معایب گردو تویسرکان: (برسی مزایا و معایب درخت گردوی تویسرکان)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.08.26

مزایا و معایب گردو تویسرکان چیست؟

برخی به اشتباه تصور می‌کنند که اصلیت گردو، متعلق به کشور ما ایران می باشد. این مغز گردو خوشمزه و مغذی بومی مناطقی از آسیای غربی و هیمالیا بوده و بهترین گزینه برای کاشت در مناطق کوهستانی محسوب می‌شود. شاید شما هم نام شهر «تویسرکان» را شنیده باشید.

ردپای مرغوب‌ترین گردوها در سراسر کشور به شهر تویسرکان می‌ رسد. این نام و آوازه به اندازه‌ای است که این شهر به پایتخت گردوی ایران شهرت پیدا کرده است. اما آیا از مزایا و معایب گردو تویسرکان، تا چه اندازه اطلاع دارید؟ پس تا انتها همراه ما باشید.

گردو تویسرکان

معرفی درخت گردو تویسرکان:

گردو تویسرکان یکی از بهترین ارقام گردو در کشور ما ایران است. مهمترین ویژگی این رقم که نظر بسیاری از باغداران را نیز به خود جلب کرده است، سرعت رشد آن است. همچنین این نهال قابلیت کاشت در مناطق مختلفی از کشور را داشته و شما با محدودیت خاصی برای کاشت آن در منطقه‌ای خاص مواجه نخواهید بود.

با وجود اینکه این گردو تویسرکان از مزایا و ویژگی‌های شاخصی برخوردار است، نمی‌توانیم چشم بر روی معایب گردو تویسرکان، بسته و به آن‌ها اشاره نکنیم. البته ذکر معایب درختان مختلف به معنای منفی تعبیر نمی‌شود. بلکه هر درخت و گیاهی با توجه به ویژگی‌هایی که دارد نسبت به ارقام دیگر متمایز بوده و قابلیت کاشت و نگهداری از آن نیز منحصر به‌ فرد خواهد بود.

معایب درخت گردو تویسرکان، ارتفاع زیاد و بارهی پراکنده:

از ابتدایی ترین معایب این درخت می توان به رشد و ارتفاع بسیار زیاد آن اشاره کرد. درست است که از لحاظ اقتصادی برای فروش چوب بسیار مناسب می باشد، اما حین برداشت گردوها با توجه به ارتفاع بیش از 20 متر در درختان بالغ تویسرکان، هر ساله موجب آسیب های زیادی در بین باغاداران می شود.

عمر مفید درخت گردو تویسرکان چقدر است؟

همه ما می‌دانیم که هر گل و گیاهی طول عمر مشخصی دارد که بخشی از آن عمر مفید محسوب می‌شود. منظور از عمر مفید، بازه زمانی است که در آن درخت باردهی و رشد مطلوب و مؤثری دارد. مقدار زمان حداکثری که باردهی مطلوبی گردوی تویسرکان دارد، در حدود 60 سال می باشد که این عدد تا بیش از 100 سال هم با رسیدگی های مناسب می تواند برسد.

نحوه آبیاری درختان گردو:

یکی از معایب گردو تویسرکان؛ به مقدار آبیاری آن مربوط می‌شود. بسیاری از باغداران تازه کار به اشتباه در فصل‌های سرد این نهال را بیشتر از مقدار نرمال آبیاری کرده و باعث آسیب رسیدن به آن می‌شوند. این نهال در فصل پاییز و زمستان به آبیاری احتیاجی ندارد و هر گونه سهل‌انگاری در این زمینه، باعث کاهش رشد و از بین رفتن کیفیت محصول خواهد شد.

مشاهده لیست انواع نهال گردو

آیا تغییر دما بر روی نهال تویسرکان تأثیر می‌گذارد؟

یکی دیگر از معایب درخت گردو تویسرکان، حساسیت بالای آن به تغییر دما است. هر گونه تغییر دمای گرم و سرد در فصول مختلف سال، می‌تواند به این رقم آسیب وارد کند. به همین جهت باغداران باید نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری داشته و از نهال به خوبی محافظت کنند.

زمان گلدهی رقم گردوی تویسرکان:

معایب گردو تویسرکان؛ در واقع ویژگی‌های متفاوت و خاص این رقم را مشخص می‌کنند. یکی دیگر از معایب درخت گردو تویسرکان، اشاره به زمان گلدهی آن دارد. این رقم نسبتا دیرگل می باشد. به همین جهت میزان حساسیت آن نسبت به سرما کمتر اما به گرمای زیاد حساسیت نشان می دهد و می تواند دچتر ریزش گل شود.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو فرنور

نحوه کاشت این نهال گردو:

همان‌طور که اشاره کردیم این رقم یکی از بهترین گونه‌های گردو در ایران است. به نسبت کیفیت و مرغوب بودن این نهال باید از آن در مراحل مختلف رشد مراقبت شود. به عنوان مثال قبل از کاشت لازم است گودال‌های مخصوصی با عمقی مناسب درون زمین آماده شده و به کودهای حیوانی آغشته شده باشند.

