منشا درخت گردو کدام کشور است؟ + (تشخیص نهال گردوی مناسب شما)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.10.25

منشا درخت گردو کجاست؟

اگر علاقه مند به احداث باغ گردو باشید حتما منشاء درخت گردو برای شما یک سوال مهم شده است. در همین ابتدا می بایست به شما بگویم منشاء اصلی درخت گردو را متعلق به قاره ی آسیای غربی و نواحی هیمالیا می دانند.

در کشورمان ایران عزیز از ارتفاعات بسیار زیاد در مناطق کوهستانی تا ارتفاعات بسیار کم و شرجی شمال، باغداران عزیز به پرورش نهال گردو پرداخته اند. همچنین جالب است بدانید که منشا درخت گردو در ایران احتملا شهر (اورگان) در شهر کرد می باشد. زمان کاشت این درخت گردو در حدود 1400 الی 1500 سال قبل بوده است.

منشا گردو

اما تشخیص نهال گردوی مناسب زمین کشاورزی شما چگونه می باشد؟

ابتدا باید مقصود خود را از پرورش درخت گردو مشخص کنید. یک باغ گردوی شخصی که از محصولاتش هم استفاده کنید، یا قصد دارید با داشتن چندین هکتار درخت گردو، از این دانه‌ی جادویی کسب درآمد هم داشته باشید. بنابراین برای انتخاب و تشخیص نهال گردو مناسب منطقه‌ی شما، باید با مواردی که در ادامه ذکر می‌کنیم، آگاه باشید.

آب و هوای مناسب پرورش نهال گردو:

در تشخیص نهال گردو مناسب منطقه‌ی شما؛ آب و هوا یکی از المان‌های مهم انتخاب، محسوب می شود. یکی از تفریحات و الزامات نهال گردو، آفتاب گرفتن است! آفتاب کامل همیشه نهال را خوشحال می‌کند و کیفیت مغز میوه را بالا می‌برد. در مناطق سردسیر نیز انتخاب ارقام دیر گل مناسب خواهد بود. این نهال ‌ها معمولا در مجاورت سرمای سخت و باران شدید دچار سوختگی میوه و مغز گردو نمی‌شوند.

در مناطقی که به ویژه در بهار و ابتدای پاییز دارای سرمای سختی هستند، از کاشتن درخت گردو خودداری کنید. همچنین اگر تابستانِ منطقه شما به طور متوسط و در روزهای متمادی دمای هوا بالای 42 درجه سانتی‌ گراد را تجربه می‌کند، این امکان وجود دارد تا میوه‌ای کوچک‌تر از حد انتظار نصیبتان شود.

در زمستان نیز بیشتر نهال ‌های گردو تا 10- درجه سانتی‌ گراد را تاب می آورند. اما دشمن اصلی بیشتر ارقام گردو، سرمای شدید است. لازم به ذکر است، که انواع درخت گردو برای این که در فصل بهار و سر وقت شکوفه دهند، به طور میانگین بین 450 تا 1490 ساعت به دمای زیر هفت درجه سانتی‌گراد نیاز دارند. دانستن این موارد در منشا درخت گردو، موثر خواهد بود.

منطقه کاشت مناسب  درختان گردو:

به طور کلی حاشیه رودخانه، مناطق نزدیک ساحل و کوهپایه‌ ها، محل مناسبی برای کاشت انواع نهال هستند. برای کاشت نهال گردو در ارتفاع بالا و به خصوص مناطق کوهستانی، مکانی که وسط تپه‌ های زیاد گیر کرده باشد خیلی مناسب کاشت نیستند. در واقع نهال گردو باید جایی باشد تا توده هوای سرد به راحتی در حرکت بوده و برای مدت طولانی محبوس در آن مکان نماند.

البته از این سمت بام هم نباید افتاد! منطقه‌ای که از بادهای شدید محافظت نشود، جهنمی برای نهال گردو خواهد بود! درخت گردو اگر به طور مداوم زیر باران بماند، دچار شیوع باکتری و سوختگی شاخه، برگ و میوه خواهد شد. دوباره تاکید می ‌کنیم برای مناطق سردسیر، ارقام دیرگل انتخاب خوبی هستند.

ارتفاع از سطح دریا نیز باید در تشخیص نهال گردو مناسب منطقه‌ی شما، لحاظ گردد. برای مثال، اگر منطقه شما در ارتفاع بالای 1500 متر از سطح دریا قرار دارد، نهال فرنور گزینه بهتری خواهد بود.

خاک مناسب درخت گردو:

به طور خلاصه، خاک در تشخیص نهال گردو مناسب، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • جنس خاک لومی و شنی باشد و تا حد امکان از جنس رسی نباشد.
 • خاک منطقه باید عمیق باشد تا ریشه برای رشد به سنگ و موانع سخت نخورد.
 • خاک خاصیت قلیایی و مواد آلی لازم را داشته باشد.

میزان باردهی درختان گردو:

اگر قصد سرمایه‌ گذاری و تجارت از درخت گردو دارید، باید نهال ‌هایی را انتخاب کنید که عملکرد پرثمری را در زمینه برداشت محصول داشته باشند. زمان برداشت، هرچه گردو بیشتری را از روی زمین جمع کنید، به همان میزان نیز سود بیشتری خواهید برد. پس از شناخت منشا درخت گردو، باید به میزان باردهی آن نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

میزان باردهی به موارد زیر نیز بستگی دارد:

 1. در برخی از ارقام گردو، میوه در نوک شاخه‌ ها تولید می‌شوند و در برخی نیز علاوه بر نوک، در تمام بخش‌های شاخه درخت، گردو به ثمر می‌رسد.
 2. بدون شک مورد دوم یعنی میوه دهی در بخش جانبی شاخه‌ها، با میزان باردهی بیشتری برای شما همراه خواهد بود.
 3. زودرس بودن نهال گردو نیز باعث می‌شود شما زودتر به محصول مورد نظر خود برسید.
 4. بعضی نهال‌ها از سال اول و بعضی از 5 سالگی شروع به میوه دادن می‌کنند.
 5. درخت هر چه زودتر ثمر دهد، کسب و کار شما هم سریعتر رونق می‌گیرد.

کیفیت مغز گردو چگونه تعیین می گردد:

 •  هر چه کیفیت گردو بالاتر باشد میزان فروش بیشتر، و به تبع آن، جیب مبارک پر پول‌تر خواهد بود!
 • موارد زیر می‌ تواند در تشخیص نهال گردو مناسب منطقه‌ی شما، موثر باشد:
 • رنگ مغز گردو هر چه روشن‌تر باشد با کیفیت‌تر است و هواخواه بیشتری نیز خواهد داشت دارد.
 • نهالی که در دوران بلوغ گردوی بزرگ‌تری تولید کند، انتخاب مناسبی است.
 • یکی از اعصاب خردکن‌ ترین لحظات خوردن گردو، این است که گردو به پوسته چسبیده باشد.
 • ساختار پوسته باید به گونه‌ ای باشد که هم از مغز گردو در برابر نفوذ کرم ‌ها جلوگیری کرده و هم به راحتی مغز از آن جدا شود.

تاثیر گرده افشانی در مقدار باردهی درخت گردو:

این یک عرف جهانی است که به ازای هر 10 نهال اصلی باید 1 رقم گردو، جهت گرده افشانی نیز کاشته شود. بنابراین برای داشتن درختانی پربار در باغ خود، باید نهال نوع دومی‌برای گرده افشانی داشته باشید. موارد بالا همگی نقش مهمی در تشخیص نهال گردو مرغوب، خواهند داشت.

معرفی انواع نهال گردو پر فروش:

به طور کلی، گردو سیاه، گردو ایرانی (انگلیسی) و گردو سفید دسته بندی کلی انواع گردو است. اما نهال‌ های متنوعی برای مناطق سردسیری و گرمسیری وجود دارد که می‌توانید با تشخیص نهال گردو مناسب منطقه‌ی شما، همچنین با توجه به شرایطی که در بالا بدان‌ها اشاره شد، نهال مورد نظرخود را انتخاب نمایید. موارد زیر از معروف ‌ترین و با کیفیت ‌ترین نهال‌ های مورد استفاده در کل دنیا به حساب می‌آید که شامل:

 1. نهال گردو فرنور پیوندی (مناسب مناطق سردسیر)
 2. نهال گردو چندلر پیوندی (مناسب مناطق معتدل)
 3. نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا ( مناطق مناطق نسبتا گرمسیر تا معتدل)
 4. نهال گردو پکان پیوندی ( مناسب مناطق گرمسیر)
نهال گردو فرنور پیوندی

آشنایی با نهال گردو فرنور پیوندی:

منشا درخت گردو فرنور، کشور فرانسه محسوب می شود. این گردو فرنور نهالی مناسب مناطق سردسیری است که در برابر یخبندان پاییزی و بهار مقاوم است. دیر رشد و زود گل به حساب می‌آید. کاشت این نهال در ارتفاع بین 1500 تا 2300 متری از سطح دریا نیز بلا مانع است. مدت ششصد تا هشتصد ساعت باید در سرما باشد. برای تشخیص یک نهال گردو مناسب، باید گفت که این نهال برای مناطق سردسیری، انتخاب اکازیونی است!

گردوی فرنور، پوسته‌ ی نازکی دارد و رنگ مغز آن روشن است. هر درخت قادر است تا 25 کیلوگرم میوه تحویل شما دهد.

نهال گردو چندلر پیوندی

نهال گردو چندلر در دسته ی پربار ترین درختان گردو در جهان:

منشا درخت گردو چندلر کشورآمریکا محسوب می گردد. هر ساله باردهی دارد و از درختان گردو پرباری به حساب می‌آید که سالانه میوه زیادی را برای شما تولید می‌کند. نهال چندلر در بین ارقام دیگر و از نظر تجاری در دنیا پیشتاز است. نهال چندلر سازگاری خوبی با انواع آب و هوا را دارد و تا ارتفاع 800 تا 1500  متری از سطح دریا قابل کشت است.

بین 700 تا 1000 ساعت نیازمند سرما است تا بتواند خود را برای بهار آماده کند. اواخر بهار زمان گل دادن این نهال است و بین 3 تا 5 سالگی شروع به تولید میوه می‌کند. درخت بالغ گردو چندلر می تواند 250 تا 300 کیلوگرم گردو را نصیب شما کند. مغز گردو به راحتی از پوسته ‌ی سفت خود جدا می‌شود و گردوی خشک شده آن دارای رنگ روشن و طعم لذیذی است. نهال چندلر در لیست تشخیص نهال گردو مناسب منطقه‌ی شما، می‌تواند جزو گزینه‌های اول باشد.

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا

خصوصیات نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا:

درخت گردو ژنوتیپ آریا، میوه گرد و درشتی دارد. اواسط فروردین شروع به گلدهی می‌کند. زمان برداشت محصول این نهال انتهای تابستان است. رنگ روشن و طعمی دلنشین، از خصوصیات مغز گردو این نهال به حساب می‌آید. همچنین بین هفتصد تا هزار ساعت به سرما احتیاج دارد. منشا درخت گردو ژنوتیپ برتر متعلق به آذربایجان غربی است و از گونه های بذری گردو محسوب می گردد.

نهال گردو پکان

نهال گردو پکان از بهترین ارقام گرمسیر:

منشا درخت گردو پکان کشور آمریکا می باشد. این نهال از جمله ارقام زودگل به حساب می‌آید. این نژاد مناسب مناطق گرمسیر است. اگر در منطقه گرمسیری هستید این نهال نیز می‌تواند در لیست نهال گردو مناسب منطقه شما قرار گیرد. بهار گل می‌ دهد و اواخر پاییز موقع برداشت ثمره آن است. همچنین دارای میوه ‌ای در اندازه متوسط و پوسته ‌ای سفت است. مغز گردوی این نژاد بسیار خاص و خوش طمع می باشد و قیمت قابل توجه ای این مغز گردو دارد.

جمع بندی مقاله منشا درخت گردو:

در این نوشتار از راه های تشخیص نهال گردو مناسب مناطق شما، صحبت کردیم. با انواع نهال های گردو آشنا شدیم و خصوصیات هریک را برای شما عنوان کردیم، تا انتخاب آگاهانه تری در خصوص پرورش گردو داشته باشید. در صورتی که برای تشخیص نهال گردو پیشنهاد دیگری دارید، حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

 1. https://www.walnutsapling.com/types-of-walnut-sapling
 2. https://www.waltreeturkey.com/walnut-tree-varieties
 3. https://wikifarmer.com/walnut-tree-climate-requirements
 4. https://www.canwalnutsaplings.com/chandler-walnut-varieties
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
11

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “منشا درخت گردو کدام کشور است؟ + (تشخیص نهال گردوی مناسب شما)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *