شکوفه ‌های این درخت است و به همین دلیل بهترین مکان باردهی آن، جایی است که گرم و نسبتا خشک باشد. با در نظر گرفتن همین شرایط است که زمان باردهی درخت بادام، طویل است. البته این درخت جادویی تا 200 ساعت نیازمند هوای سرد منفی هفت درجه نیز هست تا شکوفه‌های زیبای آن از خواب بیدار شوند و خود را برای فصل بهار آماده کنند.

میزان باردهی درخت بادام

شرایط مورد نیاز باردهی درخت بادام چیست؟

علاوه بر محیز جغرافیایی گرم و خشک، درخت بادام به پشتیبانی و حمایت سه عامل زیر نیازمند است تا دوران کودکی خود را به سلامت گذرانده و به بلوغ برسد:

 • نور:

درخت بادام برای رشد بهتر، به شدت علاقه مند به نور آفتاب است و خیلی تمایلی به سایه نشینی ندارد. اگر این درخت بیش از اندازه در سایه باشد، شکوفه‌هایش می‌میرند و به میوه تبدیل نمی‌شوند. پس علاوه بر هوای گرم و خشک، نور مداوم نیز بر کیفیت و کمیّت میوه درخت تاثیر می‌گذارد.

 • خاک:

انواع خاک ‌های شنی و لومی، بستر مناسبی برای رشد درختان بادام هستند. آن‌ها چندان با خاک رس میانه خوبی ندارند. خاک باید زه کشی و عمق مناسبی را در اختیار بگیرد تا نهال بادام هنگام کاشت، در خانه جدید خود احساس راحتی داشته باشد. بنابراین برای افزایش میزان باردهی درخت بادام، درخت کم سن و سال ما را در حفره‌ای گود کاشته تا ریشه آن فشار کمی را حس کند.

 • آب:

درخت بادام در مصرف آب هم زیاده روی نمی‌ کند. مصرف متوسط آب، کافی است تا روح حساس این درخت سیراب شود. البته در فصول بهار و به ویژه تابستان باید به اندازه کافی آبیاری گردند. نکته این که آب زیاد، شکوفه ‌های این درخت را می‌ میراند و آینده پر ثمری پیش روی باردهی درختان بادام شما، نخواهد بود.

کاشتن درخت بادام به چه صورت است؟

خب، زمان این است که نهال بادام را برای زندگی جدید آماده کنیم. ریشه نهال بادام هم روح حساسی دارد، بنابراین بریدن ریشه به این درخت آسیب می‌زند. سعی کنید ریشه در چاله‌ای به همان عمق گلدان دوران نونهالی کاشته شود تا نهال بادام ما یواش یواش به شرایط عادت کرده و خانه جدید خود را بپذیرد. این شرایط می توانند با زمان باردهی درخت بادام، نیز ارتباط مستقیمی داشته باشنند.

درختان بادام، اکثرا خود بارور نیستند و دوست دارند تا برای گرد افشانی در فاصله 4 تا 6 متری درختان دیگر قرار بگیرند. اگر در پاییز درخت بادام را کاشته‌اید، تا فصل بهار تحمل کرده و بعد به جواهر ما کود بدهید.

مراقبت از درخت بادام:

اگر همچنان این سوال در ذهنتان است که درخت بادام بعد از چند سال میوه می دهد، لازم است تا این قسمت را با دقت مطالعه بفرمایید. همان طور که بارها تاکید شد، درخت بادام روح حساسی دارد و باید به دقت از آن مراقبت شود تا دوران رشدش به خوبی سپری گردد. موارد زیر از جمله مراقبت ‌های این درخت است:

 1. آبیاری دقیق و به اندازه، در بالغ شدن سریع و با کیفیت آن اثر گذاری به‌سزایی دارد. البته آب زیاد، ریشه درخت را می ‌سوزاند.
 2. بهترین فصل برای کوددهی، فصل بهار است و درختان بالغ نیاز کمتری به کوددهی دارند.
 3. نسبت به انواع آفات آگاه باشید که مبادا به میزان باردهی درخت بادام، و خود درخت آسیب برسانند.
 4. هرس کردن به موقع؛ درختان بالغ را به خصوص هر دو سال هرس کنید.
 5. هنگام هرس کردن و مراقبت از درخت بادام از وسایل باغبانی قدیمی، زنگ‌ زده و آلوده استفاده نکنید؛ چون باعث بیماری درختان می‌شوند.

درخت بادام بعد از چند سال میوه می‌دهد؟

میوه دادن درخت بادام به عواملی چون شرایط جغرافیایی منطقه، آبیاری، خاک، نور، کوددهی و پیشگیری از آفت‌ها بستگی دارد. در سال‌های ابتدایی، بین شکوفه زدن تا میوه دادن درخت به چیزی بین 3 تا 12 سال صبر نیاز است تا فرآیند رشدش کامل شده و آماده میوه دادن شود. پس یکی از الزامات باردهی درخت بادام، صبوری است. پس در صورت میوه ندادن بعد از یک یا دو سال یا حتی بیشتر، سرخورده نشوید. این یک فرآیند کاملا طبیعی به حساب می‌ آید و ممکن است مدتی طول بکشد؛ مثل جنین در شکم مادر!

هرس کردن درخت بادام چقدر مهم است؟

حال نهال بادام به دوران جوانی رسیده است و باید بیشتر مورد عنایت قرار گیرد. این توجه، عملیات هرس کردن نام دارد. مثل آرایش موی خودتان یا مثل کنار گذاشتن خلقیات بد، اگر می‌خواهید درخت بادامی که پا به دوران جوانی گذاشته است، زیبا بماند و آینده روشنی داشته باشد حتما در امر هرس کردن دقت کنید.

هرس کردن به درخت بادام انگیزه می‌دهد تا بادام های زیاد تری را با شما به اشتراک بگذارد. پس دست به کار شوید و هر زمان شاخه ‌های خشک شده و بیمار گونه و بی مصرف را مشاهده کردید، عملیات هرس کردن را برای تسریع در زمان باردهی درخت بادام، انجام دهید.

مشخصات میوه درخت بادام:

فرزندان این درخت، ابتدا میوه ‌ای در یک لباس چرمی و سبز رنگ هستند که به چغاله بادام لذیذ می‌شناسیم. بعد از خشک شدن میوه درخت بادام و زمان برداشت آن، پوسته ‌ی چرمی را که از تنش جدا کنیم، به یک پوسنه‌ی روشن و سخت می‌رسیم که از جواهر ما محافظت می‌کند. با شکستن پوسته، یک بادام خوش رنگ قهوه‌ای انتظار ما را می‌کشد که آماده مصرف به عنوان آجیل می باشد.

چه زمانی برای برداشت درخت بادام مناسب است؟

از زمانی که شکوفه‌های صورتی یا سفید رنگ درخت بادام می‌رویند تا زمانی که بادام آماده چیدن است، چیزی حدود 7 الی 8 ماه طول می‌کشد. با در نظر گرفتن کیفیت مراقبت مثل آبیاری و کوددهی، اوایل پاییز زمان باردهی درخت بادام، است. در واقع برداشت بادام زمانی صورت می پذیرد که پوسته چرمی سبز رنگ خشک شده و آسانی جدا می گردد. عجله کنید! این بادام لذیذ حتی با پوسته ‌ی سفت خود، خوراک لذیذی برای پرندگان و حشرات به حساب می‌آید.

برداشت محصول درخت بادام:

پارچه‌ ای برزنتی را زیر پای درخت بیندازید! پس از سال‌ها و ماه‌ها رشد و مراقبت، زمان باردهی درخت بادام، فرا رسیده است. درخت بادام، آماده است میوه خشک شده را در اختیارتان بگذارد. با یک چوب یا میله فلزی با مراقبت تمام ضربه بزنید تا این مروارید‌ها به روی زمین ریخته شوند.

خشک کردن بادام چگونه انجام می‌شود؟

بادام ‌ها را در پارچه ‌ای توری و دور از باران و رطوبت بپیچید. بعد از مدتی ابتدا پوسته‌ های چرمی و خشک شده را از پوسته سفت قهوه‌ای رنگ جدا کنید. پوسته سفت را جدا کرده و چند بادام را بخورید و تست نمایید. اگر ترد و خشک زیر دندان ‌ها خرد می ‌شوند، پس عملیات خشک کردن به خوبی پیش رفته است.

اگر هنوز نرم و لاستیکی هستند باید صبور باشید تا فرآیند خشک کردن به اتمام برسد. عملیات خشک کردن ممکن است حتی تا 8 ماه طول بکشد؛ چیزی نزدیک به طول بارداری انسان‌ها!

آفات و بیماری‌های درخت بادام:

موارد زیر چند نمونه از آفت‌ها و بیماری‌هایی است که می توانند روند باردهی درخت بادام، را تحت الشعاع قرار دهند:

 • بیماری باکتریایی، ناشی از استفاده از لوازم باغبانی آلوده
 • بیماری قارچی که مخصوصا به ساقه و تنه درخت آسیب می‌زند.
 • کنه
 • آفاتی که از خاک به ریشه منتقل می ‌شوند.
 • آبیاری بیش از حد

نکته: برای جلوگیری از پژمردگی می‌توان از ریشه پیوندی مقاوم درخت هلو یا بادام تلخ نیز کمک گرفت.

سوالات متداول:

 • درخت بادام چند سال عمر می‌کند؟

هیچ زمان و مدت دقیقی ندارد. اما با توجه به شرایط جغرافیایی، خاک، جلوگیری از آفات و غیره به طور میانگین بین 25 تا 30 سال عمر می‌کنند.

 • درخت بادام تا چه ارتفاعی رشد می‌کند؟

با توجه به نوع رقم بادام و شرایط مناسب رشد می‌توانند بین 4 تا 10 متر قد بکشند.

 • آیا درخت بادام جنبه زینتی دارد؟

بله! به خصوص درخت و نهال بادام تلخ، با شکوفه های سپید و صورتی رنگ در فصل بهار، واقعا چشمگیر و زیبا هستند.

 • هر درخت بادام چند کیلو بادام تولید می‌کند؟

در آخر پس از دانستن اینکه درخت بادام بعد از چند سال میوه می­دهد، لازم است تا از میزان باردهی آن نیز اطلاع یابید. اگر درختان بادام شما سالم و بالغ باشد، به طور میانگین بین 20 تا 30 کیلوگرم آجیل می‌دهد.

منابع:

 1. https://www.thespruce.com/how-to-grow-almond-trees-4779869
 2. https://gardenerspath.com/plants/nut-trees/growing-almonds/
 3. https://www.masterclass.com/articles/almond-tree-guide
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
110

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.03.05 رنجبر فیروزی

  مشاوره میخوام

  • 1402.07.05 ariyanahal

   درود بر شما
   جهت مشاوره و به دست آوردن اطلاعات با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.