نهال گردو اصلاح شده چیست؟ (معرفی انواع گردوی اصلاح شده + خرید آنلاین)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.10.16

نهال گردو اصلاح شده به چه معنا می باشد؟

نهال های گردو انواع و اقسام گوناگونی دارد. درخت گردوی اصلاح شده یا پیوندی، از پیوند ارقام برتر به وجود آمده و نقاط قوت خوبی در میان ارقام گوناگون گردو دارد. درخت گردو به دلیل خاصیت فوق ‌العاده میوه خود و ارزش غذایی بالای آن و همچنین صرفه اقتصادی خوبی که دارد همیشه مورد توجه باغداران قرار گرفته است.

سازگاری مناسب نهال گردو اصلاح شده با شرایط اقلیمی و آب و هوایی ایران، طرفداران بسیار زیادی در میان باغداران پیدا کرده است و بسیاری از افراد را به فکر خرید نهال گردو پیوندی و کاشت آن می‌ اندازد. به همین جهت بر آن شدیم تا در این مقاله، ضمن معرفی نهال گردو اصلاح شده و توضیحاتی در مورد گونه ‌های پیوندی، به معرفی انواع گردوهای پیوند شده نیز بپردازیم.

درخت گردو اصلاح شده

اما چرا استفاده از نهال گردو اصلاح شده توصیه می شود؟

هر گردی گردو نمیشه! حتما همه این ضرب‌‍ المثل را شنیده‌ اید. نظر شما چیست، هر نژاد درخت گردویی، ایا گردوی مناسبی است؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دانش در تمام زمینه ‌ها، از جمله بخش کشاورزی و تحقیقات مربوط به آن، اصلاح نژاد، یکی از مرسوم ‌ترین زمینه ‌های تحقیقاتی در کشاورزی به حساب می‌آید.

این امکان وجود دارد که با پیوند گونه‌ ها و ارقام برتر، مقاوم‌ تر و پربازده‌ تر بر پایه پیوند، گیاهی مقاوم‌ تر در برابر بیماری‌ها داشته باشیم که میوه‌ ای با کیفیت ‌تر تولید کرده و از نظر صرفه اقتصادی نیز سود بیشتری داشته باشد.

فلسفه استفاده از پیوند و ایجاد نهال‌ گردو اصلاح شده نیز همین می باشد که بتوانیم نهال گردویی داشته باشیم که در عین اینکه مقاومت بیشتری از خودش در برابر بیماری‌ها و آفات و تنش‌ها نشان می‌دهد، محصول و میوه‌ هایی با کیفیت ‌تر و مرغوب ‌تری تولید کند که در نهایت باعث باروری بیشتر و به دست آمدن سود و صرفه اقتصادی بیشتر گردد.

چگونه اصلاح نهال ایجاد می‌شود؟

برای اصلاح درخت گردو و تولید نهال مقاوم‌ تر با عملکرد بهتر و باردهی بیشتر، با استفاده از دانش مهندسی ژنتیک و در آزمایشگاه‌ های مربوط به این شاخه از علم ژنتیک، بذرهایی تولید می‌شود که دارای ویژگی‌های برتر بوده و ویژگی ‌هایی نیز به آن‌ها افزوده می‌ گردد تا در نتیجه بذری با تمام ویژگی‌های مدنظر ایجاد و تولید شود.

سپس بذرهای اصلاح شده در شرایط مناسب و تحت نظارت‌های دقیق، در گلخانه‌ها یا مزارع مخصوص رشد داده می‌ شوند و نهال‌های اصلاح شده برای توزیع و فروش آماده می‌گردند.

به این شکل زمینه برای خرید و کاشت نهال‌ های گردو اصلاح شده که ویژگی‌های خوبی برای رشد و تولید محصول دارند، فراهم شده و کشاورزان و باغداران می‌توانند، راحت‌ تر و با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به کاشت نهال‌های اصلاح شده یا پیوندی نمایند.

معرفی انواع گردو اصلاح شده پربار در ایران:

نهال گردوی اصلاح شده که به نام نهال گردو پیوندی، نیز نامیده می‌شود، با استفاده از تلفیق ژنوتیپ‌های مختلف ارقام مختلف گردو به وجود می‌آید که عموماً این نهال‌ها دارای ویژگی و خصوصیات خاصی هستند که در مقایسه با دیگر انواع نهال ‌های گردو که به طور طبیعی وجود دارند، قابلیت و توانایی و مقاومت بیشتری بروز می‌دهند.

به عنوان مثال، تحمل و مقاومت نهال گردو پیوندی، در مقابل آفات بیشتر است یا باروری آن حدود دو برابر بیشتر از سایر نهال های گردو می باشد.

یکی از نکاتی که در پرورش درخت گردو مهم هست، در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی و آب و هوایی می باشد. ممکن است برخی گونه‌ ها تحمل خوبی در مقابل سرما داشته و دیرگل باشند و برخی تحمل بالایی نسبت به کم‌ آبی و خشکی داشته باشند.

یا اینکه برخی گونه‌های گردو زودتر به باردهی برسند و برخی دیرتر. با استفاده از جواب سوال نهال گردو اصلاح شده چیست؟ یا نهال گردوی پیوندی، شما می‌توانید با در نظر گرفتن خصوصیاتی که مد نظر دارید و برای موقعیت جغرافیایی خاصی نیاز دارید، اقدام به خریداری نهال نمایید.

خصوصیات نهال گردو اصلاح شده (پیوندی):

 1. مقاومت در برابر سرما
 2. دیرگل بودن
 3. مقاومت در برابر آفات
 4. باردهی بسیار بیشتر
 5. میوه ‌هایی با شکل گرد و درشت‌ تر
 6. میوه‌ های مرغوب ‌تر با پوست نازک‌تر
 7. مغز چرب‌تر با رنگ روشن‌تر
 8. مغز سنگین‌تر و درشت‌تر
 9. عملکرد بهتر و شروع باردهی در سال اول
 10. تحمل خشکی مناسب
 11. افزایش حداکثر عملکرد در هکتار

انواع درخت گردو اصلاح شده در ایران:

همان گونه که گفتیم نهال‌ های گردو پیوندی، از تلفیق یا ترکیب دو گونه یا چند گونه و تولید نهالی با ویژگی‌های برتر و قوی‌تر و پربارتر به وجود می‌آیند. این نهال ‌ها باردهی و سود دهی زیادتری نسبت به گونه ‌های دیگر دارند و به همین دلیل نیز خریداران بیشتری دارند.

انواع نهال گردوی اصلاح شده پر فروش عبارتند از:

 • نهال گردو چندلر پیوندی
 • نهال گردو فرنور پیوندی
 • نهال گردو ژنوتیپ پیوندی
نهال گردو چندلر پیوندی

اولین نهال گردو اصلاح شده، نهال گردو چندلر پیوندی:

نهال گردو چندلر پیوندی، به عنوان یکی از مرغوب ترین انواع گردو پیوندی، موجود در بازار معرفی می­شود. با اصلاحات ژنتیکی که روی این نهال انجام شده است به یکی از مرغوب ترین انواع نهال پیوندی تبدیل شده است. این نهال گردو دیرگل و از میزان باروری مناسبی بهره مند بوده و حاوی میوه درشت با مغز بزرگ و پوست نازک است.

میوه درخت گردو چندلر از کیفیت مناسبی بهره مند بوده و پوست آن رنگ روشنی دارد. این نهال مناسب کاشت در ارتفاع 700 تا 1500 متر است و در مناطق گرم تا سرد بازدهی مناسبی دارد.

این نهال گردو اصلاح شده زودبازده بوده و از همان سال اولیه کاشت بار میدهد. حداکثر عملکرد درخت گردو چندلر 7 تن در هکتار است و هر درخت بالغ سالانه تا 70 کیلو گردو خشک تولید می‌کند.

لازم به ذکر است که مراقبت های مورد نیاز را باید به خاطر داشت که می‌توانند در افزایش بازدهی درختان گردو تأثیر مستقیم داشته باشند؛ مواردی مانند هرس، کود دهی، آبیاری، خاک مناسب، سم ‌پاشی و فاصله کاشت درختان و دیگر موارد که می‌توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

گردو چندلر به دلیل داشتن گزرومورفی پایین، نسبت به کم ‌آبی حساس بوده و کاشت آن در مناطق کم آب صحیح نیست؛ در نتیجه گزینه مناسبی برای کاشت دیم به شمار نمی‌رود. مقاومت این گونه در مقابل بیماری‌ها و آفات بالا است و از جهت رشد، سرعت رشد متوسطی دارد. برای گرده افشان می توان از گونه فرانکت برای گردوی چندلر بهره برد.

نهال گردو فرنور پیوندی

دومین نهال گردوی اصلاح شده، نهال گردو فرنور پیوندی:

نهال گردو فرنور، بومی‌ کشور فرانسه می باشد و اصلی ترین شاخصه آن توان بالا نسبت به سرما محسوب می گردد که آن را مناسب کاشت در مناطق سردسیر و در ارتفاعات کرده است.این نهال در ارتفاع 1500 تا 2400 متر نیز رشد و عملکرد خوبی داشته و ریشه هایش به راحتی نمو کرده و با آب و هوای سردسیر، سازش خوبی دارد.

البته باردهی آن از سال اول پس از کاشت شروع شده و مغز این گردو بهتر بوده و رنگ روشن داشته و درشت و لذیذ  می باشد. پوست نازک و کاغذی گردوی فرنور پیوندی یکی از امتیازات این گردو به حساب می‌آید که خارج شدن میوه را از پوسته چوبی، آسان می‌سازد.

این گونه به عنوان یکی از انواع گردو اصلاح شده، شناخته می شود. به دلیل دیر گل بودن، گردوی فرنور، در انتهای فروردین پس از گذشتن سرمای بهار گل می‌دهد و از سرمازدگی محفوظ می ‌ماند و با رعایت تمامی شرایط مناسب جهت افزایش رشد و باردهی، این گونه به راحتی تا 70 سالگی، عملکرد بالای خود را ادامه خواهد داد.

گردو فرنور پیوندی، در مقابل آفات نیز مقاوم می باشد به طوری که در برابر بیماری بلایت که یکی از اصلی ‌ترین بیماری‌ های درختان گردو به شما می‌رود، مقاومت بالایی دارد. این گونه ارتفاع زیادی نداشته و به طور معمول تا حدود هشت متر رشد خواهد کرد. البته باید به شرایط آبیاری، هرس، کوددهی، خاک، فاصله کاشت و سم‌پاشی توجه کافی داشت.

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا

سومین درخت گردو اصلاح شده، نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا:

یکی دیگر از انواع نهال گردو اصلاح شده، نهال گردو ژنوتیپ است که اصلاح نژاد شده و از جهات خصوصیات آن تقویت گردیده است. این گونه بومی ایران است و در ایران اصلاح نژاد شده است. لازم است که بدانید گردوی ایرانی از نظر کیفیت مغز در جایگاه اول در جهان قرار دارد. این گونه گردو مناسب کاشت در ارتفاع 800 تا 1200 متر از سطح دریا است و توان سرمای شدید در مناطق سردسیر را ندارد.

این رقم از نظر سود و صرفه اقتصادی نیز به دلیل باردهی بالا، جایگاه خوبی دارد. رشد آن خوب است، اما به جهت گستردگی، ارتفاع و برگ ها و شاخه ها در جایگاه متوسط رده‌بندی می‌شود.گردو ژنوتیپ پیوندی در مناطق معتدل رشد و عملکرد مناسبی دارد.

میوه این گردو پوستی صاف و کشیده دارد و مغز آن رنگ روشن و طعم خوبی دارد. گردو ژنوتیپ پیوندی، عمر طولانی دارد و حدود 1 دهه عمر می‌کند. در این گونه، گزرومورفی مناسبی در اثر اصلاح نژاد ایجاد شده است، به همین دلیل در برابر خشکی نیز مقاومت مناسبی دارد.

جمع بندی پایانی مقاله نهال گردو اصلاح شده:

گردوهای اصلاح نژاد شده از مقاومت خوبی در برابر بیماری، خشکی و سرمازدگی برخوردار هستند. در این گونه ‌ها با تغییرات ژنتیکی ایجاد شده، نقاط قوت تقویت شده و نقاط ضعف تا حدود زیادی برطرف شده است. در نتیجه انتظار رشد و بازده و باردهی بهتری را می‌توان از آن‌ها داشت. به همین دلایل، درخت گردوی اصلاح شده، طرفداران و خریداران بیشتری نیز دارد.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
34

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.03.20 ج. فرزانه

  باسلام و ادب آیا گردوها اصلاح شده از لحاظ ارزش غذایی با گردوهای طبیعی یکی هست؟
  آیا مصرف مدام آن بر سلامتی تاثیر منفی ندارد و نسبت به گردوهای طبیعی ایران اثر سؤ بر بافته‌ های بدن کودکان و بزرگ سالان ایجاد نمی کند؟
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید ????????

  • 1402.07.27 admin-ariyanahal

   با سلام
   متاسفانه منابع معتبری تا کنون نسبت به کم بودن ارزش غذایی گردو اصلاح شده وجود ندارد. جهت بررسی بیشتر با پزشک مربوطه مشورت کنید. با احترام