معایب گردو خوشه ای: ( برسی مزایا و معایب پرورش درختان گردو خوشه ای)

دسته بندی: جدیدترین مقالات مقالات پرورش درخت گردو
1400.08.29

از مزایا و معایب درخت گردو خوشه ای بخوانید:

گردو یکی از بهترین گونه‌ های میوه در جهان است زیرا سرشار از مواد مغذی و عناصر مختلف است که انرژی زیادی می‌تواند به شما دهد، همچنین چوب گردو نیز بسیار مرغوب و کاربردی است. البته در این میان گونه‌ ای از گردوها وجود دارد به نام گردو خوشه‌‌ ای که در این مدل تا به‌ حال شاهد مزایا و معایب بوده‌ ایم به همین دلیل در این مطلب می‌خواهیم به بررسی معایب گردو خوشه‌ ای؛ بپردازیم.

همچنین قصد داریم عوامل مختلفی که در نهایت منجر به بروز این معایب می‌شود را بررسی کنیم. اگر شما نیز به‌ دنبال کسب اطلاعات درباره مزایا و معایب درخت گردو خوشه‌ ای، هستید حتما در ادامه با ما همراه باشید تا با هم به بررسی دقیق آن بپردازیم.

درخت گردو خوشه ای

معرفی کلی درخت گردو خوشه‌ ای:

هدف اصلی ما در این مطلب بررسی مزایا و معایب گردو خوشه‌ ای و تمرکز روی بررسی آن است. اما قبل از پرداختن به آن حتماً لازم است به معرفی کلی درخت گردو خوشه‌ ای، موارد مهم و ضروی که درباره آن باید بدانید بپردازیم. انواع مختلف گردو به‌ دلیل ارزش غذایی مناسبی که دارا می باشند همیشه مورد توجه بوده اند. یکی از مهمترین انواع گردوها، گردو خوشه‌ ای است و این مدل با 2 گونه و زادگاه که یکی متعلق به کشور فرانسه و دیگری متعلق به کشور ایران تقسیم‌ بندی می‌شود.

همچنین جالب است بدانید قدمت این درخت گردو پایه بذری به بیش از یک قرن پیش برمی‌گردد. پس همانطور که می‌بینید از قدمت بسیار بالایی برخوردار است و حضور آن همیشه باعث سودهی زیادی به اکثر کشاورزان و باغداران در فصل‎‌های مناسب برداشت بوده است. همچنین به این موضوع مهم دقت کنید که شما می‌توانید این نهال گردوی پایه بذری را در مناطق سردسیری بکارید.

مشاهده لیست انواع نهال گردو محبوب در ایران

 • ارتفاع درخت گردو خوشه‌ ای چقدر است؟ و مقدار باردهی باکیفیت آن چه اندازه است؟

طی تحقیقات و نتایجی که از بررسی اندازه و ارتفاع مناسب پرورش درختان گردو خوشه‌ ای بدست آمده است ارتفاع آن اصولاً بین بازه تا ارتفاع 1500 متر بوده است. همچنین موضوع مهم دیگری که از بررسی گونه‌های مختلف درخت‌های گردو بدست آمده است، اینست که شما می‌توانید در هر 1هکتار کاشت خود حدود 6 هکتار باردهی داشته باشید که این می‌تواند خبر بسیار خوشحال کننده‌ای برای کشاورزان و باغداران باشد.

 • قیمت این نهال گردو چقدر است؟

اگر شما تازه در ابتدای کار خود هستید بهتر است از مدل (walnuts seedings) استفاده کنید. به‌ دلیل اینکه قیمت نهال گردو خوشه‌ ای در پایین‌ترین رده قیمتی بین انواع نهال‌ها قرار دارد و این می‌تواند برای شما مناسب باشد.

 • طول عمر این درخت گردو چند سال است؟

عمر مفید درختان گردو به بیش از 100 سال هم می‌تواند برسد اما اگر بخواهیم واقع بینانه به طول عمر مفید آن‌ها نگاه کنیم باید بدانید که طول عمر مفید آن‌ها بین 50 تا 60 سال است و بعد از آن شما احتمالاً بیشتر با معایب گردو خوشه‌ ای، روبرو خواهید شد که می تواند در مقدار باردهی و مقاومت درخت تاثیر مستقیم بگذارد. پس بهتر است تا زمانی که باردهی اقتصادی مفیدی برای شما رقم می‌زند از آن به خوبی مراقبت کنید تا محصول مورد نظر را برداشت کنید.

 • طریقه آبیاری گردو خوشه‌ ای چگونه باید باشد؟

همانطور که می‌دانید آبیاری درست و به موقع به نهال کمک بزرگی به رشد سریع و باکیفیت آن می‌کند. به‌طور کلی شما حتما باید یک بازه زمانی مشخصی را مد نظر بگیرید و نسبت به آن اقدام به آبیاری نهال گردو خود نمایید. همچنین پیشنهاد ما به شما اینست که هر هفته نهال گردو خود را آبیاری کنید و اجازه ندهید خاک آن خشک و تشنه شود چون همین مورد می‌تواند روی باردهی درخت گردو تاثیر به شدت منفی بگذارد.

گردو خوشه ای
 • توان درخت گردو خوشه‌ ای در برابر آفات چطور است؟

اگر شما سالی یک بار اقدام به سمپاشی کنید درخت گردو خوشه‌ ای شما مقاومت خوبی در برابر آفات به شما نشان خواهد داد. دلیل آن هم واضح است، در واقع درخت تا یک جایی می‌تواند در برابر بیماری‌های درختی از خود مقاومت نشان دهد بعد از آن حتما نیاز به تقویت دارد تا دوباره چندین وقت همه آفات از درخت دور باشند.

 • زمان آغاز باردهی نهال خوشه ای چه زمانی است؟

معمولاً بعد از گذشت 2 سال نهال درخت گردو خوشه‌ ای باردهی و تولید محصول را آغاز می‌کند. البته لازم به ذکر است که همه چیز به مراقبت‌ها و نگهداری‌های شما بستگی دارد. چون اگر این پروسه به خوبی انجام شود حتی احتمال این وجود دارد که بیش از 100 سال نیز برای شما قابل استفاده باشد و همچنین سوددهی داشته باشد و در عین حال از بروز معایب درخت گردو خوشه‌ ای، جلوگیری شود.

مطالعه مقاله کاشت درخت گردو

بررسی مزایا درخت گردو خوشه‌ ای:

برخی از مهمترین مزایای گردو خوشه‌ ای عبارتند از:

 • شما با کاشت این نهال گردو، می‌توانید باردهی مناسب و پرباری را حتی از همان سال‌های ابتدایی کاشت تجربه کنید.
 • اگر شما به فکر خرید نهالی با قیمت مناسب هستید حتماً به شما کاشت گردو خوشه‌‌ ای پیشنهاد می‌شود چون قیمت پایین نهال آن جزء بزرگترین مزیت‌هایش محسوب می‌شود.
 • در مناطق سردسیری از مقاومت بالایی برخوردار هستند.
 • محصول آن پوست نازکی دارند.

برخی از مهم‌ترین معایب گردو خوشه‌ ای در نوع نهال و درخت آن عبارتند از:

 • یکی از معایبی که گاهاً در این مدل به چشم می‌ آید نوع خاک نا مناسب آن است. در واقع در بعضی موارد دیده شده که درصد شن و ماسه خاک نسبت به ترکیب شنی رسی و لومی آن بیشتر است که این موضوع می‌تواند موجب خرابی نهال گردو شود.
 • عملیات هرس در درخت گردو خوشه‌ ای گاهاً به دشواری انجام می‌شود و این موضوع به دلیل زیاد بودن شاخه‌های درخت در ابعاد مختلف است. پس عملیات هرس نیز می‌تواند جزء معایب گردو خوشه‌ ای، شمرده شود.
 • همانطور که ذکر کردیم باردهی درخت گردو خوشه‌ ای به نسبت گونه‌ های دیگر بیشتر است، اما این عامل می‌تواند برای شما مشکلاتی نیز ایجاد کند. مثلاً تنه و شاخه‌های نهال گردو وزن زیادی را مجبور هستند تحمل کنند که این می‌تواند عیبی بزرگ درباره این گیاه محسوب شود و مورد دیگر اینکه حین برداشت نیازمند نیروی انسانی به نسبت بیشتری برای برداشت گردوها خواهید بود.

مطالعه مقاله معایب گردو چندلر

پرورش نهال گردو خوشه‌ ای مناسب چه مناطقی نمی باشد؟

طبق بررسی‌ های صورت گرفته شما نمی‌ توانید به پرورش این نهال گردو در مناطق گرمسیری بپردازید. زیرا این گیاه از آب و هوای گرم و خشک دوری می‌کند و اصلاً نتیجه مطلوبی برای شما نخواهد داشت. پس اول از همه دقت کنید شما در منطقه و وضعیت آب و هوایی مناسب هستید؟ بعد از آن اقدام به کاشت گردو خوشه‌ ای کنید.

معایب مغز گردو خوشه‌ ای:

 1. مصرف روزانه بیشتر از 5 عدد مغز گردو می‌تواند برای سلامتی شما زیان‌آور باشد.
 2. چربی‌های موجود در مغز گردوی خوشه‌ ای جزء چربی‌های مفید محسوب می‌شود اما باز هم ماده غذایی چرب محسوب می‌شود که نباید در خوردن آن زیاده‌ روی کرد.
 3. برای گرم مزاج‌ها گردو انتخابی مناسبی ناست، پس بهتر اگر طبعی گرم دارید بعد از میل کردن مغز گردو دهان خود را بشویید یا حتی مواد غذایی که طبعی سرد دارند میل کنید.

مطالعه مقاله معایب درخت گردو

مزایای مغز گردو خوشه‌ ای:

 1. مغز گردو جزو خوراکی‌ های بسیار مقوی و مفید برای سلامت بدن محسوب می‌شود.
 2. مغز گردوی آن به دلیل طعم متمایز و مطلوبی که دارند کشت می‌شوند.

مزایای پرورش این درخت گردو چیست؟

 • نسبت به تغییرات ناگهانی که در خاک صورت می‌گیرد مقاوم هستند و ریشه کاملاً محکمی دارد.
 • نسبت به وزش بادهای طولانی و همچنین طوفان‌های سنگین مقاومت خوبی دارند.

گردو خوشه‌ ای مناسب چه آب و هوایی است؟

کاشت و پرورش گردو خوشه‌ ای بیشتر می‌ تواند برای مناطق سردسیری و شهرهایی که بیشتر ماه‌های سال از آب و هوای سرد برخوردار هستند مناسب خواهد بود. در واقع از توانایی بالایی در برابر سرما برخوردار هستد؛  پس اول از همه شهر مورد نظر خود را بررسی کنید و اگر مناسب بود دست به کار شوید تا در این پروسه با موفقیت پیش بروید.

جمع‌ بندی در مورد معایب گردو خوشه ای:

در این مطلب به معرفی و بررسی موارد مهم و ضروری در رابطه با درخت گردو خوشه‌ ای پرداختیم، البته هدف اصلی ما بررسی معایب گردو خوشه‌ ای؛ بود اما قطعاً قبل آن لازم بود شما آشنایی نسبت خوبی پیدا کنید تا موارد ذکر شده را بهتر بتوانید درک و تحلیل کنید. حال در نهایت برای ما جالب است بدانیم غیر از مطالبی که با هم بررسی کردیم باز هم مطلب مفیدی درباره درخت گردو و معایب درخت گردو خوشه‌ ای، می‌دانید؟

اگر که اینطور است شما می‌توانید در بخش نظرات، سوالات و حتی پیشنهادات خود را درباره این گیاه با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می توانید جهت خرید انواع نهال گردو با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

منابع مورد استفاده:

 1. https://www.thespruce.com/walnut-tree-species-3269725
 2. https://dengarden.com/landscaping/5-Worst-Trees-For-The-Lazy-Landscaper
 3. https://goldnahal.ir
جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان سایت ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت می پذیرد.

این مطلب را دوست داشتید؟

بله پسندیدم
22

نفر این مطلب را پسندیدند

ارسال دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • 1402.08.19 زمینی

  سلام خوبیدممنون میشم منو بابت درخت گردو هم برای خرید راهنمایی کنید باتشکر

  • 1402.08.22 admin-ariyanahal

   با سلام وقت شما بخیر
   لطفا نوع اقلیم منطقه و نام شهری که در آن زندگی می کنید را نام ببرید تا با توجه به آن بهترین نهال گردو را خدمت شما دوست عزیز معرفی کنیم.