نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده:

هنگامی که در حیاط یا باغ خود نهال جدیدی می‌کارید، باید بدانید که تا به ثمر رسیدن این نهال‌ ها، شما ملزم به مراقبت ویژه از آنان هستید. نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ به عوامل متعددی بستگی دارد که با در نظر گرفتن این موارد، از غرق‌آبی کردن نهال و یا تشنه نگه داشتن آن‌ها پیشگیری می‌کنید.

در واقع اگر شما در عرصه باغداری یا کاشت نهال، تازه‌ کار باشید، با سوالات زیادی مواجه خواهید بود، از جمله اینکه آبیاری نهال میوه، باید در چه فاصله زمانی انجام شود؟ چه مقدار آب باید به درختان داده شود؟ نحوه آبیاری در هر فصل چه تفاوتی دارد و آیا پیوندی بودن نهال در میزان آب دریافتی آن تاثیر دارد یا خیر؟ برای یافتن پاسخ این سوالات و نکات دیگری که قطعا در فرآیند به ثمر رساندن نهال‌ها به کارتان خواهد آمد، ادامه مطلب را بخوانید.

آبیاری نهال

میزان آبیاری نهال پیوندی چقدر باید باشد؟

اگر یک نهال پیوندی در حیاط کاشته‌اید یا بخشی از باغ خود را به این دست نهال‌ها اختصاص داده‌اید، باید بدانید که نگهداری و مراقبت از این نهال‌ها نیازمند توجه بیشتری است. فرآیند پیوند، عملیات دشواری است که باید شرایط محیطی و آب کافی در دسترس گیاه باشد، تا از شوک پیوند جان سالم به در ببرد.

بسیاری از نهال‌های پیوندی به علت اشتباه بودن نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، از بین می‌روند. بنابراین اگر مقاصد اقتصادی را از کشت نهال‌ها دنبال می‌کنید، سطح اطلاعات خود را در این باره ارتقا دهید.

چرا نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، مهم است؟

همه ما در دوران مدرسه آموخته‌ ایم که همه درختان، آب را از ریشه خود جذب می‌کنند. وقتی برای زیباسازی حیاط منزل نهال می‌خرید و یا قصد سودآوری از کشت نهال در باغ و زمین خود را دارید، به ریشه نهال‌ها دقت کنید. اغلب آن‌ها ریشه‌هایی کوتاه، تازه درآمده و کم جان و بعضا آسیب دیده دارند. نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ اگر منظم برنامه‌ ریزی شود، فرآیند بازسازی ریشه‌ ها با سرعت بیشتری انجام خواهد شد و اصطلاحا پای نهال در زمین سفت می‌شود.

نهال تازه کاشته شده را باید چند وقت به چند وقت آبیاری کرد؟

همه ما وقتی در حال آموزش موضوعی هستیم، دلمان می‌خواهد که به ساده‌ترین زبان مفاهیم به ما تعلیم داده شود. بنابراین نسخه‌ای که می‌توان برای آبیاری نهال میوه، و به طور کلی، تمامی نهال‌های تازه غرس شده پیچید، این است که در هفته اول غرس نهال،  هر روز بسیار کم آن‌ها را آبیاری کنید. می‌توانید این مطلب را در قالب جدول تنظیم کنید تا راهنمای نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، برای شما باشد.

در هفته دوم میزان آبیاری را به دو بار در هفته برسانید و این سبک را برای یک ماه بعد هم ادامه دهید. البته اگر در شهرهای پر باران زیست می‌کنید، مهم است که در حد فاصل دو آبیاری شما، بارندگی به قدری نبوده باشد که ریشه‌ها را سیراب کند. البته نوع نهال مورد نظر هم مهم می باشد. برای مثال نهالی همانند نهال بادام به نسبت نهال گردو اب کمتری نیاز دارد.

آبیاری نهال تازه کشت شده

در هنگام آبیاری نهال تازه کشت شده توجه به چه مواردی الزامی است؟

  • اگر می‌خواهید یک باغدار موفق باشید یا نهالی که در حیاط خانه کاشته‌ اید، خیلی زود به ثمر بنشیند و بار دهد، اطلاعات خود را بالا ببرید تا به صورت حرفه‌ای به گیاه خود رسیدگی کنید.
  • این عملیات را به بعد از ظهر و بعد از کاهش گرمای روز موکول کنید؛ چراکه در این صورت مطمئن هستید که آب بلافاصله تبخیر نمی‌شود و ریشه‌ها فرصت کافی برای جذب رطوبت را پیدا می‌کنند.

نحوه آبیاری در سال اول کشت نهال باید چگونه باشد؟

پیشتر درباره نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، و اینکه در هفته اول غرس هر روز و در هفته دوم، آبیاری را به دو بار در هفته برسانید، مطالبی ارائه شد. پس از یک ماه و نیم و در حدود پنج هفتگی نهال شما، آبیاری را باید به هر هفت تا 14 روز کاهش دهید. این روند معمولا تا چند سال اول کاربردی خواهد بود.

قاعده کلی که باید به ذهن بسپارید و مانند یک باغدار حرفه‌ای به آن عمل کنید، این است که باید به تأمین آب برای نهالی که تازه کاشته شده است ادامه دهید تا ریشه‌های آن رشد کنند و در دل خاک مستحکم شوند.

چه هنگامی نهال به آب بیشتری نیاز دارد؟

علی رغم قاعده‌هایی که گفته شد و آموزش‌هایی که مطرح گردید، شما نمی‌توانید برنامه‌ای برای نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، در نظر بگیرید،  بدون این که به اندازه نهال در هنگام کشت توجه کنید. هرچه نهال در زمان کشت بزرگ‌تر باشد، مدت بیشتری طول می‌کشد تا سیستم ریشه ایجاد شود و هر آبیاری نهال میوه، به آب بیشتری نیاز دارد.

نهالی که در هنگام غرس، قطر 2.5 سانتی متری دارد، باید به مدت یک سال و نیم در هر آبیاری 5/5 لیتر آب دریافت کند. با در نظر گرفتن این موارد، به شیوه اصولی از نهال‌های خود مراقبت می‌کنید.

کدام عوامل محیطی در میزان آبیاری نهال تازه کاشته شده، تاثیر دارند؟

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ به مواردی مانند میزان بارندگی بستگی دارد. همان‌طور که در بخش‌های قبلی این مطلب نیز اشاره‌ای به این موضوع شد، فواصل بین آبیاری نهال میوه، باید با در نظر گرفتن مقدار بارندگی تعیین شود.

اگر باران به اندازه کافی خاک و ریشه گیاه را سیراب کرده است، روز آبیاری را به نوبت بعدی موکول نمایید. فراموش نکنید همان‌قدر که آب برای بازسازی ریشه‌ها و استقرار نهال لازم است، زیاد بودن آن نیز می‌تواند موجب پوسیدگی شود.

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ به شرایط باد، دما، فصل و میزان زهکشی خاک نیز بستگی دارد. اگر خاکی دارید که آب را برای مدت طولانی در خود نگاه می‌دارد، برای سلامت ریشه، مقدار آب را کم کنید. هم چنین به فصل‌های گرم و سرد و معتدل سال توجه داشته باشید و فواصل بین دو آبیاری را با توجه به تغییرات جوی، تنظیم نمایید.

نحوه آبیاری نهال‌ها در فصل تابستان باید چگونه باشد؟

آبیاری نهال میوه؛ در طول یک ظهر تابستانی، تا 50٪ از آب را به علت تبخیر از دسترس گیاه خارج می‌کند. بهترین زمان برای آبیاری در تابستان،  صبح یا عصر است. ببینید! اجازه بدهید صراحتا به شما بگوییم، هر چقدر هم اطلاعات تئوری درباره نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، کسب کنید که اتفاقا باید هم چنین کنید تا یک باغدار مطلع و آگاه باشید، اما در نهایت این تجربه است که به شما می‌گوید چند بار باید نهال تازه را آبیاری کنید.

شما این تجربه را با توجه به اندازه درخت، شرایط خاک و شرایط آب و هوایی به دست می‌آورید. درختان تازه کاشته شده به آب بسیار بیشتری نسبت به درختان بالغ نیاز دارند.

آیا نهال‌های تازه کشت شده در فصل زمستان هم به آبیاری نیاز دارند؟

نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده؛ فقط مختص فصل گرما نیست و شما نباید نهال‌های خود را در فصل زمستان فراموش کنید؛ فقط به این دلیل که آن‌ها خوابیده‌اند. خواب گیاهان به این معنی نیست که آن‌ها رشد نمی‌کنند. بنابراین در روزهایی که خبری از سوز و سرما نیست و روی زمین برفی وجود ندارد، به آبیاری نهال میوه، بپردازید؛ مطمئن باشید که آن‌ها در دلشان از شما تشکر خواهند کرد!

بهترین راه برای تعیین زمان نیاز نهال‌ها به آبیاری چیست؟

  1. بهترین راه برای تعیین زمان نیاز نهال تازه کشت شده به آب، بررسی خاک است.
  2. شما در آموزش نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، باید این مساله را نیز بیاموزید که هدف از بررسی خاک، مرطوب ماندن آن است و بین عبارات مرطوب و خیس تفاوت وجود دارد.
  3. در صورت عدم وجود باران یا رطوبت، خاک را با ماله باغبانی تا عمق دو اینچ بررسی کنید.
  4. اگر با لمس به این نتیجه رسیدید که خاک خشک است، قطعا نهال شما تشنه است و آبیاری نهال میوه خود را در اسرع وقت انجام دهید.
  5. اگر نتیجه بررسی با ماله باغبانی حکم به مرطوب بودن خاک داد، نهال شما در حال ریشه دواندن و استقرار است و همه چیز اصولی در حال پیش رفتن است.

جمع بندی مقاله آبیاری نهال:

آموزش صحیح نحوه آبیاری نهال تازه کاشته شده، به شما کمک می‌کند تا نهالی که در حیاط خانه کاشته‌اید یا نهال‌هایی را که به دل خاک باغ خود سپرده‌اید، به شکل درستی آب مورد نیاز خود برای رشد، ریشه‌دوانی و تثبیت در خاک را دریافت کنند. با در نظر گرفتن ضخامت تنه نهال، جنس خاک و زهکشی، بررسی فصل و آب و هوا و نیز پیوندی بودن یا نبودن نهال، بهترین برنامه برای آبیاری نهال میوه، را تنظیم کنید و بر همان اساس، از نهال یا نهال‌های خود مراقبت و نگهداری نمایید.