معایب درخت گردو اسراییلی: (برسی مزایا و معایب درخت گردوی اسرائیلی)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.08.23

از مزایا و معایب گردو درخت اسرائیلی چه می دانید؟

در این مطلب می خواهیم به بررسی مزایا و معایب گردو اسراییلی، بپردازیم. این نوع گردو اولین بار توسط اسرائیلی‌ها کاشته و تکثیر شد. از ویژگی‌های آن می‌توان به پربازده بودن اشاره نمود؛ به همین جهت در دسته‌ گردو‌ های تجاری قرار دارد. گردوی اسرائیلی از گردوهای بومی ایرانی می باشد که بیشتر در نواحی غرب ایران می‌توانید آن را کشت نمایید. نهال درخت گردو اسرائیلی به دو شکل خوشه‌ای و پا کوتاه اغلب پرورش داده می‌شود.

درخت گردو اسراییلی

آشنایی با انواع گردو محبوب در ایران:

گردو یکی از محبوب‌ ترین مغزها و عضو جدانشدنی سفره‌ ایرانی است. این مغز مغذی براساس شکل ظاهری و منطقه‌ ای که اولین بار بیشتر از مناطق دیگر در آن کشت‌ می‌شدند، نام گذاری شدند. از انواع آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • ژنوتیپ آریا
 • پوست کاغذی
 • تویسرکان
 • خوشه ای
 • اسرائیلی
 • مراغه
 • شهمیرزاد
 • دماوند
 • چندلر
 • ضیاء آبادی
 • فرتور
 • کانادایی
 • و…

مشاهده لیست انواع نهال گردو

ویژگی‌ های بارز نهال های گردو اسرائیلی:

یکی از ویژگی‌های بارز، باردهی بسیار خوب آن است. این ویژگی به نوبه‌ خود از خصوصیات مشخص نهال گردو اسرائیلی در مقایسه با سایر انواع گردو است. لازم است بدانید نهال این درخت دیرتر از سایر درختان شروع به گل دهی می‌کند که این ویژگی را نمی‌توان جزء معایب گردو اسرائیلی، برشمرد.

از شکل ظاهری مغز گردو می‌توان گفت برگ‌هایی به رنگ سبز پر رنگ دارد و شکل میوه آن تقریبا بیضی است. گردوی اسرائیلی به مرور زمان رشد کرده و شاخ و برگ فراوانی در‌ می‌آورد و گسترده می‌شود.

به طور خاص این نژاد دارای دو پوسته ی بیرونی می باشد. پوست سبز گردوی اسرائیلی به نسبت راحت از ان جدا می گردد و هنگام خشک کردن سهولت مناسبی دارد. پوسته چوبی دیگر آن هم نسبتا سخت تر می باشد.هر چندکه میزان سختی این پوسته در گونه‌های مختلف، متفاوت است و در این نوع گردو، پوسته نازک و کاغذی است. مغز گردو اسرائیلی خوراکی بوده و از انواع با کیفیت است. لازم به ذکر است که نسبت مغز به پوسته آن 70%‌ است و به دلیل داشتن درصد چربی بالا، طعم بسیار عالی و لذت بخشی دارد.

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد عمر اقتصادی این گونه بسیار بالا است و در دسته ارقام تجاری و اقتصادی قرار دارد و در بازار بین المللی فروش بسیار خوبی دارد. علاوه بر آن چوب درخت این گونه بسیار با ارزش بوده و گران قیمت است. با توجه مواردی که پیش‌تر گفته شد می‌توان دریافت که مزایای کاشت این نهال از معایب درخت گردو اسرائیلی، بیشتر است.

شکل ظاهری این گردو های گردو اسراییلی:

این نوع گردو در بین کشاورزان بسیار مورد توجه قرار دارد و اخیراً آمار فروش فراوانی را به خود اختصاص داده است. این گونه برای راه اندازی نهالستان، مورد توجه باغداران قرار گرفته است. شاید برایتان جالب باشدکه شکل ظاهری گردویی که از نهال خوشه‌ای پاکوتاه تولید می‌شود، کمی با سایر گونه‌ها متفاوت است. بعضی‌ها معتقدند که این امر از معایب درخت گردو اسراییلی، محسوب می‌شود. اما نکته‌ حائز اهمیت این است که به لحاظ ارزش غذایی و میزان امگا 3 موجود در آن، با سایر گونه‌ها تفاوتی ندارد.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو پیوندی

میزان باردهی این درختان گردو:

به طور کلی میزان باردهی این درخت در سال دوم که آغاز به باردهی می کند، به صورت نوبرانه بین تا 20 عدد گردو است؛ که همین امر از جمله معایب درخت گردو اسرائیلی، به شمار می‌رود که البته در اکثر ارقام همین عدد می باشد. اما از سال چهارم به بعد با افزایش محصولات، می‌توان به این درخت دید اقتصادی داشت.

کود مناسب درخت گردو:

برای کودهی این درخت بر اساس نوع خاک می‌توان از کودهای پوسیده دامی گاوی و یا گوسفندی و طیور استفاده کرد.

زمان هرس  و ابیاری درختان اسرائیلی:

بهترین زمان جهت هرس کردن این درختان، در بازه ی زمان پاییز تا زمستان می تواند باشد. میزان آبیاری این درخت در فصل بهار هر 15 روز یک بار است. اما در فصل تابستان تقریبا هر روز نیاز به آبیاری دارد. با توجه به افزایش خشکسالی در چند سال اخیر، این امر از جمله معایب درخت گردو اسراییلی، محسوب می‌شود.

مشاهده مقاله کاشت درخت گردو

فاصله کاشت نهال درخت گردو اسراییلی:

با توجه به ارتفاع بسیار زیاد ارتفاع درخت گردو اسرائیلی، توصیه می شود حداقل از 8 متر مکعب برای کاشت این نهال های گردو استفاده نمایید. از معایب این درخت به ارتفاع زیاد و سختی در برداشت گردوها می توان اشاره نمود. همچنین فضای بیشتری را هم جهت احداث باغ گردو اشغال می کند.

ضخامت پوست چوبی این نژاد:

ضخامت پوست چوبی که مغز آن را احاطه کرده است، بسیار نازک است؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت از نوع پوست کاغذی است.

در چه آب و هوایی امکان پرورش این نهال گردو می باشد؟

درخت گردوی اسرائیلی در برابر سرمازدگی مقاومت مناسبی دارد و می توان از دسته نهال های دیرگل باغات گردو نام برد.

یک فرمول کلی در پرورش درختان گردو صدق می کند که تغییر دما چه در جهت گرم شدن یا در جهت سرد شدن، اگر به طور ناگهانی باشد، با تکرار این تداخلات دمایی می تواند موجب از بین رفتن باردهی درختان گردو از جمله نژاد اسرائیلی شود. این نژاد مناسب مناطق معتدل تا نسبتا سردسیر می باشد و در مناطق گرمسیر می تواند با افت باردهی مواجه شود که از دیگر معایب این درخت محسوب می شود.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو

مزایای کاشت نهال گردو اسرائیلی چیست؟

به طور کلی می‌ توان گفت نهال‌ های اسرائیلی، برای کاشت و پرورش بسیار مناسب هستند، اما به شرطی که مراحل کاشت آنها به درستی رعایت شود و بعد از آن از نهال‌ها به خوبی مراقب نمایید. از جمله مواردی که در مقایسه مزایا و معایب گردو اسرائیلی، حائز اهمیت است، این است که نهال خوشه‌ای، قیمت مناسبی داشته و در مدت زمان کوتاهی، بهترین محصول را به بار‌ می نشیند.

این نهال‌ها حتی در مناطق گرم و خشک هم قادر به تولید محصول مرغوب هستند. همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، مغز گردو اسرائیلی به دلیل درصد چربی بیشتری که نسبت به سایرین دارد، بسیار مرغوب بوده و در حال حاضر صادرات آن به کل جهان از رونق بسیار بالایی برخوردار است.

نتیجه گیری و جمع بندی معایب گردو اسراییلی:

اگر شما هم قصد احداث نهالستان و خرید نهال گردو اسرائیلی را دارید، بهتر است ابتدا با مطالعه در ارتباط با مزایا و معایب درخت گردو اسرائیلی، اطلاعات خود را کامل کنید. پیشنهاد ما به شما این است که برای خرید بهترین نهال، از کمک مشاوران متخصص آریا نهال در این زمینه، استفاده نمایید.

منابع مقاله معایب درخت گردو اسراییلی:

 1. https://www.mehrnews.com
 2. https://goldnahal.ir
 3. https://fa.wikipedia.org
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
58

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1401.12.25 میثم نادی

  باسلام قیمت جزئی به صورت پنج،شش عدد گردو اسرائیلی چند تومان است

  • 1401.12.27 ariyanahal.ir

   سلام عرض ادب وقت بخیر. با کارشناسان مربوطه در ارتباط باشید. معمولا 15 تا 25 درصد روی قیمت برخی ارقام می اضافه می شود. با احترام

 • 1400.12.02 داود علیخانی

  سلام برای کاشت نهال درخت گردو بالاخص اسرائیلی در منطقه استان مرکزی روستای سینقان بین دلیجان و نراق(منطقه کوهستانی)نیاز دارم قیمت این نهالها چند میباشد با تشکر

  • 1400.12.03 ariyanahal.ir

   سلام و عرض ادب. در حال حاضر (اسفند 1400) قیمت نهال گردوی اسرائیلی، 150.000 هزار تومان می باشد. می توانید جهت دریافت مشاوره و یا ثبت سفارش با شماره تماس های قرار داده شده در وب سایت آریا نهال ارتباط برقرار نمایید.
   با احترام

  • 1401.11.21 مسعود اسکندری

   درود گردو اسرایلی برای کشت در ارتفاع ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ مناسب است با سپاس

   • 1401.11.26 ariyanahal.ir

    سلام عرض ادب وقت بخیر. برای مناطق معتدل تا سردسیر این رقم مناسب می باشد. با احترام