معایب گردو چندلر: (برسی مزایا و معایب درخت گردوی چندلر)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.08.28

مقدمه ای بر معایب درخت گردو چندلر:

گردوها نژاد مختلفی دارند و علاوه بر کیفیت میوه و مغز، وابسته به شرایط جغرافیایی و سازگاری آن‌ها با اقلیمی که در آن کاشته می‌شوند و دیرگل و زودگل بودن و میزان باردهی و زودبازده بودن خریداری می‌شوند. بنابراین هر گونه یا واریته ممکن است امتیازات یا معایبی داشته باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد. در این مقاله قصد داریم به معایب گردو چندلر و مزایای یا امتیازات آن بپردازیم و با این گونه بیشتر آشنا شویم، پس تا انتها همراه ما باشید.

گردو چندلر

درخت گردو چندلر

بررسی مزایا و معایب گردو چندلر:

معمولاً عادت داشتیم تا گردوی با پوست خریداری کنیم، چون شنیده بودیم که مواد مغذی داخل مغز گردو ممکن است با مجاورت هوا زود از بین برود یا به عبارت دیگر اکسیده شود. اما یک بار که گردو خریدیم و بردیم خانه برای استفاده، چشم شما روز بد نبیند که چه گردویی بود. هر بار که می‌خواستیم گردو را بشکنیم، واقعاً چالش داشتیم. اینقدر شکستن آن گردو سخت بود که بیشتر مغز گردو از بین می‌رفت و خرد می‌شد و عملاً چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

به قول آنهایی که اهل فن هستند؛ گردوش سوزنی یا جوالدوزی بود و داخل پوسته چوبی‌ اش، یک پوسته اضافه هم داشت که چنان به مغز گردوها متصل بود که خیال رها کردن آن‌ها را نداشت. کلی پشیمان شدیم که چرا مغز گردو نخریدیم و گردوی با پوست خریدیم!

در سال‌های اخیر برای حفظ مزایای برخی از گونه‌ها و برطرف کردن معایب آن‌ها، اصلاح نژاد صورت گرفته است و سعی بر آن بوده است تا با توجه به برتری‌های برخی گونه‌ها از جهت میزان باردهی و مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها و همچنین زود به بار نشستن و کنترل قامت درختان گردو که باعث برداشت راحت‌تر محصول می‌گردد، تغییراتی در نژاد آن‌ها صورت گیرد و مزایای گونه‌های مختلف تقویت شود.

معرفی کلی درخت گردو چندلر:

یکی از ارقام پرفروش نهال‌، گردو چندلر است که بومی‌ کشور آمریکا است و یک نهال اصلاح نژاد شده محسوب می‌شود. نهال گردو چندلر برای اولین بار در کالیفرنیا پرورش داده شد و نام خود را از نام ویلیام چندلر، کارشناس و محقق میوه‌ جات گرفته است. در سراسر دنیا این گونه گسترده شده است و با اصلاحاتی که روی نژاد آن صورت گرفته است، به یکی از نهال‌های گردو پرطرفدار تبدیل شده است.

گردو چندلر، گونه‌ ای با صرفه اقتصادی مناسب است که میوه‌ ای متوسط و تقریباً بیضی شکل با پوست نسبتاً صاف و مغز سنگین تولید می‌کند. درخت گردو چندلر به 1000 ساعت سرما نیاز دارد و در دسته درختان گردو دیرگل قرار می‌گیرد. مقاومت خوبی در برابر سرما و آفات از خود نشان می‌دهد و به طور معمول در ارتفاع 700 تا 1500 متر از سطح دریا کاشته می‌شود.

یک باغدار می‌تواند از درخت گردو چندلر جوان حدود 100 کیلو گردو تازه و از یک درخت بالغ حدود 300 تا 250 کیلو گردوی سبز به دست بیاورد. معمولاً درخت گردو چندلر از سال اول یا دوم بار می‌دهد و از سال پنجم بادهی آن، صرفه اقتصادی دارد. گردوی چندلر گونه خود گرده‌ افشان نیست و رقم گرده‌ افشان آن فرانکت است. در گردو چندلر، علاوه بر شاخه‌های بالغ، شاخه‌های جانبی جوان نیز میوه می‌دهند.

مطالعه مقاله معایب گردو ژنوتیپ

درخت گردو چندلر

معایب گردو چندلر چیست؟

درخت گردو چندلر جزء ارقام پایه بلند محسوب می‌گردد که در گروه درختان گردو قدیمی دسته‌بندی می‌گردد. شاید بتوان گفت این درخت گردو با وجود مزایای بسیار زیادی که دارد، معایبی نیز داشته باشد. پایه بلند بودن این درخت شاید اشکالاتی ایجاد نماید که در تمام درخت‌های گردوی پایه بلند مشترک است.

 • برداشت محصول: گستردگی شاخه‌ های این درخت و میزان باردهی بالای آن با توجه به ویژگی باردهی در سرشاخه‌ های جانبی، برداشت محصول را کمی وقت‌ گیر می‌نماید که البته برای باغداران دوست داشتنی می باشد.
 • آبیاری: این گونه دارای ریشه‌ های عمیق و گسترده است، بنابراین اگر میزان بارش باران کم و به ندرت باشد، توجه به دفعات آبیاری لازم است؛ این درخت گردو مناسب کاشت دیم نیست.
 • کوددهی: رشد زیاد این گونه در مقایسه با دیگر درختان گردوی پایه کوتاه و عمق ریشه‌ها، مصرف کود را در درخت گردو چندلر افزایش می‌دهد.
 • سخت شدن هرس: به دلیل اینکه ارتفاع پایه ی آن متوسط می باشد، کار هرس شاخه‌ ها قدری چالش برانگیز می کند. این درخت دارای شاخه‌های گسترده است و این شاخه‌ها در زوایای مختلف رشد می‌کنند.
 • سم‌ پاشی: انجام سم‌ پاشی نیز با توجه به حجم شاخه‌ ها و گستردگی آن‌ها و پایه‌ بلند بودن گردوی چندلر نیاز به کار بیشتر و استفاده از حجم بیشتری از سم دارد.
 • سایز درخت: این درخت به دلیل رشد زیاد و گستردگی شاخه‌ها که ممکن است در باغات بزرگ یک مزیت محسوب شود، گزینه خیلی مناسبی برای باغ‌های کوچک نخواهد بود.

پرورش نهال گردو چندلر، مناسب چه مناطقی نیست؟

نهال گردوی چندلر در ارتفاع 750 تا 1500 متر از سطح دریا بهترین میزان عملکرد و رشد را برای خود رقم می زند بنابراین در ارتفاعی بالاتر از این اندازه یا کمتر، رشد خوب و مناسبی نخواهد داشت. دمایی که در آن نهال گردو چندلر از نظر نیاز سرمایی رشد خوبی دارد و همچنین سرمایی که مقاومت می‌ کند بین 5 درجه تا صفر درجه  می باشد، بنابراین گروهای  چندلر مناسب کاشت در مناطق خیلی سردسیر نیست و دمای زیر صفر و ارتفاع بیشتر از 1500 یا کمتر از 700 به آن آسیب می‌رساند. ازجمله معایب گردو چندلر، این است که به دلیل گزرو مورفی پایین، مناسب کاشت در مناطق خشک نیست.

مشاهده لیست انواع نهال گردو مقاوم به سرما و گرما

معایب مغز گردو چندلر:

نهال گردو چندلر به دلیل اصلاح نژاد از کیفیت بالایی برخوردار است و مغز و میوه آن نیز با کیفیت است. به همین دلیل، ایرادات قبلی اصلاح شده است و نهالی با مزیت‌های بسیار ارائه شده است. مغز گردوی چندلر سفید رنگ بوده و دارای پوسته نازک است.

گردو چندلر نسبتاً بزرگ است و وزنی حدود 70 تا 75 دارد که نسبتاً اندازه مناسبی است؛ از معدود معایب گردو چندلر، این است که چون پوست نازکی دارد، اگر قصد کاشت میوه یا دانه گردو را دارید، می‌بایست درهنگام کاشت، دقت کنید که به پوسته آسیب نرسد.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو

مزایای پرورش درخت گردو چندلر چیست؟

همانطور که گفتیم این گونه اصلاح نژاد شده است؛ به همین خاطر رقمی پربار، زود بازده، تا حدود زیادی مقاوم و دارای محصول با کیفیت و مرغوب بوده که بسیار خوش‌طعم و ممتاز است. این درخت دیرگل بوده، بنابراین نسبت به سرمای بهاره مقاوم است، اگر چه که نسبت به سرمای شدید زمستان، حساس است.

مزایای مغز گردو چندلر:

مغز گردو چندلر علاوه بر تمام مزایایی که برای مغز گردو وجود دارد و ثابت شده است، املاح و ویتامین‌ها و اسیدهای چرب مفید امگا و آنتی‌اکسیدان فراوان، دارای مغز سفید، چرب، خوشمزه، با کیفیت، سنگین و با درصد وزن و چربی مناسب است. پوسته نسبتاً نازکی دارد که به راحتی شکسته می‌شود و از مغزها گردوهای معروف و پرخاصیت در سراسر جهان است.

گردوی چندلر مناسب چه آب و هوایی است؟

این درخت گردو مناسب کاشت در مناطق معتدل تا نسبتاً معتدل تا کوهستانی است و شاید بتوان یکی از معایب درخت گردو چندلر، را این دانست که در ارتفاع بالاتر از 1500 به بالا، عملکرد چندان مناسبی نخواهد داشت. البته به دلیل دیرگل بودن، مناسب مناطقی است که آب و هوای نسبتاً سرد در بهار دارند و یا دارای سرمای بهاره هستند. گزرو مورفی پایین آن ایجاب می‌کند که در مناطق با آب و هوای خشک رشد مناسب نداشته باشد.

مطالعه مقاله کاشت درخت گردو

جمع ‌بندی و نتیجه ‌گیری مزایا و معایب گردو چندلر:

درخت گردو چندلر از ارقام بسیار معروف و پرطرفدار در جهان محسوب می‌شود که از گونه درختان گردوی پایه بلند است. دارای شاخه‌های گسترده و بلند است که البته در شاخه‌های جانبی نیز دارای میوه است به همین دلیل از گونه‌های پربازده است که مغز با کیفیت و مناسب و خوبی دارد که سفید و خوشمزه و مرغوب است.

البته درخت گردو چندلر مناسب مناطقی که دارای سرمای شدید زمستانی هستند نیست و در ارتفاعات بسیار بالا هم عملکرد چندان مناسبی ندارد. به دلیل همین ممکن است تا حدودی برداشت محصول، سم‌پاشی و هرس و کود دادن آن راحت نباشد و بتوان این موارد را جزء معایب گردو چندلر، برشمرد که البته در مورد تمامی درختان گردوی دیگر هم این امر صدق می کند.

شما همچنین می توانید در صورت تمایل به خرید نهال گردوی چندلر، با کارشناسان اریا نهال تماس بر قرار نموده و نسبت به خریداری نهال گردوی مورد نظر خود اقدام نمایید. آریا نهال یکی از معتبرترین نهالستان های فروش انواع نهال گردو با مجوز رسمی از جهاد کشاورزی در ایران می باشد. فروش تمامی ارقام با ضمانت بازگشت کالا و گواهی اصالت ارائه می گیرد.

منابع مقاله معایب گردو چندلر:

 1. https://www.chandlerorchards.com/chandler-walnut
 2. https://goldnahal.ir
 3. https://www.emircevizfidani.com/chandler-walnut-tree.php
 4. https://garden-en.desigusxpro.com/oreh/chandler.html
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
91

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1403.01.13 ناصر محی الدین

  با عرض سلام
  چه نوع گردویی برای ارتفاعات کلاردشت که رطوبت بالایی هم دارد مناسب است

  • 1403.01.16 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   نهال های گردو تویسرکان، فرنور، چندلر و ژنوتیپ برای مناطقی که از رطوبت و سرمای بالایی برخوردار هستند، مناسب می باشند.

 • 1402.10.24 محمد رضا

  سلام
  میشه لطفا آیدی یکی از متخصصین تون رو بهم بدین ؟
  میخواستم درباره نهال های گردو ، باغداری و گشت اون سوالاتی رو بپرسم . همچنین ایده های هم خودم دارم که دربارش می‌خواستم با یه متخصص در این زمینه مشورت کنم ؟

  • 1402.10.26 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از شرایط خرید نهال می توانید با شماره 09143336024 تماس حاصل فرمایید.

 • 1402.06.29 حسين فرهادی

  سلام وقت بخیر
  بهترین رقم گردو و بادام برای کشت در منطقه شبستر با ویژگی های زیر چه رقمی می باشد
  ارتفاع۱۴۷۰متر
  دارای زمستان های سرد و سرمای بهاره(تقریبا هر سال بادام های بومی دچار سرما زدگی می شود)
  ایستگاه کلاغ های مهاجر در مرداد و شهریور

  • 1402.07.09 ariyanahal

   درود برشما
   بهترین رقم، نهال بادام فرانیس، نهال بادام اذر، نهال بادام تونو، نهال بادام سنگ برای مناطق سردسیری می باشد. همچنین بهترین رقم گردو برای مناطق سردسیری، نهال گردو فرنور پیوندی، نهال گردو اسرائیلی و نهال گردو کانادایی می باشد. با احترام

 • 1402.06.05 اکبر فتح اللهی

  سلام آیا گردوی چندلر برای دامنه های سهند در آذربایجان شرقی جواب می‌دهد

  • 1402.07.09 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   نهال گردوی مراغه ای و گردوی ژنوتیپ بسیار مناسب منطقه شما می باشد.

 • 1402.03.16 عبدالعزیز فرهادی

  باعرض سلام امکانش هست دوکیلو گردوی چند لر و دوکیلو گردوی پکان ازشما خریداری کنم و مشخصات محصول دربسته بندی نوشته شده باشد. درمناطق گرمسیری با ارتفاع 50 متر از سطح دریا با خاک کشاورزی مرغوب متوسط بار در یک باغ یک هکتاری چقدر خواهد بود ؟ دمای هوا صفر درجه چند بار درزمستان تا چهل درجه درتابستان .

  • 1402.07.09 ariyanahal

   درورد بر شما سایت آریا نهال مخصوص فروش نهال می باشد. ضمن آنکه نهال گردوی پکان و رقم بومی گردوی گرمسیری در منطقه خود مناسب می باشد. همچنین میزان باردهی نهال گردوی پکان از هر درخت 40 کیلو می باشد.

 • 1402.03.05 یاسین

  با سلام و عرض ادب ماگردوی چندلر داریم سه ساله و چهار ساله اما مغز گردو پر نمی شود علت یا کمبودی دارد؟؟؟

  • 1402.07.09 ariyanahal

   سلام و عرض ادب
   شما می توانید مشکلاتی از قبیل شرایط آب و هوایی، رطوبت، نوردهی، کوددهی و سم پاشی دقیق و اصولی و همچنین بیماری بلایت را توسط مهندسین این زمینه بررسی کنید.

 • 1401.12.24 محمد

  باسلام و عرض ادب
  عذر میخوام گردوی چندلر برای کاشت داخل حیاط کوچک مناسب هست؟

  • 1401.12.27 ariyanahal.ir

   سلام عرض ادب وقت بخیر. اگر می توانید به شعاع 6 متری ان را خلوت نگه دارید بله امکانش هست. با احترام

 • 1400.11.29 ابراهیم

  سلام جناب مهندس میشه به درخت گردو اسرائیلی پیوند بزنم؟

  • 1400.11.30 ariyanahal.ir

   سلام و درود. معمولا پیوند به روی یک پایه و نژاد برتر صورت می پذیرد، اما در صورت صلاحدید امکانش هست.