جلوگیری از ابتلا به بیماری آب سیاه:

یکی از متداول ترین بیماری های درختان گردو، آفت آب سیاه است که می تواند این درخت گردو را درگیر نماید. یکی دیگر از معایب گردو تویسرکان، نگهداری نسبتا سخت در برابر آفات است. برای این منظور بهتر است قبل از کاشت نسبت به نکات نگهداری آن اطلاعات مناسبیی کسب نمایید.

پیشگیری از سرمازدگی:

حساسیت‌ها و شرایط خاص نگهداری از این رقم جزئی از معایب درخت گردو تویسرکان، محسوب می‌شود. به این دلیل که هر گونه خطا و اشتباه در مراحل کاشت و برداشت به درخت و کیفیت محصول آن آسیب وارد می‌کند. این نهال نیز مانند ارقام دیگر برای رشد به نور مناسب آفتاب احتیاج دارد.

با این تفاوت که در صورت عدم دریافت نور کافی، نهال تویسرکان مقاومت خود در برابر سرما را از دست می‌دهد. به همین منظور برای جلوگیری از سرمازدگی، باید نهال را در منطقه‌ای بکاریم که از رسیدن نور خورشید به اندازه کافی مطمئن شویم.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو

پرورش درختان گردو تویسرکان در چه مناطقی امکان‌پذیر است؟

بهترین منطقه برای کاشت و پرورش این نهال گردو تویسرکان مناطقی با آب و هوای کوهستانی است. البته کاشت آن در مناطق مرطوب، معتدل و نیمه خشک نیز امکان‌پذیر است. با این حال توصیه می‌شود از کاشت این رقم در مناطقی با آب و هوایی کاملا خشک خودداری کنید.

مزایای پرورش درخت گردو تویسرکان:

پیش از این به معایب گردو تویسرکان، پرداختیم که نشان از ویژگی‌های متفاوت این رقم در کاشت و روش‌های نگهداری دارد. یکی از مهمترین مزایای پرورش این نهال، سرعت در زمان گلدهی و باردهی آن است. همچنین عمر مفید اقتصادی آن نیز گزینه مناسبی برای انتخاب این نهال به منظور سرمایه‌گذاری در آینده است.

از دیگر مزایای پرورش این درخت، نحوه گرده‌ افشانی آن است. این رقم برای گرده‌ افشانی به حشرات نیازی نداشته و عمل گرده‌ افشانی توسط موارد طبیعی همانند وزش باد انجام می‌شود. اصلی‌ ترین عامل محبوبیت این درخت، کیفیت محصول آن است. همچنین میزان مطلوب باردهی آن باعث شده تا از این نهال به عنوان رقمی پربار و اقتصادی یاد شود. مغز گردوی بسیار چرب و لذیذی دارد و می توان از معایب آن گذر کرد.

بهترین زمان برای کاشت نهال تویسرکان:

برخی از باغداران فصل پاییز را برای کاشت این رقم انتخاب می‌کنند. کاشت تویسرکان در فصل سرد امکان‌پذیر است، با این تفاوت که باغدار باید به موقعیت جغرافیایی، آب و هوای منطقه نیز توجه داشته باشد. بدین معنا که ممکن است منطقه‌ای در فصل پاییز شرایط لازم جهت کاشت و رشد این نهال را نداشته باشد. در حالت کلی بهترین زمان برای کاشت این رقم فصل بهار است. انتخاب فصل بهار در نتیجه رشد و باردهی درخت نقش تأثیر قابل توجهی دارد.

مشاهده مقاله کاشت درخت گردو

آماده کردن گودال برای کاشت نهال:

در این مطلب به کاشت نهال بالاتر از گودال حفر شده اشاره کردیم. یکی دیگر از موارد مهم که جزء معایب گردو تویسرکان، نیز محسوب می‌شود، در نظر گرفتن عمق زیاد به منظور رشد ریشه بدون هیچ مانعی است. ریشه‌های این رقم از رشد قابل توجهی برخوردار هستند. به همین دلیل هنگام حفر باید محدوده رشد ریشه‌ها را در نظر داشته و گودالی با عمق مناسب حفر کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی معایب گردو تویسرکان:

در ایران ارقام مختلفی از درخت گردو وجود دارد، اما محصول هیچ کدام از این ارقام نمی‌تواند با کیفیت بار این درخت برابری کند. اگر به تازگی در زمینه باغداری مشغول به کار شده‌اید، انتخاب این نهال گزینه‌ ای مناسب برای شما خواهد بود. همچنین در مدت زمانی کوتاه محصولات این درخت آینده‌ای پررونق برای باغ شما رقم خواهند زد. تنها شرط رسیدن به این هدف، آشنایی با مزایا و معایب درخت گردو تویسرکان، و روش‌های نگهداری از این نهال است.

همچنین شما می توانید تنها با یک تماس با متخصصین مشاوره آریا نهال؛ نسبت به خرید و مشاوره جهت احداث باغ گردو نیز اقدام نمایید. اریا نهال یکی از معتبر ترین نهالستان های بازار میوه در ایران می باشد.

منابع:

  1. https://fa.wikipedia.org/
  2. https://goldnahal.ir/
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
10

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معایب گردو تویسرکان: (برسی مزایا و معایب درخت گردوی تویسرکان)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *