معایب درخت گردو: ( هرآنچه از مزایا و معایب نهال گردو باید بدانید)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.09.02

از معایب درختان گردو چه می دانید؟

اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که بعد از کاشت، معایب درخت گردو؛ چه چیزهایی می‌تواند باشد؟ آیا کاشت این نهال می‌تواند برای شما مضراتی را ایجاد کرده و باغ یا باغچه شما را با مشکل رو به رو کند؟ معایب نهال گردو؛ برای دیگر گیاهان و نهال‌هایی که در اطراف آن کاشته شده‌اند چیست؟ آیا می‌توان آن را در هر جایی و در کنار هر محصول دیگری کاشت؟ پاسخ به این پرسش‌ها همگی در این نوشتار بررسی خواهد شد. پس در ادامه با ما باشید.

گردو در بین مغزهای مختلف همواره از خواص بی‌ نظیری برخوردار بوده است. طعم لذیذی که دارد و حضور پررنگ آن در دستور پخت خیلی از غذاهای ایرانی و یا فرنگی نیز به اهمیت حضور آن در رژیم‌های غذایی می‌افزاید. از همین رو کاشت درخت گردو یک امر محبوب و سودآور است. هر ساله بسیاری از کشاورزان و حتی افراد علاقه مند به باغداری، برای کاشت درخت گردو در باغچه‌های کوچک خود اقدام می‌کنند.

معایب نهال گردو

گردو بکارید اما به معایب درخت گردو توجه کنید!

پیش‌تر توضیح دادیم که کاشت درخت گردو به دلیل میوه‌ ی پر طرفداری که دارد، همواره برای هر باغداری یک امر محبوب به حساب می‌آید. خیلی از افراد در باغچه حیاط خود نیز اقدام به کاشت نهال گردو کرده تا از محصول سودآور آن استفاده کنند. اما ما در ادامه این نوشتار معایب نهال گردو، را برای شما بازگو می‌کنیم تا اگر قرار است اقدام به کاشت نمایید از آن مضرات و معایب آگاه بوده و پیش‌بینی‌های لازم را لحاظ کنید. در ادامه به چندی از این معایب اشاره خواهیم کرد.

معایب درخت گردو، ریشه های تنومند آن:

اولین نکته‌ ای که به‌ عنوان یکی از معایب درخت گردو؛ می‌ توان به آن اشاره کرد آسیبی است که این نهال ممکن است به بقیه محصولات و نهال‌ها وارد کند. درخت تنومند گردو، ریشه‌هایی عمیق و پهن در زمین ایجاد می‌کند. این ریشه ماده‌ای به نام ژوگلون را تولید می‌کند که دقیقاً همین ماده می‌تواند به دیگر گیاهان آسیب‌هایی جدی وارد کند.

مواردی از باغداران مختلف، گزارش شده است که بعد از کاشت محصولات دیگر در کنار نهال گردو، آن نهال‌ها جوانه نزده و یا حتی برخی از محصولات بعد از قرار گرفتن در کنار درخت گردو به سرعت زرد و پژمرده شده و در مدت زمان کمی از بین می‌روند.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو پیوندی

پس بنابراین، این یکی از مهم‌ترین معایب نهال گردو؛ خواهد بود. به خصوص برای باغداران و یا کشاورزانی که با محدودیت زمین برای کاشت محصولات مواجه هستند، این موضوع کمی مهم‌تر می‌شود. شاید حتی کسانی که باغچه‌ هایی کوچک دارند بعد از آگاهی از این موضوع کاملاً از کاشت درخت گردو منصرف شوند تا از این طریق بتوانند دیگر محصولات را در باغچه کوچک خود داشته باشند.

گیاهان، حیوانات و حتی انسان، در معرض آسیب:

در بالا از ژوگلون و آسیبی که به دیگر نهال‌ها وارد می‌کند، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین معایب درخت گردو؛ صحبت کردیم. این ماده سمی‌که توسط ریشه نهال گردو ایجاد می‌شود، تمام مواد غذایی خاک اطراف درخت را کشیده و به ساقه‌ها و برگ‌های نهال گردو می‌رساند. برای همین است که حتماً باید فاصله کاشت را نسبت به درخت گردو رعایت کرد.

محصولاتی مانند گوجه فرنگی، انواع سبزیجاتی مانند کلم، کلم پیچ، انواع کاهو و صیفی جات دیگر مانند توت فرنگی، به شدت به ژوگلون حساس هستند. پس در کاشت این محصولات به خصوص در اطراف درخت گردو حتماً تمهیدات لازم را در نظر بگیرید تا معایب درخت گردو، شامل حال دیگر محصولات شما نشوند.

معایب گردو

معایب گردو

تا چه مدت این ماده سمی در خاک باقی می ماند؟

این نکته را نیز همواره باید به خاطر داشته باشید که ماده سمی ژوگلون حتی تا یک‌ سال بعد از حذف درخت گردو از زمین کاشت، نیز ممکن است در خاک آن باقی بماند. پس قبل از کاشت هرگونه محصول در زمین یا اطراف زمینی که قبلاً درخت گردو در آن کاشته شده بوده است، تمامی پیش‌بینی‌های لازم را در نظر گرفته و زمین را کاملاً پاکسازی کنید تا معایب درخت گردو، گریبان گیر دیگر محصولات شما نشود.

خاک پای درخت گردو نه تنها برای محصولات و دیگر نهال‌های اطراف آن، بلکه برای حیوانات نیز می‌تواند مضر باشد. ماده ژوگلون، همانطور که پیش‌تر نیز ذکر کردیم، به شدت سمی است، پس اگر این ماده در اطراف خاک بوده و به بدن حیوانات وارد شود، می‌ تواند آسیب زیادی به سلامتی آن‌ها برساند. حال نکته‌ی مهم این است که معایب درخت گردو؛ نه تنها شامل حیوانات و دیگر گیاهان که حتی شامل حال انسان‌ها نیز می‌شود. در ادامه بیش‌تر در رابطه با این موضوع صحبت خواهیم کرد.

مشاهده لیست انواع نهال گردو پر فروش در دنیا

معایب درخت گردو، برای انسان:

حال در این قسمت معایب نهال گردو؛ برای انسان را بررسی می‌کنیم. ژوگلون که پیش‌تر از آن سخن گفتیم در چوب درخت گردو نیز وجود دارد. اگر بدن شما به این ماده حساسیت فراوانی داشته باشد، حتی خاک اره‌های آن در هنگام برش چوب درخت گردو نیز می‌تواند در پوست شما ایجاد قرمزی و خارش و به وجود آمدن التهاب کند. پس حساسیت‌های پوستی یکی از معایبی است که این نهال برای بدن انسان دارد.

یکی‌ دیگر از این مضرات ترشح بیش از حد ‌دی‌ اکسید کربن توسط درخت گردو است. عمل فتوسنتز مانند هر درخت دیگری، برای نهال گردو نیز با گرفتن اکسیژن توسط نهال، و آزاد کردن ‌دی‌ اکسید کربن همراه است. اما سطح بزرگی که این درخت با برگ‌ های پهن خود دارد، باعث شده است که میزان ‌دی‌ اکسید کربن تولیدی نسبت به هر گیاه دیگری بیش‌تر باشد.

تا چه اندازه می تواند دی اکسید کربن مشکل ساز شود؟

در طول شب که نور خورشید وجود ندارد، معایب درخت گردو؛ از نظر تولید ‌دی‌ اکسید کربن خیلی بیش‌تر نمایان می‌شود. میزان تولید این ماده سمی برای انسان، به بیش‌ترین حالت ممکن برای درخت گردو می‌رسد و حتی می‌تواند باعث خفگی و سنگینی نفس و ایجاد درد در قسمت قفسه سینه برای انسان‌ها شود. به همین دلیل است که از گذشته تا کنون خوابیدن زیر درخت گردو به خصوص در شب هنگام، اکیداً ممنوع بوده است.

البته در خیلی از منابع آمده است که خفگی و تنگی نفس ناشی از خوابیدن در زیر درخت گردو برای مدت طولانی، نه تنها به دلیل تولید ‌دی‌ اکسید کربن توسط این گیاه، بلکه به‌دلیل همان ماده ژوگلون نیز است. این ماده سمی‌ که حتی در هوای اطراف درخت گردو وجود دارد نیز می‌تواند به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین معایب نهال گردو، برای انسان بوده و از نظر درجه سمی بودن، حتی باعث مرگ افراد شود.

جمع بندی نهایی معایب درخت گردو:

آن چه در این جا بدان اشاره کردیم، بررسی معایب درخت گردو؛ بود. محصولی که با توجه به خواص و طعم لذیذ مغز آن، تصور می‌شود که به‌طور کامل سودآور است، اما در عین حال می‌تواند مضراتی نیز داشته باشد. همانطور که در نوشتار بالا اشاره کردیم، ماده ای سمی به نام ژوگلون می تواند به محصولات کاشته شده در اطراف درخت گردو آسیب برساند.

البته این ماده و همچنین میزان زیادی از ‌دی‌ اکسید کربن که توسط درخت گردو تولید می‌شود، معایبی هستند که این نهال برای انسان نیز می‌تواند داشته باشد. در هر صورت با رعایت تمامی نکات مربوط به کاشت نهال گردو و رعایت فاصله مناسب برای کاشت دیگر محصولات، می‌توان از ایجاد و آسیب‌رسانی خیلی از معایب نهال گردو، جلوگیری کرد.

پیوست معایب درختان گردو:

  1. https://newswire.caes.uga.edu/story/3629/killer-tree.html
  2. https://goldnahal.ir
  3. https://drnahal.ir
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
28

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معایب درخت گردو: ( هرآنچه از مزایا و معایب نهال گردو باید بدانید)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *