بهترین نهال گردو برای اردبیل

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.06.27

معرفی بهترین نهال گردو در اردبیل:

استان اردبیل، یکی از استان های پهناور ایران است و مرکز آن شهر اردبیل می باشد. اردبیل از نظر منابع کشاورزی و پرورش بهترین نهال گردو به ویژه گردشگری بین اقوام و اقلیم های مختلف شناخته شده است و سالانه پذیرای گردشگران خارجی و داخلی زیادی است.

به دلیل قرارگیری منطقه اردبیل در دامنه کوه های اتشفشانی، مناطقی مثل سرعین، دارای ذخایر آب گرم است که سالانه افراد زیادی به این مکان ها به منظور آب درمانی و همچنین تفریح به این شهرها مراجعه می کنند.

به دلیل خواص گوگردی زمین های این منطقه، به جز گونه های خاصی از درخت و گیاهان، پوشش گیاهی زیادی نمی تواند در این خاک ها رشد کند و محصولی را تولید کند.

شرایط آب و هوایی و اقلیم جهت پرورش بهترین نهال گردو در اردبیل:

استان با توجه به اینکه در شمال کشور واقع شده است، جزء مناطق سرد و کوهستانی به شمار می آید. از آنجایی که در این مطلب می خواهیم در مورد بهترین نهال گردو در اردبیل صحبت نماییم، می بایست قبل از آن کمی با خصوصیات آب و هوایی این منطقه آشنا شوید.

در استان اردبیل بارش برف و باران بسیار است و در بعضی از مناطق این استان شاهد یخبندان های طولانی نیز هستیم. استان اردبیل از نظر بافت خاک به جز در بعضی از مناطق، شاهد بافت نرم خاک هستیم که بسیار مناسب کاشت نهال گردو است. همانطور که میدانید باید خاک محل کشت نهال گردو سبک و نفوذ پذیر باشد.

با توجه به اینکه این مناطق در بعضی از فصول سال شاهد بخبندان های بسیاری است، توصیه می شود اگر قصد کاشت نهال گردو را دارید، مواد معدنی مورد نیاز خاک به ویژه کود مورد نیاز درخت گردو را تامین نمایید.

معرفی 4 رقم از بهترین درخت گردو برای استان اردبیل:

از آنجایی که درختان گردو به ذاته دوستدار سرما هستند و باید در مناطقی که سردسیر است عمدتا کشت شود تا نیاز سرمایی متناسب با خود را دریافت کند، استان اردبیل بهترین منطقه برای کشت نهال گردو می باشد.

از بین چندین نژاد درخت گردو که در ایران کشت می شود، 4 نهال درخت گردو بهترین انتخاب برای کشت در اقلیم اردبیل است که شامل:

 1. نهال گردو چندلر
 2. نهال گردو فرنور
 3. نهال گردو ژنوتیپ آریا
 4. نهال گردو کانادایی است.

در مطلب نهال گردو چندلر به طور کامل در مورد خصوصیات این درخت گردو توضیح داده این اما به طور خلاصه در مورد نهال گردو چندلر باید بگوییم که این نهال گردو که جزء بهترین نهال ها برای کشت در استان اردبیل است. نژاد و ریشه آمریکایی دارد و در برابر سرما و بیماری به مقاومت بسیار بالایی دارد.

رنگ مغز درخت گردو چندلر قهوه ای می باشد و وزن آن 15 الی 20 گرم است و ضخامت پوسته چوبی آن کم است و به راحتی مغز آن از پوسته جدا می شود. بهتر است بدانید که در شرایط ایده آل، هر درخت گردو چندلر می تواند تا 70 کیلو گردو خشک را تولید کند.

نهال دوم که به عنوان بهترین نهال برای کشت در استان اردبیل معرفی کردیم نهال فرنور است. این نهال گردو نیز مقاومت بالایی در برابر سرما است و بهترین گردو برای مناطق سردسیری است. همچنین باید بدانید که حداکثر عملکرد این درخت گردو در هر درخت بالغ بین 65 تا 75 کیلو است. اصالت این نهال به کشور فرانسه بر میگردد و از ارقام پیوندی بسیار محبوب بازار گردوی ایران می باشد.

سومین نهال، نهال گردو ژنوتیپ آریا یک نهال اصلاح نژاد شده است که توسط مجموعه آریا نهال و متخصصین کشاورزی خبره ایران به وجود امده است. این نهال در برابر بیماری ها و آفات بسیار مقاوم است و همچنین این درخت گردو در برابر سرما بسیار مقاوم سازی شده است و جزء بهترین نهال گردو برای کشت در اردبیل می باشد. پایه بذری می باشد و باردهی آن در اولین سال پس از کاشت آغاز می شود و در حدود 60 الی 70 کیلو باردهی دارد.

و در آخر نهال گردو کانادایی، یکی از ارقام محبوب گردوی قدیمی و سنتی در ایران می باشد که آن را به اسم کانادایی می شناسند. این نژاد هم پایه بذری بوده و به نسبت 3 نهالی که در پیش تر معرفی شد، باردهی کمتری دارد و قامت بسیار بلندی دارد و باردهی آن پراکنده می باشد.

مشاهده بهترین نهال گردو در اصفهان

چه درختانی میوه ی دیگری در استان اردبیل کشت می شوند:

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم، تنها درختانی می توانند در اقلیم استان اردبیل رشد و تولید محصول داشته باشند که مقاومت بالایی در برابر سرما داشته باشند. در نتیحه هر درختی مناسب کشت در این استان نیست.

درختانی که در این استان کاشته می شوند شامل:  درخت گردو، نهال بادام، نهال بلوبری، نهال به، درخت صنوبر و نهال سیب است. این درختان و به ویژه نهال درخت گردو؛ مناسبت ترین انتخاب برای کشت در زمین های کشاورزی استان اردبیل است.

 مشاهده بهترین نهال گردو در ارومیه

وضعیت ذخایر آبی استان اردبیل جهت پرورش نهال های گردو:

با وجود بارش های فراوان باران و به ویژه برف، این استان از نظر ذخایر آبی مشکلی ندارد و سرتاسر سال را می تواند آب مورد نیاز زمین های کشاورزی خود را تامین کند. اما با توجه به خشک سالی های اخیر که سرتا سر اقلیم ایران را فرا گرفته است، کمی ذخایر این استان نیز کاهش یافته است.

با توجه به نکاتی که در مورد ذخایر آبی استان اردبیل گفتیم، نتیجه می گیریم که نباید نگران آب برای کشت بهترین نهال گردو برای اردبیل و یا سایر نهال های زراعی باشیم و بهتر است روی نکات دیگر درختان مثل مقاومت بالا در برابر سرما و بیماری دقت بیشتری کنیم.

مشاهده بهترین نهال گردو در کرج

جمع بندی در مورد بهترین نهال گردو در اردبیل:

در این مطلب در مورد ویژگی های استان اردبیل صحبت کردیم و خصوصیات آب و هوایی و نوع خاک این استان را به طور مختصر توضیح دادیم. همچنین بهترین نهال گردو برای کشت در استان اردبیل؛ را معرفی کردیم.

با توجه به اینکه استان اردبیل جزء مناطق سردسیر و کوهستانی به شمار می آید، هر درختی مناسب کشت در این منطقه نیست. شما عزیزان می توانید در هر منطقه از ایران عزیز، تنها با یک تماس اقدام به خرید نهال گردوی خود از آریا نهال نمایید.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

برچسب ها:

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
25

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.03.30 هاتف آسیابی هیر

  با سلام.
  بنده یک باغ کوهستانی بسیار شیبدار در منطقه هیر به مساحت یک هکتار دارم بسیار از بلدوزر و ماشینهای سنگین برای آبادی خرج کردم ولی به علت جنگلی بودن درختها و حیوانات وحشی مثل گراز وخوک نتیجه ای نگرفتم تصمیم دارم درخت گردوی مناسب با کارشناس متعهد درخت گردو بکارم ضمناً نتیجه آزمایش خاک وآب هم دارم کارشناس متعهد ی وجود دارد زمین را مشاهده کرده ودرخت مناسب گردو برایم تهیه نمایید

  • 1402.07.26 admin-ariyanahal

   درود بر شما
   شما می توانید جهت مشاوره با شماره های درج شده در سایت و یا با مهندسین خبره در این زمینه مشورت کنید. با احترام