معرفی انواع درخت خرمالو پربار ایرانی و خارجی

دسته بندی: جدیدترین مقالات
1403.02.20

خرمالو از خانواده Rosaceae و از جنس Malus محسوب می‌شود. این میوه در انواع مختلفی از جمله خرمالو سیبی، خرمالو گوجه‌ای و خرمالو موزی شناخته شده است. انواع درخت خرمالو غنی از فیبر، ویتامین C و آنتی‌اکسیدان‌ها می باشند که برای سلامت قلب، پوست و سیستم ایمنی بسیار مفید است.

بنابراین، یک درخت مهم در زمینه خوراکی و درمانی به شمار می‌رود که مورد توجه خاص و عام قرار گرفته‌است. در ادامه به بررسی انواع نهال خرمالو پرداخته‌ایم؛ پس تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی انواع نهال خرمالو

خرمالو یکی از میوه‌های مورد علاقه بین طیف گسترده‌ای از افراد جامعه است. انواع خرمالو درختچه‌هایی هستند که در اقصی نقاط کشور قابل کشت و برداشت می باشند؛ با این شرط که با توجه به ویژگی‌های آن در مناطق درست کشت داده شوند. در ادامه چند نمونه از ارقام مختلف نهال خرمالو را به شما معرفی کرده‌ایم.

آشنایی با نهال خرمالو سیبی

خرمالو سیبی یا هاچی از جمله انواع درخت خرمالو محسوب می‌شود که از کیفیت خوبی برخوردار است. فروش محصولات این درخت در بالاترین حد بین انواع نژاد خرمالو قرار دارد. میوه آن به‌شدت خوش خوراک و بزرگ است و همچنین طعم گس و شیرینی را به خود اختصاص می‌دهد.

ویژگی جالب این درخت، خود بارور بودن آن است که بدون نیاز به رقم گرده‌افشان قابل باردهی خواهد بود. این یعنی زحمت شما برای پرورش این نهال زیاد نمی‌شود. با وجود سنگین و درشت بودن خرمالوهای این درخت، بخاطر داشتن شاخه‌های محکم و مقاوم به روی زمین نمی‌ریزند.

نیاز سرمایی این نوع از انواع نهال خرمالو باعث شده تا به خوبی بتواند در دمای پایین دوام بیاورد و رشد کند.

درخت خرمالو سیبی

شرایط درخت خرمالو گوجه‌ای

درخت خرمالو گوجه‌ای نورگرایی بالایی داشته و باید در منطقه‌ای با آفتاب کافی کشت شود. همچنین نیاز به آبیاری منظم دارد. معمولاً میوه‌های خرمالو گوجه‌ای در پاییز برداشت می‌شوند؛ اما باید صبر کرد تا میوه‌ها به طور کامل رسیده و آماده برای خوردن سوند تا فرآیند برداشت محصول صورت بگیرد.

گل‌های این نمونه از انواع نهال خرمالو به رنگ سفید یا صورتی دیده می‌شوند که در بهار ظاهر جذابی در باغ شما ایجاد خواهند کرد. این گل‌ها بسیار زیبا و خوش عطر و بو هستند. علاوه‌بر این، ارتفاع درخت خرمالو گوجه ای به ۴ الی ۵ متر می‌رسد.

بهترین عملکرد این درخت را در آب و هوای معتدل تا نیمه‌گرمسیری مشاهده خواهید کرد. در کل برای کاشت این نهال در نواحی آب و هوایی مختلف مشکلی ندارید اما بهتر است که در مناطق کوهستانی و خیلی سرد کشت نشوند. مهم ترین نکته درباره خاک این نهال این است که باید سبک و زه‌کشی شده باشد.

جهت دیدن نمونه های بیشتر نهال خرمالو و استعلام قیمت آن ها بر روی عبارت نهال خرمالو کلیک نمایید.

معرفی نهال خرمالو گوجه ای

بررسی درخت خرمالو موزی

در بین انواع درخت خرمالو لقب عجیب‌ترین و متفاوت‌ترین شکل میوه‌ها به خرمالو موزی می‌رسد. این میوه چیزی بین انبه و خرمالو به نظر می‌رسد که عده کثیری بخاطر ظاهر متفاوتی که دارد، به تهیه آن اقدام می‌کنند.

این نمونه تجاری از انواع نهال خرمالو به‌شدت برای کاشت در ایران مناسب است؛ زیرا توانایی بالایی در تحمل خشکی و سرما دارد و می تواند خود را با شرایط آب و هوایی ایران تطبیق ‌دهد.

از طرف دیگر، اگر به‌دنبال بهترین عملکرد از این درخت هستید، باید به شما بگوییم که در مناطق گرمسیری این عملکرد را مشاهده خواهید کرد. از آن‌جایی‌که درخت خرمالو موزی زودرس محسوب می‌شود، احتمال اینکه تحت تاثیر آب و هوای خیلی سرد قرار بگیرد و کیفیت میوه آن کم شود، وجود دارد. بنابراین، در کاشت این نهال در مناطق گرم و معتدل شکی به دل راه ندهید.

این درخت خودگرده‌افشان بوده و نیازی به کاشت رقم گرده‌افشان در کنار آن نخواهید داشت. نام دیگر این گیاه درخت خرمالو انبه‌ای است؛ زیرا همانطور که گفتیم به انبه نیز شباهت‌هایی دارد.

نهال خرمالو موزی

شرایط نگهداری از درخت خرمالو

انواع درخت خرمالو، با میوه‌های خوشمزه و طعم بی‌نظیرشان، از جمله درختان میوه‌ای محبوب در باغ‌ها و باغچه‌ها هستند که عده زیادی از باغداران به کاشت و پرورش آن‌ها می‌پردازند. برای داشتن درختان خرمالو سالم و با عملکرد بالا، وظیفه‌ای که به عهده دارید، ایجاد شرایط نگهداری مناسب است. در ادامه، راهکارهایی برای نگهداری از انواع نهال خرمالو را ارائه داده‌ایم.

تعیین مکان و فاصله مناسب برای کاشت

جالب است بدانید که بیشتر نمونه‌هایی که در انواع درخت خرمالو بررسی کرده‌ایم، برای رشد و تولید میوه به نور آفتاب نیاز دارند. بنابراین، انتخاب مکانی با نور مناسب برای کاشت درختان بسیار حائز اهمیت است.

همچنین، خاکی که بافت مناسب و دارای زهکشی خوبی باشد برای رشد سالم درختان ضرورت دارد. از دیگر نکات مهم، می‌توان به رعایت فاصله مناسب بین نهال‌ها اشاره کرد که باید در حد استاندارد ۴*۴ باشند تا نورگرایی هر یک از ارقام برطرف شود.

روش و زمان منظم و معقول در آبیاری

این ارقام میوه نیاز به آبیاری منظم دارند تا رشد بهینه‌ای داشته باشند. با این‌حال، باید توجه داشته باشید که خرمالوها حساسیت زیادی به آبیاری بیش از حد دارند. در نتیجه، بهتر است زمان‌بندی آبیاری را به گونه‌ای تنظیم کنید که خاک رطوبت کافی داشته باشد اما آب به طور زیادی در خاک نماند که باعث خفگی ریشه‌ها شود.

کنترل آفات و بیماری‌های انواع درخت خرمالو

یکی از چیزهایی که درباره جلوگیری از بیماری و آفات انواع نهال خرمالو صدق می‌کند، ایجاد تهویه مناسب برای آن‌ها به شمار می‌رود. هرس‌کردن و جدا کردن شاخه و برگ‌های اضافه و پاک کردن خاک از علف‌های هرز باعث افزایش تهویه و جلوگیری از رشد علف‌های هرز می‌شود.

می‌توانید از روش‌های شیمیایی مانند سموم و حشره‌کش‌ها نیز برای کنترل آفت و بیماری‌ها بهره ببرید.

کنترل انواع بیماری های نهال خرمالو

فاکتورهای مهم در خرید درخت خرمالو

حالا که با انواع درخت خرمالو آشنا شده‌اید و دوست دارید شروع به کاشت و پرورش آن کنید، باید فاکتورهای مهم در زمان خرید را بشناسید. در ادامه این فاکتورها را بررسی کرده‌ایم.

  1. انتخاب گونه مناسب:

در هنگام خرید انواع درخت خرمالو، باید از گونه‌ای که با شرایط آب و هوایی و خاکی منطقه شما سازگاری دارد، استفاده کنید. برخی از انواع خرمالو شامل خرمالوهای گرمسیر و سردسیر هستند که در شرایط آب و هوایی مخالف، عملکرد واقعی خود را از دست داده و آنطور که باید و شاید رشد نمی‌کنند.

  1. خرید از نهالستان معتبر:

انتخاب منبع خرید نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. بهتر است نهال‌های خرمالو را از فروشندگان معتبر و قابل اعتماد خریداری کنید. با مشاوره افراد متخصص و تجربه‌ای که در زمینه خرید نهال دارند، می‌توانید بهترین نهال را انتخاب کنید.

  1. قیمت و هزینه:

قیمت نیز یکی از فاکتورهای مهم در خرید انواع درخت خرمالو یا به‌طور کلی انواع نهال‌ها است. قیمت نهال‌ها باید با کیفیت و ویژگی‌های آن ها متناسب باشد. قبل از خرید، قیمت‌ها را از منابع مختلف استعلام بگیرید سپس، برای خرید مراجعه کنید.

  1. به‌دست آوردن اطلاعات درباره شیوه نگهداری:

هنگام خرید نهال خرمالو، باید دریابید که نهال‌ها بعد از خرید نیازمند چه مراقبت و نگهداری‌هایی هستند. اطمینان حاصل کنید که نهال‌ها در زمان حمل و نقل به صورت صحیح بسته‌بندی شده‌اند و در طول مسیر آسیب نمی‌بینند. همچنین، باید راهنمایی‌های لازم درباره آبیاری، تغذیه و مراقبت از نهال‌ها را از فروشنده یا متخصصان مربوطه دریافت کنید.

کلام پایانی در ارتباط با انواع درخت خرمالو

در این مطلب به‌طور ویژه به بررسی انواع درخت خرمالو، فاکتورهای مهم خرید آن و بررسی شرایط حفظ و نگهداری از گونه‌های مختلف این نهال پرداخته‌ایم. شما با استفاده از نکات گفته شده می‌توانید بهترین انتخاب را در زمینه ی خرید نهال خرمالو از نهالستان معتبر آریا نهال داشته باشید و به پرورش این نهال در باغ یا حیاط کوچک و باصفای منزل خود بپردازید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
3

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “معرفی انواع درخت خرمالو پربار ایرانی و خارجی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *